Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

aah ahhh dedirten oyunlar (veya nostalji rüzgarlari)

DeLi_CeVaT

Öne çıkan mesajlar

syndicate'teki minigun ve gauss gun olayın sonu
o zaman için en gerçekçi futuristik dünyaydı herhalde

Sam said:
onu ikinci sayabiliyorsak üçüncüsünü yapsın o zaman. :)

yalnız dün gece sabaha kadar oynadım, yok böyle bir oyun. grafikler de manyak oldu şu scaling olayıyla. verdim minigun'ları, bastım drugları bastım drugları. (:P)

bu arada şimdi düşündüm de muhtemelen minigun ilk gördüğüm oyundur ve mükemmel bir silah olması gerektiği gibi. bu bile başlıbaşına yeterdi ehe
Sosyal ağlarda paylaş

İlk masaüstümle beraber gelmişti:

Bir de ismi "T" ile başlayan bir FPS vardı fakat onun ne olduğun bir türlü bulamadım kafayı yiyecem.

Havoc vardı bi de böyle arabalı uçaklı felan garip bi şeydi ahuh.

Bu da Amiga 600'ümden nostalji: Desert Strike. 5 disketti;

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
Hatirlayan yada oynayan olmuşmudur acaba ? Battle of Britain diye bir oyun vardı Amiga 500 de . Tek tek kendi pilotlarını yaratıyor onları belli filolara atıyordun. Tek tek. Mesela ju 87 ile ucuyor pilot yaratıyordun. sonra birde me 109 ve me 110 larla ucup lilotlar yaratıyor bir hava birliği olusturuyordun. Bu pilotlarla kurdugun birliklerle İngiltereye saldırıyor hedefler belirliyor stratejiler geliştiriyordun. Ne biliyim fabrikalar hava alanları radar merkezleri. Similasyondu. Hatırlayan yada elinde olan varmı ?
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
amiga döneminden ilk aklıma gelenler: :)

- it came from the desert
- nuclear war
- black gold
- north & south
- sim city
- lemmings

aralarından sadece sim city bugünlere gelebildi maalesef, onu da maxis dışında bir şirkete fason yaptırıp çöp ettiler en son. :(

it came from the desert, gariptir ama ben bu oyunu oynarken tırsıyodum yaw, oyun işte nesinden tırsacaksın ama gece ışıkları falan yakardım bazen oynarken
Sosyal ağlarda paylaş

c64 ile büyüdüm gurur duyuyorum o canım öküz kasasına da bitiyorum. datateyp kafa ayarını tutturmakta bizim için ayrı bir işkenceli zevkti.

boulderdash
krakout
bluemax
barbarian
riverraid
buggyboy

ailecek severek oynadığımız oyunlardı. hatta okadar boka sarmıştı ki evde kavga çıkıyordu. annanem ev ahalisini yatırıp gece vakti baldırbeş oynar şen olurdu. ruhu şad olsun canım bitanem.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
Settlers çok mükemmel ötesi bir oyundu. Zaten 1 ve 2 süperdi. 3'te saçmalamaya başladılar. 4 biraz toparlar gibi oldu. 5'te tamamen konseptten şaştılar. Ha gerçi tüm serinin orijinal kutuları var o ayrı mesele :D Hatta 2'yi babamların fuarı vardı. Fuara gittiğim zaman almıştım. Akşam eve gelmiştik annem ben kardeşim lahmacun söylemiştik. Hemen yiyip oyunu yüklemeye başlamıştım. Hala saniyesi saniyesine hatırlıyorum o günü =)

Lemmings de seri olarak başlarda çok süperdi. Bi defterim vardı benim o zaman. Bölüm geçtikçe bi kod verirdi. O kodları bölüm bölüm yazmıştım deftere. Her türlüsünde bitirmiştim Lemmings'i. Hey gidi.

Hançer vardı Türk yapımı strateji oyunu. Hayal meyal hatırlıyodum. Geçenlerde emulatorle oynadım pcde. Çok süper oyun yapmışlar cidden beğendim. 2.si hakkında bi konuşmalar dönüyordu da babam olsa çok güzel olur ama olmaz büyük ihtimalle diyor.

Yine Türk yapımı olarak İstanbul Efsaneleri: Lale Savaşçıları vardı. İlk zamanlar çok takılırdım sinir olurdum. Sonraları oyun hakkında ders verir olmuştum :D

Warlords vardı sonra. Turn-based Strategydi. Zaman geçtikçe Warlords Battlecry'a döndü aynı tema ile. Hatta yenisi çıktıkça eskisinden güzel olan oyunlar arasındadır benim gözümde.

Cannon Fodder vardı bide. Çok mükemmel ötesiydi. Jools, Jops ve Stoo idi ilk üç adamın ismi yanlış hatırlamıyorsam. Müziği mükemmeldi zaten. Bölüme başlarken çalan müziği hani. Rütbe kasardım resmen ya. Öldüklerinde çok feci şekilde üzülürdüm. Genelde zaten o ilk üç adamı yaşatmak için elimden geleni yapardım. Kardeşim, kuzenim ve ben oyunu açınca "bu sefer ben jools olcam, ben jops olcam" diye başlardık bağrışmaya.

Turrican serisi vardı ki değişik silahları, bi yere ip gibi bişi fırlatıp sallanması, müzikleri, grafikleri filan çok süper ötesiydi.

Süper ötesi olarak sayabileceğim Blues Brothers vardı. Kutu alıp fırlatırdık, şemsiyelerle süzülürdük, balonlarla havalanırdık. Müzik aletleri toplardık bölüm bölüm. Ama cidden zor oyundu. Ömrüm boyunca 1 kere bitirebildim zaten oyunu.

Rick Dangerous vardı sooracııma. Tipler hala gözümün önünde ya. Çok süperdi bölümleri filan. Tuzakları da çok sinir bozucuydu :D

Bi de Batman vardı, tam ismini hatırlayamıyorum şimdi. İlk bölümde platform oyunu gibi düşmanlara yarasa fırlatıp yumruk atıp dövüyoduk. Sonunda malum kişiyi kimyasal atık kazanına düşürüoduk. 2. bölümde arabanın içinde ilerlioduk. Dönmek için ne tarafa döneceksek o taraftaki sokak lambasına ip fırlatıoduk öle dönüoduk.

North & South çok süperdi. Bi bölümde koşturur treni yakalardık, bi bölümde duvarların üstünden altından, kutuların arasından filan dolanırdık, düşmana yakalanmadan en sondaki bayrağa gitmeye çalışırdık. Sora bi bölümde askerleri savaştırırdık filan, süvariler piyadeler topçular filan.

Railroad Tycoon vardı gerçekten çok mükemmeldi. Poker masasında oturmuş 4 amcamdan birini seçerdik. Hepsinin de bi yerlerinde hile yapmak için malzeme bulunurdu. Sora gider paşa paşa demiryollarımızı işletirdik.

Silkworm vardı ama S.W.I.V olanı. Üstten görünüşlü böle. Kardeşim jip olurdu ben helikopter olurdum. Çok süperdi ya görüntüsü filan. Çok heyecanlıydı bide. Power-up filan toplardık silahlarımız güçlenirdi. Arada karamboller olurdu böle.

Bi de şey vardı. Yo! Joe idi sanırım ismi. O da böle platform oyunuydu. Siyah saçlı, güneş gözlüğü takan beyaz ceketli bi tiptik. Böle tekme filan atıodu. Onun da görüntüsü çok güzeldi.

Zool vardı. Çok hızlı bi oyundu. Böle siyah ninja kılıklı bi karakterimiz vardı. Şeker toplardık. Chupa Chups reklamı gibi oyundu resmen. Böle bişi fırlatırdık, duvarlara filan yapışırdık.

Ugh! vardı. Helikopterimsi bi aletle mağaralarının kapılarından kişileri alırdık, nereye gitmek istiolarsa oraya bırakırdık. Bi de taşla ağaç vardı. Taşı alıp ağacın üstüne bırakınca meyve bırakıodu sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni başlık açmıyım burda sorıyım. 97-98 civarı falan çok oynadığım bir korsan oyunu vardı. Korsan geminiz vardı. İzometrik olarak bulmaca vari maplerde geziniyordunuz. Bölümsel bir oyundu. 3dfx desteği vardı hatta transparan su efekti ile denizin dibini falan görebiliyordunuz. Bir sürü silah vardı. Boss kapışmaları vardı. Topları sağdan veya soldan ateşliyebiliyordunuz. Flamethrower vari bir silah vardı. Deniz üstüne yanan yağ bırakabiliyordunuz. Geminiz yandımı tayfalar suya atlıyordu, geri aldığınızda hp geri doluyordu, şelale altından geçip gemiyi söndürebiliyordunuz. Dillere dolanan theme müziği vardı.

Varmı hatırlayan ismini ? Acaip canım çekti ama nasıl arıycağımı bile bulamadım :/
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...