Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yilan seklinde bebek

unac

Öne çıkan mesajlar

böle topiklerden sonra forumlarda kimlerin yazılarını umursamicagini iyi anlıyo insan, verimli oldu bu topik

@luci: adam muslumanlıga, Hz Muhammede vs. kimseye laf etmemis, ne diyosun hala anlamadım ki, adam Tanrının varlıgına, tanrının sıfatlarına yorum getirmis, kendisinin tanrı gorusunu fln belirtmis, neyi zorluyosun anlamadım ben
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Antimodes52
müslümanların inancına zarar veriyorsun, yeter artık prim yapma sus!!!" diye tepki vermeyin, komik oluyorsunuz.
benim açımdan kesinlikle böyle birşey insanlar kendi hür iradeleri ile istediği şekilde hareket eder buna din dahil ve haklısın bilimsel gercekler le dinin bi alakası yok zaten.adam bana pm attı ben ispatlarım falan diye adamın bi amacını çözemedim ama yaptığı düpedüz insanların inanaclarını yargılamaktı bana göre buda çok yanlış birsey.

@Sinti:janems bak diyorum ki benin anladığım bu yorumlarından diyorum ben Allah Hz.Muhammed(S.A.V)bişi dedi demiyorum onun yaptığı siz işte suna inanıyorsun yanlış yoldasınız gibisinden insanların inanclarını yargılamak diyorum.he bu arada ben kimse için bişi yazmadım onu söliyim ben sadece raziel hakkında yazdım postlarımı onuda söyliyim yane.

[ Mesaj 18 Temmuz 2007, Çarşamba - 14:16 tarihinde, LucifeL tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

1) tanri herseyi biliyor, gelecegi gecmisi simdiyi
2) bu yasam bir test, iyi bir insansan dine uyarsan cennet, tersine cehennem
3) bizi tanri yaratiyor.
4) yarattigi zaman bizim gelecegimizi biliyor, yani dogmadan hayatta ne tur secimler yapacagimiz belli, cunku tanri biliyor bunlari. bu yuzden tanri bizi yaratirken biz daha dogmadan cennete mi cehenneme mi gidecegimiz belli.
5) yani biz hic secim yapmiyoruz. naparsak yapalim, tanri bizi cennete gidecek diye yarattiysa oyle yasiyoruz hayatimizi, ve cennete gidiyoruz, tersiyse cehennem.
6)?

:D:D:D
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Neyi ispatlıyorsunuz ki zaten; din bilimsel olmayana inanç demektir. Ama kanıtlayabilirsen mutlu olurum. Ne güzel olur, ölümden sonra yaşama bile inanırım.

Ama Tanrı'nın var olduğunu kabul etmem ona inanmamı gerektirmez. Saygımı hak edecek bir şey bile yapmadı ki bana inancımı istesin. Yaratmak yetmiyor. Tanrıyı bir çocuk doğurup sonra onu sokağa atan bir kadın olarak görüyorum belki vardır diye baktığımda olaya.

Eğer bana tanrının varlığını kanıtlarsanız seve seve cehenneme giderim; aramızda çok fazla çözülmemiş sorun var. Sen kimsin ki tanrıyı yargılıyorsun diyemezsiniz ama. Bana bir beyin verdikten sonra onu kullanmamamı bekleyemez, değil mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Jadelith
aahah haklısın öle bişi yok insanlar işte kendine göre yorumladığı için böyle biz secim yapmayacaksak bu irade neden bizde mevcut ki bu bi saçmalık böle bişi yok.İrademizi kullanmayacaksak zaten neden gelelim ki bu dünyaya :)

[ Mesaj 18 Temmuz 2007, Çarşamba - 14:21 tarihinde, LucifeL tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

jade ben de öyle pek tanrıcı değilim de abi orda bi yanlışın var. ben Kurana bakmıştım öyle değilmiş o olay. yani kader demek sadece doğarken seçemeyeceklerin demek. annenin babanın kim olması, paralarının olup olmaması gibi. tanrı sadece bunları senin dışında belirliyomuş. diğerlerini sen kendin seçiyosun herşeyi. ama tanrı bilmemne sıfatı dayanarak senin ne seçeceğini biliyo. bızdıklamıyo yani =)
Sosyal ağlarda paylaş

ya olay laf etmek degil

dinin ozel bir statusu var dunyada. bu haksizlik.

ne bilim, niye ben her sabah ezan sesiyle uyanmak zorundayim (ingilterede yok bak o ;p)? ben avazim ciktigi kadar bagirsam sabahin 530 unda yan komsu vurur beni, ama bunu imam yapinca okey oluyo.

bide oyle bir durum var ki insanlar ateist olduklarini aciklamaya korkuyorlar, ozellikle amerikada (turkiye daha rahat bu konuda, amerika cok dincidir)
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Jadelith
üye [şikayet et]
§ 18 Temmuz 2007, Çarşamba - 14:22 [ özel msj ]
tamam iste ben de onu diyorum

dedikleriniz dogruysa ortaya bu cikiyor. eger tanri varsa bizim irademiz yok demektir :D

cok basit bir arguman ve cok efektiftir :)
o zaman söle diyim sana suan dünyada olan %85 ini bilimde açıklarsın ve doğru orantılı olarak kutsal kitaptada bulursun ama yoruma çok açık olduğu için bunu her yere çekebilirsin bilimde yalın anlatır ama kutsal kitap daha dolambaçlı bi şekilde çok yorum getirecek şekilde anlatır bide su var abi madem allah herseyi biliyor bizim hakkımızda neden cennet ve cehennem var allah bizim dünyada yapacağımız seyleri değil dünyaya nasıl geleceğimiz ve az çok neler le karışılasağımız biliyor ve gerisini bize bırakıyor bence.
Sosyal ağlarda paylaş

iide

eger benim secenegim varsa, tanri gelecegi bilmiyor demektir. ki herseyi bilmek tanrinin sifatlarindan biri (bu da kuranda yaziyor).

anlatabiliyomuyum? secenegim varsa tanri benim ne sececegimi bilmiyor demektir. benim secenegim baska insanlarin hayatlarini etkiler (en basitinden birini oldurursem mesela). bu da baska seyleri etkiler vsvsvs.

bunun sonucunda dunyada degisiklik olur. ve tanri bu degisiklikleri bilmiyorsa, benim ne sececegimi bilmiyorsa, bu da gelecegi bilmiyor demektir.

yani paradoks yaratiyor burda.
Sosyal ağlarda paylaş

"o zaman söle diyim sana suan dünyada olan %85 ini bilimde açıklarsın ve doğru orantılı olarak kutsal kitaptada bulursun ama yoruma çok açık olduğu için bunu her yere çekebilirsin bilimde yalın anlatır ama kutsal kitap daha dolambaçlı bi şekilde çok yorum getirecek şekilde anlatır bide su var abi madem allah herseyi biliyor bizim hakkımızda neden cennet ve cehennem var allah bizim dünyada yapacağımız seyleri değil dünyaya nasıl geleceğimiz ve az çok neler le karışılasağımız biliyor ve gerisini bize bırakıyor bence."

ben zaten tanri yok diyorum (yada olmama ihtimali %99.99999 vs diyorum). cennet cehennem yok diyorum. eger "az cok nelerle karsilasacagimizi biliyor"sa, o zaman gelecegi bilmiyor demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

Razien çok istiyorsan İran diye bir komşumuz var çekip gidebilirsin.

said:
Bakın . Ben bilimin açıklıyamadığı şeyleri sayim mi size ? Doğudaki budistlerin ateş üzerinde fiziksel hasar almadan yürümeleri . Susuzluğa en fazla 10 gün dayanılırken meditasyonla aylarca yemeden , içmeden hayatta kalınabilmesi. En umutsuz hastalıkların bile hastanın duygularıyla yenilip ''mucize '' gerçekleşmesi . Depremler de kan gövdeyi götürürken hep bir bebeğin burnu bile kanamadan hayatta kalabilmesi. Bunları insanlara ispatlasan bile inanmak istemiyorlar çünkü ; fiziksel dünyanın bütün neden ve sonuçları barındırdığına dair mantık kalıbı inanca dönüşmüş ve ; inançları değiştirmek zordur.Kuantum fiziğindeki yaratılmadan Tanrı'nın varlığı ispat edildi zaten . Bunda 1000 yıl önce insanlar kılıç kalkanla savaşıyordu . Bu gün jetleri görüyoruz. Bunda bir 1000 yıl sonra ne olucağını bilemeyiz ve bütün bunları yaratan insan beyninin en küçük yapı taşı olan enerji parçaları müthiş bir nizamla insan denen mucizeyi oluşturuyor. Akıl sadece taklitten ibarettir. Sadece gördüğü fiziksel olgularla ilgili bağlantılar kurar . Peki bize bu aklı veren bundan çok daha üstün olduğuna göre ve bizde onu daha önce hiç görmediğimize göre nasıl mantığımız anlıyabilir ki ? Yüce Allah der ki bil ki ne düşünüyorsan o ben değilim . Ne bilmiyorsan o benim.

1. Meditasyonla aylarca değil maksimum 2 ay yaşıorlar yemeden ve her 12 günde birde hayat iksiri diye adlandırdıkları sulu bir karışım içiorlar.

2. O "duygu" dediğin şeyede placebo etkisi deniyor, sanırım google a "placebo" yazıp anlamına bakmayacak kadar tembel degilsindir.

3. Tanrı'nın varlıgı 1000 yıl önce nasıl "kanıtlanmış" bir gösterirmisin, dogmatik çagdaki abidik gubidik insanların lafları "kanıt" sayılmıyor bilimsel anlamda

4. Bu arada akıl taklitten ibaret ise karınca yemek için kullandıgımız sopayı nasıl çatala bıcaga cevirmişiz? Bu arada akıl zekay kullanabilme yetenegidir bu bakımdan kurmuş oldugun cümlede felsefifik olarak/mantıken yanlıştır

5. Basit kelime oyunları senin bu kadar yüce gördügün bir varlıgı açıklamaya yetiyorsa ya senin ikna olman çok kolay, yada biz salagız sen gezegendeki tek akıllısın.

6. gerek ateşte yürüme gerekse çeşitli dövüş sanatlarında nasıl oluyor dedigimzi kafayla tughla gibi numaralarda iki olguyla açılklanır, 1. çalışmayla beraber zarar gören kısmın dayanıklılaşması ve oradaki sinirlerin görevlerini yeteri kadar yerine getirememesi 2. ci olarakta belli bir süreden sonra beynin kendini acıyı hissetmemek üzere şartlandırması wikipediadır, googledır arıyarak bunların tomografik görüntülerinede ulaşabilirsin.

Not: Allah'a inanmıyor degilim ancak bu tip dogmatik yaklaşımlarla bilimle hgayet basitçe açıklanabilecek olgulara saldırdıgınızda cidden kan beynime sıçrıyor.

[ Mesaj 18 Temmuz 2007, Çarşamba - 14:45 tarihinde, Bleda tarafından güncellenmiştir ]

[ Mesaj 18 Temmuz 2007, Çarşamba - 14:47 tarihinde, Bleda tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

jade, tanrı, matrixteki kahin gibin misal, senin sonsuz seceneklerin arasından neyi secip akabinde neler olucagını biliyo olarak dusunebilirsin. senin a b c d e diye secimlerin var tabiki, ama sen ben b yi secicem diyip son anda e yi secersen tanrı onu zaten o sekilde dusunmustu, bu eleman once b yi secer gibi yapıp sor e yi secicek. ama tabiki istedigini secmek senin elinde
sonucta ben cehenneme gidicek halde dogduysam, ve seceneklerim yoksa, niye inanayım ki tanrıya, beni sonsuzlukta azap cekeyim diye yaratmıssa. bu da surdan curutulebilir, tanrının sımarık bi velet olmadıgını söleyebiliriz herhalde ( tanrının var oldugunu kabul ettikten sonra ), e bu yasamımız da bi test ise, ben zaten cehenneme gidiceksem ne diye 80 yıl yasim, oldugu gibi cehenneme atardı beni.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir biyolog olarak yazıyorum bunları. Oradan buradan hobi olsun diye okuduğum şeylerden kulaktan dolma bilgilerle değil.

1. Evrim denen halt vardır. Ama hangi evrim?
Tabiki hiçbirimiz başka bir atadan gelmedik. Sadece mevcut var olan atalarımızdan gelişme yolu ile bu hale geldik. Bu da bir evrimdir. Zaten evrimin kelime anlamı "canlının iyeye doğru gelişmesidir"

Tanrıya gelecek olursak, şahsen bir tanrının varlığına inanırım. Çünkü bazılarının iddia ettiği gibi bedenimiz tirilyonda bir yada katrilyonda bir meydana gelen bir tesadüfün eseri olamayacak kadar karışık ve komplike bir çok sistemden oluşur. Bu sistemlerdeki tek bir yanlış seçimle eşek cennetini boylarsınız. Biyokimya prof. umuzun bir cümlesini söyleyeyim size.
"Doğa kendisini tesadüfen yaratırken nedense hep en mükemmelini seçmiş"

Din konusuna gelirsek. Hiç bir dine inanmıyorum. Ama bu sistemleri yaratan bir Tanrı olduğundan da kuşkum yok.

Ne demişler "Herkesin dini kendisinedir" "Din Allahla kul arasındandır"

Saygılar sevgiler vs vs vs.
Sosyal ağlarda paylaş

evet neler sececegini biliyor, ama bilmesi seni sınırlamaz ki? o biliyo diye onun bilgidini yapmak zorunda degilsin ki. sen suana kadar yaptıgın secimleri yaparken kendi rızan dısında mı yaptın, yani yaptıgın secimleri tanrı böle belirlemisti bende bu yuzden böle sectim mi diyosun.
eger öleyse bu secimleri yaparken hosnut olmazdın, veya kendini sorgulardın muhtemelen. gidip asık oldugun kıza asık oldugun onu sevdigin icin mutsuz mu oldun ( platonik takılıp karsılıksız kalmadıgını varsayarak :P ) yani verdigin kararların tamamen hur iradenle verdigini verirken, verdikten sonra sonuclarını gorunce degil, mutsuz muydun
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...