Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sigara: İçmek ya da İçmemek (Kampanya)

Arndiol_Vampir

Öne çıkan mesajlar

Akuma_Blade,
Türkiye malesef böyle.
Ben de rahatsız oluyorum kokudan.
Ama bunu kabullen artık:
Türkiye gelişememekte olan bir ülke, bu yüzden bunla yaşamayı kabullen.Ha, bunu değiştiremeyeceğini sen de biliyorsun.

Sokakta yürürken başkasının dumanını solumak istemiyorsan,yurtdışından gelen misafirini götürecek sigarasız kafe bulmakta zorlanıyorsan,pasif içici olarak ömründen ömür çalınmasını istemiyorsan seni şöyle gelişmiş bir ülkeye alalım.

Gitme nedenlerim çok fazla olsa da, dışarı çıkmak isteme nedenlerimden bir tanesi de bu.
Başkasının yaşama hakkına saygı duymuyoruz.

Ha, şimdi tabii beni yabancı özentisi ilan edersiniz hemen.
Ama insanlara mal demen de yanlış.
Adamın senin yaşamından çalması gibi.
Bırak kendini gebertmek adamın kendi tercihi.
Ama bence sokakta sigara içmek yasaklanmalı.

O günleri belki 2 kuşak sonrası görür.

[ Mesaj 28 Temmuz 2007, Cumartesi - 20:11 tarihinde, Prawler tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

İyi de Akuma saydığın şeyler sigarayla değil insanın toplum içindeki ahlakıyla alakalı. Eğer sen yerde izmarit görmekten tiksiniyorsan, tükürük içinde çöp arıyorsan, boş sabunluklardan dert yanıyorsan bunun sebebi sigara değil senin tabirinle "mal insanlar"dadır. Ben de okulumda dışkı yayılmış tuvaletleri, sokakta sümüklü mendilleri, otobüste akla hayale sığmayan pislikleri görünce senin gibi rahatsız oluyorum bu gibi adamların varlığından ama dediğim gibi bu "araç"ın değil kullanıcının hatası.

Ha sigara zararlı mıdır? Zararlıdır, pakette bile yazıyor ne pislik birşey olduğu.

[ Mesaj 28 Temmuz 2007, Cumartesi - 20:38 tarihinde, pekaziz tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

sigara içmeyerek kendine zarar vermediğini sananlara buradan hayatlarında daha önce hiç mangallı bir ortamda bulunmadılar mı diye soruyorum. hadi bulunmadılar diyelim hiç mi cadde kenarında şehir havası solumadılar?

istediğin şeyi yapmadan çok yaşamışsın az yaşamışsın sana ne faydası var? hızlı yaşa genç öl! hay aklımla bin yaşayım ben uykum geldi!
Sosyal ağlarda paylaş

yaklaşık 1.5 gün oldu bırakalı(veya ara vereli ona daha tam karar vermedim).

bakalım bırakabilir miyim diye başladım, gayet iyi gidiyor. yalnız yemek yeme alışkanlığıma dikkat etmezsem 150 kilo olurum..

10 saatten az uyumayan ben 6 saat uykuyla çat diye 10 da uyandım, uykumu almış vaziyette. üstüne üstlük odam leş gibi sigara kokmuyordu. en bombası bi önceki geceden yastığım sigara kokuyordu, ondan rahatsız oldum, kendi kendime inanamadım. :) annem içiyordu dün, çok garip geldi dumanın kokusu. dedim noluyoruz:)

daha bıraktığımdan beri alkol almadım, en çok alkolü sigarasız nası içicem onu merak ediyorum ama görücez bakalım.. yemek üstü olayını az buçuk hallettim gibi de, alkol işi yaş iş..

edit: bu arada, asıl garip gelen, şuanda eskiden nasıl içiyordum diyorum. çok garip gelmeye başladı sigara içme işlemi. yani arada ulan bi tane yaksam diyorum, sonra saçmalama diyorum. işin garip tarafı da, durup dururken, e hadi bırakiyim diye başladığım bu yolda böyle bi duruma gelmiş olmak..

[ Mesaj 02 Ağustos 2007, Perşembe - 10:24 tarihinde, Solonor tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

sigara sadece içene zarar verse birşey demicem

ama akumaya sonuna kadar katılıyorum çünkü sen sigara içince etrafındaki herkese zarar veriyorsun. hayır sağlık açısından zarar vermeyi bırak;

-belki farketmiyorsunuz ama 10metre yarıçaplı bir iğrenç koku aurasıyla dolasıyorsunuz. sadece ağzınız değil, giysileriniz saçınız da kokuyor. tabi bu sigarayı bizden uzak içtiğinizdeki durum
-bundan daha kötüsü yanımızda sigara içtiğinizde bu sefer bizim de giysilerimiz saçımız vs kokmaya başlıyor

benim derdim verdiği zarar değil. iğrenç kokuyor ve felaket siniyor yahu

inanıyorum ki kampanya başlasa bok yemek çok cool be abi diye, insanlar bok yiyip içmeye başlicak
Sosyal ağlarda paylaş

said:
sigara içmeyerek kendine zarar vermediğini sananlara buradan hayatlarında daha önce hiç mangallı bir ortamda bulunmadılar mı diye soruyorum. hadi bulunmadılar diyelim hiç mi cadde kenarında şehir havası solumadılar?

istediğin şeyi yapmadan çok yaşamışsın az yaşamışsın sana ne faydası var? hızlı yaşa genç öl! hay aklımla bin yaşayım ben uykum geldi!

işte mangalla sigara dumanını karşılaştıran zihniyet zaten bişi demeye gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
Gecen sene OSS den cikinca basliycam diye 3 ay oncesinden soylemi$tim ki lise hayatim boyunca agzima dahi surmemi$tim,ciktigim gun ba$ladim.Ba$larda biraz rahatsizlik verdi ardindan bi keyif,zevk.Cayla icmek,kahveyle icmek hepsindende ote yemek sonrasi icmek.Bir sure 3-5 taneyle kendimi sinirlandirmi$ken o sinir kisa bi sure sora bi pakete cikti.2 sefer rahatsizlandigim icin toplam 2 ay kadar biraktim (2 si arasinda biraz sure zarfi vardi)biraktigim zamanlar haric totalde 1.5 yil sigara ictim neticesinde hic bir baski olmadan 5 Eylul gecesi annemin konu$masi neticesinde birakicam dedim ve 6 Eylulden itibaren agzima surmemeye ba$ladim.Ilk 2 gun full gezdim ve hatirlatmadi ama 3.gun cok istedi canim yanliz bu istek kesinlikle biyolojik degildi buna eminim.1.5 yildir sigara icmeme ragmen biraktiktan sonra ortaya cikan istek tamami ile psikolojik bir istek.'yemek sonrasi yaksam bi tane' veya canin sIkIlinca aramak hemen.Birakmamdaki en onemli etken annemin konu$masindan ziyade son 3 aydir cektigim vicdan azabiydi.Bu azap $uydu;babam sigara ictigimi bilmiyordu,kendisi sigaradan nefret ediyordu(icmesine ragmen)birakamiyordu veya birakmak istemiyordu.Dedem gozumuzun onunde sigaradan kaynaklanan akciger kanserinden vefat etti.Sigaradan boylesine tiksinen ama vazgecemeyen bi adamken oglunun icmesi,onunda ayni $eyleri ya$amasini du$unmek bile istemezdi(her baba gibi).Harcligimi babam veriyordu ve bana verdigi para sigara icmedigim taktirde hayli hayli yetecekken sigara ictigim zaman 5-10 milyonun hesabini yapar hale geliyordum ve buda beni babama kar$i vicdani bir sorgulama yapmama sebep oluyordu.Bu adam maa$li cali$an bi insandi trilyonlar kazanmiyordu,belki maddi olarak cok zorluk cektigi zamanlar bile benim standartlarimi bozmamak icin harcligimi geciktirmiyordu.Beni bu $ekilde du$unen ve deger veren bi adama bunu yapamazdim.Biraktim.Cokta mutluyum $u anda bi 3-4 ay kadar icmeyecegim garanti,ilerisi icinde kesinlikle istemiyorum ama ne olur onuda bilemiyorum.$u anki mantigima gore hayir,icmeyecegim.

P.S: Ne olursa olsun,zararlarini,her$eyini bilmeme ragmen her$eye ragmen guzel bi yemegin sonrasinda icilen bi sigaranin tadina doyum olmuyor malesef..
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle bir cevap döşeyeyim, eğer sigara içmeyen biriyle aynı ortamda bulunmak zorunda kalmışsan ve söndürmesini istediğinde söndürmüyorsa/gidip başka yerde içmiyorsa haklısın. Ben de katılırım yani, herkes te katılır burda sanırsam.
Geri kalan kısmı için saygılı olmanı istiyorum, çünkü biri sigaramı söndürmemi/başka yerde içmemi isterse gidiyorum ben. Kendimi zehirlediğimin farkındayım, mallıksa evet benim mallığım ama bu "mallığımı" bana birinin belirtmesini istemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

merak ettim bu kadar konusmaya hala kimseyi baslatamadik mi?

cidden cok guzel bir olay ya bir kere deneyin goreceksiniz farki
zaten sigarayi birakin reklamlarida tamamen ticari. sigara firmalariyla anlasmazliklari olanlar yapiyor o reklamlari

icin abi hadi bekletmeyin
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...