Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

uyurgezer'in afrika günlüğü

uyurgezer

Öne çıkan mesajlar

Bu konuda gerekli yorumu Ricky Gervais yapmistir arkadaslar.

http://www.youtube.com/watch?v=AZ0UpT7Xk4A

bu da aids konusunda gay haklari ilk basladiginda yapilmis eski bi leaflet: (bu versiyonda elinde leaflet yok ya, duzgun video bulamadim elinde o olan, o daha efsane adam da yariliyo okurken)

http://www.youtube.com/watch?v=X4rIE3EscDw&feature=related
Sosyal ağlarda paylaş

24 Subat 2009

Gecen cuma gunu hastalanip doktora gittim. Swaziland saglik sistemini yakindan inceleme firsati buldum. Burda buyuk hastaneler yok. Klinikler var. Neredeyse hic sira beklemedim. Uc dakikada hemen iceri aldilar.

Doktor bulgar cikti. 'istanbul istanbul kapali carsi' falan diyip durdu. (ulkemi ozledigimi boyle kucuk seylerden anliyorum evet) recetemi yazdi. eczaneden bi dunya ilac alip okula geri dondum. Damga yok kagidi gotur suna imzalat sevk al arkadan girip onden cik turu seyler yapmadilar. (ilac ucretsiz bu arada.

SwaziHealthCard diye bir sistemin oldugunu ogrendim ayrica. Kart sahibi olan herkes yillik kucuk bir ucret karsiliginda saglik hizmetlerinden ucretsiz yararlanabiliyor.

ayrica ilk toplum hizmeti aktivitemi yaptim. 2. sinif cocuklariyla muzik yaptim, perkusyon ogrettim sonra danscilarla performans yaptik falan. gayet keyifliydi. dikkatimi ceken birsey oldu. hep televizyonda goruyoruz birlesmis milletler yardim ulastirdi, asi gitti, doktor gitti diye. cocuklarin cogu birlesmis milletler tisortleri ayakkabilari falan giyiyordu, yardimlarin hakkaten ulastigini gordum. hakkaten calisiyormus birlesmis milletler :)
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:
Akhlaur said:
Tarantula yiyen afrikalıların bir belgeselini izlemiştim küçükken.

abi avrupalılar kıçını yıkamıyorken afrikalıların tarantula yemesi çok da ayıplanacak bişey değil (:

Yok ayıplamak değil, hani o düşüncelerimin küçükken izlediğim böyle birşeyin bende bıraktığı etkiye dayandığını ve çok saçma olduğunu söylemek istemiştim.Bilakis şimdi etraflıca düşününce tarantula yı pişirmek için uyguladıkları teknikler çok enterasan ve mantıklıydı.Kıllarını yok etmek için canlıyken ovalıyorlar garip bir şekilde falan böyle değişik birşeydi işte.Afrikalı yerlileri sevmeye başladım bu kadar savunduktan sonra.

@ uyurgezer
Güvenlik nasıl peki ? Sokakta silah milah olaylar oluyor mu ? Çok saçma sorular soruyormuşum gibi gelebilir ama maden mühendisi olmak isteyen bir arkadaşım vardı zamanında dolayısıyla madem mühendisliği okuyan insanlarla konuşmuştuk.Adam bize silahla geziyor millet falan diye anlattı gözümüzü mü korkutmak istedi nedir bilmiyorum ama bazı yerlerde iki tartışma çıkıyor eleman silah çekiyor gidiyor falan diye anlatmıştı.Biz de baya tırsmıştık merak ettim şimdi nasıl acaba ?
Sosyal ağlarda paylaş

guney afrika cok tehlikeli bir yer evet. hatta birkac hafta once 'gun free area' diye bir resim koymustum eger gorduysen. durum o kadar ciddi.

ama ben swazilanddayim. burasi cok bariscil ve sakin bir ulke. oyleki gazetenin yarisi johannesburgda facia hirsizlik turu haberlerle doluyken, swaziland kisminda 'kral dun actigi umumi tuvaleti kullandi' turu haberler yer aliyor.

swaziland zaten en sakin afrika ulkesi olarak biliniyor. johannesburgsa bi o kadar tehlikeli. iki gun once evlerdeki guvenlik sistemlerini gordum dudagim ucukladi resmen.
Sosyal ağlarda paylaş

Masteis said:
Oha çok iyi lan, ben anca izmir-çeşme arası gezinebiliyorum. yalnız johannesburg u görünce aklıma nedense hep "ohannesburger" geyiği geliyor

ah ah sorma burda biri her johannesburg dediginde ohannesburger aklima geliyor kendi kendime guluyorum. deli damgasi yememe az kaldi. :)

2 Mart 2009

dun johannesburg'dan geri dondum mbabane'a. 4 kutu dolusu alisveris yapmistim ihtiyactan dolayi. sinirda cevirip hepsini almalarindan korkuyordum ama ogrendim ki guney afrika ticaret birligi diye bir birlik varmis guney afrika, botsvana, svaziland, lusutu ve mozambiki icine alan. bu ulkelerden yapilmis alisverisler bu 5 ulkeden birine hicbir prosedure maruz birakilmadan gecebiliyormus.(zatem siniri gecmek feci kolay yani. yasadigim tek problem turk pasaportunun diger ulke pasaportlarindan farkli olmasi sebebiyle veznedarlarin student permiti ve resmimi bulmakta zorlanmalari oluyor) benim bulundugum ulke swaziland yillik gelirinin %60ini bu sistemden sagliyormus. geri kalan %40 ise vergilerden geliyormus.
Sosyal ağlarda paylaş

7 Mart 2009

Su an Ezulweni'deyim. Haftasonunu link ailemde geciriyorum. (Her yatili ogrencinin yerel komuniteden bir ailesi oluyor gidip kalabilecegi, bana her sene buraya gelen turku alan bi ingiliz aile dustu.) Ilk okul disinda gecirdigim haftasonu. Gayet mutluyum tahmin edersiniz ki. :)

Dun beni yemege cikardilar. Restorana girmemizle beraber Led Zeppelin-How Many More Times calmaya basladi. Gece boyunca Deep Purple'dan Whitesnake'e butun klasikleri dinleyerekten bir yemek yedik. Diyeceksiniz ki ne var yani calabilir butun bunlar. Muzik zevkinin trance, hip hop ve turlu dans muzikleri oldugu bir kitada rasgele bir restoranda Led Zeppelin duyunca bayagi bir sasiriyor insan.

Bu arada persembe ikinci toplum hizmetimi yaptim. Bu sefer yetim bebekleri okula getirdik. Bezlerini degistirdik(ki bu gunun en hoslarina giden kismiydi :), oyun oynadik, yurumeyi ogrenen bir tane vardi ona yardim ettik falan. Yine gayet keyifliydi. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Keşke herkes böyle geçirebilse okul yaşantısını, %80'imizin yılları kös kös derse girip çıkmakla geçiyor.

Benim merak ettiğim, onca sosyal aktivite, gezi vs. arasında ne kadar ders işleniyor? Normal bir liseden farkı var mı ders zorluk seviyesinin ve bu sizi ne kadar yoruyor?
Sosyal ağlarda paylaş

dersler hic bolunmuyor. sabah 8 aksam 4 derslere giriyoruz arada bos vakitler oluyor universite gibi. bu toplum hizmeti dedigim olay sadece persembe gunleri okul vaktinde iki saat yapiliyor. ama hepsi IB programina dahil tabii. onun disindaki butun aktiviteler okul saatleri disinda yapiliyor ve cogu istekli ogrenciler tarafindan yonetiliyor. haftanin 2 gunu aksam dokuzda yatakhaneye giriyorum. tahmin edersin ki bayagi yorucu oluyor bazen. ozellikle bu tempo arasinda birde yetistirilmesi gereken bolca kelimelik kompozisyonlar vs. olunca bazen bikabiliyor insan. ama egleniyor muyum, cooooooook.
Sosyal ağlarda paylaş

10 Mart 2009

bugun self tought(sana ogretilen bir kitabi kendi dilinde yorumluyorsun, sinav merkezine yollaniyor, not aliyorsun) dersinde etyopya gunu vardi. siniftaki 10 etyopyali avrupadan gelen insanlara etyopya kulturunu falan boyle sunumlarla anlatti. etyopya yemegi yedik. cok asiri feci bol soganli bir tavuk ve bizim meze sosu diye tabir ettigimiz soslar vardi. lavasa benzer bir ekmekimsi birseyle yeniyor. gayet guzeldi. yani etyopya yemegi bulursaniz kacirmayin.

etyopya dansi vardi birde, youtube'da var ethiopian dance diye aratirsaniz, agzim acik kaldi resmen.
Sosyal ağlarda paylaş

17 Mart 2009

Bugun okul-ici atletizm musabakalari vardi. kosu, kuma kosup kic ustu kapaklanma olayi, birde sirikla atlama vardi.

Okuldaki her insan(hocalar, mudurler, ogrenciler vs.) okulun kurucularinin ismini alan bir eve aitler. aynen harry potter gibi evet boyle griffindor ve slytherin falan.. onun yerine handerson, stern ve guedes var. (okul harry potterdan ozenmedi 1990'dan beri boyleymis bu.) bu evler muzik, tiyatro ve spor alanlarinda yarisiyorlar.

Ben muzik alaninda temsil ediyorum genelde. (okulda ciddi muzisyen kitle var. ama denge yok. kime sorsan piyano caliyor, ama 2 tane baterist var. oyle yani)

spor olayini benim ev handerson yendi.

burda dendigi gibi "handerson takes it all".
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...