Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

darbe yapsam ?

zarekd

Öne çıkan mesajlar

uzun uzun yazdıydım sonra vazgeçtim aşağıdakileri bıraktım.

siyaset hakkında konuşmak istemiyorum ama bir şey diyeyim. nasıl bir ülkeyiz abi biz? yani yaşanan hiç bir şeye inanamıyoruz. birbirimize girmişiz. boşlukta hissediyoruz kendimizi. yemişim ergenekonu ya! darbede olmaz irticada gelmez. aşalım şunları artık valla sıkıldım. kim işbirlikçi kim vatansever bilemiyoruz sürekli kendimizle kavga ediyoruz. bu kadar kolay mı bizi birbirimize kırdırmak. sağcı solcu dediler, laik dinci dediler kavga ettirdiler. bırakın kavgayı kardeşlerim! :D aynı gemideyiz batarsak birlikte batacağız. bu ülkede ne darbe olsun ne rejim değişsin. kavga edeceksek ortak bir düşman bulalım onlara dadanalım :D herkes kardeşlerinin inançlarına saygılı olsun, kimse pis işlere bulaşmasın mutlu mesut yaşayalım. kültürümüzde var bu tarihimizde var. kaç yüz yıl onca toprağı bu hoşgörümüzle bu değerlerimizle elde tutmuşuz yitirdiğimizde de gitmişler. bıkmadınız mı şu tartışmalardan?
Sosyal ağlarda paylaş

valla seni tebrik edebilirim anca da işte sorun da bu insanların tartışma kültürü altında hakaret aşalama var.sorunumuz iletişim bozukluğu.benim bak yeminle sölüyorum müslüman karşıtı ateist dtp li böle her görüşten arkadaşlarım var ve onlar benim bu düşüncelerimide bilirler.hepsi öğretmen yada çeşitli alanlarda olan insanlar ama hepside beni sever.zaten olması gerekende bu. sürekli birileri birini birşeyi bilme yada bilmeme (neye göreyse bu) bi aşalama yolunu seçiyo.zaten tek yumurta ikiz çocuklar bile ayrılabilir bazı konularda.hepimiz farklı görüşlerdeyizdir ama an gelir bi harp olur (okadarda dönek olduğunu düşünmem kimsenın) aynı cephede carpışırız. yani ben öle kimseyi düşmanım görmüyorum tabi sg-1 isimli kişiye cidden bozuldum resmen iftira atıyor.bana katılma tahammulde etme ama iftira atarak saçmaladın. nise benim sorunum yok kimseyle PEACE
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:
bu ülkede bu kadar dikkatli olmaya gerek yok ki. TSK'da üst düzey yöneticiysen zaten dediklerini emir telakki edecek binlerce insan var. bunların başında da medya ve bürokrasi geliyo. hele yurtdışından silah getirmeye falan hiç gerek yok, nasılsa harcamalarım denetlenmiyo, sayıştay karargahlara giremiyo. hem, daha önce hangi darbeci darbe planı yaparken yakalanmış? daha önce hangi asker, emekli ya da muvazzaf, böyle bir suçtan dolayı tutuklanmış bu ülkede?

bir edit yapayım: bu ülkede "darbe planı yapmak suç mu canım, tankları yürütmemişler ki" diyebilen hukukçular bile çıktı. nasıl kendini rahat hissetmesin adamlar?

Daha önce darbe planı yaparken yakalanan darbeci yok mu bu ülkede ? 9 Mart 1971 ?
Darbeye ortam hazırlamak gibi bir suç işleyeceksem (darbe yapmıyorum farkındaysan, arada dağlar kadar fark var) elimi kolumu sallaya sallaya yapacak kadar rahat olamam. Sonuçta çat diye bir sabah tv'ye çıkmıyorum kenan evren gibi, uzun bir süreçte ortalığı karıştıracak suçlar işliyorum. Bu asla beni "dokunulmaz ve toplumdan bolca destek görür" yapmaz. "Darbe planı yapmak suç mu" diyen hiçbir hukukçunun da "ortalığı karıştıracak eylemler" yaptığım tespit edilirse, hele de masum insanların ölümüne sebebiyet vermişsem beni desteklemeyeceklerini bilirim.

sir said:
bi arkadaşın dediği gibi yüzlerce insanı mobilize edeceksem onlarla bir şekilde iletişime geçmem gerekir. ayriyeten bir sistematiğim olacaksa bunun planlarını bir yerlere kaydetmem gerekir. telepatiyle haberleşemeyeceğimize göre ya telefon ya da internet kullanılacak, veya gizli toplantılar düzenlenecek. yavaş yavaş ortalığı gerecek eylemler için de derin devlet devreye sokulacak; ki o kısmı kendi başına bile hareket edebilir.

bu ülkede mafyanın varlığına inanıyor musun?
çok derin suç ağlarının varlığına, büyük uyuşturucu kaçakçılarının, silah ve kadın ticareti yapanların?
bu insanlar suçlarını işlerken nasıl iletişim kuruyorsa ve kolay kolay yakalanmıyorsa, eğer elde benim hakkımda özel bir takip ve dinleme kararı yoksa, ben de yakalanmadan işimi görebilirim. kaldı ki, need-to-know basis'e göre hareket ederim demiştim, kuracağım organizasyondaki adamlar birbirlerinin adını bile bilmezler. Bakkal dükkanı soymuyoruz burada, ülke karıştırıyoruz.

sir said:
türkiyede 40 yaş üstü insanlar bilgisayarla ne kadar haşır neşir? bilişim teknolojileriyle ilgili bişey okumadıysa hacking'den ne kadar anlayabilir? şunu unutmayın bilgisayarlarla ilgili biz gençlere çok aşina olan kavramlar, bizden bir iki kuşak üsttekilere çok yabancı.

suç örgütü dediğin işini böyle bir şansa bırakır mı? "bilgisayardan anlamam, ama her işimi de bilgisayarda yaparım" modunda mı takılacak? Valla ülkeyi karıştıracak olsam, eğer bilgisayar internet felan kullanacaksam, ilk işim güvenlik kısmını halletmek olur, hiç olmadı, sanık kadrosuna bakarsak bu işle ilgilenecek bi örgüt üyesi bulmak da zor olmasa gerek, o kadar teğmen içeri alındı, hiçbiri mi bilgisayardan anlamıyor?

sir said:

ha ben de olsam dediğn önlemleri alırım tabii, ama ben yakalanma ihtimaline karşı alırım. ama ergenekona baktığında genelde bu dediklerini ya yapamayacak, ya da kendini güvende hissettiği için yapmaya gerek görmeyek kişiler yer almakta.

gelip de takıldığımız yer burası, rockla da bunu tartıştık.
bu adamların kendilerini yargıya veya polise immün hissetmelerinin hiçbir yolu yok, adam bi kere yönetimle ters düşmüş ki yönetimi devirmeye çalışıyor, yönetimin polisinden savcısından hakiminden nasıl korkmasın, nasıl kendini güvende hissetsin?

Kısacası bu adamların andavallıkları bana garip geliyor.

şunu da demiyorum bak, "ergenekon bi hayaldir yalandır", ama sanki birileri taslak aşamasındaki bir darbe hazırlığını (günlükler örneği gibi) aksiyona geçilmiş gibi göstermek, ciddi ve ani bir tehditmiş gibi algılatmak, istediğini bu işe bulaştırmak, birilerinden intikam almak ve bu süreci mümkün olduğunca hızlandırmak için birşeyleri manipüle ediyor gibi geliyor bana.
Sosyal ağlarda paylaş

şu an çok vaktim yok uzun yazamıcam ama madde madde belirteyim:

-susurlukta adı geçen bir çok isim, dönemin başbakanı ve içişleri bakanı sayesinde yargı önüne çıkmaktan kurtuldu. bunların başında da veli küçük geliyo. senelerce korundu bu adam devlet tarafından.

-jitemle beraber birçok faili meçhule adı karışan abdülkerim kırca, tam 10 sene boyunca yargılanamadı, sonra tam yargılanacakken intihar etti. neden? neden mahkeme önüne çıkarılmadı bu adamlar?

-"devlet adına tetik çekenler" bir dönem nasıl el üstünde tutuldu hatırlamıyo musun? çatlı, ağca, kırcı, peker..bu adamlar aynı zamanda mafyaydı da ve senelerce rahat rahat "mafyatik faaliyetlerini" sürdürdüler. bunu ben de görüyodum, sen de görüyordun, devlet mi göremeyecekti? devlet bundan haberdar olduğu gibi, buna izin de veriyodu. dolayısıyla, elbette kendilerini immün hissediyolardı.

-bi de soru "darbe yapmak"la alakalı bildiğim kadarıyla, ben de ona göre yanıt verdim.

son olarak darbe için taslak da olsa, hazırlık da olsa hepsi suç. bu amaçla örgüt kurmak da suç, insanları suça teşvik etmek de suç. aksiyona geçildikten sonra zaten iş işten geçmiş oluyo ki, kimi nasıl yargılayacaksın =)
Sosyal ağlarda paylaş

O hükümetlerin koruduğunu iddia ettiğin adamlar o hükümetleri devirmeye çalıştı mı peki?
Bu hükümet bu adamlarla çalışmak istemedi ki bu adamlar yönetime direnme kararı aldı, veya olayda bambaşka şeyler var bilmediğimiz, bi şekilde şimdiye kadarki hükümetler korurken bu hükümetin neden bu adamları istemediğini, tasfiye kararı aldığını konuşmamız gerek o zaman, ve bunun yegane sebebininn demokratikleşme, şeffaflaşma olmadığını biliyoruz, zira bu adamları tasfiye ederken bariz bir şekilde bu adamlardan bağımsız bir başka derin devlet kullanılıyor.

Yani bu adamların kendilerini immün hissetmelerinin hiçbir açıklaması yok. O zaman immünlerdi belki, bugün çok belli ki kendilerini immün hissetmedikleri için yönetimi devirme planları yaptılar. Yine kendilerine immünite sağlayacak bir yönetim talepleri vardı belki de.
Veya tek istekleri kendilerinin yaşam tarzı ve fikirlerine el uzatıp bunu engelleyebilecek bir yönetimin bunu yapmasının önüne geçmekti, şu an için bilemiyoruz.
Dava sürüyor.

Bir de ben bu adamların darbe yapmakla değil de, darbe yapılması için ortam hazırlamakla suçlandığını zannediyorum ve hep ona göre cevap yazdım. Eğer topiğin ana konusu bu değilse, ergenekonun bugünkü konumuyla uyuşmuyor demektir.

sonuç kısmına gelirsek, taslak darbe ne kadar suçsa, davanın üzerine sanal kanıtlar eklenmesi de o kadar suçtur. Darbeyi suç görürken birilerine iftira atılmasını hoş göreceksen işimiz var demektir.
ayrıca aksiyondan kastım darbeye ortam hazırlanması için gerekli aksiyonlardı.

Şunu da yazmadan geçmeyeyim, buradaki argümanlar kötürüm bir adamı intihara götürecek iddiaların bulunduğu iddianamelerin doğruluğu varsayılarak üretiliyor. Yani bu iddialar sonucunda yargılanması tamamlanıp cezası kesinleşen yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Darbe olucak olsa kimsenin ruhu duymaz, sabah kalkarsın ne olduğu belirsiz şeylere bakıyor olursun.Aynı AKP nin bir sabah bütün billboardları doldurması heryerin ampul reklamı ile dolması gibi birşey diyebilirim.

ve şahsen zamanında ailesinde aktif rol yapmamış insanların geçip araştırarak okuyarak darbe eleştirmesine ben şahsen sıcak bakmıyorumkaldı ki...darbe zamanı baş koymuş herkes bu milletin insanına değmez der ve haklıdırlar, fazla alınmaca olmasın.

Üst mesajları okudum konu dallanıp budaklanmış bana göre bu operasyon hikayeden öteye gidemez.Bu kadar sürede çözülmiyecek bir şey yok...Sen düşünüyormusun ki kendi topraklarımızdaki pkkyı ortaya çıkaramıyoruz ? Yok kum altindalar mağaradalar diyorlar geçiceksin bu işleri...zaten bunları diyorsan ülke senin ülken olmaktan çıkalı çok olmuştur.

Ben kanımca kafa bulandırmacadan ileri gidemez diyorum.Silahlar 2 m çukurlardan çıkarken önceden ayarlanmış haber organları herkesden önce orada ve bir dünya ekler..

Bir şeyler hep eksik bu ülkenin düzelmesi için hep ama hep ondan ben çektim elimi ayağımı ülkeden kalan çeken herkesede allah sabır versin demekden başka bu konuyu fazla detaylı mesaj yazmanın verdiği hüzün ve kırgın fikirlerim ile mesajı göndere basıyorum.

ve SG1 bizim asla hür ve kendi adımlarını atan bir hükümetimiz olmadı olmayacakta.
Sosyal ağlarda paylaş

eh onun sebeplerinden başlıcası devlet içindeki bu yapılanmanın abd ve ab karşıtı olması, rusya ve çine yakınlaşma çabası içinde hareket etmesidir. dolayısıyla ergenekon operasyonunda cia'nın veya başka grupların da en azından istihbarat yardımı olduğunu düşünüyorum. bunun yanısıra kıbrıs, ermeni sorunu, kürt meselesi gibi konularda veli küçük tayfasının yaptıklarıyla hükumetin yapmaya çalıştıklarını kıyaslayabilirsin. bence bu ikibaşlılığa son vermek adına devlet kendi kendini temizliyor, temizlerken de ortalığa binbir türlü pislik saçılıyor.

ayriyeten "yaşam tarzı" ile ilgili endişeleri olanların, başka herkesin "yaşam hakkına" tecavüz etmesi de meşru olmazdı. ülkemizin devletinin bu kadar duyarlı olacağını hiç zannetmiyorum.

ergenekonda dediğin şey geçerli, ama topiğin sorusu birebir ergenekonu sormuyo gibi, daha ziyade nasıl darbe yapılır diye soruyo ben de ona göre cevap verdim.
Sosyal ağlarda paylaş

eee yani sonuç olarak bu adamların öyle etrafta silah krokisi bırakacak, telefonda darbe planı yapacak, günlük tutacak, bilgisayarda dosya saklayacak, maşa olarak kullandığı adama bile gizli planından bahsedecek kadar başıboş olmadığı, kendilerini dokunulmaz hissetmeyeceği konusunda hemfikiriz sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 11 yıl sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...