Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İHH İnsani yardım gemisi Gazze yolunda. Yarın sabah -engellenmezse- varıyor.

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

bütün gazze halkıyla haması özdeşleştirmenin, bütün kürtleri pkk ile özdeşleştirmekten hiçbi farkı yok. istediğiniz kadar israil tarihi bıdı bıdı dersi almış olun, bu olayın meşrulaştırılacak, mazur görülecek, haklı görülecek hiçbir yanı yok.

yine bir ulus-devlet ahlaksızlığı ve vicdansızlığıyla, "ulusal çıkarların" her türlü ahlaki, insani ve hukuki normu paramparça etmesiyle karşı karşıyayız.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

Llama said:

LuNiZ said:

Türk Musevi Cemaati Türkiye Hahambaşılığı, yazılı bir açıklama yaptı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25101211/

tepki almamak için tırsaklıkla davranıyor olabilirlermi acep

yok öle bi şey..

bencede.. daha evveldende zulum gormenin esigine geldiler bir cok kez, hic bir zaman tirsarak bisey yapmadilar..
Sosyal ağlarda paylaş

Resmen savaş sebebi.

Resmen "Siz kimsiniz lan, sizden korkmuyoruz". bunun anlamı.

İsrail'e istekler iletilmiş zaten, bence ek olarak bizim donanmamızın oraya gidip o gemiyi alıp gelmesi lazım, bu kadar basit. Bilmiyorum gemiler açıkta duruyor mu yoksa limana mı çekildi ama bu kendini bilmez geni bozuk heriflere artık dur demek lazım, biz de armut toplamıyoruz yani. Ha çok büyük krize yol açar ekonomik de siyasi de ama artık 1 parça gururumuz varsa bu olay da lafla geçiştirilmemeli.

edit: Bu dediklerime rağmen İsrail haklı mı? Haklı. Yaptığı hareket Türkiye Cumhuriyeti'ne hakaret ve hukuksuzluk mu? Evet.

İsrail'in yerinde olsak biz de aynı şeyi yapar mıydık? Yapardık.
Sosyal ağlarda paylaş

Beyler ne olur şu sorulara bilen biri cevap versin, çok karıştı hepsini bir arada topluyorum;

* Gemiler İsrail karasuların da mı geçecekti?
* İsrail'in izin vermeme yetkisi var mıydı?
* Türk gemileri Türk toprağı sayılıyor mu?
* İsrail çıkartma yaparak Türk toprağına saldırmış mı oluyor?
* İsrail'in gemiler üzerinde güç kullanma yetkisinin sınırları nedir?
Sosyal ağlarda paylaş

Karasakal said:

blabla

wastyrx said:

Aket-Atum said:

Aklıma takılan bir soru var

deniz hukuku bilmiyorum ama gemiler bağlı oldukları ülkenin toprağı sayılıyor değil mi?

İsrail Türk toprağına çıkarma yapmış oluyor sanırım bu durumda değil mi?

Aynen böyle biliyorum bende.

Hmm
yani İsraille savaş halinde miyiz o zaman?

Yani eğer gemiler uluslararası sularda bağlı oldukları ülkenin toprağıysa, o zaman İsrail ordusu Türk toprakalrına girip 9 adet türk vatandaşını öldürdü demektir.
Ve olayın HAMASla bi bağlayıcılığı kalmaz direk TR vs ISR olayına döner.

Van Minütte yemez artık:S

Savaş halinde değiliz ama istesek böyle bir ihtimal var. Benim merak ettiğim böyle bişi olursa nato falan ne yapar? Haklı olarak taleplerimiz olabilir yani de acaba ne cevap alırız.
Sosyal ağlarda paylaş

yahu israilin yaptığı orada hamas var diye adamların yiyecek içecek temiz su gibi baş ihtiyaçlarının bile içeri gimesini engellemek.

yani biz pkk var diye ankara'dan sınır çizip gerisine hizmet vermesek aynı şey olur işte. Doğudan da hadep vs 1. parti çıkıyordu yıllardır, filistin'in hamas'ı başa getirmesi de aynı şekilde. Ama tüm filistinliler terörist değil.

Bu gemilerin amacı da adamlara ihtiyaç götürmekti. İsrail tabi ki izin vermeyebilir çünkü eve israil sularından geçecekti ama daha israil sularına gelmeden yapılmış bir olay var ortada ve hala bunu meşru gösterme çabaları var.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

* Gemiler İsrail karasuların da mı geçecekti?

Evet.

Aket-Atum said:

* İsrail'in izin vermeme yetkisi var mıydı?

KArışık ama olabilir.

Aket-Atum said:

* İsrail çıkartma yaparak Türk toprağına saldırmış mı oluyor?

Evet

Aket-Atum said:

* İsrail'in gemiler üzerinde güç kullanma yetkisinin sınırları nedir?

"0" uluslararası sularda ancak BM tarzı kuruluşlar güç kullanabilirki, Korsanalra bile kullanılmıyor. İsrailin yaptığı tamamen silahlı korsancılık.

Başarılılar o ayrı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...