Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Watchmen (2009)

Sylian

Öne çıkan mesajlar

DoGMeaT said:

amerikaya yeniden keşfetmeye gerek yok çünkü.
merak edersen açar okursun hocam
orda olmayan birşeyi diyebilirim o kesmesse
watchmen "çocuklar için olmayan çizgi romanlar" ın ilk örneklerinden ve çıktığı zaman en çok ektiyi yapıp piyasaya damgasını vuran çizgi romanlardan biridir,dolayısıyla comic değilde "graphic novel" konseptinin doğmasında ebelik görevi üstlenmiştir.

yanı yanlış bilgi veriyorsun, "cocuklar ıcın olmıyan cızgı roman" kavramı 40lara dayanır

watchen'in sunduğu yenı bırsey yok derken abartı yapmıyorum gercekten yok. aynı şekilde graphic novel'da watchmenden cok daha eski bir mevzudur
Sosyal ağlarda paylaş

Yanı ole bi yazıyosunuzki, derin dediğinzi karkaterler tek bouytlu, sadece o tek boyutları alışık olmadığınız bir boyut o kadar.

ne nightowl ne manathan nede kitaptaki herhangi başka bi karakter, ic ice girmiş bir suru duygudan düşnceden oluşmuyor. hepsi sıra dısı arkatiplerden türeme ama hepsi tek bouytlu

with great power comes great responsibility' diyip gecmek ne kolay dimi, ama "ınanılmaz yenilikci watcmen"'nın var olmasının iki sebebi namor ve spidermandir, bilmeden konusuyosunuz. 50 yıldır orumcek adam'ın basına 459374589 şey gelir 53*4950*9 macera yaşar 1000den fazla yazayı vardır ama karakterin temellei o kadar sağlamdırki, aynı kakrater bu kadar maceradan beladan cıktıktan sonra bile, ozelliklerini koruyabilmiştir, cunku "anti kahraman tecavuzcu asker super kahraman" kadar basit bir tanımla "aslında dunyayı kurtarmak istiyen daha buyuk resmi gorebilen super zeki Kahraman/kötü adam" dan cok daha sağlam cok daha derin tanımları vardır.
orumcek adam kültürüznüz belliki stardaki cizgi filmlerden fazla değil.

beklenmedik bir sonla bitmenın cok bir kıymeti yok, o zamanlar bile cok yoktu.

icerdiği sosyal mesaj cok duduk, ve cıktığı yıl ıcın icermesede olcuak derecede bir mesaj, butun insanlar eşttir diye mesaj icermek artık ne kadar manasızda, who watches the watchmen demek bi o kadar anlamsız.

yanı bir karizmatik populer dalgasına tutulmuşsunuz basıp geciysunuz, yoksa ne superman'ın ne olduğunu bilgiğiniz var ne orumcek adamın ne olduğunu bildiğiniz, cok ovduğunuz watchmenden bile bi habersiniz.

ilk graphic novelmişmiş, ilk buyuklericin cizgi romanmış.
hayır bunları uydurmadan wikipedia'yadamı bakmıyosun?
Sosyal ağlarda paylaş

evet gerizekalıyım
popüler ne varsa tüketirim
simyacı okurum
senin üstün rafine zevklerine sahip değilim
lakin şunu biliyorum
wathcmenden önce çıkan hiçbir "büyükler için çizgi roman"
wathcmen kadar beğeni toplamadı,satış yapmadı,çizgi roman piyasasına örnek olmadı.
bunu aksini iddaa ediyorsan,hatalısın.
dahada denilecek birşey yok a'yı b'yi tartışıyoruz gerçekten
Sosyal ağlarda paylaş

Bir kere filmi bırakıp ÇR tartısmasına girmissiniz gerek yok.Herkesin kabul ettigi sey zaten farklı kesimlere hitap etmesi hem spider man in hem watchmen in.İkisini de sevmek tabii ki mümkün;ama Watchmen e overrated demek de biraz ayıp kaçıyor.Sevmemek dedigim gibi ayrı bir sey.

Filme gelince o kadar dandik ÇR uyarlamasından sonra tabii ki insanlar bu filmi beğenicek.En azından ben çok beğendim.Yani elinizi vicdanınıza koyun o kadar uyarlama yapıldı.Fantastic 4,Spiderman serisi,Punisher vs vs.Uyarlama yapmak zor iş hele Watchmen gibi bi ÇR yi uyarlamak ve sevdirmek daha da zor.Sözün özü ben bu filmi beğendim.İşin altından başarılı bir şekilde kalkmışlar.
Sosyal ağlarda paylaş

tarihle oynayışı, karakterlerin politik görüşleri, sistem eleştirileri, sağlam karakterler, gerçekçilik falan gibi birçok şey yazılabilecekken cüce'nin yaptığı olmamış resmen.
tamam beğenmedin. beğenen insanlara neden beğenmemeleri gereken noktaları söylüyorsun. beğenilecek noktalarını bile kabul etmezken
Sosyal ağlarda paylaş

keldron said:

Bir kere filmi bırakıp ÇR tartısmasına girmissiniz gerek yok.

+1

keldron said:
Yani elinizi vicdanınıza koyun o kadar uyarlama yapıldı.Fantastic 4,Spiderman serisi,Punisher vs vs.Uyarlama yapmak zor iş hele Watchmen gibi bi ÇR yi uyarlamak ve sevdirmek daha da zor.Sözün özü ben bu filmi beğendim.İşin altından başarılı bir şekilde kalkmışlar.

+2
Sosyal ağlarda paylaş

Az önce izledim, fena diildi. En büyük özelliği, karakterlerin genel olarak olaylara sıradışı bi açıdan bakmaları bana kalırsa. Rorschach karakterini diğerlerinden biraz daha iyi buldum, hatta baya hoşuma gitti düşünce yapısı.
Gelmiş geçmiş en iyi film diil belki ama, bu seneki kaliteli filmlerden biriydi bana kalırsa.

Bu arada, şuna koskoca bi +1 diyorum. Müzikler efsane ama ancak bu kadar alakasız yerlerde çalınabilirlermiş.
Rewendor said:

...
Her şeyi geçtim, soundtrack seçimi rezaletti filmin. Yani şarkılar çok güzel şarkılar evet, ama filmle zerre alakası olmayan yerde çalarak direkt kulağa battılar. Ne sound of silence, ne all along the watchtower, ne de başta olayları kısa özetlerkenki şarkı (ismini unuttum) çaldıkları yerle o kadar kötü ve uyumsuz olmuşlardı ki havaya sokmayı bırak özellikle havadan çıkartıyolardı.
...
Sosyal ağlarda paylaş

Kojiroh said:

Az önce izledim, fena diildi. En büyük özelliği, karakterlerin genel olarak olaylara sıradışı bi açıdan bakmaları bana kalırsa. Rorschach karakterini diğerlerinden biraz daha iyi buldum, hatta baya hoşuma gitti düşünce yapısı.
Gelmiş geçmiş en iyi film diil belki ama, bu seneki kaliteli filmlerden biriydi bana kalırsa.

Bu arada, şuna koskoca bi +1 diyorum. Müzikler efsane ama ancak bu kadar alakasız yerlerde çalınabilirlermiş.
Rewendor said:

...
Her şeyi geçtim, soundtrack seçimi rezaletti filmin. Yani şarkılar çok güzel şarkılar evet, ama filmle zerre alakası olmayan yerde çalarak direkt kulağa battılar. Ne sound of silence, ne all along the watchtower, ne de başta olayları kısa özetlerkenki şarkı (ismini unuttum) çaldıkları yerle o kadar kötü ve uyumsuz olmuşlardı ki havaya sokmayı bırak özellikle havadan çıkartıyolardı.
...

Ya açıkçası çizgi romanı bulup okudum ben ilk 2 sayıyı. rorscach ne yazık ki filmdeki gibi bi adam değil. çizgi romanda incelediğinde adamın hakikaten sorunları olduğunu görüyorsun. ulusalcı amerikalı, babası belli değil sanırım ama vatansever diyor, truman'a vatansever diyor övüyor. biraz saplantılı yönleri var başka ayrıntılar da var. mesela komedyen'e de gerçek bir vatanseverdi diyor. halbuki adam kendi çocuğunu karnında taşıyan hamile bi kadını öldürüyor, çocukları öldürüyor, insanlara zarar veriyor sırf zevkine.

böyle bi adamı bütün yediği bokları da bildiği halde ancak rorschach gibi bi herif savunabilir yani.
Sosyal ağlarda paylaş

savunuyo cunku adam hypocracy yapmıyo.

öldürdüğü cocuklarda kadınlarda, tecavuz ettikleride amerikalı değil. comedian'ın tek derdi, amerika gucunu kaybetmesın o kadar. gerısı onemli değil. kotu adamları dovup kendisiyle celişmedikten sonra, rorschach için bir sorun yok.

rorschach'ın asıl catladığı nokta zaten maske meselesi. Adam ciddi kişiğlik bölünmeleri yaşıyor, dolasıyla comedian'ın kendınden emişn hallerine özeniyor denir.

bana sorarsan, bi cılkını cıkarmış anti-kahraman, bi de şizofren kahraman koyalım demişler o kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...