Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

"Evlenecek kadında bekaret vasfı bulunmalı"

Böjeek

Öne çıkan mesajlar

sg-1 said:

konuyu anlamadım.

sebep kadının yalan söylemesiyse karşılıklı güvenin sarsılması bildiğim kadarıyla boşanma sebebi.

ama yok eğer sebep kadının bakire olmamasıysa mantıksız bir karar olmuş.
Zira hukuk tek taraflı işlemez, ya bi gün kadının biri kocam bakir değil diye boşanma davası açmak isterse ne olacak?

Nerden c/p bu?
Sosyal ağlarda paylaş

Kadın üstündeki tahakkümün tarih boyunca varolmuş toplumların ezici bir çoğunluğunda varolması, cinsel hegemonyanın "tabiat", "insan doğası" kaynaklı, kaçınılmaz bir kader olduğu anlamına gelmez.
Cinsel hegemonyanın ortaya çıkışını açıklamanın bir yolu ensest tabusudur: aile gruplarında varolan insan sürülerinin, aile içindeki genetik bozukluklar ve aile içi katliamların (büyüyen erkek çocuğunun anneyle beraber olabilmek için babasını ya da kardeşlerini katletmesi vs) önüne geçmek amacıyla ensest tabusunu (anneyle cinsel ilişki yasağı) ortaya koymalarının ardından, kadın da metalaştırılarak, ticareti yapılabilen bir "mal"a dönüştürülerek aileler arasında değiş tokuş yapılmaya başlanır, bu sayede bir yandan da küçük topluluklar akranlık bağıyla bağlanarak daha büyük gruplar oluştururlar (böylece toplum dediğimiz hedenin önü açılır). E tabii kadın bu metalaştırmanın odağı ve ticaretin konusu olduğu anda da tahakküm altına alınır, üzerinde kontrol sahibi olmaya yönelik pratiklere de doğum verir falan filan.
Geçen haftalarda kaybettiğimiz Claude Lévi-Strauss bunun üstüne derinlemesine çalışmıştı.
Günümüzdeki "erkeğe dair olan, erkeksi" ve "kadına dair olan, kadınsı" şeylerin büyük bir kısmını anlamakta da bu durumu göz önünde bulundurmalıyız, abudik gubidik dini metinleri ciddiye almaktan, erkeğin ve kadının tabiatına ilişkin olup ilk başta bilimsel gözüküp aslında içi boş olan, aslında boş da olmayan, yine kadını tahakküm altına almayı meşrulaştıran açıklamalara ihtiyaç yok.
Sosyal ağlarda paylaş

paspatur said:

umurunda değil mi?
bişeyler paylaştığımızı sanmıştım.
canın sağolsun

degil valla. Surada helal sut falan dedigin anda maalesef empati kurabilme yetenegim de azaldi.

kendi mutlulugun icin bunlari dusunmeni tavsiye ederim, yoksa en yakin koye basvur yoksa bu cagda, bu ortamda kafa dengi kiz bulsan da diger anlamda denk olamayacaksin hic bir zaman :/
Sosyal ağlarda paylaş

Azmodai said:

paspatur said:

Mr_Hand said:

paspatur said:

Yani evlenme yolunda giden helal süt emmiş kız arayışı sizde nasıl tezahür ediyor, kriterleriniz ne?

yok böyle bi kriter. kalıp değil bu. kişiliği gösterir zaten kimin ne olduğunu.

o kriterler zaten kişiliği oluşturuyor güzel kardeşim.

allah allaaaah, yani senden once asik oldugu biriyle beraber olmus olmasi kisiliginde bir zaaf mi gosteriyor? naptin ya. Senin sorunun temelde yatiyor, bu konseptin disina cikamiyorsun, daha fazla tartisip fikir beyan etmenin anlami yok.

Zaten helal sut, armut ve elma tabirleriyle durusunu kazikla caktin suraya, ben bisi demiyorum. 30 yasina gelip hala bakire kiz mi arayacaksin, bu arada sevdigin asik olabildigin / olabilecegin kizlari pas gecip?

Biraz kendini aş.

yok abicim. kolayi var, köyden gidip HLL MILK emmis saf anadolu kizinin tekini alcak iste. artik baslik parasi koyar mi bilemeyiz ama.
Sosyal ağlarda paylaş

Bekaret vasfı bulunmalı önermesi saçmalık. Benim şu an evlenmeyi düşündüğüm sevgilim bakire değildi, ben de değildim. Birbirimizi suçlamıyoruz ama keşke diyoruz ikimiz de mesela, öyle bir inceliği var konunun.

Ha bazıları da oh amma karı belledim der, adamına/kızına göre.
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

Bella said:

ya sen nası bi hayvansın.

mi?

ama hakkaten tiksiniyorum. espri olsun diye yazmadim.

oraya da bi edit yapip kibarlastirmaya calisayim bakayim

ben söylediğin şeye yazdım onu.kendi kendinize halledin falan.
ordan "adam bakire istiyince normal, tersini istiyince hayvan " anlamı çıkmıyordu.

neyse.
Sosyal ağlarda paylaş

Mesela seks değil, seksin getirdiği yakınlığın oluşmuş olması insana koyabilir. Gerisi detay.

İnsan ister sevgilisi kendisine özel olsun, içgüdüdür. Ama talep edemezsin veya bekleyemezsin böyle birşeyi. Olursa güzel olmazsa eyvallah diyebilmek lazım bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Efrasiyab said:

Hayırda Bekaret isteyen birine karşı hınçla saldırmak niye onu anlamadım. Adam öyle istiyorsa öyle alır, size ne? Beğenmeyen gider bekaretini bozdurtur birine öyle evlenir, veya evlendiği kişi bakirse evlenmez.

Kendisi bakirse bekaret beklesin zatne de kendisi yatıp kalkıp kadında bekaret arayanlara lafımız :D
Sosyal ağlarda paylaş

Efrasiyab said:

Hayırda Bekaret isteyen birine karşı hınçla saldırmak niye onu anlamadım. Adam öyle istiyorsa öyle alır, size ne? Beğenmeyen gider bekaretini bozdurtur birine öyle evlenir, veya evlendiği kişi bakirse evlenmez.

diyorsun ki ben de ayni gorusteyim, dedikleriniz bana da koyuyor ama bulasmak ta istemiyorum kenardan boyle girerim?

ok. saldirmayiz.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Efrasiyab said:

Kendisi bakirse bekaret beklesin zatne de kendisi yatıp kalkıp kadında bekaret arayanlara lafımız :D

yatıp kalkıp aramıyorum.
Benim için önemli diyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Azmodai said:

Efrasiyab said:

diyorsun ki ben de ayni gorusteyim, dedikleriniz bana da koyuyor ama bulasmak ta istemiyorum kenardan boyle girerim?

ok. saldirmayiz.

Ne koysun abi, gidin kafanıza göre takılın. Çok bulaşmak istemiyorum oda doğru.

Ama koyarsa tabii, o an bana özel olarak düşündüğüm, güvendiğim kızın, daha önce aynı özelliği ve güveni 5-10 kişiye daha yaşatmış olması ki, o da beni sadece o anlık özel konumunu sokması. Bu biraz koyar. Ha tabi haklımıyım değil miyim tartışılır ama, Ne bileyim, benim tercihim mümkün olduğunca özel olabilmek. Hiç bir kadının ilk yattığı kişiyi gerçek anlamda unutacağını zannetmiyorum zira.(Erkeklerinkisi sadece belde kalıyor, kadınlarınkisi daha farklı)
Sosyal ağlarda paylaş

@paspatur: Senin için önemli olma sebebi onun sana özel olduğunu hissetmekse ve ilki olma istyeğiyse karşındakinin de bunu beklemeye hakkı vardır diye düşünmen lazım. O saydığım romantik sebeplerin gerekliliğine inanıyorsan zaten sen de bakir kalırsın. Yok kendin yatıyorsan ama kızdan bekliyorsan kusura bakma da orada özel olma durumu falan yok, sahibi hissetme durumu vardır, alpha male olma çabasıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

Efrasiyab said:

Azmodai said:

Efrasiyab said:

ok. saldirmayiz.

Ne koysun abi, gidin kafanıza göre takılın. Çok bulaşmak istemiyorum oda doğru.

Ama koyarsa tabii, o an bana özel olarak düşündüğüm, güvendiğim kızın, daha önce aynı özelliği ve güveni 5-10 kişiye daha yaşatmış olması ki, o da beni sadece o anlık özel konumunu sokması. Bu biraz koyar. Ha tabi haklımıyım değil miyim tartışılır ama, Ne bileyim, benim tercihim mümkün olduğunca özel olabilmek. Hiç bir kadının ilk yattığı kişiyi gerçek anlamda unutacağını zannetmiyorum zira.(Erkeklerinkisi sadece belde kalıyor, kadınlarınkisi daha farklı)

bu da önemli
hem de çok
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...