Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Başka ülkedeyken home ipden bağlanıyor gözukme

Flassh

Öne çıkan mesajlar

nasıl yaparım ? işten dolayı turkiye ipsinden bağlanıyor gözukmem şart
remote desktop vs en basiti ama performasını beğenmedim. anca idare eder biraz.

peki ya direkt olarak evde ki internete bağlanma ihtimalim var mı? bakınca ip evden cıkıyormuş gibi gözuksun.
commercial bir vpn kullanamam, yasak. anlasılabilir.
kendim bir TR server kiralayıp ona vpn kurup öyle bağlansam anlasılmaz(?) gibi geliyor, ya da en temizi direkt evde ki internete bağlanmak. kendi home sistemimi nasıl vpn ya da benzeri yapıp, ev internetine bağlı gözukurum

Sosyal ağlarda paylaş

evde sabit bir bilgisayarın varsa ona vpn server kurup bağlanabilirsin. tabi, elektrik kesilmesi, bilgisayarın kapanması gibi sıkıntıların var bu durumda.

evde bilgisayarın yoksa türkiye içi bir hosting firmasına para verip sunucu kiralayabilirsin ona vpn server kurup bağlantını gerçekleştirebilirsin.

Sosyal ağlarda paylaş

şifreyi 12345 yapmadığın sürece güvenli diyebiliriz. ama genel sorun türkiyedeki internetlerin paylaşımlı olması. sen evdeki pc'ne bağlanmak istediğinde bağlanamayacaksın çünkü seninle aynı ip'i kullanan bi 10 20 kişi daha var.

sabit ip alman gerekir böyle bir durum için...

Sosyal ağlarda paylaş

Oce4n, 20.03.2023 07:41 tarihinde dedi ki:

şifreyi 12345 yapmadığın sürece güvenli diyebiliriz. ama genel sorun türkiyedeki internetlerin paylaşımlı olması. sen evdeki pc'ne bağlanmak istediğinde bağlanamayacaksın çünkü seninle aynı ip'i kullanan bi 10 20 kişi daha var.

sabit ip alman gerekir böyle bir durum için...

biraz araştırdım dun gece sabit ip kullanmayan için dynamic dns ile yapılabiliyormuş ama bizim gibi aynı ip sepetini kullanan sistemde calısıyor mu ona bakmadım. onuda bir araştırayım

Sosyal ağlarda paylaş

aynı anda shared değil. internet kopup gelince yeni ip geliyor. senin eskisi boşa düştüğü için başkasına gidiyor fln. ama böyle durumlar için de proxy olarak hizmet veren servisler vardı eskiden. pc ye ayarlamaları yapınca internete bağlandığında yeni güncel ip yi artık benim ip bu diye gönderiyorsun. sonra o servisten güncel ip ni görüyorsun gibi.

Sosyal ağlarda paylaş

ip numaraları paylaşımlı. siz farketmiyorsunuzdur veya yaşadığınız yere göre veya servis sağlayıcısına göre değişiklik gösterebilir tabii ki. 

türkiyenin sahip olduğu ipv4 sayısı 16 milyon kadar (kaynak eski olsa da aşağı yukarı aynı rakamlar https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_IPv4_address_allocation )

80 küsür milyonluk türkiyenin %25'i (çok daha fazla olduğu kesin..) internet kullanıyor desek bile 20 milyon ip ihtiyacı yapıyor. o da türkiyede yok.

en basit test yöntemi: public port açıp dışarıdan erişmeye çalışın bilgisayarınıza. erişemiyorsanız paylaşım arkasındasınız diyebiliriz rahatça.

Oce4n tarafından düzenlendi
  • Tesekkurler 1
  • Uzuldum 1
Sosyal ağlarda paylaş

Oce4n, 20.03.2023 05:23 tarihinde dedi ki:

ip numaraları paylaşımlı. siz farketmiyorsunuzdur veya yaşadığınız yere göre veya servis sağlayıcısına göre değişiklik gösterebilir tabii ki. 

türkiyenin sahip olduğu ipv4 sayısı 16 milyon kadar (kaynak eski olsa da aşağı yukarı aynı rakamlar https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_IPv4_address_allocation )

80 küsür milyonluk türkiyenin %25'i (çok daha fazla olduğu kesin..) internet kullanıyor desek bile 20 milyon ip ihtiyacı yapıyor. o da türkiyede yok.

en basit test yöntemi: public port açıp dışarıdan erişmeye çalışın bilgisayarınıza. erişemiyorsanız paylaşım arkasındasınız diyebiliriz rahatça.

boyle birsey mumkun degil, farkli haneler nasil ayni IP'ye sahip olsun? Bir kere router'in veri alis veris ilkesine ters. 

ek olarak, bir sirket vardir ona bir tane verirsin sub-masking ile dagitilir icerdeki yuzlerce alete o ayri, ama kisisel accountlar da no-no.

reyou tarafından düzenlendi
  • Haha 1
Sosyal ağlarda paylaş

malesef var abi, inanmak istememen gerçekleri engellemiyor 😄 ip havuzu veya cgnat / cgn diye aratınca bir çok şikayet başlığı, blog yazısı vs. görebilirsin

https://turk.net/blog/cgnat-carrier-grade-nat-nedir/

CGNAT birden fazla kullanıcının tek bir IP adresi kullanarak internet ortamına çıkmasına yardımcı olan bir ağ teknolojisidir. 

havuz içinde olup olmadığınızı anlamanın diğer bir yöntemi: modem ayarınıza girin internet çıkışınızın hangi ip aldığını görün, (havuzlar genelde 100 / 144 / 178 ip numaralarıyla başlıyor.)

veya https://icanhazip.com gibi bir siteden gerçek public ip'nizin ne olduğunu görüp karşılaştırma yapabilirsiniz. modem ile aynı ip yazıyorsa havuzda değilsiniz demektir 😄 

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Oce4n, 20.03.2023 05:23 tarihinde dedi ki:

CGNAT ile ayri bir public subnet yapmislar, vay emenike. Benim kafama takilan router request gonderirken ip/port gonderiyor, shared olursa geri donusumu nasil olacak seklindeydi ki onu da private ip4 ile cozmusler. bilgilendirme icin 👍

Sosyal ağlarda paylaş

evinizde ki aga 5 cihaz bagli diyelim, modem hepsine farkli ip4 adresi atiyor ama internete cikarken hepsi ayni ip adresini kullaniyor, ayni mantik bunla.  Kendi ev aginizda butun ipleri verebiliyorsunzu cunku private hepsi. Biz ISPden aldigimiz hizmetlerden biri bu, daha onceden IANAya yaptirdigi kayitli iplerden bize ip atiyor. 

cgnat dedigi olay su, bizim private ipimiz, once ISPnin private networkuna baglaniyor. Misal Turknet kullaniyorum onlarin agina giriyorum, daha sonra ordan internete cikiyorum.  

spacer.png

Gunun sonunda IP6 kullanmiyorsak, hicbir sekilde bizim degil IP4 adresimiz.  Ben turknetin kendi sistemindeyim cgnat ile cikiyorum internete aydindan baglaniyorum gozukuyor. 

Ben cok memnunum vpne bile gerek kalmiyordu yakin zamana kadar dns degisince giriyordu sitelere ama duzelttiler onu.  Network cok karisik konu overhead yaratir mi evet kotu manage edilirse yaratabilir, networkcu vardir forumda daha iyi anlatir belki. 

elalemin iplerini istemiyorsak ip6 olaylarina girmemiz gerek, best practice o herhalde.

1    <1 ms    <1 ms    <1 ms  XiaoQiang [192.168.31.1]
  2     1 ms    <1 ms    <1 ms  192.168.1.1
  3     2 ms     1 ms     1 ms  172.17.1.178
  4     3 ms     2 ms     2 ms  121.77.146.159.srv.turk.net [159.146.77.121]
  5     2 ms     1 ms     1 ms  194.250.70.95.dsl.dynamic.turk.net [95.70.250.194]
  6     3 ms     2 ms     2 ms  197.250.70.95.dsl.dynamic.turk.net [95.70.250.197]
  7    15 ms    14 ms    14 ms  sof02s45-in-f14.1e100.net [142.250.187.142]

googlea bir tracert aticna ugradigi yerler, ilk router, ordan modem, arada bi cihaza daha baglanmis ordan turknetin 3 tane cihazina girmis, en son google.  arada 4-5 ms kayip var. 

reampage tarafından düzenlendi
  • Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

Flassh, 20.03.2023 11:56 tarihinde dedi ki:

biraz araştırdım dun gece sabit ip kullanmayan için dynamic dns ile yapılabiliyormuş ama bizim gibi aynı ip sepetini kullanan sistemde calısıyor mu ona bakmadım. onuda bir araştırayım

sabit ip satin al, uydunet icin 50TL yapmis allahsizlar

CGNAT'tan ulasamayabilirsin Dynamic IP/DNS ile

Sosyal ağlarda paylaş

abi bu ayni sey degil ne yazik ki.

100 tane guvenligi olan sirket VPN'ine "uzaktan" baglanacagim.

sirket vpn'ine baglanmak icin bir router'a baglanmam lazim...

bir eski modelini bulursam ondan x2 tane daha mantikli gibi

Spoiler

512yWVbhGXL._AC_SL1000_.jpg

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Goering, 28.03.2023 12:29 tarihinde dedi ki:

@Flassh

ben sundan alicam: https://www.amazon.com.tr/Barındırma-Güvenlik-Sunucusu-Basamaklı-Güvenliği/dp/B0BQMJ2GZC?refinements=p_89%3AGL.iNet

kargo dahil 2000tl, wifi YOK.

Wireguard server + client ayni anda calistirabiliyor.

güzel aletmiş. rasperry pi almaktan daha uygun sanıırm. denemek lazım.
araştırken bazı kişilerin VCN kullandıgını gördum benzer iş için bi de ona bakmak lazım

Sosyal ağlarda paylaş

evet, pc'ye wireguard server veya openvpn server kurman lazim ama

daha sonrasi bayagi kolay - bu alete client kurup router'i baglayacaksin. Pc'den router ethernet'e baglanman yeticek.

& diger alternatif

2 tane router ile ayni seyi yapmak.

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...