Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

sioman said:

demek istediğim tek başına yapılmaması gerekiyo. boksla birleştirirsen yada başka bişeyle, hem istediğin şekilde form tutarsın hem güzel bi vücuda sahip olabilirsin

Ağırlık çalışmanın yanında kardiyo egzersizleri kalp sağlığı için ve zinde kalmak için faydalı tabii. Ama zaten her türlü programın içinde (15-20 dakka kadar kısa da olsa) kardiyo egzersizi ekleniyor. Bu koşu olur, yüzme olur, boks olur çok da fark etmez. Ağırlık çalışmanın yanında boks yaptığın için kaslar şekle girmiyor sonuçta.
Sosyal ağlarda paylaş

sirf agirlik calismakta kalas gibi bir vucuda sahip olmanin anahtari kusura bakmayin...

arada boks gibi basketbol gibi vucuda esneklik kazandiracak bir sporun yapilmasi taraftariyim.

gecmiste yasadim yasayan arkadaslarim var oradan biliyorum. kardiyo falan yalan sadece kos kos olmuyor daha cok vucudu ritmik olarak calistiran sporlarin vucut gelistirmenin getirdigi katiliga cozum olduguna inaniyorum. ha vucut gelistirmekten ve vucudunu o sekilde gormekten hosnutlara lafim yok tabii sonucta kisisel secim.

boksun vucut icin cok basarili ve yararli bir spor olduguda bir gercek.
Sosyal ağlarda paylaş

e tamam iste sirf agirlik calismak demisim zaten, esneme hareketleride bence yeteri esnekligi karsilayamayacaktir. full bir baska sporla desteklemek cok daha verimli bir destek olur kanaatindeyim tabii bu vucudunda esneklik isteyen kisiler icin gecerli.

sahsen basketbola vucut gelistirmeden sonra dondugumde iflahim kesilmisti. ne kol kalkiyor ne dogru durust turnikeye giriyorsun, her yanim tutulmus gibiydi :) sanki ben ben degildim gecene kadar :)

ha carpan geri gidiyordu orasi guzeldi.
Sosyal ağlarda paylaş

Istediğin kadar esneme haraketi yap. Sadece body building yaparsan hantal bir vücuda sahip olursun. Body Building'i bir spor olarak değilde. Yaptığın bir aktivite ye yardımcı olan bi spor şeklinde yapmak her zaman daha mantıklı. Hayvanlar gibi bacak çalışın öküz gibi kas ekleyin bacağınıza ama gidipte Atletizm , patlayıcı kuvvet , depar , basketbol için zıplama idmanı yapmazsanız hiç bir şekilde basketbolda daha yükseğe zıplayamazsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

Yapma etme abi ne kadar vücut geliştirdin de kolların kalkmıyordu? :) Hiç ağır çalışmasan, uzun süre aradan sonra basket oynayınca yine hamlık olcaktı. Şunları bir oku istersen: http://www.pponline.co.uk/encyc/weight-training-flexible.html http://www.thefitmap.co.uk/articles/training/continued/enhance-flexibility3.htm

Takımlarda basketbol antremanlarında da başta ve sonda 15'er dakka esneme yapılır genelde. Nerdeyse hangi sporu yaparsan yap esneme hareketleri katılıyor.

Esnettiğimiz şey kas değil eklemler. Birinin esnek olması eklemlerin hareket alanının (Range of Motion aka ROM) geniş olması anlamına geliyor. Eklemleri esnetmenin de en temel yolu statik stretching denen hareketler. Bu tür hareketler eklemi olabildiğince esnetip 15-20 saniye boyunca kıpırdamadan tutarak yapılıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Helcaraxe said:
Hayvanlar gibi bacak çalışın öküz gibi kas ekleyin bacağınıza ama gidipte Atletizm , patlayıcı kuvvet , depar , basketbol için zıplama idmanı yapmazsanız hiç bir şekilde basketbolda daha yükseğe zıplayamazsınız.

O yaptığın harekete göre değişir. Gidip de en ağır kiloları kaldırmak için powerlifting stili çalışırsan ağaç kütüğü gibi bacağın olmasına rağmen yükseğe zıplayamazsın. Power clean gibi patlayıcı hareketlerle çalışan halterciler basketbolculardan bile daha yükseğe zıplayabiliyor. Bir çok kaynak görmüştüm bunla ilgili şimdi bunu buldum: http://www.active.com/fitness/Articles/The_Greatest_Workout_Known_To_Man.htm
Sosyal ağlarda paylaş

Helcaraxe said:

Orda yazan 34 inch okadarda fazla değil. Yükseğe zıplama açısından Josh Smith mesela 41 inch üstüne bile çıkıyor vertical jumpında.

O verdiği rakamlar kıyaslama açısından. Sonuçta power clean, snatch gibi olympic weight lifting hareketlerinin zıplamaya etkisini anlatmaya çalışıyor makale. Basketbolcular ve benzeri sporlarla uğraşanlar da zıplama çalışırken bunlara benzer hareketler kullanıyorlar.

Aynı yerde vücut ağırlığınla 1000 kere zıplamak kasların dayanıklılığını arttırır ama daha yükseğe zıplamak istersen yüksek direnç ve az tekrar ile patlayıcı hareketler çalışman gerekiyor. Vücut geliştirme ile aynı şey değil ama aynı prensiplerden bahsediyoruz.

Anlatmak istediğim vücut geliştirirken yaptığın her hareketin hamlaştırıcı olmadığı. Esneklik arttıran, zıplamayı kuvvetlendiren ve başka amaçlara yönelik hareketler de vücut geliştirme programlarına koyabiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

sadece vücut geliştirince bi sıkıntı olmaz bence. cardio şart derken zaten cardiosuz yapan yoktur bu işi ciddi yapanlar arasında. esneme vs de default yapılması gereken şeyler bunları ayırmak gereksiz.

boks veya başka bir sporun tavsiyesi vücudun hantallığını almak değil, başka değerler katmaktır. örneğin boks adına konuşmak gerekirse koordinasyonun gelişimi, dayanıklılığın artması ve çevikleşmek en basit anlamda söylenebilecek şeyler.

bu tarz istekler varsa başka bir sporla birlikte yapılabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

36inch sırf body buildingle olaganüstü sayılabilir ki orda yazdığı gibi bir çok nba oyuncusundan fazla , tabiki çok çok özel oyuncular var josh smith , jr smith , derrick rose , rudy gay , shannon brown(bu son nokta 44.5 inch) ve daha 20-30 tane daha sayabilirim belkide ama onun dışındakilerin 33-37 arası gittigini görebilirsin ki o adamların nasıl çalıştığını sen düşün.ayrıca 34 inch 1.80 lik bir adamın çift el basması için yeterlidir

Helcaraxe said:

Orda yazan 34 inch okadarda fazla değil. Yükseğe zıplama açısından Josh Smith mesela 41 inch üstüne bile çıkıyor vertical jumpında.
Sosyal ağlarda paylaş

Cons said:

çok sevdim abi sevilmicek gibimi dfbklmdf
hadi bakalım bekliyorum baya güzel olcak bu.

Bugün ilk antremandan geldim. Şurda yazdığım programımı gösterdim: http://forum.paticik.com/read.php?32,3932450,page=54#msg-4444892 4-5 hafta buna devam etmemi söyledi. Programdaki hareketlerin nasıl yapıldığını gösterdi, ben yaparken hatalarımı falan söyledi.

Onun dışında deadlift sonrasındaki ağrılarımdan bahsettim. Pek normal değil dedi. Ağırlıkları arttırmadan 60-70 kilo ile 1 set yapıp hemen ardından hyperextension ile bel kasların patlayana kadar çalışmamı tavsiye etti.

Onun dışında pek bir şey konuşmadık. Haftaya beslenme hakkında bir şeyler sorcam. Soruları olan varsa sorsun iletirim. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Cons said:

Mathias said:

Abi squat neyse de deadlift inanılmaz sakat bir hareket yahu. Squat yerine de leg press var daha mantıklı.

Hyper extension'ı niye dövüyoruz anlamadım. Sırt dümdüz elimde 10-20 kg ile çalışıyorum bir sorun yok. Deadliftten kesinlikle daha az riskli.

squatın deadliftin alternatifi yok. 2 side çok çok büyük ve multiple kas gruplarını çalıştırıyor, izole değil ve vücudun direncini inanılmaz arttırıyor. hyperextensionla deadlifti karşılaştırmakta birçok ülkede suç.

Yahu leg press, omurgaya yük vermeyen ana kas gruplarında squat ile tamamen AYNI iş, nasıl alternatifi değil. Squat'ta stabilizasyon daha zor tabi ama leg press = alternate to squats, easier, a bit less effective.

Deadlift yerine de boyum uzun diye hyper extension'ı 20 kiloyi tutarak yapıyorum, o ne kadar efektif bilemiyorum ama.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...