Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

Mark Rippetoe Starting Strength adlı kitabında o nasırların oluşma sebebinin yanlış dumbbell / barbbell tutuşundan olduğunu anlatıyor.

Ne dediğini özetliyeyim. Genelde dumbbell / barbbell kaldırırken barı tam avuçiçi ortasına koyup sonra parmakları kapatıyoruz. Ama barın doğal pozisyonu orası değil, parmaklarla avuçiçinin birleştiği -genelde nasırların çıktığı- yer. Rippetoe'ya göre hareketleri yaparken bar (yerçekiminin etkisiyle) avuçiçinin ortasından nasırların çıktığı yere doğru kaymaya başlıyor. Bilmem kaç kiloluk bar kaydığında oluşan sürtünme ise deriye zarar veriyor ve nasırların oluşmasına sebep oluyor.

Rippetoe'ya göre eldiven çözüm değil. Onun yerine bar tutuşunu değiştirmek gerekiyor. Yani barı ilk olarak kavrarken avucun ortasına değil de, tam parmaklarla avuçiçinin birleştiği yere koymak gerekiyor. Böylece hareket sırasında bar kaymıyor. Harekete başlamadan önce haltercilerin ele sürdüğü tozlardan (magnesium carbonate) kullanmak sürtünmeyi daha da azaltıyor. Mir out. :)

p.s: Barı tam olarak nerden kavramak gerektiği yapılan harekete göre değişiyor aslında. Anlamak için basit bir yöntem var. Barı her zamanki gibi elinize alın. Barı pek sıkı kavramadan hareketi yapın. Hareket sonunda barın elinizde nerede oturduğuna dikkat edin. Bingo. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Mirage said:

Mark Rippetoe Starting Strength adlı kitabında o nasırların oluşma sebebinin yanlış dumbbell / barbbell tutuşundan olduğunu anlatıyor.

Ne dediğini özetliyeyim. Genelde dumbbell / barbbell kaldırırken barı tam avuçiçi ortasına koyup sonra parmakları kapatıyoruz. Ama barın doğal pozisyonu orası değil, parmaklarla avuçiçinin birleştiği -genelde nasırların çıktığı- yer. Rippetoe'ya göre hareketleri yaparken bar (yerçekiminin etkisiyle) avuçiçinin ortasından nasırların çıktığı yere doğru kaymaya başlıyor. Bilmem kaç kiloluk bar kaydığında oluşan sürtünme ise deriye zarar veriyor ve nasırların oluşmasına sebep oluyor.

Rippetoe'ya göre eldiven çözüm değil. Onun yerine bar tutuşunu değiştirmek gerekiyor. Yani barı ilk olarak kavrarken avucun ortasına değil de, tam parmaklarla avuçiçinin birleştiği yere koymak gerekiyor. Böylece hareket sırasında bar kaymıyor. Harekete başlamadan önce haltercilerin ele sürdüğü tozlardan (magnesium carbonate) kullanmak sürtünmeyi daha da azaltıyor. Mir out. :)

p.s: Barı tam olarak nerden kavramak gerektiği yapılan harekete göre değişiyor aslında. Anlamak için basit bir yöntem var. Barı her zamanki gibi elinize alın. Barı pek sıkı kavramadan hareketi yapın. Hareket sonunda barın elinizde nerede oturduğuna dikkat edin. Bingo. :)

İyide avucici kontroluyle almazsan dengede sorun olusturmaz mi
bu sefer kasin istedigi kilonun altina dusmek zorunda kalabilirsin dolaysiyla bi faydasi olmaz heralde.

zegnanin linki bi arastirayim
Sosyal ağlarda paylaş

Yağların kasa, yada kasların yağa dönüşmesi diye bir şey yok. Ama yıllarca vücut geliştirmiş adam sporu tamamen bırakırsa kaslar yavaş yavaş eski haline dönecek sonuçta. Vücut geliştiriyormuş gibi yemeye devam ederse de kalori fazlasından dolayı yağlanma başlıyor. İkisi birleşince haliyle sarkıyor vücut. Yani o sarkmaların sebebi fazla yemek. Vücut geliştirmeyi bırakınca kaloriyi azaltırsan yağlanmadan, sarkmadan incelinebiliyor.

Bakınız Orlando Bloom. Filmin biri için bir kaç sene uğraşıp 15 kiloya yakın kas yapmıştı. Sonrasında (sevmiyormuş) bıraktı, hepsi gitti. Şu an incecik ama hala taş gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Zegna said:

Cons said:

emre olm sana nerde overpriced çöp ürün var aldırıyo bunlar dikkat et sdfgvsvklm

baktım almadan once abi, herkes cell*tech hardcore a cok iyi dedi, bb forumlarına da baktım

o kadar cok urun varkı ne alıcaz baska ya hehe

o 260 lira verdiğin şeyin tamı tamına %75 i dekstroz. bildiğin glikoz yani meyve şekeri dfbkljdfbm
270 liraya 2 kilo meyve birazda overrated kreatin aldın TBR
Sosyal ağlarda paylaş

Mirage said:

Glukoz meyve şekeri değil ki. Meyve şekeri fruktozdur. Glukoz en temel enerji kaynağıdır. Fruktoz ve laktoz (süt şekeri) hariç bütün karbonhidratlar enerji olarak kullanmak için glukoz'a dönüştürülür.

glukoz bildiğin şekermiş pardon.
şeker lan sonuçta alınmaması gerektiğini geçtim almak isteyen kilosunu 5 liraya filan alabilir en fazla.
Sosyal ağlarda paylaş

Bildiğin şeker de değil aslında (çok mu pisim ne 8-)). Bildiğimiz sofra şekeri sakkaroz. Nasıl proteinin parçalanmış hali olan amino asitlere dünya para veriyorlar, glukoz da karbonhidratların parçalanmış hali olduğu için ona da para veren olması normaldir. :p

Kardeşim zaten vücut parçalıyor bunları, niye parçalanmışını alıyosun? Di mi ama? (:P)
Sosyal ağlarda paylaş

Mirage said:

Bildiğin şeker de değil aslında (çok mu pisim ne 8-)). Bildiğimiz sofra şekeri sakkaroz. Nasıl proteinin parçalanmış hali olan amino asitlere dünya para veriyorlar, glukoz da karbonhidratların parçalanmış hali olduğu için ona da para veren olması normaldir. :p

Kardeşim zaten vücut parçalıyor bunları, niye parçalanmışını alıyosun? Di mi ama? (:P)

abi ama dekstroz zaten satılıyor beleşe nerdeyse.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada Optimum Nutrition 100% Whey Gold Standard aldım. Double Rich Chocolate aromalı. Daha önce Multipower ürünleri kullanıyorum. Etkisi ne olur bilmem ama tadına hayran kaldım. Sırf keyfine içilecek bir şey. :)

Bir de youtube sağolsun evde protein bar yapmayı öğrendim. Herhangi bir protein tozu, yulaf (oats), fıstık ezmesi, tarçın ve bal gibi basit malzemelerle yapılıyor. Nette bir çok tarif var. Mesela şunlara bakıp kendinize göre değiştirebilirsiniz:

http://www.youtube.com/watch?v=0oRCgnbnq78 http://www.youtube.com/watch?v=8OcfjEHXX7w&feature=related

Ben ilk videodakine çok yakın bir şey denedim çok iyi oldu. İçine koyduklarım:

30 gr protein bozu
120 ml yulaf
1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi
5 badem, 5 fındık
1 tatlı kaşığı tarçın
Çok az su (tozlar tamamen kaybolana kadar)

Sonuç: Toplam 450 kcal, 40 gr protein, 40 gr carb, 20 gr yağ ( http://www.livestrong.com/thedailyplate/users/myplate/ ile hesapladım). Buzdolabına koyup bir kaç saat bekletin. Sonra ikiye bölün. 225 kcal ve 20 gr protein içeren, doyurucu bir snack. Alıp işe götürdüm ara öğün niyetine yedim harika oldu. Bir dahaki sefere içine çikolata parçaları, meyve, bal falan koycam. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...