Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fallout 3 - çıkış öncesi

axedice

Öne çıkan mesajlar

arcane said:

Genel olarak endüstriyel hava gitmiş. Bethesda'dan o konsepti kavramasını beklemezdim zaten, şaşırmadım.

bunun Bethesda'nin konuyu kavramasina vurmak baya "stretching" bence... Composer'a bakar olay bu noktada, Mark Morgan olsa direkt bitirirdi tabii...

Tabii bu noktada Bethesda, Mark'a (askerlik arkadasim) gitti mi? gittiyse "yok lan isim gucum var" diye geri mi cevrildi bilmedigimden bir sey diyemeyecegim, ama akli basinda her developer ilk once gider Mark'a sorardi herhalde...

Verilen musiki ornekleri de (main title'in sonundaki "baba ver gazi, hop hoooop" kismi disinda ki bence duzgun baslayip konsepti zorluyor sonunda baya) gayet uygun bence
Sosyal ağlarda paylaş

Alakası yok, o kalibredeki bir composer hata yapmaz müzik konusunda. Dümdüz bethesta'nın verdiği direktifler doğrultusunda o hale gelmiş müzik belli.

"abi bak vericen epic gaz müziği ana menüde direk +1 ile başlıycaz"

Edit: Yanlış anlaşılmasın, müzikler güzel. Sadece Main Theme'in tersliğini eleştiriyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

topic'i okumaya kasamayacam. Sam neci simdi? Bethesda super is cikarmiscilardan mi, yoksa Bethesda agir batirmiscilardan mi?

Hayir ona gore taraf tutacam da... :P

bu arada main title musicin basi disinda hic olmamis... basi pek leziz ama.

edit: into the wastelandin sonlarina dogru kendimi diablo II de gibi hisettim yahu sdf. ACT 2 hatta.
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede said:
Alakası yok, o kalibredeki bir composer hata yapmaz müzik konusunda. Dümdüz bethesta'nın verdiği direktifler doğrultusunda o hale gelmiş müzik belli.

nedir? birinci elden mi bu bilgi? ortada belirli bir kisiye (ismi olan, oyle sokaktan toplama diil) bir is veriliyorsa, onun kisisel katkisini yansitmasi beklenir. Yoksa sokaktan isimsiz birini cekersin "baba boyle bir seyler var, iki tingirdat" dersin olur sana oyun muzigi.
Sosyal ağlarda paylaş

bap ben bethesda'cıyım ehe, şu ana kadar dialog konusu hariç oyundan ciddi bir endişem yok. bildiğimiz 98 model oyun olmayacak ama bunun kötü olduğu garanti değil, bakınız gta serisinin üçüncü oyunuyla kökten değişimi. (bu örneği üçüncü verişim oldu bu başlıkta (:P) )

benim de tam tersine ana temadaki epikkk hava hoşuma gitti, fo & fo2'nin menü müziklerini düşünüyorum ama bir türlü hatırlayamıyorum. hatırlayabildiğim ve kendi kendime mırıldanabildiğim, yıllar geçtikçe de unutmadıklarım hep epikkk olanlar. kastedileni anlıyorum ama bence ana tema (ki menüde çalan şey bu, insanlar bazen bakıyorum oyunun ortasında çalacakmış gibi yorum yapıyor) epikkk haliyle gayet uygun olmuş.

aranan o ortama uygun mekan müziklerine de örnek var ve az çok istenen gibi, inon zur'un tactics'de yaptıklarını daha geçen hafta dinleme fırsatım oldu ve bunlardan daha iyisini de duyacağımıza neredeyse eminim.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
lmao fo3 forumları gülme gazı gibi ya:

said:
But this music has too much orchestra... Think about it; The world is depopulated where in that world would you find an orchestra? So how can that music be indicative of that world?

yarabbi akıl fikir, 2000 yıl önce geçen filmlerde de orkestra var, bilimkurgu dünyalarında da orkestra var, post-apo filmlerde de orkestra var. onu geçtim tek bir silah fabrikası çalışmıyorken onlarca minigun'a nasıl mermi buluyorsun diye sormak lazım bu arkadaşa.

gerçekçilik uğruna gerçeklikten kopmak da ilginç bir durum.

adam herhalde oyun müziklerinin, sen oyun oynarken arkandan yürüyen grup tarafından çalındığını felan zannediyor.

ilk defa bir oyunun müziklerinin "bu oyunda böyle enstrümanlar yok ki" diye eleştirildiğini duyuyorum.
gerçi fallout 3 olunca böyle uçuk kaçık eleştirilerin ortaya çıkması pek de şaşırtıcı değil. daha ne uçuk kaçık eleştiriler var.
Sosyal ağlarda paylaş

HellHound said:
Kaede said:

nedir? birinci elden mi bu bilgi? ortada belirli bir kisiye (ismi olan, oyle sokaktan toplama diil) bir is veriliyorsa, onun kisisel katkisini yansitmasi beklenir. Yoksa sokaktan isimsiz birini cekersin "baba boyle bir seyler var, iki tingirdat" dersin olur sana oyun muzigi.

http://en.wikipedia.org/wiki/Inon_Zur

8 senedir adamın müziklerini dinliyor olmasam dediğine belki inanırım. Discography'sine bir bak. Aralarından dinlediklerini çıkart sonra tekrar gel buraya hala aynı şeyleri söyleyebiliyorsan silinsin mesajım.
Sosyal ağlarda paylaş

Harbi ha. Bu Iron Zun mudur nedir iyi de, adam oyunu oynamamış herhalde hiç. RPG müziği yaz demişler, o da hep yazdığı gibi yazmış.

Baldur's Gate 3 yada IWD'e koysalar eyvallah, gayet iyi. Ama çok abes kaçmış bence. Önemli olan orkestrayı nerden buldukları değil, daha önce verdikleri atmosferi bozması.
Sosyal ağlarda paylaş

Hep yazdığı ne demek abi onu bir anlasam. Adamın müziğini yaptığı bir iki oyundan haberiniz var onlara bakıp çamur atmayın. Bakın discographysine istenildiği zaman neler yapılabileceğini görün adamın ondan sonra illa bok atıcaksanız Bethestaya atın, Zur'a değil.

Discography

* Fallout 3 (2008)
* Warhammer 40,000: Dawn of War: Soulstorm (2008)
* Crysis (2007)
* Warhammer 40,000: Dawn of War: Dark Crusade (2006)
* Pirates of the Caribbean: The Legend of Jack Sparrow (2006)
* Gauntlet: Seven Sorrows (2005)
* Prince of Persia: The Two Thrones (2005)
* Warhammer 40,000: Dawn of War: Winter Assault (2005)
* Champions: Return to Arms (2005)
* Men of Valor (2004)
* Power Rangers: Dino Thunder (2004)
* Shadow Ops: Red Mercury (2004)
* Combat Task Force: 121 (2004)
* Crusader Kings (2004)
* Syberia II (2004)
* Champions of Norrath (2004)
* SOCOM II: U.S. Navy SEALs (2003)
* Lionheart: Legacy of the Crusader (2003)
* War and Peace (2003)
* Lineage II (2003)
* Icewind Dale II (2002)
* Star Trek: Starfleet Command: Orion Pirates (2001)
* Baldur's Gate II: Throne of Bhaal (2001)
* Au Pair II (2001)
* Fallout Tactics: Brotherhood of Steel (2001)
* Star Trek: Starfleet Command II: Empires at War (2000)
* Final Descent (2000)
* Escaflowne (2000)
* Escaflowne: The Movie (2000)
* St. Patrick: The Irish Legend (2000)
* Power Rangers Lightspeed Rescue (2000)
* Power Rangers in 3D: Triple Force (2000)
* Star Trek: Klingon Academy (2000)
* Big Guy and Rusty the Boy Robot (1999)
* Au Pair (1999) (TV)
* Power Rangers Lost Galaxy (1999)
* Star Trek: New Worlds (1999)
* Rusty: A Dog's Tale (1998)
* Mystic Knights of Tir Na Nog (1998)
* Ramadhan in Indonesia (1998)
* Ke lanh nan (1998)
* Casper: A Spirited Beginning (1997)
* Beetleborgs Metallix (1997)
* Big Bad Beetleborgs (1996)
* Yellow Lotus (1995)
* Valley of the Dolls (1994)
Sosyal ağlarda paylaş

Adamı yada yazdığı müzikleri araştırmadım o yazıyı yazarken. Daha önceki mesajdaki söylenenlere göre söyledim.

Ama verdiğin listeye bakınca yazdığı müziklerin çoğu orkestra temelli, gaz veren müzikler. Adamın daha önce bestelediklerine lazım yok. Bu main temadaki müziğin Fallout'a uymadığını anlatmaya çalışıyorum.

Edik:

Özetle fallout'un iç karartıcı özgün wasteland teması gitmiş,
"Kılıcımı kalkanımı aldım, savulun!" teması gelmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla güzel olursa konuşulur. Övülür, taktik konuşulur, quest'ler tartışılır, hikayeler anlatılır.

Kötü olursa da konuşulur. Yerden yere vurulur, Bethesda'ya küfür edilir, tekrar küfür edilir.

Orta halli olursa da ikisini de yapan kesim çıkacağı için yine konuşulur. :D
Sosyal ağlarda paylaş

Bence insanlar çok abartıyor. Müzikler gayet güzel. Main title da oldukça enfes olmuş.
Ellerine çürümüş teneke alıp birbirine vurup müzik yapsalar gene beğenmezdiniz.
Neymiş efendim yok post-apocalyptic değilmiş. Yok post apocalyptic ortamda Orkestranın ne işi varmış. hehehe.
"Bana bakın, ben Fallout fanıyım, o yüzden hiç bişiyi beğenmiyeceğim bu oyunun"dan öte şeyler değil bunlar.

Ancak benim merak ettiğim, neden Justin Sweet resim çizmiyor Fallout 3 için?
Bethesda'nın paraları mı yetmedi yoksa başka planları mı var?
Çok severdim adamı ya, süper resimler çıkartıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Main title'daki sorunu göremiyorsan Bethesda'nın hatalarını göremiyorsundur, bu kadar basit. Önceden de yazmıştım, bizim yorumlarımızı NMA'daki canı sıkılmışlarla bir tutuyorsanız şurada senelerdir boşuna oyun muhabbeti yapıyoruz. Evet, biz hepimiz kaskafalı Falloutçuyuz, at gözlüğüyle bakıyoruz, hiçbirşeyi beğenmeyeceğiz, lol. Bırakın hocam baydı o argüman. Atmosfere, grafiğe (İzometrik olayını geçeceksin, onun dışında)veya seslendirme seçimine hiçbirşey denmiş mi? Listesi var oyunda neler değiştirildiğinin, bulursam sizin favori oyununuza adapte edeceğim bakalım bünyeniz kaldırıyor mu...

Inon Zur röportajı var nette bir yerlerde. Müziklerin yapım aşamasını anlatıyor. Tamamen başta Todd Howard olmak üzere Bethesda'nın yönlendirmesiyle yapılmış, onların istekleri doğrultusunda olmuş. Öyle olması da normal zaten, hiçbir developer çıkıp da hoca biz şöyle bir oyun yaptık, sen bunu biraz oyna, uygun gördüğün şekilde müzik yap demez zaten, o çok nadir olan birşey. Adamın söyledikleri arasında önemli bir nokta var, müziği mood üzerine kurdum ancak konuyu da düşündüm diyor. Burada konudan kastı storyline ve biz o storyline'ı bilmiyoruz, bu da şu an değerlendirme yaparken hesaba katmadığımız ve ancak oyunu gördüğümüzde hesaba katabileceğimiz bir etkenin olduğunu gösteriyor.

Şimdilik sadece 3 tane track gördük. Oyunda 10 küsur ana mekan var bakalım belki onlar daha tatmin edici olur. Mümkün olduğunca pozitif bakmaya çalışıyorum, ben pozitif baktıkça Bethesda isyan ettirecek bir başka değişikliğe gidiyor, oyunu aslından uzaklaştırıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ben şahsen ipod'da dinleyebileceğim, unutmayacağım ve mırıldanabileceğim bir ana tema müziğini tercih ediyorum ki icewind dale, morrowind ve oblivion için geçerli olan bu olay maalesef fo serisi için geçerli olamadı şu ana kadar. acaba eski müzikleri ölümüne savunan arkadaşlar için geçerli mi bu?

ambians müziği dersen o başka birşey, o parçalar zaten daha uygun görünüyor sizin beklentinize.

ehu bu arada arcane'in koyduğu müziği cidden beğendim sunuşu güldürmekle beraber.
Sosyal ağlarda paylaş

değil abi, benim için olay umutsuzluğa düşürmesidir. yoksa wow müziklerini bende kulaklığı takıp dinlerim ama fallout bi başka acıma duygusu yaratıyo senaryoya olaylara kaptırırsan kendini müziklerde tuzu biberi

ha bide biri orkestra olayını eleştirmiş yukarda, olay yok o zamanda orkestra varmıymış düsüncesi ne saçma demişte bana gaz veren müziği naapıyım abi ben haa önüne geleni pataklayan bi karakter yaratmaya kasarsın off süper gaza geldim dersin de benim sadece falloutu ilk oynayış tarzım öyleydi..
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:
Main title'daki sorunu göremiyorsan Bethesda'nın hatalarını göremiyorsundur, bu kadar basit. Önceden de yazmıştım, bizim yorumlarımızı NMA'daki canı sıkılmışlarla bir tutuyorsanız şurada senelerdir boşuna oyun muhabbeti yapıyoruz. Evet, biz hepimiz kaskafalı Falloutçuyuz, at gözlüğüyle bakıyoruz, hiçbirşeyi beğenmeyeceğiz, lol. Bırakın hocam baydı o argüman. Atmosfere, grafiğe (İzometrik olayını geçeceksin, onun dışında)veya seslendirme seçimine hiçbirşey denmiş mi? Listesi var oyunda neler değiştirildiğinin, bulursam sizin favori oyununuza adapte edeceğim bakalım bünyeniz kaldırıyor mu...

Abi ben de zamanında oblivion müziğini ilk duyduğumda morrowind main title'la kıyaslamış ve çok başarısız bulmuştum. ama oyunu oynayınca çok sevdim ve alıştım.

Fallout 3'ün tek bir main title'ına bakarak "bu oyunun müzikleri hiç de post apocalyptic olmamış, orkestradan post apocalyptic mi olurmuş cık cık" denilmesi üzgünüm ama çok nma usulu oluyor.

Yani mesela daha oyun içi müzikleri tam olarak belli değil. Bence oyun içi müziklerin oyunla uyumu, main title'ın orkestra olup olmamasından çok daha önemli. Mesela Fallout'ta ve Planescape'te oyun içi müzikler akılda kalıcı önemli şeyler değildi ama oyunu çok güzel tamamlıyordu.
Eğer Fallout 3'ün de oyun içi müzikleri öyle olursa, gayet enfes olur.

Main title müziği dediğimiz bence "catchy song" olmalıdır. Ve burdaki main title müziği oldukça "catchy"dir ve başarılı buldum ben.

Yok eğer main title'ın da post apocalyptic olmasını istiyorsan, fallout 1-2 main title müziklerinin ne tip bir post apocalyptic yanı olduğunu açıklarsan sevinirim.

Bir de şu var, Fallout 1-2 intro müzikleri, post apocalyptic değildi, direk retroydu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...