Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

2 hafta sonra 5 haftalık bir ara vereceğim çalışmalarıma da,
bu 2 hafta sırf yağ yakmaya yönelik çalışsam, kasları 1-2 günden fazla çalışmasam sorun çıkar mı ? dönünce aa kaslar eridi senin hadi baştan durumu istemiyorum.

bir de koşarken (hiit daha doğrusu) 4-5. setlerde sağ tarafım böyle çok ağrılı mağrılı değil de "yorulmaya" başlıyor. kulaklık takamıyorum mesela, sesi dengesiz duymaya başlıyorum. normal mi bu ?

ha bir de
makina yalan değilse 82 kiloyum, 68 kilo kas varmış.
hani şöyle bakınca da 70-80 kiloluk arkadaşlarımdan ince gözüküyor sayılırım

ama normal bir günde yaktığım kalori 1600 ü aşamıyor, çetele tuttum.
kader kısmet mi, anormal bir durum mu sizce ?
Sosyal ağlarda paylaş

Beş hafta az bir süre değil. Erime gitme gibi bir şey olmasa da bir şekilde gerileme olabilir. En azından spor salonuna gitmesen de evde şınav, crunch, barfiks ile falan haftada 3 güne tamamlayabilirsin belki.

HIIT sırasında yorulmak sadece normal değil şart bile. Yorulmuyorsan bir şeyi yanlış yapıyorsun zaten. Ama sesi dengesiz duymaya bir anlam veremedim. Ciddi bir şeyse doktora sormak iyi olabilir.

68 kilo kas dediğin sanırım İngilizce'de lean body mass (LBM) denilen şey, yani vücut ağırlığından yağları çıkarttıktan sonra kalan ağırlık. Bu durumda vücudunda 14 kilo yağ var ve yağ oranın %17 (14/82). Sağlıklı bir değer.

http://www.tanita.com/data/Image/content/BodyFatRangeChartLarge.jpg

Yaktığın kalorinin 1600 olmasını ise (tabi doğruysa) az kalorili beslenme yüzünden metabolizmanın yavaşlamasına bağlıyorum. 1600 yiyerek kilo veremiyor olabilirsin, o ayrı bir şey. Ama 2000 kalori alarak kilo almayacağına da eminim.

Yaktığın kalorinin tam bir değeri yok. 1500 kalori alınca kilo veririm, 1700 alınca kilo alırım diyemezsin. Vücut yaktığı kaloriyi belli bir yelpaze içinde değiştirebiliyor. Mesela uzun süre 1300-1500 gibi düşük bir kalori ile beslenince metabolizma yavaşlıyor ve 1600-1700 kalori yakmaya başlıyor olabilir. Uzun süreli olarak gerekenden az besin gelince vücut harcamaları kısmaya başlıyor yani, laptop'lardaki power saving modu gibi düşünebilirsin.

Şunu dene: Haftada bir gün refeed denilen bir karbonhidrat stoklama günü ekle. O gün yaklaşık 2000-2200 kalori ye, bunun %10 civarı yağ, %25 civarı protein, gerisi ise karbonhidrat. Yani o gün bol ekmek, makarna, pilav vs yiyeceksin. Yağlı şeylerden kaçıcaksın. Doğru yaptığın taktirde o gün öğünlerini zor bitiriyor olacaksın. Ertesi gün normal düşük kalorili diyetinle devam... Hem toplam enerjinin artmasını sağlıyor, hem metabolizmanın yavaşlamasını engelliyor, hem de o gün en ufak vicdan azabı duymadan köpekler gibi yiyebilmeni sağlıyor. 2200 kalorinin %65'i carb olunca 1400 kcal carb ediyor. Bu da yaklaşık 700 gram ekmek, yani 2 bütün ekmek. Daha ne? =)
Sosyal ağlarda paylaş

Tembel bir erkek gunde bir sey yapmasa 2000 kalori yakiyor , vucudun kendisi icin gerekli olan enerjisi icin , ustune birde fitnessi ekle sen.. Yani sen 1600 gym diyorsan esasinda bu 3600 oluyor..

Tembel erkek yatan uyuyan vs 2000
Normal calisan bir erkek 2500
hafif spor yapan 3000
gym fitness vs 3500
prolarin herhalde 4000 kaloridir gunluk ihtiyaclari.

Asagi yukari boyle tabii birde kisinin fizyolojik yapisi cok onemli..
Sosyal ağlarda paylaş

Surada altta bir formul var uygulayabilirsiniz . Haklisin mirage zaten fizyolojik yapidan kastim o, sen kg alirsin digeri ayni boyda vs kilo alamaz ayni degerle..

Kardesim ve ben ornegin ayni boydayiz herif 80 kg ben 101 dim benden daha tembel it herif :)

http://lifestyle.iloveindia.com/lounge/calories-per-day-for-males-857.html
Sosyal ağlarda paylaş

Peki Mirage bu kendi ağırlığımız ile yaptığımız egzersizler, şnav, barfiks, dips v.s. her gün yapmamızda bir sakınca var mıdır ? Yoksa onlarıda gün aşırı yapmakda fayda var mı ?

Mesela aklıma estikçe giidp barfiks çekeyim mi ? Yoksa işte setlemeler ile başarısızlık noktasına kadar bölgeyi şişirip, yorup, 48 saat sonra mı tekrarlamak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Amaç güçlenmek ve kasları geliştirmek ise her gün yapılmıyor. Dediğin gibi setler ile çalışıp gün aşırı yapmak daha iyi.

Şınav mekik gibi hareketleri her gün çok sayıda yapmak daha çok dayanıklılık arttırmak için diye biliyorum. Ama özel bir sebepten dolayı gerek olmadığı sürece pek anlamı yok sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman her gün yapılırsa herhalde kaslar gelişmekden (gelişmeden kasdım hacim ve elbette belli bir noktaya kadar gelişir) ziyade, dayanıklılık kazanır (uzun mesafe koşucuları gibi), ama gün aşırı setlemeler halinde ise hacim ve daha ziyade patlayıcı güç yaratmaya yöenlik (kısa mesafe koşucuları gibi) olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Mirage said:

95'ten 75'e düştüm. Gerçi şimdi 77'yim ama yine iniyorum yavaş yavaş. Bu sefer gözüken bütün yağları kaybedene kadar inmeye niyetliyim. Aylar sürse de sabretcem artık.

Arkadaşların yorumları ve tavsiyeleri üzerine bu söylediğimden vazgeçtim. Tam çelişkideyim. Bir taraftan zayıflayıf öyle kalmak istiyorum, bir taraftan da deli gibi güçlenmek istiyorum. Kas geliştirmek ikinci planda. Ama sanırım adam gibi güçlenmeden ve kasları geliştirmeden yağları atmanın çok da anlamı yok. Zaten kıştayız, sweat shirt saolsun fena gözükmüyorum.

Şimdi amacım Starting Strength programıyla ağırlıkları arttırıp güçlenmek. Asıl istediğim kilo almak değil ama kilo almadan ağırlıkları arttırmak çok yavaş olduğu için haftada max yarım kilo almayı göze alıyorum. Mart sonuna kadar devam etme niyetim var. İnşallah 80 küsür kilo olup göbeklenince panik yapıp bırakmam bu sefer. Gelişmeleri burda bildirmeye devam etcem. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Zegna said:

abi inanmıocaksınız, karın kaslarım yok oldu sdfsdf

o resmı koydugumdan berı sanırım 2 auy fılan oldu bıraktım sporu zaman sorunu yuzunden.

bugun bı baktım aynaya gene gobegim cıkmıs bee.

baslıcam gene..

karın kas'ı çalışıp bıraktınmı cok kötü oluyor göbeğin en iyisi hiç çalışmamak :P
Sosyal ağlarda paylaş

ya 72 sayfa okuyamadım da arada, yıllarca aylarca çalışmayla anca bişeyler ortaya çıkar denmiş. ben 1 aydır düzenli gidiyorum son 2 haftadır gidemiyorum final sıav zartzurt diye. neyse 1.5 haftada 2 cm kol 4 cm göğüs yaptım. 1 ayda karın kaslarım çıktı(sıkmam lazım tabi). whey alıyodum antreman sorası paso. şimdi burda onun için 6 7 aydan sora başlanır falan denmiş.

1.5 ay önce başladım. başladığım günden beri alıyorum.etkisi inanılmaz fazla.hiç aksatmasam ciddi bi fizik yapmıştım şimdiye.etkilerinden ve etki etmiyceği şeylerden bahsedilmiştide hiç birini yaşamadım ben. gerçi iyi kötü bi temel vardı yağ falan yok vücudumda ve çabuk gelişiyo kaslarım.benle alakalı bişey
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...