Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

alt kısım çıkartmak çok zor gerçekten. zaten baklava olayının temeli yağ yüzdesine bağlı. sürekli mekik çekiyorum ama çıkmıyor diyorsanız yağ yüzdeniz fazladır. hareket olarak da lying leg raises veya normal leg raises yapabilirsin. iyi çalıştırılar baba hareketlerdir.
Sosyal ağlarda paylaş

kingpin said:

alt kısım çıkartmak çok zor gerçekten. zaten baklava olayının temeli yağ yüzdesine bağlı. sürekli mekik çekiyorum ama çıkmıyor diyorsanız yağ yüzdeniz fazladır. hareket olarak da lying leg raises veya normal leg raises yapabilirsin. iyi çalıştırılar baba hareketlerdir.

Peki verim almak için kaç set kaç tekrar yapmak gerekir ? Ben biraz düzensiz çalışıtırıyorum mideyi, adam gibi programa sokmak istedim . lying leg raise yapıyorum ama midemden cok bacaklarım ağrıyor, en sevmedigim hareket haline geldi :).
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman tekniğinde tam doğru değildir muhtemelen. Cidden alt karının kasıldığını hissetmen lazım. Netten bir araştırıp video falan bakabilirsin, mesela: http://www.muscleandstrength.com/exercises/lying-floor-leg-raise.html Bir de hareketi yaparken bir elinle alt karın bölgesine bastır, taş gibi olduğunu hissetmen lazım hareket sırasında. Çok yağlı olanlar hissedemeyebilir ama üst baklava dilimleri hafif çıktı dediğine göre çok yağlı değilsin herhalde.

Spor salonunda varsa captain's chain (roman chair de deniyor bazı yerlerde) ile de yapabilirsin leg raise'leri. Bu biraz daha zor olduğu için momentum kullanarak bacakları savurmaya meğilli oluyor insan. Düzgün yapmak zor başlarda. İlk başlarda az tekrar çıkarsa normaldir yani.

Captain's chair Leg (Knee) Raise

Edit: Tekrar sayısı da aslında diğer kaslar gibi. 10-15 tekrar ideal diyenler ağırlıkta. Bir yerden sonra bir sette 50 den fazla crunch yapabilecek duruma geliyor insan. 4x50 falan yapın diyenler de var. Ama nette gördüğüm six-pack'li bir çok kişi ağırlık ile az tekrar yapın diyor. Yani crunch'ı göğse 10-12 tekrar çıkacak kadar ağırlık koyup yapıyorsun ama boyun çok hassas, ona dikkat etmek lazım. Boyun ağrıyorsa normal crunch yerine crunch makineleri daha mantıklı. Leg raise kolay gelmeye başlarsa da yine 10-15 tekrar çıkacak şekilde bacaklar arasına dumble alıyorsun ya da hanging leg raise'e geçiyorsun, o zorluğu daha da arttıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

kingpin said:

Olivies said:

O kadar konustuk sol omzumda calisirken kirt diye bir ses geldi simdi arkaya esnetirken cekme yapiyor. Olayi nedir kac gune gecer filan hic bir fikrim yok, moralim bozuldu sadece.

doktora git bence. omuz sakatlıkları şakaya gelmez.

bengay surup sardim, sabaha gecmisti.
İyi isinmadan basladim ondan olmustur belki. Tekrarlamaz ayni yerden umarim.
Sosyal ağlarda paylaş

Ağırlık çalışmaya başlamadan önce ilk önce eliptikte 10 dakka ısınıyorum. Sonra squat yapcaksam arka bacak, kalça ve bel için stretching yapıyorum. Ağırlık çalışırken de her harekete başlamadan önce iki tane ısınma seti yapıyorum. Mesela 50kg bench yapcaksam ilk önce 20kg ile (boş bar ile) 1 set, sonra 25kg ile 1 set yapıyorum. Sonra normal 3 setimi 50kg ile yapıyorum. Ağırlık çalışmam bitince de 15 dakka bütün vücut için stretching yapıyorum. Bunları yapmaya başladığımdan beri bir yerimi sakatlamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

5-10 dk kostuktan sonra kollari bacaklari salliyorum o kadar.
Kosmaktan nefret ediyorum bide spor salonunda, ondan uzun tutmuyorum.
Omuz icin dumbell yana acista 5kg calisiyordum uzun suredir yalniz son 2 haftadir bi kas zorlanmasi veya yanma hissetmedigimden 7.5kg cikarmistim. Bununda 2. antremaninda oldu bu sakatlanma yalniz kiloyla alakali degil.
Simdi kilo dusurmekte iyi olmaz, 1 hafta paslayip devam edicem artik.

Omuzlara dikkat.
Sosyal ağlarda paylaş

O çok pis bir hareket ya. Ben de aylarca 4 kilo ile yaptıktan sonra 5'e geçmiştim. Ondan sonra da arttıramamıştım. Şimdi yapmıyorum gerçi. 5'ten 7,5'a çıkmak çok gelmiş olabilir dicem ama kilodan değildir diyosun.

6 ve 7 kiloluk dumbbell yoksa 5'ten 7,5'a atlamadan önce zorluğu arttırmanın başka yollarını deneyebilirsin. Mesela setler arasındaki süreyi 20-30 saniyeye indirebilirsin. Hareketleri bayaaa yavaş yapabilirsin, 3 saniye yukarı, 3 saniye aşağı şeklinde. Tekrar sayısını da 12-15 yapabilirsin. Yine yeterince zorlarsın bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten yavas yapiyorum. Harekette sadece omuzlar oynuyor,govde filan sabit. - son setlerde bazen butun vucutla hoplayarak acma durumlari oluyor ya bazen :) -
Ama 20 sn degil 1-2 dk dinlenme ypaiyorum. Bu sekil iyi gibi.
Hareket zor yalniz en gecerli hareket dumbell alternativ front raise ile birlikte
Sosyal ağlarda paylaş

biraz mı gövdeden destek alırsın ? :) omuzdaki kas grubu çok ufak bir kas grubu o yüzden minimal artışlar bile hareketi etkileyebiliyor. atıyorum 15 lbs ile düzgün yaparken ulan 15 ile yapıyorum 20 ile de yaparım olmuyor işte. cortluyorsun. başlarda düzenli başlıyorsun sonlara geldikçe yalpalıyorsun vesaire kalkmıyor kolun vs vs.

bir de şu sporu yaparken fazla ağırlıkla giricem diye hareketi toptan yanlış yapma veya yarım yapma hatasına düşmeyin. mümkünse az ağırlıkla takılın ama düzenli yapın tam yapın, nizami yapın. arkadaşlarınızın gazına gelmeyin. öyle gaza getiren tipler 1 -2 gelir bir daha gelmez zaten spora :) genelde de bench ve biceps girerler. triceps bile girmezler sdfds.
Sosyal ağlarda paylaş

Olivies said:

- son setlerde bazen butun vucutla hoplayarak acma durumlari oluyor ya bazen :) -

Olivies said:

Asil kilo arttiginda bozulmayan tek hareket. Cunku direkt kaldiramazsin. Biraz govdeden destek alirsin o kadar.

baskalarindan gordugum kadariyla yazdim bunlari.

yaptigim bu bak

Olivies said:

Zaten yavas yapiyorum. Harekette sadece omuzlar oynuyor,govde filan sabit.

Kilolari da kafama gore artirmiyorum tabiki.
Sosyal ağlarda paylaş

dediğim gibi abi şahsi görüşüm kıç baş oynamadan hareketi tam yapmak. son setlere doğru osuracaksam eğer az ağırlıkla girip tam yapmayı tercih ederim :) Lateral Raise genelde öyle ama diğer omuz hareketlerinde fazla ağırlık girebiliyorsuz atıyorum mesela dumbell press turn falan olsun. zaten omuzun bir limiti var bir yere kadar gelişiyor. kapsülleri patlatmamak lazım allah korusun. omuzları sakatladın mı bu spor'un %50 si yalan. diğer %50si de bel :P
Sosyal ağlarda paylaş

bana sanırım lat pull down denen şeyden yaptırtıyorlar da, baktım genelde göğse çekiyorlar lakin bana boynun arkasına gelecek şekilde yaptırtıyor, onu yaparken de her çekişte boynumun sağı-omuz arası kıtırdıyor

bozuk muyum yoksa olabilir mi böyle şeyler ?
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

yahu ben bileğime napayım peki

hiç yok mu karpal tunel sendromuyla bu işi yapan bir şekilde?
nereye sorsam ağırlık kaldırmayı bırak diyorlar :(

en çok bench press'de avcuma yük biniyor, onu kısmaya başladım.

Çok geçmiş olsun, karpal tünel sendromunda tedavi sürecinde ağır yük bindirmeyin falan diyolar, malum birde diyabet var. İyileşme sürecin cok daha uzayabilir hatta operasyonluk duruma bile gelebilir tekrar çok geçmiş olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

bu karpal tunel sendromunun çıkması için gerekli her şey varmış bende. araştırınca anladım.

Bilgisayar başında çok zaman geçirenlerde çıkarmış. (sekreter/grafiker hastalığı diye geçtiği oluyor)
Davulcularda çıkarmış. (ciddi bir grubum olmasa da yaptığım bişey uzun süredir)
Vücut geliştirenlerde de olabiliyor işte.
diyabete gelene kadar bir sürü etken var yani, kaldı ki diyabetim de bu kadar erken zarar verecek kadar kötü değil gayet iyi gidiyor.

Ben hayat boyu yapmaktan hoşlandığım bütün her şeyi elimle yapıyorum ve yapacağım (lolfsd) o yüzden eteklerim tutuştu şimdi.

kişisel'e başlık açıcaktım aslında da yazmış bulundum buraya eheh

sora açarım belki :/
Sosyal ağlarda paylaş

Fly said:

bana sanırım lat pull down denen şeyden yaptırtıyorlar da, baktım genelde göğse çekiyorlar lakin bana boynun arkasına gelecek şekilde yaptırtıyor, onu yaparken de her çekişte boynumun sağı-omuz arası kıtırdıyor

bozuk muyum yoksa olabilir mi böyle şeyler ?

onu göğse çekmek çok daha fazla efor istiyor. yeni başlayan ve orta seviyedekiler falan hep boyun arkasına çekiyor bildiğim kadarıyla. benim de yaparken en çok sıkıldığım hareket o, çabuk yoruyor

kıtlamasına bişi diyemicem ama genelde boyun arkasına çekilir zaten o
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...