Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Whisper ile adam çağırmak...

RedemptioN

Öne çıkan mesajlar

Robert_Poche said:
w ile yada farkettirmeden baska guildle flörtleşmek tamamen şerefsizliktir. Hele bunu yapıp sonra raide girmek we item almaya calısmak daha da büyük serefsizliktir. Aksini iddia edene güler gecerim.

Eh adama istediği progressı veremeyince sendemi şerefsiz oluyorsun?Flörtleşmek nasıl bir tabirdir yaw daha iyi bir guild bulursam giderim.Raide girip dkp ilede item alıyorsam hiç birşeyin hesabını soramazsın...
Sosyal ağlarda paylaş

Robert_Poche said:
w ile yada farkettirmeden baska guildle flörtleşmek tamamen şerefsizliktir. Hele bunu yapıp sonra raide girmek we item almaya calısmak daha da büyük serefsizliktir. Aksini iddia edene güler gecerim.

O senin dar goruslulugun o halde. Uslubuna da biraz dikkat edersen seviniriz.
Sosyal ağlarda paylaş

Robert_Poche said:

O adam raide girip item alıcak kadar dkp toplamış ise yeterli emeğide vermiştir. O itemlerde anasının ak sütü gibi helaldir. Asıl bunun aksini iddea edene gülüp geçer herkez.

ilerde bir işten ayrılmaya karar verip, yeni iş ararken çalıştığın yerden son maaşlarını alırken bu sözünü hatırla ve "ben şerefsiz değilim maaşınız sizde kalsın" de adamlara oldumu
Sosyal ağlarda paylaş

Robert_Poche said:

Terbiyesizleşmeye gerek yok. Bir fikrin varsa düzgün bir şekilde ifade edersin. Ağzını bozma.

Konuya gelince. İki tarafta haklı bence. Whisper atan adam belli ki progress amaçlı oynuyor oyununu, o yüzden onun için etik olarak bir yanlışlık yok. Whisper yiyen guild ise community amaçlı oynuyor. O yüzden kızmakta bir nebze haklı. Fakat suçu birazda kendisinde aramalı.

Eğer community, arkadaşlık için bir guild kuruyorsan, işin zor. Community denilen şey progress'dan daha zor elde edilir. Eğer beceremediysen adam bırakır gider. Biraz da aynaya bakmak gerek o zaman.

Bizim başımıza gelen bir olayı anlatıyım. Ben oyuna ara vermeden öneki guildım, Alliance tarafında 3. sıradaydı. 2. sıradaki guild 2-3 oyuncu kaybetti ve direk bizim core raider ile bağlantı geçmeyi denedi. Fakat kabul etmediler çünkü 3 guilddır aynı takımda olan adamlardan oluşuyorduk. Doğal olarak böyle bir ortama giren yeni oyuncular da etkileniyor. Gruplaşma olmuyor ve community denilen şey çok daha rahat kuruluyor. Zaten 3 hafta sonra 2 nolu guild disband oldu. Disband olmadan önce de 1 boss önlerine geçtik.

Eğer ki whisperlara adam vermiycek bir guild kurcaksanız, tanıdığınız çok olmalı. Arkanız iyi olmalı. Yoksa işiniz zor.
Sosyal ağlarda paylaş

DKP yi biriktirmiş , istediğini alır gider demek biraz basit bence . Sonuçta o kişi o itemları her nekadar DKP si ile almış olsa bile , o DKP yi ona veren bir topluluk var ortada. En önemlisi tecrübe ediniyor. Tabi şurasıda bir gerçek, fazla abartmamak gerek sonuçta bu bir oyun. Kimisi sıkılır gider , kimisi ısınamaz gider vs .. kimse imza atmıyor hep burda kalacam diye.
Sosyal ağlarda paylaş

janis said:
DKP yi biriktirmiş , istediğini alır gider demek biraz basit bence . Sonuçta o kişi o itemları her nekadar DKP si ile almış olsa bile , o DKP yi ona veren bir topluluk var ortada. En önemlisi tecrübe ediniyor. Tabi şurasıda bir gerçek, fazla abartmamak gerek sonuçta bu bir oyun. Kimisi sıkılır gider , kimisi ısınamaz gider vs .. kimse imza atmıyor hep burda kalacam diye.

Eee o adamında bir hizmeti var. Diyorum bu konuda en güzel karşılaştırma iş dünyasıdır. Adam iş değişincede hemen arkasından "yediği ekmeye ihanet etti" denir. Ama aslında o emeği ile o şirkete (oyunda guilde) gerekli katkıyı yapmıştır. Kimse verdiği emek karşılığında aldığı maaşa (iteme) laf söyliyemez bence.

2 senedir aynı guilddeyim bu tarz çok adam geldi gitti, ama bakıyorumda gene onlar sayesinde az boss kesmedik bizde. Herşey karşılıklı bir adam bir itemi ninjalamamışsa haketmiştir.
Sosyal ağlarda paylaş

Guildlerden adamlar cikar, yeni adamlar girer. Bunu cok buyutup emo olmaya gerek yok, sizden daha iyi bir guild vardir aliverir seneler senesi beraber oynadiginiz main tankinizi, sizde sizden daha zayif guildlerin adamlarini alirsiniz, bu is boyledir.

Biz milletce fazla emoyuz, sadece oyunda degil gercek hayatta da boyleyiz. Guildden biri ciktigi zaman ona karsi cephe aliriz, hele ki daha iyi bir guilde girmisse maazallah kufur ve hakaretlerin ardi arkasi kesilmez. Kimse "Hayir boyle degiliz" demesin, en azindan neysek onu kabul edelim. Istisnalar her zaman vardir ama kaideleri bozmazlar.

Bu yuzdendir ki bazi istisnai turkler, diger turklerle oynamaktan hoslanmazlar. Acik konusayim misal ben hoslanmam. Ha oynamadimmi evet yillar yili turklerle oynadim butun mmorpg'leri ama bundan 1.5-2 sene once isyan ettim bir dahada oynamama karari aldim.

Ne kadar geyik muhabbet donecek olsa da, sonucta guild ici iliskilerin bir zamandan sonra "kanka hesabi"na donmesi, officer yada GM'le olan samimiyetin memberlara avantaj saglamasi, muhabbeti iyi olanin rankinin yukselmesi an meselesi oluyor turk guildlerinde. Bunun yaninda hemen herkeste bir "ben kralim" havasida asla eksik olmayan diger bir unsur. Son olarak bitmek tukenmek bilmeyen baglanti problemleri bizim halkimizin vazgecilmezlerinden.

Tamam belki abarttim biraz, ama bunlarin bir cogunun ne kadar gerceklerle ortustugunu sanirim hepimiz gorebiliyoruzdur. Yanlis anlamayin turk guildlerini karalamaya filan calismiyorum, kendi milletimden insanlarin basarilarini karalamaya calisacak kucuk hesaplar pesinde kosan bir insan degilim. Bunlar benim mmorpg oynamaya basladigimdan beri gorduklerim sadece wow degil burdaki konu. Zaten bu yuzden bir turk guildini progress yaparken gordugum zaman iki kat saygi duyuyorum, Turklerle bu isi yapmanin ne kadar zor oldugunu bildigim icin. Bir gun soyle dunyada ilk 50 de bir turk guildi olursa, bu beni bircok diger insandan daha cok mutlu eder.

Neyse ya nerden nereye, uzun lafin kisasi guild degistirmek normal bir durum, sadece beklenen gitmeden once sebebini yazan bir veda yazisidir forumlarda, ki zaten oyle bir yazinin altina asla "yuru lan satici p.c" "aldin mallari kactin adi pzvnk" gibi mesajlar gelmez, gelmemeli diye dusunuyorum ben. "Yolun acik olsun, nerde nasil mutlu oluyorsan oyle mutlu ol" demek cok daha yerinde ve olgun bir davranis olur kanaatimce.
Sosyal ağlarda paylaş

Uslubum sertti uzgunum ama lafımın arkasındaım. Uslubum ne kadar kotu olursa olsun wissy isimli arkadasımızın verdigi cevap ile sergilediği uslubu sokakta mendil satan adamların usluplarından pek farklı değil bu arada.

Dkp denilen şey bir oyuncunun hakkı degildir, boss kesildikten sonra dusen itemi kimin alacagının kararlastırıldıgı bir duzenektir. Her guildde dkp sistemi YOKTUR. Bazı guildlerde class liderleri itemleri dağıtırlar.

Eğer bir guild dkp ile yada karar ile bir itemi birine werdiyse esas amacı bu itemin bu oyuncuda olmasıyla guildin daha guclenmesi we raid progressine katkısı olmasıdır. O itemi alan adam o guildden cıkıp giderse guildini yarı yolda brakmış olur.O cıkan adam yuzunden ,yerine gececek kisiyi cıkan kisinin seviyesine kadar geliştirmek icin belki 1 hafta progressleri yalan olur, yerlerinde sayarlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Robert_Poche said:

Dkp denilen şey bir oyuncunun hakkı degildir

Evet oyuncunun hakkı olan şey dkp değil itemdir. O adam o item için 1000 tane consumable farmlamış orda defelarca wipe yemiştir. Emek vermiştir itemini almıştır. Kimse laf söyleyemez. İster dkp ile almış olsun ister CL vermiş olsun.

Bir guild herhangi bir oyuncusunun isteklerine cevap veremiyorsa, o oyuncuda ayrılmakta özgürdür. Doğal olarak hiçbir insan daha iyi şartlar bulmadan işini (guildini) bırakmaz. Ama daha iyi bir fırsat karşısına çıktığında gitmeyen adamda zor bulunur el üstünde tutmalıdır öylesini. Gidene ise hiçbirşey deme hakkınız yoktur "güle güle"den başka.
Sosyal ağlarda paylaş

Guild ile oyuncu arasında karşılıklı çıkar ilişkisi vardır. Bu guild master için de geçerlidir. Guildler insanların tek başlarına yapamadıkları şeyleri birlikte yapabilmeleri için kurulur. Eğer bu düzene ortak olan bir oyuncu guildden yeterli faydayı elde edemiyorsa tabii ki ayrılacaktır. İsterse GM'i olsun o guildin farketmez. Bir insanın sadece guild memberları raid'e kayıt olmaya dahi tenezzül etmiyor diye raid yapamaması ve "ayıp" olur diye o guildden çıkmaması ve buna tahammül etmesi kadar saçma birşey yoktur kanımca. Neden başkaları benim eğlencemi baltalasın ki?

Biz Türkler yaşamımızda genellikle kararlarımızı duygusal verdiğimiz için başarısız oluyoruz. Bu bilimsel bir gerçektir. Avrupalılar ise iş yaşamına duygularını karıştırmadıkları sadece çıkarlarını ön planda tuttukları için başarılı oluyorlar. Bu MMORPG'lerde de karşımıza çıkıyor işte. Yabancı guildlerde bir player'in guilde faydası büyükse eğer o adam gidip başka bir guilde gitse ve geri gelmek istese hemen alınır geriye, Türk guildlerinde ise adamın bu yaptığı şerefsizlik vs. olarak adlandırılır ve o adam mimlenir. Bence bu saçma, çünkü guildden ayrılan adam keyiften ayrılmamıştır ve keyiften geri gelmek istemiyordur. Hem siz neden sırf adam guildden ayrıldı diye ona çok ihtiyacınız varken geri almıyorsunuz?

Türk guildlerinin bir Nihilum olamamasının bence üç ana nedeni var;

-İnternet bağlantımız,
-Bir işe başlarken ateşli başlayıp gerisini getiremememiz,
-Duygusal düşünmemiz.

Yoksa oyuncularımız gerçekten yetenekli, tüm olumsuzluklara rağmen iyi konumlara gelebiliyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

Robert_Poche said:

Eğer bir guild dkp ile yada karar ile bir itemi birine werdiyse esas amacı bu itemin bu oyuncuda olmasıyla guildin daha guclenmesi we raid progressine katkısı olmasıdır. O itemi alan adam o guildden cıkıp giderse guildini yarı yolda brakmış olur.

üst mesajdaki türk guildlerinin bir nihilum olmama nedenlerinden birindeki duygusallık olayına örnek bu aslında. bizde birey önemsizdir, herşey önce ya devlet içindir, ya millet için ya şu ya da bunun için; işte mmorpgye dökünce de olay "guild için" oluyor, fanatikliğe dökülüyor, bu sefer duygusallık devreye giriyor anında

yok abicim böyle birşey, eğlenmek için oyun oynuyor adam, oyun yav. eğer keyif almaz hale geldiysem oynadığım oyundan ve umudum yoksa düzeleceğine, yerim ben o veya bu nedenle girdiğim guildin ilerleyemiyor olmasını, bana ne? itemları hakkımla kazandıysam, raidlere düzenli katılıp dkpmi verip itemımı aldıysam tamamdır işte, kimse -dkp değilken ayrılan adama laf etme hakkına sahip değil bence.

açıkçası pek karışmak istemedim ben bu tartışmaya çünkü guild tecrübem çok az, 1,5 sene kaldığım guild sadece pvp yapan, çok çok sağlam muhabbete dayalı ve bütün asli üyelerinin sadece muhabbet hatırına kaldığı bir guilddi, bırakın 40meni, UBRS runı yapamazdık guildçe. süper pvp yapardık o ayrı da konuyla alakası yok =P
onun dışında da büyümeye başlayan bir iki guilde girip çıktım çünkü bahsettiğim asli guilddeki kimse ayrılmak istemediği için birbirinden, tüm başvuruları 15 kişilik yapıyordum ben, guild mergee gitmek durumunda kalıyorduk yani, haliyle sistemi oturmamış guildlerde bulundum o yüzden

yine de mantık olarak bakınca üsttekileri düşünüyorum, oyun bu ya, yani tamam ciddiye alın tabii ama ciddiye almak ayrı cıvığını çıkartmak ayrı. kaldı ki iş hayatında bile bu böyle, personelini memnun etmezsen elinde tutamazsın, ve evet, teklif gelir o personele eğer iyiyse, giderken daha önce vermiş olduğun maaşları geri istersen de gülerler sana
Sosyal ağlarda paylaş

eger guildde itemlar DKP sistemi ile dagitiliyorsa ve oyuncu - DKP de degilse cikmasinda bana gore hiçbir sorun yok. Fakat guildde itemlar Dkp degilde kişi yada class onceligine gore dagitiliyorsa orda sorun war demektir. Bu nedenle iyi progress isteyen guildlerde DKP sistemi olmazsa olmaz bir şart bence.
ha Dkp sistemi olmadanda progress olmazmi derseniz olur. Fakat sancılı olur.. Guild master ve officerlarin 2kat dikkatli olmasi gerekir. 2 az olmuş 3 kat diyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...