Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İstanbul'dan kaçış-Bursa-Balıkesir vs tavsiyesi

mytheron

Öne çıkan mesajlar

@xaty

//

çanakkale deprem bölgesi, iyi planlanmamış şehir merkezi

https://www.canakkalewebhaber.com/gundem/erten-tek-cozum-canakkale-yi-tasimak

merkez dışında ok çanakkale, bol rüzgar yersin merkezden uzaklaştıkça

-gökçeada'da kış tavsiye etmem mesela-

tekirdağ -malkara vs. kadar ağır değil kışı tabi

çanakkale deprem spoiler

Spoiler

ÇANAKKALE DEPREM TEHLİKESİ İÇİNDE BULUNAN KENTLERDEN BİRİDİR

Çanakkale’nin deprem ile ilgili iki boyutlu bir tehlikesi var. Bunlardan bir tanesi aktif fay hattı olan ve Çanakkale’nin kuzeyinden geçen Kuzey Anadolu fay hattının bir parçası olan ve Gelibolu civarlarından geçen bir fay hattı var. Bu fay hattı ortalama kuş uçusu Çanakkale’ ye 25 kilometre. Diğer fay hattı ise Çanakkale’nin aşağısında 45. 50 kilometre uzaklıkta Yenice – Havran hattına Doğru giden ve tarihin çeşitli dönemlerinde  çok ciddi mesela 7.3’leri – 7.5’leri bulan deprem meydana gelen ve aktif fay hatları var. Bunun dışında Çanakkale kentinin kurulu bulunduğu yerin ortasından geçen bir fay hattı yok. Ancak Çanakkale bu iki büyük ve aktif fay hattının  arasında ve devamlı deprem tehlikesi altında bulunan kentlerden biri. Bu arada bu fay hattı birçok ili tehdit eden aktif fay hattıdır. Yani deprem ile ilgili Çanakkale’ nin 1 boyuttaki tehlikesi 2 aktif fay hattının arasında bulunması.

Spoiler

ikincisi ise Çanakkale kentinin merkezi son derece Kötü bir likit zemine sahip olması. Yani sıvılaşma dediğimiz yeraltı suyunun 50-60 santime kadar yükselen yaz aylarında 2-2.5 metreye kadar inen ama örnek vermek gerekirse bildiğimiz yoğut gibi yüzeye sahip Çanakkale şehrinin bulunduğu ana kent merkezindeki  zemin.

iyi alternatif bu olur,

çocuk vs. varsa - baya medeni insanları da:

İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı olan Birgi Köyü

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

bizim de ordu ünye'de sahile çok yakın köy evimiz var fındıklık içinde. babamlar tadilat yaptı baya bir. normalde kendileri yapmış evi seneler önce kerpiç + ahşap tekniğiyle. yanına beton teras yapıldı ek falan. geniş harmanı var samanlık var ambar var. araba garajı var. bahçe içinde beton yolu var. ve şehre 10 dakika arabayla, denize de 5 dakika. hanımı ve ailesini ikna edebilsem buradaki evi satıp oraya güzel bir tadilat daha yapıp orada yaşamak istiyorum aslında. işimi de oraya taşıyabilirim tayin isteyip. denizden 30 dk yukarıda rakımı daha yüksek havası çok daha iyi bir köyde boş arazi var. oraya bir ev yapma düşüncesi de hep aklımda. ama hatunun tüm akrabalar ve çevresi Ankara'da. çocuğun eğitimi ve bu uzaklık durumu çok büyük engel tabi. keşke cesaret edebilsem de kendi ektiğim sebzeyi yiyip, kendi ineğimin sütünü içsem. 

ahmedinejad tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

bence ordu iyi, samsun'a yakın çünkü + sahil yolu geçmiyor önünden (belediyesi de iyiydi zamanında, şimdi bilmiyorum)

karadeniz'de max yaşanılabilecek şehir samsun gibi duruyor. (karadeniz'de daha sanayileşmiş şehirlerden)

ordu kötünün iyisi gibi, farklı sebeplerden kötü şehirler: giresun, artvin, trabzon, zonguldak, amasra

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bursa denmiş de Bursa, yaşanmaktan çıkalı çok oldu ya. İstanbuldan kaçıp İstanbul’un demosuna gelmiş gibi olursun Bursa’da…

Ulaşım felaket. Metro dedikleri aslında hafif raylı sistem adlı gudubeti en yoğun alanlarda yolun üstünden götüren projeyi çıkaran Erdoğan Bilenser’den bu yana her gelen belediye daha da içine ediyor şehirin. 

Havası kış ayları inanılmaz kirli. Hatta en kirli havaya sahip şehirlerde tepelere oynuyordu bir ara. Şehrin Batı yakası nispeten daha yeni yapılaşma ve yaşanabilir bir çevre sunsa da zemini bildiğin bataklık. Hani deprem korkunuz varsa bunları da düşünerek hareket edin.

Eğer paradan yana sıkıntınız yoksa Odunluk mevkiinden 2 katlı villa tipi yapılar en mantıklısı hem güvenlik hem daha düzgün bir çevrede yaşamak adına.

Bir yanında Uludağ bir yanında Mudanya’ya sahip olan bir şehirin içine nasıl ediliri izliyorum 30 senedir belediyelerce…

Sosyal ağlarda paylaş

odunluk tarafında iki katlı villa hangi odunluk o çakma levent olandan mı sdsgdsg.

bursa ile istanbulu kıyaslamak çok sağlıklı olmasada ;

trafik istanbul kadar rezalet değil bir şekilde akıyor ama var. trafiğin ana nedeni bursada yol olmaması koca şehrin yolu dümdüz ben eşşeğim dümdüz giderek nerdeyse istediğin noktaya ulaşabiliyorsun fsdgse.

bursa, şehirden öte daha çok kasaba, istanbul gibi öyle çok yapacağın şeyler gideceğin mekan  (yeme,içme vs..)  çok ama çok kısıtlı.

bursa toplu taşıma yukarda bahsedildiği gibi çok ama çok kötü yani hiç olmasa daha iyi. yani 4 şeritli şehrin ana yolunu tren geçirmek için 2 şerite falan düşürüyorlar inanılmaz kötü projeler ve sanırım büyük şehirler arasında en pahalı toplu taşıma ücretleri bursada.

hayat pahalı bursada, ev kiraları, yeme içme gibi temel ihtiyaçlar epey pahalı.

bundan bir 15 sene önce falan deseydin gene gelinebilir derdimde. şuan burda eşin dostun akraban ya da burası doğumlu değilsen burda bir bağın yoksa gelmen gereken en son şehirlerden bir tanesi bursa.

doğma büyüme bursalı olarak diyorum, bir zamanlar çok güzel bir şehirdi , ama diğer güzel illerimiz gibi bursanında içine ettiler maalesef.

• Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

knox, 19.02.2023 17:25 tarihinde dedi ki:

odunluk tarafında iki katlı villa hangi odunluk o çakma levent olandan mı sdsgdsg.

bursa ile istanbulu kıyaslamak çok sağlıklı olmasada ;

trafik istanbul kadar rezalet değil bir şekilde akıyor ama var. trafiğin ana nedeni bursada yol olmaması koca şehrin yolu dümdüz ben eşşeğim dümdüz giderek nerdeyse istediğin noktaya ulaşabiliyorsun fsdgse.

bursa, şehirden öte daha çok kasaba, istanbul gibi öyle çok yapacağın şeyler gideceğin mekan  (yeme,içme vs..)  çok ama çok kısıtlı.

bursa toplu taşıma yukarda bahsedildiği gibi çok ama çok kötü yani hiç olmasa daha iyi. yani 4 şeritli şehrin ana yolunu tren geçirmek için 2 şerite falan düşürüyorlar inanılmaz kötü projeler ve sanırım büyük şehirler arasında en pahalı toplu taşıma ücretleri bursada.

hayat pahalı bursada, ev kiraları, yeme içme gibi temel ihtiyaçlar epey pahalı.

bundan bir 15 sene önce falan deseydin gene gelinebilir derdimde. şuan burda eşin dostun akraban ya da burası doğumlu değilsen burda bir bağın yoksa gelmen gereken en son şehirlerden bir tanesi bursa.

doğma büyüme bursalı olarak diyorum, bir zamanlar çok güzel bir şehirdi , ama diğer güzel illerimiz gibi bursanında içine ettiler maalesef.

vay arkadaş dışardan göründüğü gibi değil diyorsunuz.

toplu taşımayla işim yok o konuşa sıkıntı yok.bahçe içi bir ev düşünüyorum apartmanla yüksek evlerle işim yok.

istanbula yakın yer bakınıyorum.hiçbir yeride bildiğim yok.

ormanlık sulak deniz manzaralı köy değilde kasaba ve küçük şehir gibi bir yer olması lazım.istanbul keşmekeşliğinden sonra direk  sessizlik aramıyorum zaten.hareket olsun medeniyet olsun 

Sosyal ağlarda paylaş

Toplu tasimanin kotu olmasi sana arac trafigi olarak geri donuyor iste. Sen kullanmasan da sana zarari var.

Bir de İstanbul disi her yeri boyle bahceli koy evlerinin yan yana dizildigi, iki caddeli merkezden ibaret yerler gibi dusunmuyorsun degil mi? Ben de oyle bir etki olustu su son posttan sonra eheh.

Benim tavsiyem atla Bursa’ya git bir iskender ye, o arada karar verirsin zaten. Tutacagi 1500 2000 lira falan benziniyle, koprusuyle, kebabiyla. 

Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll, 19.02.2023 20:17 tarihinde dedi ki:

Toplu tasimanin kotu olmasi sana arac trafigi olarak geri donuyor iste. Sen kullanmasan da sana zarari var.

Bir de İstanbul disi her yeri boyle bahceli koy evlerinin yan yana dizildigi, iki caddeli merkezden ibaret yerler gibi dusunmuyorsun degil mi? Ben de oyle bir etki olustu su son posttan sonra eheh.

Benim tavsiyem atla Bursa’ya git bir iskender ye, o arada karar verirsin zaten. Tutacagi 1500 2000 lira falan benziniyle, koprusuyle, kebabiyla. 

cemil ustada 1,5 yese 350-400 lira bırakabilir gibi sdf. Hani aile ile gelirse 3-4 kişi 1k yı sadece kebaba bırakır xD

Sosyal ağlarda paylaş

Çanakkale merkez için yukarıda linkler verilmiş zaten depremden kaçmak için iyi bir tercih değil. şehirde yaşayanlar görmüştür. inşaatlarda, inşaatın kendisinden çok zemindeki suyu kurutmaya vakit harcanıyor temel atmak çok zor. taban suyu çok yüksek, merkezin tamamının tarım arazisi olması gerekiyor hem yapıya uygun değil hem tarım için verimli yani nereden baksan yapılaşma zarar. troya caddesinde random 4-5 katlı bir binaya çıkın anayoldan tır geçsin deprem gibi sallıyor. ben yeni taşındığımda 1 hafta doğru düzgün uyuyamamıştım, deprem mi oluyor tır mı geçiyor korkusuyla. şehiri çok seviyorum o ayrı.

bursanın da doğusundan uzak durun, hem deprem için riskli hem insanı riskli. iş gereği bursanın doğusuna gidiyorum trafikte ayrı şok oluyorum insanlarına ayrı şok oluyorum bambaşka bi dünya gibi. batısı hem insan olarak hem deprem riski olarak daha iyi ama trafik sorunu devam ediyor. etkinlik vb şeylerin de hepsi orada zaten. bence en büyük artısı konumu, her yere çok yakın. izmire 3 saatte, istanbula 2 saatte, ankara'ya 4-5 saatte gidilebiliyor. yukarıda bi arkadaş daha yazmış, hem konum hem doğa olarak bu kadar güzel bir şehir niteliksiz göç ve berbat belediyecilikle çöp olup gitmiş çok yazık bursalı olsam gerçekten üzülürdüm.

S-H tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

mytheron, 19.02.2023 19:47 tarihinde dedi ki:

vay arkadaş dışardan göründüğü gibi değil diyorsunuz.

toplu taşımayla işim yok o konuşa sıkıntı yok.bahçe içi bir ev düşünüyorum apartmanla yüksek evlerle işim yok.

istanbula yakın yer bakınıyorum.hiçbir yeride bildiğim yok.

ormanlık sulak deniz manzaralı köy değilde kasaba ve küçük şehir gibi bir yer olması lazım.istanbul keşmekeşliğinden sonra direk  sessizlik aramıyorum zaten.hareket olsun medeniyet olsun 

İstanbul'dan kaçmak isteyip de İstanbul'a yakın olsun diyenler için Kırklareli öneriliyordu geçen Twitter'da. Hızlı tren yapılıyormuş sanırsam, İst 1 saat fln olacakmış. Askerliği orada yaptım bu yüzden bi nefret beslesem de şehir merkezi tatlı küçük bi yerdi. Bakılabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

DRaGoN_SLaYeR, 20.02.2023 09:39 tarihinde dedi ki:

İstanbul'dan kaçmak isteyip de İstanbul'a yakın olsun diyenler için Kırklareli öneriliyordu geçen Twitter'da. Hızlı tren yapılıyormuş sanırsam, İst 1 saat fln olacakmış. Askerliği orada yaptım bu yüzden bi nefret beslesem de şehir merkezi tatlı küçük bi yerdi. Bakılabilir.

kirklaerli guzel abi. sadece hic gelismiyor, degismiyor. bayagi sen askerlerigi 50 sene once yapmis olsan, bugun gitsen gene ayni oldugunu gorursun rahatlikla.

Sosyal ağlarda paylaş

xaty, 20.02.2023 08:00 tarihinde dedi ki:

oo süper. copry bakmıyor buralara pek, mention görmez muhtemelen

2+ yılda olabilir, heves var ama benim iş durumuna bağlı

bakma ya bizimki de geyikte kalacak muhtemelen, rahatı riske etmek ciddiye binene kadar gidelim gidelim der sonra emekliliğe erteleriz planları asfdgsfdh

Sosyal ağlarda paylaş

xaty, 20.02.2023 08:49 tarihinde dedi ki:

Sapanca gölünün kuzey tarafı da uygun olabilir. İmar yok bildiğim kadarıyla, ufaktan açmaya çalıştıkları yerler var ama meyve bahçelerinin içine ev yapan çok var.

Oralar da tam fay hattı üzerinde diye biliyorum. Hoş, 1-2 katlı müstakil yapacaklar için çok sıkıntı olmaz gibi.

dasaaa, 20.02.2023 09:15 tarihinde dedi ki:

kirklaerli guzel abi. sadece hic gelismiyor, degismiyor. bayagi sen askerlerigi 50 sene once yapmis olsan, bugun gitsen gene ayni oldugunu gorursun rahatlikla.

Askerden döndükten sonra oralarda inanılmaz ormanlar, doğa gezileri, kano kayak imkanları olduğunu öğrenmiş ve üzülmüştüm bi daha ne zaman gidebilirim diye. Güzel gerçekten bazı yönlerden. Hızlı tren gelirse az biraz gelişir sanki.

DRaGoN_SLaYeR tarafından düzenlendi
ek
Sosyal ağlarda paylaş

Lüleburgaz tavsiye edilmiş olabilir o zaman, Kırklareli'yi yakın diye dötümden sallamış olabilirim ^^

Lülüden de gelinimiz var, bi kız istemeye bi de düğüne gitmiştim. Kasaba gibi bi yerdi, her yer merkeze çok yakındı ve tanışıp konuştuğum istisnasız herkes çok tatlı insanlardı diye aklımda kalmış. 

Sosyal ağlarda paylaş

öylesi daha iyi. akp yatırımı yapılan yerleri de görüyoruz hepsi bok gibi, beton yığını oldu, doğa falan hak getire. artı bi özellik yazarım akp yatırım yapmayıp unuttuysa bi şehri yaşanılacak yerlerdendir

Fistan tarafından düzenlendi
  • Like 1
  • Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...