Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Civilization V

tunch

Öne çıkan mesajlar

GG'den alın ama bizim Rusçudan almayın!

Adam EURO2012yi, BF3 Premiumu falan EA fiyatlarına satıyor üstelik Rus keyleri yani bilmeyene şak

Hatta diğer Steam oyunlarında da Rus keylerini EU keylerinden pahalı sattığı çok oyun var, diğer keyciler EU keyini bunun Rus keyinden ucuza satıyor yani, tam komedi
Üstelik eskisi gibi hızlı falan değil parayı verdikten sonra tüm gün beklediğin oluyor
Sosyal ağlarda paylaş

Almam diyodum da gittim küt diye aldım >_>

Din oyunu değiştiren op bir şeyden çok eğlenceli bir uğraş olmuş. Nüdizm diye din kurdum. Haliyle pop. artışına ve mutluluğa bonus veriyor. Puanım biriktikçe inqusitor ve misyoner üretip diğer ülkelere yolluyorum. Onlarda çevrelerine yayıyorlar. Gerçi AI din yayma konusunda neredeyse hiç agresif değil. Holy cityleri inq. ile kendi dinine geçirebiliyorsun. Diplomaside aynı dinden olmak artı oluyor ayrıca. Kendi custom dinini rakiplerine kabul ettirmekte tatmin edici bir olgu.

Spylara ise çok az bakabildim. City-statelerle düşmanın ilişkisini düşürüp bizimkini arttırabiliyorlar. Kendi şehrinde anti spy oluyorlar. Normal civlerde ise teknoloji çalma ve plot ortaya çıkarma gibi özellikleri var. Mesela İngiltere'ye spy soktum. Adam Bizans'a ordu yollayacakmış onu öğrendim. Sonra gittim bu bilgiyi bizansa söyledim. "Aaa sağol kanka" falan dediler. O şekilde işte :/ Başka faydalarını görür müyüz bilmiyorum. Birde spylar ünite gibi değil. Ekranları var. Oradan nereye sokup çıkartacağımızı seçiyoruz.

Bunlar dışında binalar ve policyler dini puanı hesaba katacak şekilde ayarlanmış. Spylara karşı koruma sağlayan binalar falanda var haliyle.

Diplomasi son oynadığımdan beri bir parça daha ilginç geldi. Oyunda 8-10 civ birbirine yakın olduğu için bazı gruplaşmalar oldu. Bir düşmana saldırmadan önce o civ'in gruplar tarafından denounce edilmesini beklemek/veya bunu sağlamak diplomatik olarak işleri çok daha rahat hale getirdi. Çevre civlerle dostluk anlaşması imzalamadan savaşa girince savaştığım civ diğerleriyle dostluk kurmaya çalıştı. Oynarken risk almamak için biraz diplomasiye girmek gerekiyor. Civler genellikle grup olarak güçlü olan civ'i ya da topluca saldırmak istedikleri civ'i gruplarının dışına attı falan filan.

Nebuneczar abisi bende hala görünüyor hatta kendisiyle oynuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Evet din imbalıktan çıkmış, bizansla 1700lere geldiğimde ben de bunu gördüm heh. Direk FAITH FAITH FAITH diye oynamıştım, dünyanın ulaşabildiğim her yerinde hristiyanlık hakim ve bana gelen sadece 20 happiness. Din bonusunu seçerken dikkatli olmak gerekiyor, builderlar güzel ama araya spender da lazım, bi yerden sonra turn başına 100 faith income olunca peygamber spamden öteye gidemiyor. Direk oyunu kazandıran bişey değil din.

Unit overhaulu beğendim. Bütün ünitlerin strenghtler artmış giant death robot sabit kalmış. HPler 100e çıkmış, tabi damagelar da aynı şekilde artmış. Ama asıl etki siege weaponlarda. Eskiden top olsun mancınık olsun normal birimlerin de canına okurken artık normal attack strenghtleri düşük, onun yerine %200 / %300 siege bonus alıyorlar şehirlere karşı. Gayet mantıklı olmuş, dinamiti bulup 5 tane artilerry yapıp yatmak o kadar kolay değil artık.

Bi kaç üniteye nerf gelmiş ki en önemlisi janissary. Zaten bekliyordum bişey ,keza heroes 3 ve 4teki vampirler kadar güçlüydü. Uzunkılıçlıadam tüfekçiadam kadar güçlü değil artık ve upgrade edebiliyoruz o da güzel. Atlar biraz nerflenmiş, anti at üniteleri diğer piyadeler karşısında güçlenirken at bonusları %50ye çekilmiş. Hem modern hem antik çağlara bi iki geçiş ünitesi eklenmiş onları da beğendim.

Genel olarak oyun güzel, her patch bi no brainerı nerfleye nerfleye gidiyor adamlar. Avusturya biraz mantıksız, artık ona da bişey çekerler diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

bende de bayağı faith vardı ama sürekli deli gibi kullanıyordum. senin bonuslar bayağı kötüymüş herhalde

faith ile yapılabilen cami katedral falan gibi yapıları kesin al. hem çok iyi faith dump oluyor hemde ilerde happiness büyük problem malum

ayrıca faith ile great person da alabiliyorsun alakalı policyleri fulleyince galiba. başa baş giden oyunlarda great engineer spam süper oluyor mesela
Sosyal ağlarda paylaş

Bi şehri kurmaya settler gönderirken yanında misyoner de yolluyordum 2-3 turn beklemeden hemen dine dönsünler diye, sonra da çat binayı basıyordum sdf. O kadar çok yani faith. Tamam güzel culture falan da geliyor bi ton happiness geliyor ama mesela unit almak falan gibi bişeyler de lazım. Ben paso yok şaraptan faith bağdan bahçeden faith öyle gitmiştim ilerde başka spenderlar da çıkar diye.
Sosyal ağlarda paylaş

bende ilk iki oyun abandım bi faith ama pek luzumlu değil gibi geldi.

hatta faith'i az kepce dağıttığım oyunda sakin sakin takıldım, pagoda falan fılan, 10 tane prophet+scientist almak yerine. sonralara doğru 1-2 kdan aldığım 2 scientisttle uzay yarısında öne gectım!
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...