Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Altın Elbiseli Adam...

Mino

Öne çıkan mesajlar

senko said:

Ya hic motorcu gormesek inancam da
Psikopat gibi gidiyorlar, sehirici yolda son hiz gideni mi dersin, takip mesafesi birakmadan sagindan solundan geçeni mi dersin
Ne ararsan var
Daha fazla kurs egitim alindi diye trafigi tehlikeye atma luksunuz yok maalesef.
Pasa pasa uyacaksiniz traffik kurallarina.

Vah canım sağından solundan mı geçtiler? O zaman kesin forumda duyduğun ölen adam da haksızdır. Keşke yayayı öldürmeseymiş.
Sosyal ağlarda paylaş

Xenus said:

Feamer said:

araçların sağında fazla dolanmayın hele sağ şeritte giden araçların, hem sağda gidip hemde sağ dikiz aynası kesmek diye bir araba kullanım metodu yok

https://www.youtube.com/watch?v=IMKhVJWEPx4

ARABACILAR GET OUT REEEEEEEEEEEEEEE

Burda motor sürücsüü haksız abi. Taksici sağ şeritte sağ kapıdan yolcu indiriyor hiçbir hatası yok. Sol kapıdan yolcu iniyo olsa o zaman yolcu/taksici suçlu olurdu.
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:
Unutmayın ki hemen hemen her motorcu araba kullanmayı da biliyor, ama araba kullananların büyük çoğunluğu motor kullanmayı bilmiyor.

Şunu kimse düşünemiyor ya.

Bu arada motor ve araba kullananların, sadece araba kullananlara göre daha az kaza yaptığı yine amerikada i araştırmada ortaya çıkmış. Şimdi link falan bulamam ama motor ehliyeti olanlara sigorta indirimli olsun falan tartışması vardı forumlarda bir ara.
Sosyal ağlarda paylaş

bak mesela bir şey anlatayım, mahmutbey-ıspartakule arası 20:00 sonrası karanlık, o zaman üst geçit çalışması vardı arada ve bu yüzden yolun şeritleri ile oynama olmuştu neyse, ben sağ şeritten gidiyorum, yanımda az arkamda orta şeritten giden biri var ama dengesiz üzerime doğru kırıyor yavaş yavaş, çünkü yolun şeritleri de belli değil ama neyse bu ayrı konu, ben aynadan bunu kesiyorum ve mecbur sağa kırmam lazım yoksa çarpacak geri zekalı, neyse sağ için aynaya bakılmaz böyle bir durumda kimse bakmaz çünkü otobanyoldasın, sağın emniyet şeridi ki burada oda yok, yol çalışması için daralmış, neyse ben tereddüt ettim kırmadım hemen ve o arada motorcu aradan geçti ama benimle bariyeler arası 1mt bile yok. ben direk solumda üzerime kıran araca göre tepki versem ve sağa kaysam, motorcu ya bana arkadan vuracak yada motora vurup sağa atacağım ki sağda inşaat alanı...

yani demem o ki bu gibi durumlara dikkat edin.

sonra sinirle arabaların aynalarına vurmayın,
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

senko said:

Psikopat gibi gidiyorlar, sehirici yolda son hiz gideni mi dersin, takip mesafesi birakmadan sagindan solundan geçeni mi dersin
Ne ararsan var
Daha fazla kurs egitim alindi diye trafigi tehlikeye atma luksunuz yok maalesef.

Saydıkların motorcuların %20'si belki eder, onları da zaten senden çok motorcuların kendileri eleştiriyor merak etme. Senin dikkatini sırf bunlar çekmiş, trafiğin genelinden çok dur kalkta telefonunuzla oynamaktan hoşlandığınız için sanırım. Biraz da öyle anlatmak işine geliyor tabii.

Yine de en büyük faktör çomar kıskançlığı. Çoğu kişi motorcuların trafikten yırtmasını ve "ay tehlikeli" korkusuna göğüs gerip sevdikleri şeyi yapmasını çekemiyor maalesef. Sonra böyle taksici kamyoncu gibi gelip ölmüş adamın başlığına "zaten apaçinin tekiydi, kesin o hatalıdır, keşke yaya ölmeseydi" falan yazıp, sonra da dediği haksız çıkmayacak diye sıvamaya çalışıyor.

Ister trafikten yirt, ister cesur ol
O trafik kurallari senin trafikte tehtid yaratmaman icin de var, kendi sagligini korumakla birlikte.

Cok cesur oldugun icin kendi sagligin umrunda olmayabilir, bunla sorunum yok. Ama trafikten yirtiyorum ve cesurum kisvesi altinda kural ihlali yapamazsin.

O yuzden pasa pasa duzgun kullancaksin motorunu
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

Dediklerimi mi anlamıyorsun, dasa taklidi mi yapıyorsun emin olamadım. Daha fazla uğraşmayacağım o yüzden. Geri vites ve derail ede ede kişilik değiştirdin zaten, yeterli.

Bir de şu talimatlı sen ben muhabbetine fazla girme klavye evladım :p

Hadi pasa pasa duzgun sekilde motorunu kullan evladim :p
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

bak mesela bir şey anlatayım, mahmutbey-ıspartakule arası 20:00 sonrası karanlık, o zaman üst geçit çalışması vardı arada ve bu yüzden yolun şeritleri ile oynama olmuştu neyse, ben sağ şeritten gidiyorum, yanımda az arkamda orta şeritten giden biri var ama dengesiz üzerime doğru kırıyor yavaş yavaş, çünkü yolun şeritleri de belli değil ama neyse bu ayrı konu, ben aynadan bunu kesiyorum ve mecbur sağa kırmam lazım yoksa çarpacak geri zekalı, neyse sağ için aynaya bakılmaz böyle bir durumda kimse bakmaz çünkü otobanyoldasın, sağın emniyet şeridi ki burada oda yok, yol çalışması için daralmış, neyse ben tereddüt ettim kırmadım hemen ve o arada motorcu aradan geçti ama benimle bariyeler arası 1mt bile yok. ben direk solumda üzerime kıran araca göre tepki versem ve sağa kaysam, motorcu ya bana arkadan vuracak yada motora vurup sağa atacağım ki sağda inşaat alanı...

Senin sağa sinyal vermen lazım, emniyet şeridine kırıyosan. Motorcu da orada gidiyorsa zaten her an oraya bir araç girebilir öngörüsüyle ona göre gitmesi lazım.

Ama şu da olabilir. Belki de senin oraya kırdığını zaten görmüş, ona göre hızını arttırmış da olabilir, ki bazı durumlarda motorun hızlanması, fren yapmasından daha kolay olbilir. Belki motorcu durumu sezip kaza riskini bu şekilde ortadan kaldırmış da olabilir. Anlık olarak yanından hızlı geçtiği için de sen hep o hızla gittiği izlenimine kapılmışsındır.
Sosyal ağlarda paylaş

aktiftablet said:

senko said:

Ne ararsan var

Vah canım sağından solundan mı geçtiler? O zaman kesin forumda duyduğun ölen adam da haksızdır. Keşke yayayı öldürmeseymiş.

Trafikte motorcular yuzunden kaza tehlikesi geciren tek ben degilimdir muhtemelen.
Ve evet hiz limitleri ustunde sagimdan solumdan geçemezsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

Ediyoruz zaten, etmeyenin kazasına da doğal seleksiyon diyoruz, başkasının başını yemesin diyoruz. G.t kadar emniyet şeridinde ben yavaş denmeyecek bir hızla giderken yanımdan geçip giden kasksız apaçiye beddua ettiğimi çok bilirim. Bu gibi örnekler tüm eğitimlerin temel kurallarından oluyor zaten, hani size yaratıcı ve önemli uyarılar gibi gelen şeyleri bilinçli motorcu ezbere biliyor zaten. Eğitimde de bunu kastetmiştim ama gözüyle anlayamayanlar başka yere çekti, zararı yok.

Esas sorun sürekli negatif örnekleri ana örneklem zannetmeniz, yani dasa/senko tier cehalet ve kıskançlık problemi aslında.

Bu şuna benziyor, alışveriş veya mekan değerlendirme sitelerinde 1 olumlu yoruma karşılık 10 olumsuz yorum görürsünüz, çünkü insanlar olağan gördükleri şeyleri algılamaz veya hafızalarına kaydetmezler. Dönüp tekrar yaşamak veya bir yerlere not etmek için anca sinirlerine dokunması veya ekstra ekstra pozitif bir örnek olması gerekir. O yüzden buralarda verilen örnekler de hep kötü motorcuyu alıp genellemek oluyor.

Ekleme: Konunun çıkış noktası da birinin gelip ölmüş adamın arkasından kazasının nasıl olduğunu bile okumadan "kurallara uysaymış hıh üzülmedim" diye çomarlık kusup kesip atması. Ortada henüz yapılmış bir hata bile yok yani, sadece gece yarısı karayoluna atlayan ve kendisiyle birlikte bir motorcuyu öldüren bir yaya var. Derail ötesi.
Sosyal ağlarda paylaş

"Saat 02.00 sıralarında meydana gelen kazada emlak danışmanı ve broker Buğra Erdem, eşiyle birlikte 34 FV 8512 plakalı otomobiliyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde Anadolu yönüne giderken köprü girişine gelmeden otomobilini durdurdu.

İddiaya göre; otomobili durdurup, dörtlüleri yaktı eşiyle tartışmaya başladı. Daha sonra öfkeli bir şekilde aşağı indi. Karşı şeride geçti.

Altın Elbiseli Adam Barkın Bayoğlu hayatını kaybettiBu sırada Avrupa çıkışı istikametine ilerleyen Barkın Bayoğlu, kullandığı 34 UR 8430 plakalı motosiklet ile hızla Erdem'e çarptı. Erdem olay yerinde öldü. Çarpmanın etkisiyle savrulan ve ağır yaralanan Bayoğlu hemen Haydarpaşa Numune Hastanesine kaldırıldı ancak kurtarılamadı. Soruşturmanın sürdüğü bildirildi."

Tldr: Salak bir karının ve adamın artislik tripleri yüzünden ikiside öldü bok yolun gitti.

Barkın'nın sütten çıkmış ak kaşık olmadığını apaçiliklerini herles biliyor gecenin o saatide de ya basmaya çıkmıştır yada biryerden gelmiştir kafası dağınıktır o saatte birinin karşıdan karşıya geçeceğini tabikide kestirememiştir.

Diğer eleman zaten allahından bulmuş kafasında adamım ben klipleri çekerken öldü gitti. Yanındaki karısada 6aya kalmaz pompişe devam eder.
Sosyal ağlarda paylaş

Şehir içiyle ve yaya yerleşimiyle alakası bile olmayan, arabayı durdurup inenin mevcut durumda neredeyse terörist muamelesi gördüğü köprü gibi bir yerde, kendi istikametinde kenara çekmiş bir araba bile yokken yola bir anda refuj üzerinden insan atlayabileceğini öngörebileceğini iddia eden varsa gitsin hemen loto falan oynasın.
Sosyal ağlarda paylaş

loto falan degil, adam yazmis iste.

paramecium said:

Selam,

Çok saçma bir ölüm : Yazık olmuş.

Yaya noktasında ise gündelik yaşamda her şey olabilir. 'Burası otoban, insan çıkmaz' şeklinde bir rahatlığa kimse kapılmamalı. Araç arızası sebebiyle yürüyen biri de olabilirdi, bir hayvan da olabilirdi, araçtan düşen bir eşya da olabilirdi, yola akan yağ/yakıt da olabilir... İstediğiniz kadar kontrollü olun veya önlem alın, sonuçta tüm değişkenlere hükmetme şansınız yok. Reaksiyon gösterebilecek zamanı kendinize yaratacak şekilde kullanmanız gerekli. 2 veya 4 teker hiç önemli değil.

Yol boş bile olsa, hızlı giderken hep aklımda 'ya lastik patlarsa' ihtimali oluyor.

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Lancelion said:

loto falan degil, adam yazmis iste.

paramecium said:

Selam,

Çok saçma bir ölüm : Yazık olmuş.

Yaya noktasında ise gündelik yaşamda her şey olabilir. 'Burası otoban, insan çıkmaz' şeklinde bir rahatlığa kimse kapılmamalı. Araç arızası sebebiyle yürüyen biri de olabilirdi, bir hayvan da olabilirdi, araçtan düşen bir eşya da olabilirdi, yola akan yağ/yakıt da olabilir... İstediğiniz kadar kontrollü olun veya önlem alın, sonuçta tüm değişkenlere hükmetme şansınız yok. Reaksiyon gösterebilecek zamanı kendinize yaratacak şekilde kullanmanız gerekli. 2 veya 4 teker hiç önemli değil.

Yol boş bile olsa, hızlı giderken hep aklımda 'ya lastik patlarsa' ihtimali oluyor.

Saygılar.

burada alıntı yapayım, geçen hız limitleri ile ilgili konu vardı, bu oraya da çok güzel uyar,
Sosyal ağlarda paylaş

Abicim dikkatsiz veya kuralsız olduğuna dair bir veri yok ki elimizde, kabullerinizle ipe dizdiniz durdunuz. Adam üzerinde çalışma ve 24 saat koyu kırmızı trafik olan köprüde, altında 200cc motorla, o kadar kısa mesafede kural dışı hıza ulaşamaz. Dikkat desen, gece yarısı karşı şeritte karısına trip atıp gelip refujdan önüne atlayacak yayayı beklemesi gerçekçi olmadığı gibi, duruma göre imkansız da olabilir. Fark etmiş ama yayanın tavşan gibi kalması / yayanın da onun kaçmaya çalıştığı yere doğru kaçması nedeniyle vurmuş da olabilir. Görüntüler düşerse orasını ayrı yorumlarız. Üretebildiğiniz senaryolar çok dar, adama önyargı ve kabulleriniz çok sığ, motor ve fizik bilginiz genel olarak çok kötü.

Mevcut durumda hem kural, hem mantık olarak yaya en az %80 hatalıyken sırf motorcuydu ve bazı apaçi videoları da vardı diye linç edilmesinin çomar kafasını eleştiriyorum ben burada. Kendisi kazayı önleseydi ekstra dikkatli/yetenekli vb. olurdu ama önleyemediyse de suçlu olmuyor.

Aynısına paramecium arabayla çarpmış olsaydı böyle işkembeden "kanka sen her şeyi dikkate alacaksın geçmiş olsun, keşke yaya değil sen ölseydin" yazacak mıydınız, net söylesenize?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...