Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fallout 3 - çıkış öncesi

axedice

Öne çıkan mesajlar

lol tabii parayla alınan dalgaların oyuncuya bir avantaj sağlamaması (ki sanki e-mule'dan crack'le bile uğraşmadan indirilemiyor heh) görmezden gelinmiş ama olsun, iki tane pc rpg şirketi kaldı zaten onun %50'sini de çökertelim!!1 kahrolsun bedbahtsda!bironbir
Sosyal ağlarda paylaş

Yuh sam. Tamam liberalsin falan biliyoruz da patchle gelebilecek şeyleri parayla satmalarına nasıl olur verirsin anlamıyorum. Amaç batırmak değil doğru yola sokmak. Gerçi Mass Effect in pcye bile portlanmadığı, sayıları kalabalık ama pek akıllı olmayan konsol oyuncularına hitap eden şu pazar ortamında eski rpg firmalarına benzemelerini istemek pek makul değil.

Ayrıca sanırım bahsettiğin diğer %50 Bioware. Peki Obsidian ne oluyor? Yoksa MotB'da uzun yazılmış dialoglar olduğu için rpg saymıyor musun onu? Çünkü yeni dönem çarkıfelek REPEGEler dönemi.
Sosyal ağlarda paylaş

yanlız bi tartışma başlamadan, daha önce ki tartışmalardan edindiğim bişeyi aktarayım.sam torment,arcanum gibi oyunları oynamadığı için.(arcanum dan emin değilim aslında. oynamış olabilir yalan olmasın) axedice ın demek istediği rpg konseptini bi türlü anlamayacak ve bu tartışma sürüp gidecek...
Sosyal ağlarda paylaş

Hangi iki firma abi ? Obsidian bioware her ne foklarsa aynı konsepti ısıtıp ısıtp tekrar veriyorlar. Bethesta rpg = SIFIR atmosfer.

Eskidendi o rpgler artık herşey multiplatform yapıldığı için bütün rpgler 10 yaşında veletlerin anlıyabileceği hardcorelukta. Karakter geliştirmeleri str agi int den, npc banterları yes, no, put it in den oluşan oyunlardan bahsediyorsunuz. F3 de yüzünüze manken gibi bakarken "KAÇ ABİ KAÇ REAKTÖR PATLADI" diyen zombielerden mi alıcaksınız atmosferi ?
Sosyal ağlarda paylaş

arcane sonuçta bedava içerik veren şirket düşünüyorum da.. aklıma gelmedi şu anda heh, (1-2 şirket vardı bunlardan biri de ironik bir şekilde bethesda'ydı, morrowind için beleş plug-in'leri unutmadık) neden bedava olsun içerik? bedava olmasını tercih ederim elbette ama "why fo3 will suck?" diye blog yazıp altına "horse armor alamadım baba parasıyla ühü" yazarsan gülerler. ben de ciddi birşey sanmıştım, zaten ağzının payını vermiş millet ziyadesiyle yorumlar bölümünde.

axedice, bioware'i saymadım zaten geri kalan %50 obsidian eheh. buradaki "nerde baldurz dash teeey" kitlesi gibi beğenmemezlik yapmıyorum, kotor2 & nwn2 & motb hepsini sevdim. bioware'e dönersek en son kotor'u çıkardı konsol-ekskülüzif olmayan. ben kapanmış sayıyorum onları pc oyuncusu olarak. başka da şirket yok, ancak avrupa'dan yeni yetme stüdyo filan çıkıyor idealist filan iki yılda bir.

ah fenris ah.. arcanum en sevdiğim 2-3 rpg'den biridir, arcane sevmez onu mesela ehe. torment oynamadım ama biliyorum dialog ağırlıklı rpg nedir ve zaten tercihimdir. lakin bethesda tarzına burun kıvırmak için neden görmüyorum, ayrı tatlar. fo3 vesilesiyle dialog rpg'sine giriş yapacaklar ki bence bir taşla iki kuş. pc rpg türü ölmenin eşiğindeyken fallout fanboylarının yaptığı gavurun tabiriyle "shoot oneself in the foot". bethesda ve obsidian'ı da kapattırıp sonra x-box'da çarkıfelek ya da ps3'de interaktif film dışında rpg bulamadıklarında dövünürler artık.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
arcane sonuçta bedava içerik veren şirket düşünüyorum da.. aklıma gelmedi şu anda

bioware vaktinde beleş expansion vermişti.trials of the luremaster(ay sen kusuyodun di mi bunun motorunu görünce.pardon ya...)

morrowind filan ayrı tatlar tamam.bende bitirdim onu.oblivion ı sistemim rahat kaldırmadığı için oynamadım.iyi güzel de bethesda ya pc rpg cisi demen garibime gitti.oyunlarına kötü demiyorum ama onlar önce konsol düşünülerek çıkarılmıyor mu?oblivion ın orjinal arayüzü bayaa "konsoldan çevirmeyim" diye bağırmıyo muydu?hatırlamadığım için hakkaten soruyorum.

pc rpg cisi konusunda pek umudum yok.bethesda yla alakalı değil bu.daha önce de örnek olarak vermiştim.misal,önce pc ye çıkan deus ex le önce konsola çıkan deus ex 2 arasında dağlar kadar fark vardı.oyun inanılmaz basitleştirilmişti(kötü anlamda).kısacası konsollaştıkça basitleşiyo gibi geliyor bana.
Sosyal ağlarda paylaş

ya abi kusura bakmayinda su parayla yapilan eklentilere ettiginiz laflar seye benzemis
"abi allah vwnin belasini versin golf aalcam ama klima opsiyonel celik jant opsiyonel o kadar para veriyoruz hala ustune para istiyonuz lan kapitalist pezemenkler"
yani hosuna gitmezse almazsin abi nedir
adam sana parayla nukleer bomba felan satmayacak ki
obliviondaki horse armor, ekstra questler felan gibi hadiseler olucak
ayrica son kullancinin oblivion icin ne kadar kolay quest, silah vb modlayabildigini ne cabuk unuttunuz
bethesda size parayla nukleer bomba satmaya calisirsa
gider ona benzer bedava bisey indirirsiniz budur
Sosyal ağlarda paylaş

fenris said:

morrowind filan ayrı tatlar tamam.bende bitirdim onu.oblivion ı sistemim rahat kaldırmadığı için oynamadım.iyi güzel de bethesda ya pc rpg cisi demen garibime gitti.oyunlarına kötü demiyorum ama onlar önce konsol düşünülerek çıkarılmıyor mu?oblivion ın orjinal arayüzü bayaa "konsoldan çevirmeyim" diye bağırmıyo muydu?hatırlamadığım için hakkaten soruyorum.

pc rpg cisi konusunda pek umudum yok.bethesda yla alakalı değil bu.daha önce de örnek olarak vermiştim.misal,önce pc ye çıkan deus ex le önce konsola çıkan deus ex 2 arasında dağlar kadar fark vardı.oyun inanılmaz basitleştirilmişti(kötü anlamda).kısacası konsollaştıkça basitleşiyo gibi geliyor bana.

biliyorum trials of the luremaster filan, ama yapılan birşey değil. eğer araştırırsanız download edilen paralı içeriğin bile daha yaygın olduğunu görebilirsiniz bugünlerde. bedavası tercih edilir ama para istemelerini eleştirmek saflık olur. gene "FO3 SUXXOR OLACAK ABEY" demek için bir neden değil. power armorlu atı e-mule'dan çekeriz en kötüsü heh

arabirimlerin konsollara göre tasarlanması sadece rpg'leri mundar eden bir durum değil. daha demin yüklediğim has be has pc fps piyasasının kolonlarından biri sayılan unreal tournament serisinin son oyununun arabirimi "konsolcuyum ezelden" diye çığırıyor. ki insanlar şikayet etti demoyu görünce ama birşey değişmedi. şunu kabul etmek lazım ki herşeyde kusur arayan bir pc rpg'ci çok yakında aç kalacaktır. ayrıca ilk bioware'in kotor'un iğrenç konsol arabirimini hatırlatırım, 800x600 değişmeyen inv penceresiyle. evet oblivion arabirimi de pc için kötüydü ama kotor kadar değil.

ya puma işte felaket tellalları çevirip çevirip aynı şeyleri sunuyor eheh
Sosyal ağlarda paylaş

Bedava birşey isteyen mi oldu. Oyunu eksik çıkartıp sonra o eksik içeriğin satılması veyahut yama veya ufak eklenti niteliğindeki şeylerin satışı etik değildir. Neredeyse haksız rekabet çünkü yurt dışında bir boxun 35 dolar ile 40 dolar olması arasında dağlar kadar satış farkı oluyor. En uç örneği collector's edition olur, işte o opsiyonel olan birşeydir.

Araba örneğine gelince, madem oyunu arabaya benzettik (lol), klima gibi şeyler arabanın ek pakedi sayılır çünkü yapısını önemli ölçüde değiştirmektedir ve verdiğin paraya değmektedir. Bethesda'nın yaptığı arabayı tek renk satıp farklı renk seçeneklerini etlenti olarak satmak.

Üstünde bariz bir yapımcı emeği olan bir macerayı eklenti diye satmalarını anlarım. At zırhını, monopoly'de ev diker gibi bir tane binayı satananları savunanlar mümkünse bundan sonra EA bashingde saf tutmasınlar, ironik olur.
Sosyal ağlarda paylaş

eksik olan neymiş? horse armor mu? :P ayrıca bu satılan olaylar 2-3$ gibi şeyler ve ekledikleri de bir quest, bilemedin bir dungeon filan ki yüzlerce var zaten oyunun içinde.

ayrıca yama başka, eklenti başka şeyler. yamayı parayla satmadı adamlar. sattıkları içerik, yoksa şirketin kendi kusurunu düzelttiği yama değil.
Sosyal ağlarda paylaş

peki klima biraz agir bir ornekti onu kabul ediyorum...da celik jantlara ne demeli ya da metalik boya farkina? araban bunlar olmadanda gidiyor, konforda bi degisiklik hissetmiyorsun estetik haricinde hicbir artisi yok. ayrica gayet de etik yani, dedigim gibi adam sana zorla satmiyor, seni almaya zorlamiyor. hoslanmadiysan almazsin, oynanisa hicbir etkisi yok. hatta daha da iyisi gider bedava modunu yapar koyarsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla çelik janttın opsiyonelliği benim araba bilgimi aşar :) ama oyun bilgimle diyorum ki bunların yaptığı iş, iş değil. "İstemiyorsan alma" komik bir yaklaşım. O zaman her oyunu orjinalini alıp almadığımıza göre yorumlayalım? Mesela hemen şimdi başlayabiliriz kaçınız orjinal üstüne horse armoru aldı?

Madem öyle almayacağım eklentileri. Ayrıca dış kapının dış mandalını da satarlarsa oyunun kendisini de almayacağım. Takarım eye patchimi, oynarım keyfimce, bütün eklentileriyle, parasını vermişçesine.
Sosyal ağlarda paylaş

bugun at zirhina 2 dolar isteyen zihniyet yarin essegin sikine 20 dolar ister
ben keisnlikle anamiyorum bole 2 dolara at zirhi
3 dolar kule
5 dolara tufek olayini

dersin ki
biz 1 ay urastik guelcene bi senaryo yaptik
bunun icine yeni itemdir hededir ekledik
ha bak keisnlikle yeni grafk felan yok
sadece 3 5 quest daha
20 dolar bu
o zaan ok
alir 3 gun elenirim oynayip

ama abicim ben oynunu almisim
oynunu btirmisim
tekrar basladigimda atimda zirhim olcak diye sigara parasi vermem
Sosyal ağlarda paylaş

sam said:
biliyorum trials of the luremaster filan, ama yapılan birşey değil.

sen aklıma gelmedi deyince hatırlatıyım dedim :).benim betesda nın bişeler sattığından haberim yoktu.karikatürü görüncede ilk okudğumda anlamadım o yüzden.

said:
ayrıca ilk bioware'in kotor'un iğrenç konsol arabirimini hatırlatırım, 800x600 değişmeyen inv penceresiyle. evet oblivion arabirimi de pc için kötüydü ama kotor kadar değil.

e tamam bende sevmiyodum onu. kimse kıyaslama yapmadıki.nerden çıktı ki bu örnek?

bu arada kotor un inv. sisteminin oblivion dan kötü olması bethesda yı pc rpg cisi niye yapıyo anlamadım.kotor nerden çıktı şimdi ya?...

said:
şunu kabul etmek lazım ki herşeyde kusur arayan bir pc rpg'ci çok yakında aç kalacaktır.

burda anlamadığın bi nokta var.bazı insanlar zaten aç.kesmiyo onları oblivion filan.

bi de bu kesimi o kadar eleştiriyorsun ama crpg leri azıcık ayakta tutan bişeye benzemelerini sağlıyan birazda onların eleştirileri bence.
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:
ama oyun bilgimle diyorum ki bunların yaptığı iş, iş değil. "İstemiyorsan alma" komik bir yaklaşım. O zaman her oyunu orjinalini alıp almadığımıza göre yorumlayalım? Mesela hemen şimdi başlayabiliriz kaçınız orjinal üstüne horse armoru aldı?

abi anlattiklarimi israrla gormezden geliyosunuz :P ben "istemiyorsan alma" derken oyunun bu ufak ekler olmadanda calisabildigini anlatmaya calisiyorum, "eeeh begenmediysen alma lan, tohumunuza para mi saydik" hadisesi degil. horse armoru almak zorunlu degil, alirsanda almazsanda ayni oyun. ben almadim, dark brotherhooddan aldigim at bana yetti de artti bile ;) anlatmak istedigim bu yani, adam sana satiyor ama (yapilan bedava modlari gectim) oyunun icinde bile sattigi seylerin alternatifi var. sanirim anlatisimda hata var bi de soyle bi ornek deniyim:

bethesdanin butun bu ufak eklentileri bi pakete koydugunu dusunelim aha da soyle
Oblivion 1.5: Rise of the Hede
+horse armor upgrade
+silah, zirh ortaya karisik
+10 yeni dusman
+5 yeni quest
+alinip dosenebilecek 1 yeni ev, bir kule
+and much, much more!
fiyat: 30 dolar
ama adamlar bunun yerine (fiyatlari tamamen atiyorum maksat ornek vermek olsun):
+horse armor tek: 2 dolar
+silah, zirh ortaya karisik:5 dolar
+10 yeni dusman: 8 dolar
+...
diye ufak ufak cikartiyolar. toplamda yine ek pakete denk geliyor, ama farkli olarak istedigin seyleri alip istedigini birakabiliyorsun, ayrica kutuya cdye ekstra para da odemiyorsun bunlar da avantaj. simdi bunun ek paket vermeden farki nedir? ek paket vermek etikse paketi ufak parcalara bolup oyle satmak niye etik degildir?
Sosyal ağlarda paylaş

Hepsini toplasan ek pakedin yanına yaklaşabilecek kadar bile içerik olmaması. Hatta hemen oyunun kendi ek pakedinden örnek vereyim:

Features more than 30 hours of new gameplay as you are sent to explore an entirely new plane of Oblivion � the realm of Sheogorath, the Daedric Prince of Madness. Shivering Isles adds to the existing world of Oblivion, so you can continue playing with your existing save game/character, or create an all new character just to explore the new content in Shivering Isles. New creatures, weapons, armor, ingredients, branching questlines, and more await in the land of Mania and Dementia.

Fiyatı 20 dolar.
Sosyal ağlarda paylaş

artık her türlü "rpg" bazlı "mmo" oyunun derdi zoru "item" oldu. eskiden genelde bedava olan online oyunlarda görürdük bunu, sonra paralı online oyunlara da geçti, şimdi single oynanan oyunlarada bulaştı. artık iyice sanayileşti oyun piyasası. obliviondaki eklentilere öyle fiyat koymaları gerçekten abes. kısacası adamlar her pixel i paraya çevirme derdindeler artık.

baba para ver bana?

neden oğlum?

item lazım oyunda.

item nedir oğlum?

kodlanınca bir kaç 00101010 den oluşuyor, ekranda birkaç pixel olarak görünüyor çeşitli renk ve formlarda.

bak olm osmanlı tokadı var burda, 5 parmaktan oluşuyor, gerektiği zaman yumruk da oluyor, ondan verelim sana?

.........
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

Biraz erken gelmiş ama mutlu noeller

Tabi asıl olay yeni ssler. Bide açıklama gelmiş

Todd Howard said:
That's what is so energizing about RPGs; they can be anything. RPGs are the ultimate genre blender; there is no feature you can not at least consider.
(...)
The second [rule; after great games are played, not made - ed.] is "Keep it Simple." Polishing up a feature and tucking in all its corners takes more time than your brain thinks it will. The more elegant and simple a system is, the better all the systems will play with each other, yielding heightened player expectations.
The last rule is "Define the Experience." Do not define your games by a list of features; define it by what the player experiences. This allows you to weed out superfluous interactions from the essential ones as you play your game.
It's that last one that creates the genre blending effect. Each part is defined by its interaction and how it makes the player feel. From exploring the world as a whole to talking to NPCs to combat - all these are seperate forms of interaction. For Fallout 3, the list grows to picking locks, laying mines, hacking computers, performing surgery, repairing items, ordering companions, finding radio stations, and more.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...