Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Civilization V

tunch

Öne çıkan mesajlar

Darksun said:

En azından bu sefer direk osmanlılar varmış =P Ben oyuna direk olarak konulduğunu hiç hatırlamıyorum hehe.

bu kez direk konmuş evet.

suleiman - ottomans

barbarian naval unitleri %50 şansla convert etme özelliği var. ille bi yerlerde barbar türkler diycekler :P
Sosyal ağlarda paylaş

daha ii bişi bekliodum ama (fazla oynamadım daha) ordu üretme dengeye girmiş önceki gibi 20 ünite yapıp şehrin içine koyamıyorsun.
şimdi bişeyi farkettimde işçiye bi şehirden dierine yol çek dedikten sonra dier şehirdeki işçiye şehrin yanına yol yaptırdığında öbür işçi gelip aynı yere tekrar yol yapıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

en fasafiso bonus filan olmuş osmanlıların, kesin barbaros'a gönderme var heh. hoş gerçi almanlarınki bile fasafiso.

wonder'lara şöyle bir baktım, fasafiso idi hangisine baktıysam bonusu piramitler hariç antik devirdeki.

sonra dediğim gibi policy'leri kültüre bağlamak saçmasapan, onu görünce bütün hevesim kaçtı zaten. 0 kültürü olan muz cumhuriyeti bile komünizm veya faşizmi uygulayabiliyor yani, tam komedi.

gene dinler filan, corporation olayı da yok. civ serisi sims gibi oldu tam, ek pakede koyacakları şeyleri koymuyorlar artık her defasında vanillaya. o da canımı sıktı.

neyse oynayayım biraz napalım.
Sosyal ağlarda paylaş

Din corporation olayı benim de canımı sıktı :/. 2 eldir japonyayla oynuyorum çok güçlü özellikle samurai techi açıldığı zaman çok can yakıyor. AI üniteleri çok iyi yönetemiyor 3 catapult 4 swordsmanle şehrimi alamadı 1 samurai ile koruyabildim sonra destek gelen 2-3 samurai ile püskürtüp saldırıya geçtim şaka gibi :/. Okçuları başıboş geziyor öyle.
Genelde diplomasi iyi ama saldırmadan 1-2 kişiyi kışkırtmaya çalışıyorlar biraz güçsüz gözüktüğünüz anda saldırıyorlar falan ama işte gereğinden fazla ünite kaybediyorlar :/.
Bir de oyun 1800lerden sonra felaket oynanmıyor en azından benim bilgisayarımda :).
Sosyal ağlarda paylaş

Aslinda oyunda din olmasi dusunuluyormus ama sonradan cikarmaya karar vermisler. Asagidaki yaziya gore oyundaki dosyalarda dinlere ve dini zafere referans var:

http://apolyton.net/content.php/133-Gamefiles-show-Religion-was-removed-from-Civilization-V!?s=accaee2e4e73a7e8b07913ef753acc5e

Belki ek paketler ile eklerler.
Sosyal ağlarda paylaş

of osmanlı bonusu da suxor ötesi ama ceddin deden neslin baban hatırına galiba baştan osmanlı başlayacağım. (:P)

komutan kesin eklerler de işte sims gibi oldu tam, onda da ekledikleri şeyleri çıkarıp satıyorlar her defasında cidden kabak tadı verdi.

hücum marşı da var mı acaba heh
Sosyal ağlarda paylaş

11saattir oynuyorum aralıksız.Osmanlının gelmesi hatrına onlarla başladım ama şaka gibi ırk bonusları gerçekten rezalet, 30 gemiyle karşılaştım 1600lerdeyim ancak 4tane convert oldu, yani %50 gibi bir oran yok.Birimler bina yapımlarını imkansızlaştırmışlar 30turne wonder yapabilirken aynı sürede normal bir bina yada birim yapımı sürebiliyor?!Wonderlar desen gene rezalet birtek beleş teknoloji ve piramitler güzel kalanlar işe yaramıyor.Kültürle yönetim açılması, zaten yazacak birşey yok korkunç!Eskiden princete oyunu açtığım zaman daha rönasans gelemeden tozumu attırırdı yapay zeka şimdi ise toplamda 4 birlikle 3tane uygarlık yok ettim. :S
Saminde deiği gibi simse dönmüş eklemeleri gerekirken üstüne çıkartıp durmuşlar.Sanırım 4-5 tane ek paket çıkartıp anca civ 4 kalitesine ulaşacak.Gerçekten hayal kırıklığına uğradım birçok şey gitmiş yerine saçma zor sistemler gelmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

İlginç bir olay var oyunu military winle bitirmek ileride imkansız şöyle ki:Her şehri ele geçirdiğimizde raze-puppet-conquest gibi 3 farklı seçenek çıkıyor raze ve conquesti biliyoruz puppet ise bütün kaynaklarını sömürebiliyorsunuz ancak iç yapımına karışamıyorsunuz.Eğer bi şehri elegeçirirseniz ciddi müktarda mutluluğunuz düşüyor.Oyundaki bütün luxuryleri toplamama rağmen happines -20 lerdeydi ve food production ve military penaltıları korkunç %33 military penalty, hiç birşekilde şehir ürüyemiyor ve yapım süreciniz 3-4 katına çıkıyor.Yani ne kadar çok şehir ele geçirir yada büyürseniz sonunuz o kadar hızlanıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Yapay zeka çok agreisf ve non-military win'i neredeyse imkansız kılıyor demiş IGN review. Burda ise tam tersi rahatça yok ediyorum denmiş. Neleroloyor?!1!

Yapay zeka agresif ve hatta hep ikili dalıyorlar genelde. Ama ünitelerini çok kötü kullanıyorlar, catapultlar archerlar hep freekill. Geçen oyunumda iki ayrı uçtan araplar ve ruslar anlaşıp bana saldırdılar ve baya az birliğim vardı ona rağmen kurtulabildim. Eskisinde olsa ooo :).
Racial bonusların daha iyi ayarlanması lazım AI tweeklenmeli falan ama büyük ihtimalle expansionla düzeltirler :/

PS: auea quote yerine ömye basmışım :).

Conquer-puppet olayında ise ben şöyle yapıyordum ele geçirdiğim çoğu şehri puppet yapıyordum başta. Hapinessa hit yemiyorsunuz böylece ilk önce revolutionun bitmesini bekliyorum. Sonra da teker teker hatta o anki mutluluk seviyesine göre ikişer ikişer puppetlıktan kaldırıp courthouse kuruyorum sonra da zaten mutlu mesut yaşıyor halk.
Sosyal ağlarda paylaş

epic setting'de 0 yılına kadar oynadım ama ilk defa bir civ sarmadı, en çok uğraştığım olay şehirden okla barbar bombalamak. /facepalm. medeniyet mi kuruyoruz online rts'de harassçı mı püskürtüyoruz anlamadım.

civ4'teki formülü alıp geliştireceklerine onu bozup son derece mantıksız ve gameplay'i de birşeye benzemeyen sistemler getirmişler:

1- social policy ki yukarıda anlattım. kültürle ne alaka o olaylar?
2- ülkeye dağınık happiness? wtf? kars'taki adamın mutsuzluğu neden istanbul'un nüfus artışını yavaşlatsın? mutsuzluk neden nüfus artışı düşürsün ki? avrupa'da population boom, afrika'da nüfus düşüşü olması lazım bu mantığa göre bugün. gerizekalılığın daniskası.
3- ranged bombardment filan aynı korktuğum gibi olmuş, ultra saçma ve gerizekalıca. 100 yıl sürer mi iki okçunun birbirini öldürmesi? 200km öteye, everest'in üzerinden ok sallanır mı? akıl fikir.
4- binaların çoğu anlamsız hale gelmiş. o granary ne öyle? bir de para istiyor lmao
5- wonder'ların çoğu anlamsız, piramitler hariç "aha şunu yapayım" dedirten bişi göremedim
6- settler üretmek niye şehrin büyümesini durdursun? gerizekalılık gene.
7- şehir devleti olayı bütün serideki en gereksiz şey herhalde. expansion'da koysalarmış, onun yerine de din filan koysalarmış.

kesin esgeçtiğim birşeyler daha var ama grafik hariç her alanda geriye gitmiş oyun, hatta grafikleri değiştirseler 1990 model filan sanırdım.

biraz daha oynayacağım neyse civ'dir ama neredeyse bir sim city societies faciası tekrarlanmış burada. dumbed down bir oyun var ki revolutions'a benzetmişler net'te, sanırım konsola taşınması civ'i bile bozdu.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...