Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Almanya'nın Türkiye'yi işgal planı

_TaYFo_

Öne çıkan mesajlar

ombakkombak said:

Yunanistan'ın %90'ı dağ orada gittiler ya?

Yanlış önerme.

Yunanistan'ın dağlardaki tahkimatları geçmek hiç de öyle kolay olmadı almanlar için. Yugoslavya üzerinden saldırı beklenmediği için tahkimat yapılmamış bir geçişten girerek asıl Yunan savunma hatlarını savaş dışı bıraktı Almanlar.

Metaxas hattında, Giritte Almanlar öyle laylaylom diyerek işgallerde bulunamadılar. Hatta o yüzdendir ki Hitler, Yunanların savaşma azimlerine saygı duyup bütün savaş esirlerini bırakmıştır.
Sosyal ağlarda paylaş

yunanistanla turkiye bir degil

ayrica almanlar cilgin italyanimiz mussolininin roma imparatoru olma hayalleri olmasaydi yunanistana girerlermiydi diye sormak lazim, son derece hatali bir hamleydi sirf italyanlari kurtarmak icin girdiler bile diyebiliriz

ayrica yunanistan ile turkiye cografyasi baya farkli, ic anadolu bolgesi dogal bir surla korunuyor gibi, ataturk ve arkadaslari ankarayi baskent olarak bosuna secmedi, donemin yunanistan nufusu ile turk nufusu, yuannistan topraklari ile turk topraklari ve en muhimi yunanistanin lojistik oalrak ulasilabilirligi ile turkiyenin lojistik olarak durumunuda tartmak gerek

LOHOHOHO turkiyeyi isgal edemezdi direnirdik demiyorum ama turkiyeyi isgal etmek icin harciycagi caba yuzunden daha hizli gerilerdi, turkiyeyi isgal etmek icin pek bir nedenide yoktu sonucta ulasmak istedigi yer doguda sovyetlerin elinde eninde sonunda savasicak, dumduz en iyi taktigi olan blitzin calsitigi tanklarin yurudugu bir cografyada savasmak varken turkieyde develtin bile ulasmakta gucluk cektigi daglik bri arazi ustunden dahada dagli kafkaslara neden girsin?
Sosyal ağlarda paylaş

esasen türkiye'yi işgal ederek ırak petrolü ve süveyş'e uzanabilirlerdi ama evet durum biraz da bilgisayar oyunlarındaki gibi, cephe küçülmek yerine daha da yayılacaktı. bilgisayar oyununda bile kolayca koruyabileceğiniz ufak bir cepheyi tutmayı tercih edebiliyorsunuz çoğu zaman. ufacık trakya sınırını zaten tarafsız kalmayı kendine düstur edinmiş bir ülkenin olmayan ofansif gücüne karşı korumak mı, yoksa ortadoğu çöllerinde binlerce km'lik yeni cepheler mi açmak? ki zaten barbarossa planları nedeniyle yapmazlardı. ha evet isteselerdi dümdüz ederlerdi orası ayrı. dağlık olup tankların zorlanması ülkenin önemli şehirlerinin işgal edilip düzenli ordu tarafından organize direnişin çökertilmesine mani değil.

her şekilde, şükürler olsun ki bu sorunun cevabını öğrenmek zorunda kalmadık.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Türkiye yeni bir cephe demek adamlar bir yadan rusya , afrikada ingilizlerle , anakaralarında inglizlerle hava savası , işgal ettikleri yerdeki isyancı birlikler ,Türkiyeye girseler daha cabuk kaybetmeleri olanak sonucta Türkiyeden ele alabilecegi hiç birşey yok o sıralar ne petrol , ne altın , ne teknoloji ama bir o kadar kaybetcegi sey olacak zaman , asker ,para rusya armut toplamaz kuzeyde hmm nolurdu biz ezilip gecilirdik üstüne birde sonra rusyanın tehtiti veya siyası eziciliği altında kalırdık.
Sosyal ağlarda paylaş

O zamanin sartlarina gore Turkiye'nin dayanabilecegini hic sanmiyorum.Kurtulus savasindan sonra bagimsizligini kazanip, duzeni daha yeni olusturmaya calisan bir cumhuriyete karsi kalabalik ve tam donanimli bir Alman ordusunun sansini tartisiyoruz.

Iyikide boyle bir olay olmamis.Savas durumunda Cumhuriyet rejiminin sona erecegini dusunuyorum.
Yeni olusmus bir hukumet ve degisen duzen.bundan firsat bulan kesimler tekrar saltanati ve eski duzeni geri getirmek icin ugrasirlardi.Bildigim kadariyla Inonu zamaninda en bela konulardan biriydi bu.Yani savas cift tarafli olabilirdi.

Boyle bir olayin dogrulugu ne kadar bilmiyorum.Daha once Hitlerin Turkiyeyi almak istedigiyle ilgili pek bisi okumadim.
Sosyal ağlarda paylaş

trapt said:
O zamanin sartlarina gore Turkiye'nin dayanabilecegini hic sanmiyorum.Kurtulus savasindan sonra bagimsizligini kazanip, duzeni daha yeni olusturmaya calisan bir cumhuriyete karsi kalabalik ve tam donanimli bir Alman ordusunun sansini tartisiyoruz.

Iyikide boyle bir olay olmamis.Savas durumunda Cumhuriyet rejiminin sona erecegini dusunuyorum.
Yeni olusmus bir hukumet ve degisen duzen.bundan firsat bulan kesimler tekrar saltanati ve eski duzeni geri getirmek icin ugrasirlardi.Bildigim kadariyla Inonu zamaninda en bela konulardan biriydi bu.Yani savas cift tarafli olabilirdi.

Boyle bir olayin dogrulugu ne kadar bilmiyorum.Daha once Hitlerin Turkiyeyi almak istedigiyle ilgili pek bisi okumadim.

İnsan böyle diyince "acaba Atatürk napardı" diye merak ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Thugsta said:
İnsan böyle diyince "acaba Atatürk napardı" diye merak ediyor.

Atatürk olsa tahminimce İtalyanlar çekilirken Türkiyeye vermeyi teklif ettikleri Ege adalarını almayı kabul eder ve Türkiyeye bağlardı. İngiliz ve Almanlardan daha fazla taviz koparırdı. ismet Paşa biraz fazla izolasyonistti. Atatürk daha aktif bir dış politika izlerdi.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
Suark said:

Inönü FTW diyorum bu konuda
Allah Rahmet eylesin, çok severim kendisini.

Birde sanırım Alman halkını Türkiyeye saldırmayı ikna etmek biraz daha güç olucaktır, İnikamını aldıktan sonra belki olabilirmiş ama

Adamlar propaganda konusunda 1 numara,ne olacak diplomatlarını vururlardı, veya ne biliyim yunanistanı korumak için girdik diye yalan uydurup,İstanbul,Ankara,Adana,Hatay'ı alıp oradan Suriye devam ederlerdi nasıl olsa dümdüz yol olacaktı karşılarında...
Sosyal ağlarda paylaş

Konu hakkında ki bilgilerim sadece okuduğumuz lise tarih kitapları olduğu için tam emin olamasam da kurtuluş savaşında ayağında çarığı ,süngüsü olmayan,süverilerine demir kiliç veremeyen,Toplu iğne için bile dişariya bağlı bir ekonomiden,Bütün ordusu dağıtılmiş her yerde isyanla boğuşurken bu ülke ingilizrin danışmanlık yaptığı ve gelişmiş silahlarla donattığı yunan ordusunu yenmedi mi?Hata o zamanki genel yargı türkelrin yunanlarla birlikte ingilizlerlede savaştığı yönunde deyilmiydi
Bence 2. dünya savaşıda ki durumumuz,kurtuluş savaşında ki kadar kötü deyildi.Hiç bir şeyi yoktuysa bile bu ülkenin kurtuluş savaşını yapmış olmanının gazıyla sağlam dövüşürdü.Unutulmamalıdırki kurtuluş savaşında sırasında bütün ülkenin morali eksilerdeydi.
Ayrıca almanların saldırması gibi bir durum olsaydı.Müttefikler silah yardımı yapardı.almanların karşısında direnebilerdik gibi geliyo.
Ve son olarak bir avuç türk askerinn kore savaşında yaptıklarını düşünürsek ,bu adamların kendi evlerini savunduğunu düşünürsek daha kolay bir yargıya varabiliriz.

(dip no:zaman zaman kore savaşında ki türk askerinin yaptıklarına inanasım gelmediğini belirtmeliyim.)

bir zamanlar vardı amerika türkiyeyi işgal etse ne olur.O zamanlar ırak savaşını daha yeni kazanmışlardı galiba.Ezer geçer diyorlardı coğu basın yayın ve arkadaşlarım.Gerisini yazmıyorum sözü ıraktan çekilen amerikan askerlerine birakiyorum

(şimdiden söyliyim bu yazdıklarım kendi düşüncelerimdir bir yanlışım varsa düzgün bir dile getirilmesi rica ederim)

saygılarımla
Sosyal ağlarda paylaş

Nazi zaten 1. dünya savaşında antlaşmayla çekilen askerlerin milliyetçilik duygusundan ortaya çıkmış bir ideoloji. Ve Osmanlı'larda savaşı kaybetmesine karşın sonuna kadar Almanya'nın yanında bulunmuştu. Yani sonuna kadar yanlarında olduğu için Nazilerin saldırma gibi bir planları olamazdı diye düşünüyorum.

Ama saldırsaydı ne olurdu bilmiyorum. Ama büyük kayıplar yaşanırdı orası kesin.
Sosyal ağlarda paylaş

savasi kaybeden kaiser yonetimi ile nazilerin hicbir alakasi yok, naziler asker bazli bir olusumda degil

savas sirasinda osmanliyi darbe ile gelen ittihatcilar yonetiyor ve enver pasa oldu bittiye getirip kendi kafasindan savasa giriyor

enver pasanin askeri yetersizligi almanlari baya bir cileden cikartiyor, zaten durumu kotu olan osmanliya kaynak aktardiklari gibi birde danisman ve subay aktarmak zorunda kaliyorlar

savas sonrasi almanyada monarsi coktu kaiser wilhelm surgun edildi, osmanlida ise fatura almanlara ve ittihatcilara cikarildi 3 pasa apar topar turkiyeden kacti yeni tahta cikan vahdettin ittihatcilarin yargilanmasini isteyip butun gucu ittihatci kadrolardan geri aldi

turkiyede nazi partisi benzeri bir olusum olan ittihatcilara butun fatura kesilince ittihatcilarla seneler once baglarini kesmis olmasina ragmen mustafa kemale ve eski ittihatci kadrolarin yogun oalrak bulundugu anadolu hariketine baya bir sure supheci gozle yaklasti aydinlar

almanyada ise tam tersi bir dirensi orgutlenemediginden direk capulcu surusu olan naziler almanyanin sevr i versaya lanet okuyup butun sucu yahudilere yiktilar, halk arasinda bu gorus basta tutmadi hitlerin kahvehaneden topladigi capulculari hatta darbe yapmaya calisip tutuklandilar hitler hapiste yatti

hapisten cikinca demokratik yontemlerle iktidara yerlestiler ve hitlerin kahvehaneden topladigi capulcular S.S. oldu, nazi rejimi bir kisminin askeri gecmisi olsada cogu alman ordusuna girmemis kisiler tarafindan idare edildi

alman ordusu icinde hatta hitler pekde populer degildi ancak savastan once askere baglilik yemini ettirdi, savas boyunca askerlikle pek alakasi olmiyan tipler sirf S.S. olduklari icin komutanlarin tepesinde dikildiler ki cogu zaman ideolojik sebeplerle komutanalra mudehale ettiler, savasin basinda basarilar sirasinda ses cikarmadilar ama dogu cephesinin cokmeye baslamasindan sonra pek cok subay nazilerle zitlasti koskoca rommeli bile harcadi naziler

tabi ozet bunlar, nazilerle alman ordusunun iliskisi ustune konusmaya calissak sigmaz buraya zaten
Sosyal ağlarda paylaş

tarih forumu burasi, capulcu ne demek bilmiyorsan isimiz var

duzensiz askeri egitimi olmiyan toplama birliklere capulcu denir, bugun halk arasinda tinercilere filan capulcu derler anca kelimenin asil anlami budur

S.S. gayette hitlerin sokaklardan barlardan topladigi bir capulcu birligidir, naziler guclendikce polis teskilatinin yerine gecicek ve onu yiyicektir savas sirasinda iyice guclenip inzibatlikta yapicaklar ve hitlerin alman ordusu ustundeki denetim mekanizmasi olucaklardir

S.S. in askeri kanadi olan Waffen S.S. de oyle ahim sahim basarilara imza atmamistir, S.S. ile wehrmacht i karistirmayin, savasin basindaki alman zaferlerinin cogunu kazananlar profesyonel alman subaylariydi
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

tarih forumu burasi, capulcu ne demek bilmiyorsan isimiz var

duzensiz askeri egitimi olmiyan toplama birliklere capulcu denir, bugun halk arasinda tinercilere filan capulcu derler anca kelimenin asil anlami budur

açıkcası viktor sırf hakaret olsun diye kullandıgın bir kelimeye, biz halk olarak böyle deriz muhabeti yapma hiç. hayır halk olarak diyormuşuz bir de tarih forumuna girip sanki bana tarihi bir terimmiş gibi işimiz var muhabeti yapyorsun. yapma böyle şeyler.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...