Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Babadan iş teslim alma sürüncemesi

mytheron

Öne çıkan mesajlar

mytheron said:

Artisliğim biliyorum havasından değil,artisliğim dükkan ahır gibi olmuş 23 yıldır,ortalık b.k gibi pis ve düzensiz.
Yeni usüle geçmek olmazsa olmaz.

23 yildir o dukkana o ortama gelen musteriler yeni super ortaminiza gectiginde gelmeyiverebilir.

eski musterinizin alistigi ortami enerjiyi, bir ihtimalle "esnaf dukkani" havasini bozmadan yeni seyleri entegre etmeniz lazim.

sizin 'pis duzensiz' dediginiz 50 yasinda manifaturacinin, cay ocagi sahibinin gozune 'esnaf dukkani' gorunuyor olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

olay çekip çevirebileceğinize tam güvenememesi bence.

bi gün oturt, hiç bize karışma bugün sadece çayını iç otur bizi izle de. inan ondan sonra tutumu çok fark eder.

yaşlı insanların kafasında devamlı cevapsız sorular dönüp duruyor abi, hep bi endişe. ilk önce görsel olarak ikna etmek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

adamin eseri, vizyonu bi de. adam 23 sene ugrasmis yaratmis oldugu bisey. cikiyorsunuz bi gun direk gidiyorsunuz adama 'birak git'. adamin benliginden bi parca kesip koparmak gibi.

oturt karsina, vizyonun neydi senin bu is hakkinda. nasi kurdun. neyi gozettin neyi hedefledin. iyi yani ne kotu yani ne. nesi gelissin nesi degissin. yeniliklerden ne iyi geliyor gozune ne iyi degil. biz nasil surdurup gelistirebiliriz bizim fikirlerimizi nasil entegre edebiliriz. ana formati ruhunu bozmadan nasil ilerletebiliriz diye sor ogren kaydet. yaz hatta.

siz devir aliyor gibi degil, adamin elinden aliyor gibisiniz. miras almaniz lazim. hem isi, hem vizyonu, hem tum o gune kadar yaratilmis olan eseri.
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle kolay gelsin. Dışarıdan göründüğü kadar kolay değil baba ile iş yapmak falan.

Ben hem annem hem de babam ile çalışıyorum. Yaşadığın sıkıntıları yaklaşık 10 senedir yaşıyorum. Ama giderek azaldı tabii ki. Öncelikle bu tartışmaların olacağını kabullenmen lazım. Aksi takdirde senin iş azmin ve hevesin kaçar. küçük - ortaölçek bir işletmede de bu heves kaçınca iş yürümez hale gelir.

Baban eminim ki çok uzun senelerdir bu işi yapıyordur. Dolayısı ile sistemin "mantığını" çözmüş oluyor. Tabii ki hatalı kararları var oluyordur ama o mantığı değiştirmek zor gerçekten.

"Ben babamdan daha iyi biliyorum" diye düşünmeyeceğin gibi bunu babana da hissettirmemen lazım.

Herşeyi satın alabilirsin ama iş tecrübe noktasına geldiğinde kimse bunu hiç bir karşılık gözetmeden sana aktarmaz. Dolayısı ile babanım tecbüresini mümkün olduğunca kendine aktarmalısın.

Geleneksek bir ticaret anlayışı vardır muhtemelen. Sen barkod sistemine geçelim dersin baban direk "ulan şimdi 4-5k niye verelim ki" der. Çünkü onun nazarında zaten firma iş yapıyordur ve ekstra masrafa da gerek yoktur. Ya da tabela yapalım dersin "bizi bilen biliyo zaten tabela dediğin 2k para" diye düşünür.

Öncelikle bu mantığın yavaş yavaş değiştirilmesi lazım o da ilk etapta yapacağın değişikliklerin para istememesi ve güzel sonuç vermesi ile olur.

Şu forum mesela çok yenilikçi ama bir çoğumuz win7 den 10 a geçmedi daha. 3 sene önce çıktı sanırım. Kaldı ki win 7 yi sadece 5 senedir kullanıyorduk. Yani kimse değişimi bir anda kabul edemiyor.

Allah utandırmasın, bol kazanç versin.
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar çok güzel noktalara değinip çok şukela fikirler yazmışsınız sağolun.

diğer bir noktada biz adamın elinden işi almıyoruz,adamlar 2 senedir devretmeyi düşünüyorlardı.Şu aylarda müşteri çıkmasada kapatıcaklardı dükkanı.
Yani babam herşeyi göze alıp dükkanı bırakıp ilgiyi kesicekti.
Derdim o.E bırakacaksa da şuanda da öyle davransın,herşeye daha fazla yapışmasın.
İşi bir an önce öğretip aradan çekilsin.Hiç öyle bir çaba görmüyorum.İsyanım ona.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi kendince sana kol kanat geriyor işte. Babanın nazarında kendini ispat edene kadar baban "ya çocuğa yardım ediyim şimdi o herşeyi bilmez allah muhafaza kötü bir karar verir batar vs vs vs" diye düşünüyordur. Yani işe daha fazla sarılmasının nedeni sana olan evlat sevgisi. Ki ne güzel bir baba işte maşallah =) Biraz can sıksa da zamanla hem baban daha az karışır hem de sen yaşıtlarına göre çok daha tecrübeli olursun iş konusunda.
Sosyal ağlarda paylaş

bence halinize şükredin.ben babama işletmeyi şöyle yapsak iyi olmaz mı vb öneri götürdüğümde defol git kendi işini kur ozaman demişti.ozamanlar 21 yaşındaydım.şimdi 100 kişiye iş veren .... yok lan amelelik yapıyorum yaş 30 olmuş :D

benim çözümüm ona başka bir iş bulmak oldu.zaten macera arayan para kazanmayı çok seven biriydi işte ona uygun olunca çok sorun çıkmadı.hayatı boyunca çalışmış birine hadi sen emekli ol bu işte benim olsun demek küfür gibi birşey.bu dikkate alınmalı.baba o işletmeden çıkmadıkça istediğini yapma şansın yok.

gözlemlediğim kadarıyla baban çocuklar işi öğrendi işi onlara bırakıp emekli olayım diyecek biri değil.şimdiden kolay gelsin uzun ve zorlu bir süreç.
Sosyal ağlarda paylaş

Market havasına sokarsanız kasada geçirecekler gibi geliyorbana, Böyle pis, sıkış tepiş yerler daha bi ucuz gibi geliyor gözüme. Tabi karar senin. Mobilya bakarken bariz gözleniyor bu. Adam dükkanın girişine 1,5 metre civarı parlak bir vazo koymuş 2 dakika falan ağzım açık inceledim. İçerisinin düzeni falan gayet şık falandı. Tabi fiyatlara bindirmişti ve en son dayanamayıp sordum neden pahalı ürünler diye. Tabi ilk başta değil diye inkar etti , ben örnekler verince kaliteyi devreye soktu ve ben o konuda da örnekler verince en son itiraf edip dükkan büyük , çalışan eleman fazla diye itiraf tarzında açıklama yapmak zorunda kaldı.
Sosyal ağlarda paylaş

Breakfast said:

bence halinize şükredin.ben babama işletmeyi şöyle yapsak iyi olmaz mı vb öneri götürdüğümde defol git kendi işini kur ozaman demişti.ozamanlar 21 yaşındaydım.şimdi 100 kişiye iş veren .... yok lan amelelik yapıyorum yaş 30 olmuş :D

benim çözümüm ona başka bir iş bulmak oldu.zaten macera arayan para kazanmayı çok seven biriydi işte ona uygun olunca çok sorun çıkmadı.hayatı boyunca çalışmış birine hadi sen emekli ol bu işte benim olsun demek küfür gibi birşey.bu dikkate alınmalı.baba o işletmeden çıkmadıkça istediğini yapma şansın yok.

gözlemlediğim kadarıyla baban çocuklar işi öğrendi işi onlara bırakıp emekli olayım diyecek biri değil.şimdiden kolay gelsin uzun ve zorlu bir süreç.

ahahahahahahahahah sesli güldüm
Sosyal ağlarda paylaş

fenn said:

Market havasına sokarsanız kasada geçirecekler gibi geliyorbana, Böyle pis, sıkış tepiş yerler daha bi ucuz gibi geliyor gözüme. Tabi karar senin. Mobilya bakarken bariz gözleniyor bu. Adam

market havası değil yahu,resmiyet yok olmayacakda okadar,ama hesaplama bakımından dıt dıt dıt abi şukadar hop sıradaki.
Bu türlü liste liste liste,iskonto iskonto iskonto haydi topla,haydi kontrol et vsvs canımız çıkıyor
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
7 ay kadar oldu suan.Gelişmeler şuyönde.
Sabahları ben erken geliyorum 7:30(babam 7:10-7:!5 gibi dikiliyor benden önce dükkanı açıp)
Ustaların işi erken başlıyor buyüzden sabah dükkanda sıramatikle sıra versek yeridir kalabalığı oluşuyor.Ben ve babam yetişemiyoruz.Kardeşim daha alışamadı erken gelmeye.Sorun burda...
Babam Birkaç gündür gelmiyo zaten gelsede hemen gidiyor belini ağrıtmış..Aksamları artık erken gönderiyoruz git la evine diyip.
Dün dedim buna yatalak olana kadar kalmayımı düşünüyosun dükkanda diye.Saat 11 olmuş kardeşin gelmedi vs dedi.
Bende sen burdasın diye eleman almıyorum fazladan,ekimde değişim düğmesine basacağım dedim.
Ozaman bul elemanda gelmiyim diyip bitirdi konuşmayıdxsaasd
tamam merak etme didim bende.

Neden ekimde?Çünkü çeklerin büyük kısmı eylul sonunda bitiyor.Masraf yapmıyım dedim ama taksitle alacağım rafları vs.Yük olmaz aylık 1-1,5k ödeme.
Bu 7 aylık süreçde müşteriler haykırıyor düzen düzen diye.
Resmen sıfırdan dükkan kurar gibi olduk.
Çeşit yok dükkanda,1milyoncuya,büyük yapı marketlere göndere göndere bizde olmayan ürün için,onları zengin ettik anasını satayım.
Elimizi kolumuzu bağladıbu çekler filan.Ama şükür ödedik bitti sayılır.

Yazacak cok sey varda yoruldum yeminle ya
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...