Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diablo 3 - Genel Topic

Xo

Öne çıkan mesajlar

Sam said:
spidee, yani bu dediğine göre en çok satan oyun en çok eğlendiren oyundur. en çok eğlendiren de en iyi oyundur. yalnız dikkat edersen buna göre the sims ve expansionları blizzard'ın gelmiş geçmiş bütün oyunlarından daha iyi çıkarımını yapıyoruz. bu konuda ne düşünüyorsun?

En çok satan oyun en çok eğlendiren oyun değildir, -----, zerre ciddiye alınmayacak mesajlar attığını o kadar açık ediyorsun ki yani, utanıyorum sana cevap veriyor olduğuma şu anda.

En çok satan oyun özellikleriyle en çok insana hitap eden oyundur. Sims diyelim mesela 100 kişiye satmış olsun, Diablo 60 kişiye satmış olsun. Sims başka bir kitleye hitap eder, o kitle daha kalabalıktır, Sims daha çok satılır. Diablo başka bir kitleye hitap eder, o kitle daha az kalabalıktır, daha az satılır.

Bir oyun çok satıyorsa eğlendiriyordur, zevk veriyordur veya başka bir şekilde oyunu oynama isteği yaratıyordur kişide. Yüksek satış yapmış oyunları kendi aralarında değerlendirip "En çok satışı yapanı en eğlencelisi o zaman" yorumunun saçmalığını kedim bile çıkıp söyler yani dili olsa.

fenris said:
said:
(PS2'de çıkan oyunu bilmiyorum sanırım)

BG: Dark Allaince lar vardı ya, onların küfürlü hali :P motor filan aynı zaten. onları oynadın mı hiç bilmiyorum gerçi :P

Hiç konsol oyunu bilmem valla doğru düzgün, konsolları nedense hiç sevmiyorum, bilgisayar fanboyuyum ben =)

Ha ayrıca, Sam, azıcık iyi niyet, ----- içeren bir cümle kurmayacaksan valla daha fazla uğraşamayacağım artık seninle.

Mantığın, fikirlerin ve sana neşe dolu bir hayat diliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Cok uzun sureler once Dark Alliance'i oynamistim bende ps2 olmadigi zamanlar bir arkadasimda, akillara zarar, FO 1&2'den sonra FO3'u ne yaptilar denmesi yerine Dark Alliance'taki hali dusunulmesi lazim, o daha bir faciaydi mesela, alakasi yoktu cunku BG ile uzaktan yakindan.
Sosyal ağlarda paylaş

spidee, seviyeni ilk düşürdüğün zaman anlık sinirindir düşüncesiyle seni kaale almam bir hataymış. şu yazdıklarına cevap verirdim ama önce tartışma adabından bir dirhem nasibini alman gerekli, benim de sana bunu öğretmeye niyetim yok. birgün öğrenecek olursan yine beklerim.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Hellgate London konusunda haklısın, Bill Roper'a güvenerek alan insanları hayal kırıklığına uğratacak bir oyundu, ama oyun çıkmadan önce çıkan videolarından vslerinden belliydi zaten oyunun öyle olacağı.

Abi şu anda diablo'nun çıkan trailerlarından ne farkı vardı, allah aşkına. Geçip gittiği için "kötü olacağı belliydi" demek kolay. Oyun ilk çıktığında az mı millet hype yaptı düşünüyorsun. Her yerde bahsi geçiyordu Hellgate'ın. Hangi trailer'ın neresinden belliydi ki kötü olacağı?

Hadi başka bir örnek. Age of Conan çıkacağı zaman, herkes güzel trailerlarına ve ilk 20 levelına kanıp aldı oyunu ben de aldım. 2 ay herkes AoC oynadı sonra noldu oyun balon gibi patladı. E ama biz oyunun ne kadar eksik olduğunu farkedene kadar 70ytlmizi + ne kadar subscription parası verdiysek aldı bizden funcom. Marketing wins.

Spidee said:
Diablo 3, Fallout 3 vsnin trailerları cartları curtları öyle bir fiyasko olmayacağı ve oyunlardan istediğimi alacağım fikrini veriyor bana zaten.

Abi bilmiyorum paralel evrende mi yaşıyoruz ama, ilk önce "kim ne derse desin ben fallout'u alacam hatta futbol oyunu olsa bile alacam" dedin, şimdi "concept artlara bakıyorum, bi fikrim olsun diye" diyorsun. Yani, concept art tamam ama oyunu gerçekten oynamış bununla ilgili yorum yazan insanların düşünceleri değil? O adam atmosferden anlamıyor mu?

Hiç concept artları öylece çiziktirmiş oldukları ve de oyunun kendisinin bunlarla alakalı olmayacağı fikrini düşündün mü? E3 trailer'ını izledin mi? Şu bir vuruşta adamın kolunun bacağının uçtuğu, her kan fışkırdığında seyircilerin az kalsın "oleey" diye bağırmak üzere olduğu.

Hakkaten paralel evrenlerdeyiz sanırım, ben oyun hakkında bişey okudukça izledikçe midem bulanıyor güzelim setting'i ne hale getirdiler diye.

Spidee said:

Fallout için de hemen hemen aynı şey geçerli. Fallout dünyasında çıkan oyunlar (PS2'de çıkan oyunu bilmiyorum sanırım) bugüne kadar bana hayal kırıklığı yaratmadı.

http://www.gamespot.com/ps2/rpg/falloutbrotherhoodofsteel/index.html

Diablo'ya gelince. Valla ben diyeceğimi dedim, starcraft2 başlığında blizzard'ın başka bir falsosu daha tartışılmış zaten. Benim gözümde blizzard'ın şu anda fazla kredisi yok. Diablo için de SC2ye olduğu gibi otantik bir para soyma yöntemi bekliyorum ama ne gelecek, artık zaman gösterir.
Sosyal ağlarda paylaş

Venator said:
Abi şu anda diablo'nun çıkan trailerlarından ne farkı vardı, allah aşkına. Geçip gittiği için "kötü olacağı belliydi" demek kolay. Oyun ilk çıktığında az mı millet hype yaptı düşünüyorsun. Her yerde bahsi geçiyordu Hellgate'ın. Hangi trailer'ın neresinden belliydi ki kötü olacağı?

Abi nasıl belli değildi, Diablo'yu bu kadar severim, kadrosuna her yerde güvenirdim, ilk videodan sonra Hellgate London ile zerre ilgilenmedim bir daha. Hangi video idi onu bile söyleyemem, çünkü oyun ile alakam tek videodan ibaret, o derece kötüydü yani video.

Venator said:

Abi bilmiyorum paralel evrende mi yaşıyoruz ama, ilk önce "kim ne derse desin ben fallout'u alacam hatta futbol oyunu olsa bile alacam" dedin, şimdi "concept artlara bakıyorum, bi fikrim olsun diye" diyorsun. Yani, concept art tamam ama oyunu gerçekten oynamış bununla ilgili yorum yazan insanların düşünceleri değil? O adam atmosferden anlamıyor mu?

Yani farkedebileceğin gibi kullanıcı yorumlarına çok fazla güvenmiyorum ben, tanımadığım etmediğim adamın, zevkine güvenemeyeceğim adamın fikrini dinleyeceğime trailerını, demosuna bakarım evet.

Blizzard konusunda da senin gibi düşünmüyorum, SC konusunda da, D3 konusunda da kim ne derse desin oyunlar çıkmadan ben Blizzard'a olan güvenimi kaybetmeyeceğim.

Marketinge de neden bu kadar iğrenerek yaklaştığını anlayabilmiş değilim. Adam oyunu yapmış, Marketingini de yapacak elbette. Üç kişi, beş kişi daha alsın diye uğraşacak gayet doğal olarak.

Büyük firmaların marketing stratejileri küçük firmaları yavaş yavaş piyasadan siliyor diyorsan da, küçük firmalar için üzülürüm, piyasa için üzülürüm. Ama sistem bu, küçük firma için acımasız olabilir, ama işler böyle yürüyor ve görünen o ki yürümeye de devam edecek.

Sam said:
spidee, seviyeni ilk düşürdüğün zaman anlık sinirindir düşüncesiyle seni kaale almam bir hataymış. şu yazdıklarına cevap verirdim ama önce tartışma adabından bir dirhem nasibini alman gerekli, benim de sana bunu öğretmeye niyetim yok. birgün öğrenecek olursan yine beklerim.

Teşekkür ederim, sağlıcakla kal.
Sosyal ağlarda paylaş

sam oynama sen.

blizz yaparsa iyidir bir oyun. bu kadar :) bak starcraft ghost u çıkartmadılar dandik olacak diye.

canım blizz. wow oynamayı bıraktım bırakalı blizz i yine sevmeye başladım :) diyablo üüç isteriiiz.

2006 ya kadar oynadım 2 yi. 3 ü işalla bi 10 sene oynarız.
Sosyal ağlarda paylaş

Spidee said:
Ha ayrıca, Sam, azıcık iyi niyet, azıcık da zeka kırıntısı içeren bir cümle kurmayacaksan valla daha fazla uğraşamayacağım artık seninle.

Mantığın, fikirlerin ve sana neşe dolu bir hayat diliyorum.

adam gibi tartisacaksan tartis, bu ne uslup be. Adamin sana tek bir hakareti tek bir lafi yok sen kendi capinda cildirip 360 yapmissin.

sen bi hava al da gel.
Sosyal ağlarda paylaş

Azmodai said:
adam gibi tartisacaksan tartis, bu ne uslup be. Adamin sana tek bir hakareti tek bir lafi yok sen kendi capinda cildirip 360 yapmissin.

sen bi hava al da gel.

Adam gibi tartışıyordum zaten, ama Sam anladığı şeyleri anlamamazlıktan geliyor. İleriye giden bir tartışma falan yok, tek yapmaya çalıştığı şey laf dalaşı.

Amaç tartışmak olsa duvar kadar posttan tek cümle alıp, o cümleyi bir de inatla yanlış anlamaya çalışıp ters bir cevap verilmez.

Basının koskoca kitaptan, konuşmadan vs.den tek bir cümleyi kesip çıkartıp "AHANADA ŞEREFSİZ NE DEDİ" demesinden hiçbir farkı yok. Amaç tartışmak değil çünkü, "yenmek" o kadar.

Edit: Ayrıca Sam'e yönelik tek bir hakaretim yok ortada. Tek cümlemde "Sam sen salaksın" veya türevlerine yönelik bir ifade kullanmadım. Son bir iki postumdaydı sanırsamo agresif tavrım, açar okursan onları bir iki kere daha, Sam'in anlamamazlıktan geldiğini söylüyorum. Gayet dediklerimi anlayan, doğru çıkarımları yapabilecek bir adam. Ama amaç karşısındakini anlamak değil yani, bu kadar konuştuktan sonra onu çıkardım. Nasıl bu diyaloğa cevap veririm, nasıl altta kalmam diye yaklaşıyor olaya tamamen.
Sosyal ağlarda paylaş

Spidee said:
Ayrıca Sam'e yönelik tek bir hakaretim yok ortada. Tek cümlemde "Sam sen salaksın" veya türevlerine yönelik bir ifade kullanmadım.

Kullandın:

said:
azıcık kafan çalışıyorsa

azıcık da zeka kırıntısı

Karşındaki insan ne kadar anlamamazlıktan gelirse gelsin veya inatla yanlış anlasın böyle konuşamazsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Venator said:
said:
Hellgate London konusunda haklısın, Bill Roper'a güvenerek alan insanları hayal kırıklığına uğratacak bir oyundu, ama oyun çıkmadan önce çıkan videolarından vslerinden belliydi zaten oyunun öyle olacağı.

Hadi başka bir örnek. Age of Conan çıkacağı zaman, herkes güzel trailerlarına ve ilk 20 levelına kanıp aldı oyunu ben de aldım. 2 ay herkes AoC oynadı sonra noldu oyun balon gibi patladı. E ama biz oyunun ne kadar eksik olduğunu farkedene kadar 70ytlmizi + ne kadar subscription parası verdiysek aldı bizden funcom. Marketing wins.

şuna katılmıyorum.
bir kere aoc eksik bir oyun olarak çıkmış olabilir ama bu onu kötü yapmaz.
örneğin warhammer, aoc'dan kat kat daha eksik çıkmış bir oyun olabilir ama insanlar "mükemmel oyun" diyorlar.
eksik olan oyunlardan birini göklere çıkarıp diğerini yerin dibine batırmak esas marketing işidir.

hellgate'e gelirsem, "hiç de anlaşılmıyordu, gelip geçtikten sonra öyle demek kolay" diyorsun da, dota+wow oynayıp sonra "abey blizzarddan babam çıksa yerim" diyenlerden değil de, eskiden beri blizzard'ı takip eden birisiyseniz, çok rahat anlaşılırdı bazı şeyler.

birinci örnek, bill roper tarafından hazırlanmış olmasına karşın hiç blizzard kokmuyordu, ya da blizzard heyecanı veremiyordu. videoyu ele alalım. burda da söylemiştim sanırım, çok hollywood'umsu kokuyordu. çok klişe bir video hazırlamışlardı. "cheesy" derler ya, ona benziyordu.

diğer bir örnek, oyun çıkacak olmasına rağmen doğru düzgün bir info, bir bilgi, bir detay yoktu oyun ve classlar hakkında. bunu söylediğimde de "sen fan sitelerini takip etmiyorsun, anlamassın" denilmişti. belki oyun warhammer online gibi yarım yamalak çıkmadı ama sitelerindeki bilgileri fazla eksik yapmalarından zaten belliydi oyuna olan ilgilerinin kesildiğine.

ha, 7.0-7.5 not arasında olacağını düşünüyordum, öyle de oldu. ama benim düşünmediğim şey, oyunun bu kadar çabuk sönüp kapatılacağıydı. en dandik oyun bile daha uzun sürüyor. bunlar onu bile beceremedi.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir oyunun eksik çıkması onu kötü yapar, bu kadar basit. Eğer sizin o oyuna güzel demeniz için gereken elementler, oyunda yoksa diğer bir değişle eksikse, oyunu beğenmezsiniz, yine bir diğer değişle oyun sizin için kötüdür. Özellikle "sizin için" gibi abuk bir ibare ekledim, sonra cevaplar saçma saçma geliyor.

Birde war ın eksik olduğunu nereden çıkardın ben onu anlamadım?
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...