Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Civilization V

tunch

Öne çıkan mesajlar

DoruK said:

Venator said:
- Culture konusunda dengesizlikler. Şimdi culture ile teker teker hexleri almak iyi güzel de, harita çok boş kalıyor be. Çok şehir yapmak happiness yüzünden sakıncalı zaten, o yüzden Civ4'teki gibi AI her yeri doldurmuyor. E ne oluyor, yıl olmuş 1800 ama dünyanın yarısı hala boş. Social policyler de çok hızlı artıyorlar zaten, fransa ile culture kasmama ragmen rönesans'a kadar ancak 1.5 policy'i fulleyebildim. Haritada boşluklar kalınca tabi salak AI'ın birisi gidip kendi başkentine 2000 km ötede başka bir şehir kuruyor, sonra savaşa girince sıçıyor tabi.
bu güzel olmuş eğer anladığım gibiyse. gerçekte de 1800lere kadar dünyanın yarısı boş sayılırdı çünkü hehe. civ4teki köşe kapmaca da zevkliydi ama olsun böyle daha sakin olur hem.

Abi iyi de AI bunu kaldıramıyor ki. Mısırlı gidiyor mesela etrafı Amerikalılarla çevrili bi yere şehir kuruyor, yakınında resource var diye. E iyi güzel de, başkentin kilometrelerce ötede. Sonra amerikalının sınırı bu şehre dayanınca "höt!" ediyor, savaş çıkıyor.

İlk oynadıgım oyunda Rusya ile dünya haritasında başladım, Mısıra koydu beni. İyi güzel dedik ilk şehri kastırdım biraz sonra settler basıyordum ki Romalıların dibime şehir kurduklarını gördüm. Oha, adamın başkenti hemen dibimde olmalı bulayım da saldırayım derken benim scout tee güney afrikada buldu Roma'yı. Adam azmdip afrika ktasını tropikal kuşağı geçip Mıdır'ın ortasına şehir kurdu. Sonra 2 warrior 1 archer ile gerine gerine aldım o şehri :)
Sosyal ağlarda paylaş

metacrıtıc e bakıp da herkesın ortalama 9 vermıs olması, benim ve burada yıllarını cıv a vermıs bır cok oyuncunun sıkayetlerı, beyenmedıklerı ozellıklerı.. bu review lar felan valla hikaye, pc piyasası olmesın, bizim dergilerimiz cıksın mantıgı.

civ4 rise of mankınd dan sonra cıv5 tam bır rezil, hersey cok basitlesmis ve sacmalamis. Sid Meier'in son oyunları rezalet zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

venator, zaten civ4'ten itibaren artık ben civ serisinden soğumuştum. neden? çünkü 20 yıllık, defalarca devamı, genişlemesi çıkmış oyunda hala çok temel sorunları halletmiyorlardı. bu sorun science slider filan da değil.

oyunun son 1000 yılına kadar abuk sabuk tier 1 tadında bina yapmak dışında birşey yapılamıyor. endüstri devriminden sonra ancak savaşla medeniyeti birarada götürebiliyorsunuz ki 1993'te oynadığımda dert değildi bu ama 2010'da artık adam gibi rakipleri var bu oyunun. böyle o 6000 yılı yaşıyoruz hatırına filan. e sen bunu iyice dumbed down yapıp civ for dummies haline getirmişsin, küresel happiness dışında çöp yok yapacak. 450 turn geçti, hiçbirşey yapmadan enter'a bastım herhalde 300-400 turn filan. zaten şehirler de kendi kendilerini korur olmuş, hiç spearmen falan bile yapmadım artık bu sefer. 1877'de tek swordsman ile öyle seyrediyorum oyunu. glory of rome bonusuna rağmen daha yeni water mill filan yapabildim en büyük şehirlere, tam komedi. maratonda mı oynamak lazım bilmiyorum ki.

hadi gene civ4 neyse idi ama civ5 olmamış.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi yapmayın yani, oyunun eksikleri var mı evet. Denge konusunda sıkıntılı mı, evet. Ama oyun güzel, bir şekilde oynattırıyor kendini. Kıyamet senaryosuna gerek yok.

Benim gördüğüm tek, ve de en büyük sıkıntı kısa zamanlı planlama yapamıyorsunuz. Yoksa uzun vadede policyleri ayarlayıp da techleri binaları ayarlayınca taşlar yerine oturuyor. Bir de AI meselesi var tabi, o düzeltilir diye düşünüyorum; Civ serisi AI'ının nispeten iyi olmasıyla bilinen bir seri.

Eğer iyi patchlenirse ve expansionları güzelce çıkarırlarsa şu ana kadar ki en iyi Civ oyunu olur kesinlikle.

Ha ama sorarsanız Civ 5 mi Rise of Mankind mı tabii ki RoM :) Ama RoM için Civ 4 + 2 expansion + yıllar süren bir mod emeği olduğunu da unutmamak gerek.

@Sam: Tam olarak beklentin ne bilmiyorum ama askeri kısmı doyurucu bir oyun için Marathon'u tavsiye ederim (haftalar boyunca oynun süreceğini kabulleniyorsan tabi).
Sosyal ağlarda paylaş

İyide zaten sorun orada yıllar süren oyun yapımı sırasında hiç mi biri eski oyunu geliştirelim üstüne birşeyler koyalım demiyor.Oyunun beşincisi çıkmış artık bu işin eklenti paketleri modları patchleri olmadanda götürebilmesi lazım.Asıl hayal zaten eskiden daha iyi olan oyunu daha kötü hale getirmeleri.
Sosyal ağlarda paylaş

ben neyi yanlış yapıyosam bütün wonderları ai yapıyor ya bide yaptığım kısım boşa gidiyor 20 turn yapmışım binayı hop başkası yaptı emek çöpe. kaçıncısındaydı bilmiyorum değiştirilebiliyodu yapılan proje .öle olması bence daha iyiydi kesinlikle almak istediğini yapıyordun. bi tane wonderım yok neye başlasam başkası bitiriyor ben mi yavaşım acaba
Sosyal ağlarda paylaş

yalnız bu oyuna verilen notlarla, kullanıcı yorumlarıyla ilgili kafamda acaip soru işaretleri oluştu.

Bana göre oyun kötü. ha çok oynadım mı, bir yerden sonra "eeh bu ne lan" diye bıraktım ve oynamadım. ama en azından oynadığım kadarıyla, iyi-kötülüğünü de geçersek, bir civ değil bu oyun. ekşi sözlük te falan yorumlara bakıyorum bugüne kadar bir tane kötü yorum yoktu, herkes bayılmış oyuna falan, bugün biraz "yetmez ama evet" tadında yorumlar gelmiş. Beğenenlerin çoğu da "bu ilk oynadığım civ, ne de güzel oyunmuş yarabbi" tarzında eklemede bulunmuşlar. sonra patide bakıyorum bir kullanıcı kayıt olmuş, bir tane postu var, eşşek kadar yazmış. tamam eksilerini de belirtmiş oyunun fakat yine de övmüş oldukça yeni oyunu (şimdi burada suçlayıcı oluyorum biraz farkındayım fakat, içimdeki komplo teorisyenini durduramıyorum. Eğer buradaki arkadaş eski bir üye ise, yeniden bir acc ile gelmiş ise, ya da ne bileyim yeni üye olmuş ve de civ fanı olduğu için selam bile demeden WoT u döşedi ise bu başlığa şimdiden özür dilerim ondan. ama şüpheci yaklaşmamı da anlamasını beklerim).

Sonra gamespot tan falan aldığı puanlar fln... yani burada bu kadar civ fanı bu kadar kötüleyebiliyorken oyunu, bu oyunun criticler ve user lardan 9 yakın puan alması da bana biraz enteresan geliyor.

Ennihayetinde ekşi sözlük teki yorumu okuyan adam alır oyunu, buradakini okuyan almaz (örneklerle de görüldüğü gibi). Kullanıcı yorumu üzerinden pazarlama oldukça etkili bir yöntem, fakat umarım ben kötü niyetliyimdir ve böyle bir pazarlama yöntemi kullanılmıyordur.

Dipnot: "Bu oyun beğenilemez, beğenenler şöyledir böyledir" gibi anlaşılmasın lütfen söylediklerim. Demek istediğim oyunla alakası olmayıp da beğendiğini belirten birçok kişi de olabilir. Gerçekten beğenenlere değildir laflarım (en azından yukarıda yazdıklarım)...
Sosyal ağlarda paylaş

yorumları okuyorum, şikayetler birbirini izliyor dehşete düştüm. ign yada gamespot gibi sitelerde bazen zevk larak oynadığım oyunlara bile düşük puanlar verirlerken neyine 9 puan ve üstü verdiler o zaman anlayabilmiş değilim.

oyunu henüz almadım, civ serisinin yıllardır müdavimi olan biri olarak bir hayli beklentim vardı. eski serilerde de şikayetlerim oluyordu mızrakla uçak düşüren phalanx ünitesi falan gibi.

civ 4 ü severek oynadım, ama patlak olmasın bu oyun yaaa :(

ulen sid meier... harbiden bunlarda dlc çıkaracaz milleti yolacaz diye eksik gedik çıkardılarsa oyunu yazıklar olsun..
Sosyal ağlarda paylaş

abi çok açık bi şekilde pc oyunculuğu bitti.sadece pc için yapıln oyunlar konsollara geçmeye yada onlara benzemeye çalışıyor.pc oyunları farklıydı. şimdi a ya bas şimdi kareye bas oyunu istemiyorum ben.benim gibi düşünen birsürü insan var e bu oyuna o kadar insan para verip satın aldı zaten satılıyor oyun nie oyuncuların istedği gibi yapmıyorsunuz
Sosyal ağlarda paylaş

1940'lara geldim elektrik kesildi, şimdi tekrar açasım yok oyunu. golden age'de dağlarla, madenle çevrili endüstri merkezimde 6 turn'de bir infantry çıkıyordu ancak ki %200 production bonus vardı belki. cidden uğraşasım yok açıp oyunu.

valla venator, beklentim civ5'in artık köklü sorunlarını halletmesiydi. halletmek bir yana dursun, eski halinden beter etmişler. +80 happiness yaptım gene birşeye benzemiyor oyun grafikler hariç.

boğa, medieval'dan itibaren bütün wonder'ları yaptım ama bol bol golden age, (çerez gibi olmuş biri biterken öbürünü başlattım kaç kere) iyi science ve production focus ile hepsini yapıyorsun savaşmaya zorlayan komşu yoksa etrafta.
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

sonra patide bakıyorum bir kullanıcı kayıt olmuş, bir tane postu var, eşşek kadar yazmış. tamam eksilerini de belirtmiş oyunun fakat yine de övmüş oldukça yeni oyunu (şimdi burada suçlayıcı oluyorum biraz farkındayım fakat, içimdeki komplo teorisyenini durduramıyorum. Eğer buradaki arkadaş eski bir üye ise, yeniden bir acc ile gelmiş ise, ya da ne bileyim yeni üye olmuş ve de civ fanı olduğu için selam bile demeden WoT u döşedi ise bu başlığa şimdiden özür dilerim ondan. ama şüpheci yaklaşmamı da anlamasını beklerim).

Eger Akkcomm'dan bahsediyorsan, kendisi benim arkadasimdir. Bugun bir ara Civilization hakkinda konusurken, bak begenmeyenler de var seklinde bu forumlardan link verdim. Onun da icinden bir seyler yazmak geldi.

Oyunu begenmek oyle cok garip bir sey veya sadece seriyi ilk defa deneyenlerin yorumu da degil. Ben Civilization 1'den itibaren serideki butun oyunlari oynadim ve Civilization 5'den de gayet memnunum. Bildigim kadariyla netteki en buyuk Civilization toplulugu Civilization Fanatics forumlari. Oraya bakarsan da buyuk kisminin begenmis oldugunu goreceksin.

Yani oyunu birileri begendi diye arkada pazarlama numaralari falan aramaya hic gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Sozluk, forum ve de gamespot gibi ortamlarda çok değişik notlar verilmesinin nedeni bu Civ oyununun çok değişik olması. Bazısı "bu Civ değil" derken bazıları da "işte yeniliklere bak süper olmuş" diyor.

Paticik gibi, nostaljinin ciddi şekilde hakim olduğu (2010 yılında hala Arcanum'un tartışılması gibi*) bir ortamda kötülenmesi, gamespot gibi grafiklerine oyunun oynanabilme rahatlıgına baglayacılıga ve de yeniliklere bakan bir yerde şükela edilmesi ve de sözlükte iki şekilde tepki görmesi de çok doğal.

Eğer çok merak ediyorsanız deneyin. Eğer eski bir Civ oyuncusu iseniz, o zaman benim tavsiyem expansion(lar)ı bekleyin ve de ona göre izleyin. Civ 4'de BtS çıkana kadar gayet kötüydü.

* Yanlış anlaşılmasın, eski oyunlar iyidir güzeldir ama itiraf edelim bu forumda çok şiddetli bir "nostalgia ain't like it used to be" fenomeni var. Forumun ciddi bir kesimi için konuşuyorum: sakın bu fenomen, oyunları cocukken oynadıgımızdan ve de şimdi eşek kadar adamlar oldugumuzdan olmasın...
Sosyal ağlarda paylaş

çocukken oynadığımız için beğeniyosak aynı oyunu şimdi nasıl oynuyoruz :)
şimdi sen ne kadar basitleştirsende hayatında fifa-nfs kombosu dışında oyun oynamamış adam gidip civ almaz.yani hedef kitleyi genişletme çalışmaları bence saçma.zaten sırf adı için direkt alacak insanlar var az da değil sayıları.yap onların istediği gibi oyun.sorun paraysa zaten bu adamlar "pc oyunu" bulamıyor sein üretiğin herşeye atlarlar alırlar ek paket falan kurtarırsın.
yani iyi yönleri de var oyunun şu askeri kısmı daha iyi olmuş bide asker üretebilsek.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...