Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diablo 3 - Genel Topic

Xo

Öne çıkan mesajlar

Konn said:

Sen ne bildimcik buldumcuk bi arkadasmissin ya. Ben en az senin kadar bekledigim oyunda beklentilerimi goremeyip uzulup, buraya samimi bir yorum yazdim. Sen ise cevabini platform/casual gibi ilginc bir iliskilendirmeyi, kisa ve dalga vari bir cumle ile verdin.

Senin gibi bir bildimcikler hey yerde kendi seviyelerine zaten iniveriyorlar cok bilmis olduklari icin. Seni asagi cekmeye gerek bile yok malesef.

Biliyorsan rahatsiz oldugum konularin cozumlerini veya ayarlanabildigin, ona gore cevap verirsin. Cevabin yoksa, yardim edemiyorsan, Blizzard caycisi gibi davranma, kendine daha iyi bir is bul.

Bu oyuna sen de para vereceksin ben de vericem. Benim begenimlerimle seninki tutmayabilir. Ben oyunu elestiririm, senin begenilerini degil. Kroluk yapma, 13 yasindayken kiz arkadas adayinin sana soyledigi cumleyi hatirla.

"Zevkler ve renkler tartisilmaz Rahim, zevkler ve renkler..."

Bana Nihat Dogan dedigin yerde fasizm'e bes kalmak, kusura bakma ama, bir tarafimla gulduruyor beni.

Bu noktadan sonra paranin ustunden gecilmesini begenmemem seni rahatsiz etmeye devam ederse, bana pm at, ben sana detayli anlatirim ustunden gecmek neden beni rahatsiz ediyor.

İnternet üzerinden, tanımadığın insanlara yönelik "13 yaşında kız arkadaşın böyle demişti, sen ne bildimcik adammışsın" gibi yargılara varmak ciddi bir karakter sorunu. Bunu zamanında hepimiz yapıyorduk, artık yapmıyoruz. Bu işi en layıkıyla, en eğlenceli şekillerde yapanlar bile böyle davranmanın zaman kaybından ve kendini küçük düşürmekten başka bir sonuca vesile olmadığını bildikleri için alışkanlıklarını rafa kaldırdılar. Ancak senin gibi "sıkıldım, velvele yaratayım" kafasındaki adamlar uyguluyor bu yöntemi, Nihat Doğan da bunlardan biri (ki bu tartışmada bile haybeden ve derinliğine vakıf olmadan kullandığın faşizm keyword'ü dahi atanın izinden gittiğine yönelik güzel bir indikatör).

Rahatsız olduğun konuların çözümüne, ayarlanabilirliklerine, sadece izleyerek vardığın çarpık sonuçların doğrusuna ulaşmak gibi bir gayen olsaydı üç paket aspirin yutmuş beygir tezcanlılığıyla "oyunun kötü olduğunu bilmiyordum" gibi net bir tespit yapacağın yerde açık fikirli olur ve neyin ne olduğunu öğrenmeye çalışırdın. Bunu yapmıyorsun. Sahip olmadığın bilgiyle yorumumu yaptım, tespitimi kondurdum, bunun üzerine laf söylenmemeli yoksa ses teli ameliyatı geçirmiş saka gevezeliğim ve usta olduğunu düşündüğüm Nihat Doğan retoriğiyle hepinizi bezdiririm gibi bir yöntem belirlemezdin. Şu aşamada kullandığın "zevkler ve renkler" argümanını eşşek kadar adam olmuşken kullanmış olmanın ne kadar küçük düşürücü olduğunu 13 yaşının mod'larından birinde fark edecek yüzünü palmiye yaprağıyla kapatacaksın.

Bu noktada sıkıntın senin zevklerin ve beğenilerin değil. Bir oyun hakkında bilgiye tecrübe ederek, oynayarak ulaşırız. Aksi takdirde donanımlara, oyunların kendilerine büyük paralar dökeceğimize, dev vakitler kaybedeceğimize açar konferans izler, gameplay videosu izlerdik ve bu bize yeterdi. Bundan hareketle, bilgisizsin. Oyun özelinde, cahilsin. Ve şu yaptığın velvele tam anlamıyla en etkin cahil cover up'ı olan ısrarcı gevezelik. Sıkıntıdan okuduğun Çocuğum Ayar Vermeyi Öğreniyor kitabından başarısızlıkla kopyaladığın çamur argümanların yanında azınlık kalan bilgiye dair yorumların çoğunda da bu açık şekilde gözlenebiliyor. İnsanlar sana işin öyle olmadığını söylediklerinde -uzun uzun açıklamalarına sebep olacak bir nezaketten ve açık fikirlilikten çok uzak olduğun için kestirip atmayı tercih ediyorlar çünkü- onları fanboylukla suçluyorsun. Bu da bir başka cahil savunması.

Tek teşekkür ettiğin, tatmin edici cevap kırıntısı aldığın mesajda da adam sana "abi bilmiyorsun, yorum yapıyorsun, yapma" demiş. Bunu düşünmen için bile uyarıya ihtiyaç duyman, bundan tatmin olacak seviyede gezinmen başlı başına bir trajedi, üzerine kitaplar yazılacak, ağıtlar yakılacak bir trajedi üstelik.

Örneğin, gold için yere basılmıyor, demek ki oyunun çevre interaction'ı kötü diyorsun. Halbuki adamlar belki de hiç bir oyunda olmadığı kadar interaktif bir çevre sunuyorlar. Amacı "çirkin yaratıkları döv" olan bir oyunun her noktasında o yaratıkları dövmek için avize indirme, duvar yıkma, tesisat borularını kırma, laminantları sökme gibi bin bir tane seçenek var. Aynı zamanda clicklenebilecek öğelerin bu kadar fazla olması neticesinde oyunu yapan adamlar da senin mouse sağlığını, parmak sağlığını ve ruh sağlığını düşünerek "bir de yere click'lemiyiversin" demişler. Bundan çıkarttığın dram tam bir Alihan dramı. Oyunun renkleri bitti, dumbed down olması bitti, animasyonları bitti, gameplay'i bitti, balance sorunları bitti -Blizzard bunların hepsini düzeltti, oyuncuları dinledi- yerdeki gold'a clicklemeleri kaldı. Bence bu sorunu direkt olarak dev team'e iletmenin bir yolunu bulursan tüm kodlar teker teker çözülecek, Blizzar da kapısına kilidi vuracaktır. Fallout'ta Bridge Keeper vardı, abuk sabuk sorular sorar, yanlış cevap verirsen de öldürürdü. Ama sen ona ismini sorarsan da beyni dumura uğrar, patlayıverirdi. Golda Clickleyemiyorum - A Fool's Errand isimli trajediyi de aynı etkiyi yaratacak minvalde değerlendiriyorum.

Bundan hareketle "çevre interaction'ına utmost önem veriyorlar ama gold clicklenmiyor bu ne biçim iş yakarışını nereye konumlandırabileceğimi bilmiyorum. Adamlar interact edebileceğin bin tane şey yapmış (biz oynayanlar bunun ancak yüzde üçünü dördünü görebilmişiz) ama gold clicklenemiyor diye interaction'ın boynuna ilmeği geçiriveriyorsun.

Mob'ların üstünde niye snare yazıyor, niye şu bu var diye soruyorsun. Çünkü oyunda mobility hiç olmadığı kadar önemli. Neden, çünkü ölmek diğer oyunlara göre daha olası artık. Bunu bin defa konuştuk burada, oynayıp gördük de. Öyle eskisi gibi "sıkıntılı encounter var, town portalı şuracığa açıveririm" diye düşünmene imkan vermiyor oyun, pis choke point'leri var, ne olduğunun farkına varmadan ölebiliyorsun (potion'lar cooldown'lu mesela, spam'leyemiyorsun) o yüzden escape mekanizmalarını optimum şekilde kullanmak gerekiyor. Her class'ta snare, root efektlerinin olmasının sebebi de bu. Hatta bir class'ın gameplay'i başlı başına bu mobility üzerine, snare ve root efektlerine göre inşa edilmiş.

Bir önce açıkladığım gold'a clickleyememe mevzusu bu sebeple de geçerli. Sağa escape'ini kuruyorsun oradan pack geliyor, sola escape'ini tasarlıyorsun oradan pack geliyor. Dönüp bir de savaş ganimeti toplayayım diye haritayı baştan başa geçmek de gerekmiyor. Şahsen benim en nefret ettiğim şey (en fazla ortaya çıktığı yerler Act I deki fallen shaman kamplarıydı) alt'la click box aç, click box'ların hepsine teker teker tıkla mantığıydı. E çözmüşler işte? Niye bununla uğraşsın oyuncu, niye zaman kaybetsin oyun devamlı akıyorken?

Combat text'ler için de aynısı geçerli. Mesela crit vurduğunda buff veren passive skill'ler var. Evet crit vurdum artık şu skill aktif oldu diyebiliyorsun. Benim için ne kadar vurduğum, ne kadar aldığım kadar önemli, o yüzden bence bu da çok önemli bir özellik. Sen istemiyorsan, inferno kasmam diye düşünüyorsan snare yazan yazıyı da kapatırsın dmg indicator'ları da kapatırsın. Ama adamların "matematik yapmanız, taktik kasmanız elzem" dediği noktada bunlardan vazgeçmek imkansız. 13 yıldan beri kesmeye çalıştığın bir Hell unique monster'ı yarı hp'ye getiremediğin ama Rahmi Has Died yazısını ezberlediğin durumlarda tekrar tekrar corpse run yaparken bunu gözünde bir damla yaşla hatırlarsın.

Sorularına cevap verdiğini düşünüyorum. "Barbar'ın gözü neden mavi değil, neden Bioxcin kullanıp seyrelmiş saçına derman bulmamış, Monk hangi dine mensup acaba cemaatçi mi, oyunda omuzluklar var aynı WoW" gibi yine birbirinden mühim, zevklere ve renklere yönelik suallerin olursa Nihat Doğan yol haritalarından faydalanarak sorabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Cok uzun yazmissin, vaktini bu kadar ayirmana uzuldum gercekten. Seninle kavga etmeye hakikaten tahammulum yok. Beni Nihat Dogan'la kiyasladigin noktalarin tumune cevabimi "fasizm" diyerek vermistim, her ne kadar sen begenmemis olsan da.

Adam bilmedigimi yorum yapmamai soylemis, o zaman bilmeyeni aydinlatirsin. Aydinlatamayip, bilip, ogretmiyorsan o zaman ayip sendedir. Sorulari, oynayan bir insan olarak cevapladigin icin tesekkur ederim, o kisimlari, nihayet gorebildik sayfalarca sacmaliktan sonra.

Oyunu oynamadigim zaten anlasiliyor yazdigim ilk mesajda. Eger oynamis olsam zaten gelip burda tantanasini yapmam. Oynamamis bir insani da oynamis bir insan olarak "ustunden gecmek platform ama ct casual" vb. ibarelerle ti ye almak hos olmamis. Neyse artik, cok muhim degil, yanlis anlamissin sen benim amacimi. Ortaligi velveleye verme gibi bir amacim hic yoktu zira. Olsa zaten sana verecegim cevaplar da farkli olurdu. Sen beni Nihat Dogan'likla elestirip, yargilarken, kendi dustugun pozisyonlari goremiyorsun galiba. Forum ortaminda milletin beyninin icine birde konularin icine edilmesin diye, 13 yasinda duymus olabilecegin bir soz ile kisa kesmek istemistim. Ama sen bunu benim gorusum olarak algilamissin. Ben sana bilare uzunca bir dosya hazirlayip, tartisma ve munazara sirasinda neleri elestirip, neleri hedef alman gerektigini anlatan bir dokuman yollarim.

Eger o da tatmin etmezse, oraya koyacagim referanslara ulasir daha profesyonel bilgi alirsin,
Sosyal ağlarda paylaş

Çok uzun yazmışsın vaktini buna ayırmana üzüldüm diyen adam da mevcut her tartışmada üç günlük polemikler yaratıp "Çin'de sıkıntıdan patlıyorum, size sarıyorum" diye itirafçılık yapmış biri. Sen şuna isildedim, velvele yaratacak başka bir konu bulamadım çünkü Monk'un hangi dine mensup olduğuna yönelik referans vermişsin aklıma takılan bu sorunun üzerine gidersem zevkler ve renkler argümanından daha komik duruma düşerdim o yüzden vazgeçtim desene.

Bilmeyen adamın aydınlatılmasına yönelik girişim, bilmeyenin inisiyatifiyle oluşur. Sen Budist manastırına "Sizin de hayatınız hayat değil, yaz geldi, dışarı çıkın gezinin, sığır gibi yaşıyorsunuz" diye girersen bir ton sopa yersin. "Ben bilmiyorum, doğrusu nedir" diye soracak nezaketten ve tartışma üslubundan uzak olduğun için izahat almak yerine bu durumla karşılaştığını daha önce de söyledim. Yine de ben sabırlı davranıp bilmediğin noktaları açıklamaya çalıştım. Saçmalığın fitilini yakmasaydın en başında da söylerdim, söylerdik.

Benim senin amacını yanlış anlamış olmamın sebebi de bu umarsızlığından kaynaklanıyor. Fikrini oturtabildiğin bir platform kurmuyorsun ki o platformun neresinin doğru, neresinin yanlış olduğu gösterilsin. Gecekondu gökdelen dikiyorsun, o gökdeleni övgülüyorsun, o iş öyle olmaz o gökdelen yıkılır diyen olduğunda da ti'ye almak sanıyorsun. Oyun kötü, olmamış, çok platform ama matematik istiyor casual'lara çok ayıp diye birbiri içinde -söylediğin haliyle- tutarlı olmayan fikirleri üç dört mesaja yayıyorsun. Ayar verme hevesi yerine şunları sağlam bir şekilde niteleyebilsen, tasnif etsen şu durumlarla -sadece bu konu özelinde değil, hiç- karşılaşmazsın. Ardından da "ben 13 yaşında kız arkadaşım olması için büyük çabalar sarfettiğim Hatice'den duymuştum, demek ki o da duymuştur" ön kabülüyle kendini küçük düşürmene gerek kalmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

d3 map generation farklı d2'den baya.

d3'te maplerin şekli aynı, outline değişmiyor yani. Sadece içerikte bazı mini-eventler farkediyor.

diablofans'te güzel açıklaması vardı bunun: http://www.diablofans.com/topic/37720-map-generation-analysis-the-weeping-hollow-groups-in-public-games/
Sosyal ağlarda paylaş

Ya aslında random generated map olması çok iyiydi D2 açısından gerçi Maphack vs türevlerinin doğmasına sebep olmuştu belki bu vesileyle onlar ortadan kalkar. Ben oyunun betasını çok az oynayabildim ama gördüklerim benim hoşuma gitti, sadece item çeşitliliği ve diablo yu diablo yapan suffix affix'leri pek göremedim, belki ileride çoğalıyordur sonuçta beta dediğimiz ne kadardı.

Bunun dışında D2 über bir oyun olmasına rağmen B.Net'çilerin iyi bileceği gibi dupe'undan, hack'ina, d2jsp'sinden, bot'una kadar bir sürü sorunu vardı. Gerek auction house, gerek inferno zorluğu, gerek CD skilleri filan bunları tamamen yok etmeye yönelik. BNet'te uzun süre oynamış olanlar bana hak vereceklerdir bence değişimler çok olumlu. Yani D2 hakikaten deli gibi oynatan bir oyundu ama bu dediğim şeyler can sıkıyordu. Şimdi onlar kalkacak, temiz temiz oynacağız, Auction House'un da ekonomi üzerinde etkisinin şu dupe/bot vs'lerden çok da kötü olacağını sanmıyorum. Sonuçta D2 gibi olmasını beklemek bu kadar zaman sonra saçma olurdu üstüne adamlar bence eklemişler yenilikler de zamanla alışılıp, beğenilecektir eminim.
Sosyal ağlarda paylaş

@Sorieno: Biraz rahatla kuzum sen, ben genelde izlerim burda olan biteni, sirf bu tarz islere bulasmayayim diye ama soyle samimi bisey yazip bu noktaya gelince artik hakikaten tahammulumun kalmadigini anladim.

Sana tesekkur de ettim ama ona da dikkat etmemissin galiba. O da sorun degilde, bence artik yargi cumleleri kullanmaktan vazgecmelisin. Benim hakkimda sahip oldugun fikirlerin gayet kisitli oldugunu goruyorum. Once sormalisin bana sorarsan.

Sana yapamayacagimdan degil sadece deger vermedigimden yapmayacagimi soylerim ama sen yine dersin muhtemelen beceriksiz diye. Bana karsi kullandigin argumanlarin gercekten zayif, zeka piriltisi bile goremiyorum deger verecek. Anlayamiyorsun bile soylediklerimi. Benim 13 yasinda cok ugrastigim bir kiz arkadasim olmustur belki, ben sevgi dolu bir insanim. Senin olmadiysa yada olmasi sana koyuyorsa ebeveynlerinle gorusmek ve neden seni duzgun yetistirip yetistirmediklerini irdelemek ve ogrenmek isterim.

Benden sana bir tavsiye olsun, armut ile elmayi karistirma, sonra yanlis seyler yedirtirler adama.

Ama hata bende, cool guy'larin ortaminda onlara atar yaptim, olmadi. Rica ediyorum senden, bu konunun icine etmememizi saglayacak bir sekilde tartis benimle. Daha once davet ettigim gibi PM yolla lutfen. Burada beni sana cevap vermek zorunda birakacak cumleler yazma. Yazmaszan mutlu olurum, zira ben halen su durumdan rahatsiz olabilecek derece toplumcanlisi bir bireyim. Sorumlu ol etrafina karsi.

Benim temelsiz diye yafta yapistirdigin elestirime veya fikrime hatta ve hatta duygusal uzuntu ve hayalkirikligi mesajima verdigin, ANTI-DEPREM konulu yazinla paralel olan, mesajini alintalayarak bu topic'e veda ediyorum.

Sorieno said:
Hem matematik var casual olamıyoruz deniyor hem de altın üzerinde yürüdüm cebime geldi platform oyunu deniyor.

bu dramada huznumu ve hayal kirikligimi paylasmis olan;

Black_Hand
Phyx
Aluriel ve
Ninlempis'e

tesekkurlerimi ediyorum, gerisine de bir tutam behzat c.

Ya bir daha okuyayim dedim dayanamiyorum. Budist mantrasi, tapinak falan biseyler yazmissin. Yahu be adam ben senin dinine imanina kufur mu ettim. Oyun kotu olmus gibi bi fikri belirtmekten ote ne yapmisim bi anlat. Ondan sonraki postumda BU OZELLIKLER KAPANIYOR MU BIRI SOYLESIN gibi bisey olmus. Neyin kafasisin sen ya. Uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuw fenaliklar gecirtiyosun bana hakikaten. Su karsilastirmani biraz fixleyeyim ben.

Bu ornekle kiyasladiginda ben yani tapinaga giren adam budist olmak icin girmis oluyor degil mi? Sonra soylenenleri yaparken bazi seyler kafasina uygun gelmiyor, begenmedigini dile getiriyor. (Bu noktada senin gibi fasistler dayak atma yolunu tercih ediyorlar, zira bu ulkede oyle ogretiliyor.) veya akli selim bir kisi tarafindan, evet bu boyle hoslanmaya bilirsin ama sebebi bu seklidne aydinlatiliyor. Sorna bebe aydinlaninca, o tapinakta kalmaya veya kalmamaya karar veriyor. Eger sen, inandigin seyleri begenmeyen insanlari dovenler dernegindensen, sana fasist demekten baska hakikaten carem kalmadi mussolincino.
Sosyal ağlarda paylaş

Gangren said:

Son versek şu nahoş duruma?
Hakaret, küfür, vb. içermeden ÖM yoluyla kaldığınız yerden devam edebilirsiniz, eğer isterseniz.

Abi, adam kendi çapında, kendisini laf ebesi gören ama tel sarar kızım tel sarar yeteneğindeki belagatıyla üç kişiye laf yetiştirdiği için ReToRikMasTa kafasına girip elini attığı her yerde gevezelikle polemik yaratmaya çalışan biri. Benim hakkımda bir şey bilmiyorsun, yargı cümlelerinden kaçınmalısın diyip kız arkadaştır, aile eğitimidir abuk sabuk konuşmayı da maharet sayıyor üstelik. Biz de, deviantartına koyduğun fotoğraflarından bu teen angst'ın neden 2012 yılında devam ettiğine dair önemli bulgulara ulaşıyoruz, Erol Köse'yle benzerliğin sadece laf dinlemeyen, biteviye saldırganlığı düstur bellemiş kafa yapında değil, suret-i zahirende de zuhur etmiş aynı zamanda mı diyelim?

Tamamen thread hi-jack etme mantığı üzerine kendini pili bitmiş ucuz oyuncak gibi kurmuş, açıklama yapıyorsun oturup laf dinlemez, bir de deliriyorum çıldırıyorum kafalarına girer. Ne yapalım sineye mi çekelim, yaralı kuş gibi PM atıp akan kana merhem bulmaya mı çalışalım? PM'e gel ben sana referans vereyim ehehe diyen adama prim mi verelim?

Peşinden koştuğun sevgilin sana şunu demiş, annen baban eğitimini verememiş gibi tirajı 25 olan -hepsini de berberlere satan- yerel gazetede köşe yazarlığı yapan sinirli emekli amca lügatını cevapsız bırakma lüksümüz yok. Allahtan şu kadar zaman boyunca kendini olduğundan fazla gören grandiyöz hezeyan mağduru çocuk safsatalarına çok rastladım da efendiliğimi koruyup aynı aşağılık üslubu kullanmak yerine alenen dalga geçmeyi tercih ediyorum da etraf daha da pis hale gelmiyor. Onun yerine şöyle soft ana-bacı yapanlara özel olarak yöneltilsin -yöneltilecekse- bir official tepki. Dediğim gibi, kimse kimseden böyle ne idüğü belirsiz argümanlar arasına gizlenmiş kişisel hakaretleri çekmek zorunda değil. Herkes benim gibi adam yerine koyup -koyarmış gibi yapıp- efendice anlatacak da değil.

Hala konuşuyor yani adam. Gerçekten arsız ve doyumsuz.
Sosyal ağlarda paylaş

Hakikaten luzumsuzsun sen ya. Daha neyi yaziyorsun buraya. Doyumsuz arsiz diyip hala burada prim yapmaya calisiyorsun.

Oburude meme falan koyup egleniyor, ne olmesi arkadasim, bu mu oldurcek beni?

Hakikaten sacmaladiniz ya. Oraya elli sefer yazdim ama senin salak sacmasi cevabin yuzunden is bu noktalara geldi.

Madem beni asagilik falan buldun, neyin muhattabisin? Ben son kez yaziyorum sana cevap. Senin var olmadigin biyerdeyim ben. Konuya hizmet eden yazilarina tesekkur ettim, artik defol git.

Tipime falan laf ederek iyice belli ettin kendini ya. Of hakikaten neyle ugrastiriyosun sen beni?

Diablo'yu begenmedigim icin fasizan biriyle karsilasip tipime laf edileceegini soylesem "hadi bi git la" falan derlerdi sabah. Neler anlatiyorsun gozlerimi yasartiyorsun Sorieno.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...