Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kemal Atatürk"ün baş örtmek hakkındaki söyledikleri (tam sayfa!)

fightersfight

Öne çıkan mesajlar

Atatürk'ü, cumhuriyeti, laikliği, rejimi, ideolojiyi hepsini ama hepsini tek bir örtü üzerinden tartışan herkesi tebrik ediyorum. bu tartışmayı akp kadar chp ve medya da körüklemektedir, zorla ve inatla yaratılmak istenen krizin iki tarafta da sorumluları vardır.

öncelikle, Atatürk'ün her dediğini uyguluyor muyuz, bundan önceki hükumetler uyguladı mı, biz her ilkeyi ve inkılabı layıkıyla yerine getirdik mi? hayır. ama geldiğimiz noktada yapmamız gereken, Atatürk'ün 80 yıl önce söylediklerini tartışmak değildir, yeni değerler, yeni ilke ve inkılaplar tanımlamaya başlamaktır. şekilcilikle, kıyafetle, birbirimizi yemekle kaybedecek vakit yok arkadaşlar, çünkü dünya da değişiyo, halk da değişiyo, ideolojiler, hassasiyetler, herşey ve herşey değişiyo.

Atatürk bize bir doğrultu çizdi ve o doğrultuda ilerleyebilmemiz için gerçekten ortak bir hedefte birleşebilmemiz lazım. bence bugün Türkiye'nin ele alması gereken ilk ve en büyük hedef AB'ye tam üyeliktir. ha bu nası olucak kim yapıcak ayrı tartışmalar..ama bunu yapmamız için, halkımıza "istilacı, cahil, aptal, hayvan, kıro" diye hitap etmeyi bir an önce bırakmamız lazım. çünkü

1) bu hedeflere ulaşabilmemiz için bu ülkede yaşayan istisnasız herkesin çabası gerekmektedir.
2) bu halkın bu hale gelmesinin sorumlusu devlettir, yönetici kesimdir, bürokrasidir, askerdir.

imdi, ey ulusalcı arkadaşlar, halkımıza bir bakın. hangi kesimini tek bir kelimeye, tek bir cümleye indirgeyebiliyosunuz? bi insanın hangi partiye oy verdiğine bakıp bütün kişiliğinin analizini yapabilir misiniz? 14 milyon oy kömürle, bulgurla alındı diyebilir misiniz? peki ya hepsi şeriatçı, hepsi istilacı, hepsi mandacı diyebilir misiniz? akp'nin başı açık kadın milletvekilleri ve seçmenleri saf mı, mal mı, aptal mı, satılmış mı, hain mi? haydi bi toparlanın kendinize gelin.

akp'yi tayyipten, vurgundan, rüşvetten ibaret sanmayın, akp çok iyi incelenmesi ve denetlenmesi gereken bir toplumsal harekettir ve yanlış ellerde çok tehlikeli bir harekete de dönüşebileceği gibi, toplumun ve ülkenin kalkınmasını, ilerlemesini sağlayacak bir harekete de dönüştürülebiliir. o yüzden sabır diyorum, hoşgörü diyorum, sakin oluverin biraz diyorum. bu ülke 5 dakikada kurulmadı, bir yasayla da yıkılmaz.

ve tabi burda akp seçmenlerine ve özellikle de hükumete çok büyük görevler düşüyo, ve hala bu görevlerini yerine getirmiş değiller. sayın akpliler, bu ülkede hassasiyeti olanlar sadece siz değilsiniz, mağduriyet yaşayan sadece siz değilsiniz. çoğunluk olarak en büyük tavizi ve hoşgörüyü sizin göstermeniz gerek, sizin yaşam tarzınıza karışılmadığı gibi sizin de bizim yaşam tarzımıza karışmayacağınızı samimi bir şekilde ortaya koymanız gerek. tabi milletvekilleri olsun, başbakan olsun her demeçlerinde bunu dile getirseler de, bu lafla değil icraatla olacak bişey. ve işte üniversteler açılınca bu önümüzdeki süreç çok hassas olacak, hanyayı konyayı görücez nihayet.

"taviz" sözcüğü kimimize göre "zayıflık" olarak algılanıyor. oysa ki demokrasiler karşılıklı tavizlerle yürür, taviz ve değişim sürekli olmak zorundadır. siz (ulusalcılar) kendi estetik kaygınızdan, düşünce kalıplarınızdan, önyargılarınızdan taviz vereceksiniz, onlar da (türbanlılar) ülkeye katma değer sağlayacaklar, potansiyellerini, sermayelerini hepimiz için harcayacaklar, emek verecekler. üniverstelere girecekler örneğin, öğrenecekler, belki kimisi başını da açıcak, kimisi toplumsal hayata entegre olmayı öğrenecek. onların tercihine saygı gösterilcek ki onlar da sizin tercihinize saygı duymayı öğrensinler. yasakçı bir zihniyet, yine yasakçı zihniyetler yetiştirir ve kısır döngü kaçınılmaz olur.

ha yok, hala çözümü katliamda, darbede, sürgünde görüyosanız, kendi halkınıza küfretmeyi bu kadar seviyosanız sizinle tartışacak hiçbişeyim yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Şeriat, Arapça kökenli bir sözcük olup; "yol; mezhep; metod; âdet; insanı bir ırmağa, su içilecek bir kaynağa ulaştıran yol" anlamına gelir. İslam dinindeki terimsel anlamı ise "ilâhî emir ve yasaklar toplamı", "İslam'ın kutsal kitabı Kur'an'ın âyetleri, İslam'ın son peygamberi olan Muhammed'in söz ve fiilleri (sünnet/hadis) ve İslâm bilginlerinin görüş birliği içinde bulundukları hususlara dayanan ilâhî kanun"dur.

Benim bildiğim anlamı budur şeriatın ki bunuda wikipediadan aşırdım. Şeriat ı direk kötü diye şekillendirmek biraz absürd olur. Aynı faşizm i kötü diye isimlendirmemiz gibi.

...

Ee Atatürk çıkıp o zaman da ''KAFANIZI DİN AFYONUDAN ARINDIRIN, TÜRBANSA BEYİNLERİNİZİ KİRLETİYOR'' mu diyecekti? Zeka küpü, bilgi deposu arkadaşım! O zaman cumhuriyet olabilir miydi?

Atatürkte insandı ve bir tarafın kalbini kazanmak için, bir ülkeyi kazanmak için yalanlar söyleyebilirdi. Basit.

Ha bu dini siyasete katmak mı? Evet öyle. Ama bir millet kurtarılmaya mecburdu. Yapılması gereken buydu.

Şimdiki din siyaseti nedir? Kişisel çıkarlar ön plandadır. Halkın duygularıda halkı satabilmek için kullanılıyor.

Newdonissen sen niye gitmedin hala ya? Lütfen git artık.

Newdonis'e

Sosyal ağlarda paylaş

bu adam bence israil ajanı falan, türk halkının sabrını ve zekasını ölçüyor ve bunu üstlerine rapor ediyor. zaten komik argümanlarla geliyordu ama bu son yaptığını görünce hepten indandım bu adam ciddi olamaz bütün bu yaptıklarının bir amacı var, nereye tutunacağını şaşırdı, bir demokrasiye sığındı bir kuranı kerime sığındı şimdi atatürk'ü kalkan yaptı kendine. ya çok boş bir insan ya da korkunç bir planın parçası. bence a şıkkı, dalga geçtiğini sanıyor ama ter döken aslında kendisi.
Sosyal ağlarda paylaş

mahmut tuncer said:
bu adam bence israil ajanı falan, türk halkının sabrını ve zekasını ölçüyor ve bunu üstlerine rapor ediyor. zaten komik argümanlarla geliyordu ama bu son yaptığını görünce hepten indandım bu adam ciddi olamaz bütün bu yaptıklarının bir amacı var, nereye tutunacağını şaşırdı, bir demokrasiye sığındı bir kuranı kerime sığındı şimdi atatürk'ü kalkan yaptı kendine. ya çok boş bir insan ya da korkunç bir planın parçası. bence a şıkkı, dalga geçtiğini sanıyor ama ter döken aslında kendisi.

hiçbirşeye hiçbir kimseye sıgınılmadı yazıları okursan.
Yazılanlari ben degil Atatürk söyledi.kıas ve net.
Ayrıca şu forumdaki belli bir kesimi "türk halkı" diye nitelendiremessin.
türk halkının bir alt kümesidir bu forum.
benim düşündüklerim türk halkının düşündükleridir diye birşey yok.
dalga geçtigim falan yok,ben gerçekleri yazıyorum,

"bunlar işine gelmiyorsa görüşüne koyayım."
Engin Ardıç
Sosyal ağlarda paylaş

adamınbiri said:
Atatürk'e laf atma sebepsiz sen yine ananın karnından çıkardın ama baban kimdi bilmezdin şerefsiz!...Demek istedi canım.

burda atatürke laf atan yok aksine destekleyen var.
ayrıca fatih sultan mehmet istanbulu fethetmeseydi de diyebiliriz.
Yada deden ananenle evlenmeseydi.vs vs uzar gider bu.yanlış bir felsefe.
Sosyal ağlarda paylaş

fightersfight said:

hiçbirşeye hiçbir kimseye sıgınılmadı yazıları okursan.
Yazılanlari ben degil Atatürk söyledi.kıas ve net.

bak sığınıyorsun işte, ayrıca "bana söylediklerinizi aslında atatürk'e söylemiş oluyorsunuz, bunlara karşı çıkarak atatürk'e karşı çıkıyorsunuz" diyen sensin.

fightersfight said:
Ayrıca şu forumdaki belli bir kesimi "türk halkı" diye nitelendiremessin.
türk halkının bir alt kümesidir bu forum.
benim düşündüklerim türk halkının düşündükleridir diye birşey yok.

sanane? çok mu gücüne gitti israil ajanı demem

fightersfight said:
"bunlar işine gelmiyorsa görüşüne koyayım."
Engin Ardıç

çelik ayna, özer cips kola kilit, kırmızı tuttum ben haklıyım.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...