Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mount & Blade

Nosfe

Öne çıkan mesajlar

Estel_Anorien said:
açıkçası karakter export ettiğinizde bir text dosyası çıkıyor ya. o text dosyasını açtığımız zaman içinde karakterin özellikleri bir bir bir yazıyor. yanlarındaki sayı değerlerini fıtı fıtı değiştirdikten sonra seyv edip oyun içinden tekrar import ettiğinizde 600k paralı 150 statlı istediğin skilleri 10 olmuş karakterin oluyor :P

paran olabilir, ama text editliyip ladyleri düşüremiyosun
Sosyal ağlarda paylaş

ordu kurarken benim tercihim yaya birlik için nord huscarl, okçu birlik için vaegir okçuları ağırlıklı rhodok arbaletçileri, atlı birlik için tabiki swadian knights ama düşmanı dağıtmak için bir miktar khergit atlı birliği de kullanıyorum. bu konfigürasyon işime oldukça yaradı.

bu arada dün isyan bayrağını çekip isolla yı tahta geçirdim.

1- daha önce kasıp diğer lordlarla reputation ımı 80 ve üzeri tuttum (evet bol bol mesaj taşıdım sağa sola)
2- swadianın vassalı iken oldukça yararlılık gösterdim (swadia vassalı iken ben istemeden yeni fethedilen kalelerden biri tarafıma verildi yanındaki köy ile birlikte o derece)
3- persuasion becerimin yüksek olması ve verdiğim cevapların da yerinde olmasıyla.

sonuçta hiç savaşa girmeden tüm lordları kendi tarafıma çektim. sonra cümbür cemaat praven e daldık zaten. harlaus un hiç bir şansı olmadı.
Sosyal ağlarda paylaş

kurduğum ordu luxor'unkiyle nerdeyse aynı. tek fark rodok arbaletçisi kullanmıyorum. 40 kadar vaegir okçum var, 55 tane svadya şovalyesi, 15 20 tane nord huscarl taşıyorum yanımda ancak meydan savaşlarına sokmuyorum, kuşatmalara sokuyorum, bide atlı birliklere karşı savaşırken iyi oluyor 10-15 kadar kergit okçum var. 5 denede companion var okkkaaa.

bu arada native'de kral olamıyorsun. kimi tahta geçirmek istiyorsan onunla konuşup görevi kabul ettikten sonra, o ülkenin lordlarıyla konuşmak istediğinde bi diyalog seçeneği açılıyor "bizim tarafa gel ora kaka" diye, soruyor sonra sana niye geçeyim senin tarafına diye, böle 10 tane falan bahane çıkıyor seçiyorsun birini. kabul ederse isyana katılıyor etmezse bidaha ikna edemiyorsun zaten. savaşıcaksın :)
Sosyal ağlarda paylaş

Xenocide said:
bu arada native'de kral olamıyorsun. kimi tahta geçirmek istiyorsan onunla konuşup görevi kabul ettikten sonra, o ülkenin lordlarıyla konuşmak istediğinde bi diyalog seçeneği açılıyor "bizim tarafa gel ora kaka" diye, soruyor sonra sana niye geçeyim senin tarafına diye, böle 10 tane falan bahane çıkıyor seçiyorsun birini. kabul ederse isyana katılıyor etmezse bidaha ikna edemiyorsun zaten. savaşıcaksın :)

evet native de kral olunmuyor, ama bir claimant ı tahta geçirince biraz daha imtiyazlı oluyoruz yeni kralın gözünde. birde toprakları alırken dağıtım işine biz baktığımız için kendimize de bir iki parça fazladan köy yada kale alabiliyoruz diğer lordlar biraz bu işe bozulsada :)

lordları ikna için:

doğru cevabı bulmak önemli. bazı lordlar nasıl ikna olacakları konusunda bariz ipucu veriyorlar. mesela biri kral bizi savaşa sürükledi falan diyor mesela ona lady juno barış getirecek bize diyorsun. birisi kralla savaştım da cebime para mı girdi gibisinden bişey diyor mesela ona da lady juno çok cömerttir falan diyorsun, bazısı adaletten bahsediyor ona da lady juno bu tahtın tek haklı varisidir diyorsun, bazıları krala zaten gıcık ne olursa olsun sevmezdim zaten o herifi diyor ve katılıyor.

tabi bu cevapların etkisini göstermesi için reputation olayı da çok önemli, hep 80-100 arasıydı reputation ım lordlarla kral dahil olmak üzere.

ek olarak iyi bir persuasion skill, honor ve renown rating de isteyecektir. yanlış hatırlamıyorsam persuasion 7, honor 30-40 arası, renown da 800 civarı idi.

o yüzden bu işlere girişmeden öne bayağı sabrettim ve görevlere vs. kastım. diğer lordlara savaşlarda yardım ederek onların saygısını kazandım.
Sosyal ağlarda paylaş

Party size a dahil olmadığını biliyorumda misal bende 80 tane asker var Hepsi eğitilimli sayılır. Şimdi bunların bi kısmını kaleye yığsam ben güçsüz kalacam. Sağdan soldan gönüllü toplayıp onları kaleye yığsam bu sefer onlar güçsüz olacak. Bu dengeyi nasıl koruyacam onu soruyorum. Train sistemi falan var kalede. Ne bilim belki günler geçtikçe kendiliğinden upgrade oluyorlar mı?
Sosyal ağlarda paylaş

eğitimli askeri kaleye yığmak daha mantıklı, ben ilk aldığım kaleye yığdım 140 kadar elit adamı, sonra gene çömez toplayıp yetiştirdim falan. daha sonra kaledeki adamları da yanıma alıp yakındaki Curaw şehrini ele geçirdim. nord kralı piçlik yapıp, adamlarımın kanlarıyla sulanmış şehri kardeşine vermeye kalkışınca, köroğlu misali çektim resti:D
şimdi 1 kale, 1 şehir ve birkaç köyden oluşan bir krallığım var. ilk hedefim vaegirleri yoketmek, elbet bana şerrefsizlik yapan nord kralı da cezasını bulacak:X
Sosyal ağlarda paylaş

fir3blad3 said:
Party size a dahil olmadığını biliyorumda misal bende 80 tane asker var Hepsi eğitilimli sayılır. Şimdi bunların bi kısmını kaleye yığsam ben güçsüz kalacam. Sağdan soldan gönüllü toplayıp onları kaleye yığsam bu sefer onlar güçsüz olacak. Bu dengeyi nasıl koruyacam onu soruyorum. Train sistemi falan var kalede. Ne bilim belki günler geçtikçe kendiliğinden upgrade oluyorlar mı?

hayırda, sende 80 eğitimli asker varsa 20 tanesini kaleye koy, sonra köylerden gönüllü topla onları eğit, eğittikçe kaleye koymaya devam et bu şekilde dengeyi kendin kuracaksın zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

eagle and radiant the cross adlı mod u biraz deneyeyim dedim. enteresan olmuş..

ilk izlenimlerime göre ateşli silahlar gelmiş musket tarzı, envayi çeşit item gelmiş hem atlar hem silahlar ve zırhlar bakımından, farklı düşman birimleri gelmiş ortada dolaşan, kan efektleri ekstra olmuş, standard bearer eklenmiş bilmiyorum şu an ne işe yaradığını, elite birlikler almak için anladığım kadarıyla bir faction a katılmak lazım onun haricinde upgrade edilebilen daha standart birliklerden orduyu kurabiliyoruz.

birimleri daha güçlendirmişler dayanıklılık ve verdikleri hasar açısından. özellikle ateşli silahlar kullananlara dikkat etmek gerekiyor, her ne kadar dolum süresi uzunda olsa isabet ettiği anda çok can yakıyor. tabi bizde kullanabiliyoruz istersek bu tip silahları. birde oldukça uzun mızraklar kullanan birimler var atlıların canına okuyorlar.

yeni factionlar katılmış:

-khergitlerin yerine yeniçerilerin ve sipahilerin olduğu ormeli empire var (osmanlı gibi)
-nordların yerine nordları istila edip yerine geçmiş olan laurian kingdom gelmiş, onlarda ispanyol teması var biraz.
-rhodokların yerine bir nevi teutonic order havası olan lion throne eklenmiş.
-imperial state diye bir faction eklenmiş onlarda eski alman birliklerine benziyorlar.
-swadian empire artık holy swadian empire olmuş, birimleri warhammerdaki empire birimlerine benziyor zweihanderler falan.
-vaegirliler de swadianlar gibi muhavaza edilen ikinci faction tabi değişmiş birimler falan.

şehir ve lordların isimleride komple değişmiş, yeni köyler ve kaleler eklenmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
The first expansion pack for Mount & Blade introduces an array of brand-new features, highlighted by a multiplayer capability that allows up to 32 players to...

multiplayerı teammatch olacakmış. aslında normal oyun için de fena olmaz. ama o zaman savaşların da real time'a dahil olması gerekir, yani sen savaşırken biri senin kaleni düdükleyebilir :p o sanırım sistemin değiştirilmesini gerektirir biraz.
Sosyal ağlarda paylaş

ya ben hatırlıyorum, ilk oyun çıktığı zamanlarda da yeni bir mount and blade II çıkmadan multiplayer gelmesinin mümkün olmayacağını söylüyorlardı :p bana nedense çok zor gelmedi. yani oynanabilirlik düşebilir baya ama oyunu o hale çevirmek programlama açısından neden imkansız olsun göremedim :p
Sosyal ağlarda paylaş

programlama değil elbette ama tasarım açısından, bütün oyuncular için oyun pause olacak birisi rt savaşa girdiği zaman, ya da rt savaşlar yerine auto-resolve olacak ki o zaman esprisi kalmıyor oyunun. campaign turn-based olmadığından daha da zor hatta, turn sırasında millet dövüşürdü belki, bekleme daha az olurdu.

total war serisindeki gibi bir durum var burada, ona da 10 yıldır aynı nedenle campaign için mp koyamıyorlar. ben de çare düşünmüşümdür ama bulamadım, bulan oyunu ya da oyuncuyu da görmedim daha. :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...