Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Osmanli Cografi Kesiflere Katilsaydi?

reyou

Öne çıkan mesajlar

osmanı donanması korsandır diyemeyiz tabiki ama
o zamanki tüm donanmalarda olduğu gibi osmanlı donanmasındada korsanlık faaliyetlerinin çok büyük yeri vardır,korsanlarda osmanlıdan ve osmanlı kanunlarından bağımsız değildir,ingilizcede var dediğim gibi kendi başına göre korsanlık yapanla devlet otoritesi altıdna korsanlık yapanlar arasındaki fark,ama türkçede yok
pirate-privateer olayı.
bence osmanlı donanma tarihini inceleyin
çok çok ilginç ve eğlenceli sürprizlerle dolu.
Sosyal ağlarda paylaş

Efrasiyab said:
fede said:
ben osmanlı torunuyum demek bence kimlik bunalımından kaynaklanıyor diye olayı başka yere çekicem de yapmayayım

Ne gibi bir kimlik bunalımı? Asıl Ben Osmanlıyla hiçbir bağ taşımıyorum demek bir kimlik bunalımı. Fransada Devrimde Tüm Kralıyet sülalesini asmalarına rağmen adamlar Krallık geçmişlerini inkar etmek bir yana, hala gururlu zamanlar diyerek filmlerini çekiyorlar. İngiltere hala Krallık sisteminde, kraliçenin ailesine bir laf getir, MI5-MI6 seni yaşatsın bakalım. Norveç, İsveç, Danimarkada hala Krallık sistemi var, hiç kimse biz krallık torunu değiliz, özgürüz kahrolsun kraliyet tadında yaşamıyor.

ben de öyle bişey demedim zaten, ama yapılan herşeyi de "osmanlı sülalesi"ne bağlamak, kendini o sülaleden biri görmek benim dediğim. ben hiç norveç kralına canımı veririm ulen diyen norveçli görmedim mesela ama padişah için canını verecek çok adam var bu ülkede. yoksa devlet olarak tabii ki osmanlının her anlamda devamıyız ona bişey dediğim yok.
Sosyal ağlarda paylaş

fede said:
ben de öyle bişey demedim zaten, ama yapılan herşeyi de "osmanlı sülalesi"ne bağlamak, kendini o sülaleden biri görmek benim dediğim. ben hiç norveç kralına canımı veririm ulen diyen norveçli görmedim mesela ama padişah için canını verecek çok adam var bu ülkede. yoksa devlet olarak tabii ki osmanlının her anlamda devamıyız ona bişey dediğim yok.

Tamam o zaman aynı fikirdeyiz.
Bende tabii Herşeyi Padişaha bağlamıyorum, ama avrupadan gelen bir aşağılık kompleksiyle geçmişin herşeyini kötüleyenleri sevmiyorum, herşeyde bir kusur bulup Osmanlıyı(ki oluşturan biz Türklerdik) barbar, padişahları sapık, yunanlıları ermenileri vs gariban ezilen halklar olarak gören zihniyete karşı bir tepkim var.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Osmanlı gemileri britanyaya kadar akın yapmışlar. Hatta Osman gitmiş britanyada bile bi ada ele geçirip 5-6 yıl elinde tutmuş. Tabii sırf lootz için.

Çeyreğini hint için yapmamışlar, öngörü fakirliği.

Osman kim ya? kaldı ki bu olaya pek inanasım gelmedi.

Genel olarak da şunu söylemek lazım Osmanlı, devrinin en önemli devletlerinden biri olmuştur. Üstelik sadece askeri bakımdan değil; hukuk, mimari, sanat alanında da hayli ileriydi ancak devir değişince çatırdadı doğal olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

wiki said:
Starting from the early 17th century, the Ottoman fleet began to venture into the Atlantic Ocean (earlier, Kemal Reis had ventured into the Canary Islands in 1501, while the fleet of Murat Reis the Elder had captured Lanzarote of the Canary Islands in 1585). In 1617 the Ottoman fleet captured Madeira in the Atlantic Ocean, before raiding Sussex, Plymouth, Devon, Hartland Point, Cornwall and the other counties of western England in August 1625. In 1627 Ottoman naval ships, accompanied by corsairs from the Barbary Coast, raided the Shetland Islands, Faroe Islands, Denmark, Norway and Iceland. Between 1627 and 1631 the same Ottoman force also raided the coasts of Ireland and Sweden.

wiki said:
In 1655 a force of 40 Ottoman ships captured the Isle of Lundy in the Bristol Channel, which served as the main base for Ottoman naval and privateering operations in the North Atlantic until 1660, when Ottoman ships appeared off the eastern coasts of North America, particularly being sighted at the British colonies like Newfoundland and Virginia. Finally, the long lasting Ottoman-Venetian War of 1645–1669 ended with Ottoman victory and the completion of the conquest of Crete, marking the Empire's territorial zenith.

detay olarak,

wiki said:
Around 1645 Barbary Pirates under command of the Dutch renegade Jan Janszoon operating from the Moroccan port of Salé occupied Lundy, before he was expelled by the Penn. During this time there were reports of captured slaves being sent to Algiers and of the Islamic flag flying over Lundy

Tabii ki Wikipedia ya inanmamak elinizde, gerçi orada da kaynaklar yazıyor, incelerseniz bulursunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

Bzzt.

Güzel uçulmuş çoğu mesajda.

Şimdi birincisi;

- Osmanlının coğrafi keşiflere katılma olayı saçma.

Hayır şu soru önemli, 1440 larda portekiz liderliğinde başlayan "coğrafi keşifler", ki gerçek adı "hindistana akdeniz dışında bir yol bulma arayışı" dır, Osmanlının pratikte ne işine yarayacaktı? Hindistan zaten iki adım ötede duruyordu. Bilinen en eski ve en zengin topraklar Osmanlı kontrolündeydi.

İkincisi;

- Osmanlı donanması teknolojik olarak süperdi aşmıştı.

Eğer biraz araştırırsanız göreceksiniz ki, Osmanlı'yı asıl güçlü kılan şey sanayisi-ekonomisiydi. Ucuz, rakiplerinkine göre hem yükseklik olarak alçak hem de boyut olarak ufak gemiler kullanılırdı. Kabaca osmanlı denizciliğinin, bi tahtaya binip şunu bunu bordolayalımdan öte bir geleneği yoktu. (Korsanlık geleneği ayrıdır)

Ancak karadenizde kurulan ciddi ahşap üretim endüstürisi sayesinde, kaybedilen gemilerin yerine yenisi çok hızlı konabiliyordu. Böylelikle osmanlılar savaş kaybetselerde, düşmanlarına göre çok hızlı toparlanıyorlardı.Osmanlı donanmasının tamamen ezilmesiyle, ekonomisi fazlasıyla doğru orantılıdır bu yüzden.

Ama donanmanın tam analmıyla ezilmesi, fransızların patlayan mermileri icad etmesiyle beraber ortaya çıkar. Ruslar bu teknolojiyi kullanarak gelirler, sinopta (yanlış hatırlamıyorsam) demirli bulunan osmanlı donanmasını 15 dakika gibi bir sürede yok ederler. zaten bu teknolojinin ardından kolaylıkla yanan ve parçalanan ahşap şasilerden vazgeçilmiş ve günümüzde kullanılan zırhlı gemilere geçilmiştir.

- Osmanlı donanması fransayı kurtardı. & Osmanlı dönemin tek süper gücüydü.

Nedense bizim tarih kitaplarımız o zamanın dünyasının resmini çizmekten çok acizdir.

Habsburg hanedanı Avusturya'nın başındayken, Charles V sonrasında veraset yoluyla ispanyanın da başına geçmişlerdir. Böylece habsburg hanedanın, Osmanlının en güçlü olduğu dönemdeki sınırları orta amerikadan ispanyaya, hollanda ve belçikadan avusturyaya, avusturyadan macaristan ve bohemyaya, tirollerden güney italyadaki sicilya ve naples bölgesine kadar uzanmaktaydı.

Bu devasa habsburg hanedanlığı karşısında durabilen tek güç de Osmanlı imparatorluğuydu. Fransa da zaten bu güce karşı bir denge unsuru yaratabilmek için osmanlı'dan yardım istemiştir. Dolayısıyla bu noktada osmanlının asıl yaratabileceği baskı, donanmadan ziyade dönemin en büyük kara gücü olmasıydı.
Sosyal ağlarda paylaş

Gimli said:
Hayır şu soru önemli, 1440 larda portekiz liderliğinde başlayan "coğrafi keşifler", ki gerçek adı "hindistana akdeniz dışında bir yol bulma arayışı" dır, Osmanlının pratikte ne işine yarayacaktı? Hindistan zaten iki adım ötede duruyordu. Bilinen en eski ve en zengin topraklar Osmanlı kontrolündeydi.

En önemli kısım bu bence.
Sosyal ağlarda paylaş

yalnız akdeniz'de yaygınca kullanılan bir gemi çeşidi olduğu biliniyor o ceviz kabuğu dediğiniz gemilerin, (:P) okyanuslara açılan gemilerden hayli daha ucuz olduğundan zerg gibi kullanmışlar işte.

ha ayrıca bizim lepanto yenilgimizi ondan 1600 yıl önceki actium deniz savaşı'ndan sonraki ilk tarihi öneme sahip deniz savaşı olarak değerlendiriyor avrupalılar. bu tarz bir önemi o savaşa yüklemeleri osmanlı'nın akdeniz hakimiyetinin genişliği ve öneminin kanıtı sayılabilir diğer bütün olaylar bir kenara konsa bile.

o cezayirli korsanlar da 1800'lerin başında bile amerikalılardan haraç kesiyordu onlar ingilizlerle birleşip topyekün saldırana kadar. (:P)
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
osmanlı son dönemine kadar ticaret tollarında pay ve nüfuz sahibi olmaya calisti zaten. Hint okyanusunda basarisiz birkac kesif denememiz var..

Bunun yaninda Turks and Cacios Island'in adinin nerden geldigini saniyosunuz, Osmanli donemi turk korsanlari adayi basmis, ordaki herifler kafadaki şeyi kaktuse benzetmiş falan, ordan bugune gelmis o adanin adi..
Sosyal ağlarda paylaş

Penthesilea said:
"innovative" olmadiktan sonra parayla pulla olmaz o isler, bisey degismezdi bence

misal bkz merkantalizm ve ispanya

ama belki yeterli miktarda başarılı olursa giriştiği bölgelere göre zamanında orayı sömüren devletlerin geride kalmasına sebebiyet verebilirdi. yine de ordan elde ettiklerini doğru kullanır mıydı sorusu geçerli

bu konu hakkında "abi osmanlı ozaman kesin dünyayı mahvederdi" ya da "ulan keşke katılsaymış ondan yıkılmış" diyen varsa bence ortaokul ve lise tarihinin etkisindendir. Zira orda Osmanlının yaşadığı gerilemeler ve yenilgiler hep basit (ve osmanlıyı haklı çıkaracak)sebeplere bağlanır;

-almanya yenildiği için
-sömürgecilik yarışına katılmadığı için
-istanbulu aldığı için

gibi sebeplere sık sık rastlamak mümkün.
Sosyal ağlarda paylaş

mamothus said:
osmanlı son dönemine kadar ticaret tollarında pay ve nüfuz sahibi olmaya calisti zaten. Hint okyanusunda basarisiz birkac kesif denememiz var..

Bunun yaninda Turks and Cacios Island'in adinin nerden geldigini saniyosunuz, Osmanli donemi turk korsanlari adayi basmis, ordaki herifler kafadaki şeyi kaktuse benzetmiş falan, ordan bugune gelmis o adanin adi..

destekli sallayın bari

"The name comes from a species of cactus on the island, the Turk's Cap Cactus (Melocactus intortus), which has a distinctive cap, reminiscient of a Turkish fez."

Adamlar kaktüsü türk fesine benzetmişler alt tarafı
Sosyal ağlarda paylaş

ardeth said:

ama belki yeterli miktarda başarılı olursa giriştiği bölgelere göre zamanında orayı sömüren devletlerin geride kalmasına sebebiyet verebilirdi. yine de ordan elde ettiklerini doğru kullanır mıydı sorusu geçerli

yurtdisindan borc para alip saray yaptiran bir zihniytein yonettigi bir devlet icin bu soruyu sormam bile ben :p
Sosyal ağlarda paylaş

Gimli said:
mamothus said:

destekli sallayın bari

"The name comes from a species of cactus on the island, the Turk's Cap Cactus (Melocactus intortus), which has a distinctive cap, reminiscient of a Turkish fez."

Adamlar kaktüsü türk fesine benzetmişler alt tarafı

zaten 16. yüzyılda allahin yamyamı osmanlıya gelip fesi görüp, "ulan adama bu ismi vereyim" demişti..

bizim elemanların orda yaptıgı korsanlık hareketleri ispatlidir arkadasim..
Sosyal ağlarda paylaş

bu adalarin kesif yili ve kayitlara bakicak olursak 17.yy in sonlarinda turk adinin kullanildigini grouyoruz

fes kullanimi ise ilk kez fas dan donusunde kaptani derya koca husrev pasanin kalyonculara fes giydirmesi ile populer oluyor ve 2. mahmutun 1826 daki meshur duzenlemesi ile kilik kiyafet kanununa girip zorunlu oluyor, 19.yy a kadar fes filan yok osmanlida

arada iki yuzyillik zaman var, turk korsanalrdi festi tartismasinin kesin bir sonucu yok cunki kimsede belge yok

kim hangisine isterse inanabilir :p
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:
bu adalarin kesif yili ve kayitlara bakicak olursak 17.yy in sonlarinda turk adinin kullanildigini grouyoruz

fes kullanimi ise ilk kez fas dan donusunde kaptani derya koca husrev pasanin kalyonculara fes giydirmesi ile populer oluyor ve 2. mahmutun 1826 daki meshur duzenlemesi ile kilik kiyafet kanununa girip zorunlu oluyor, 19.yy a kadar fes filan yok osmanlida

arada iki yuzyillik zaman var, turk korsanalrdi festi tartismasinin kesin bir sonucu yok cunki kimsede belge yok

kim hangisine isterse inanabilir :p

ben fes diye bisey demismiyim iyi bak bi yukari..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...