Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Babadan iş teslim alma sürüncemesi

mytheron

Öne çıkan mesajlar

başetmesin abi nedir. adam yapsın yapı marketini, kursun ve çalışsın. illa birileriyle başetmeye gerek yok. orta ölçekli olur, herşey usulüne uygun olur, keyif alarak çalışır adam.

baban da haklı ayrıca, biri gelsin senin masaüstündeki öğelerin yerini tamamen değiştirsin çıldırırsın normal olarak fasd
Sosyal ağlarda paylaş

Ben lazer kesim yapıyordum kendi atölyem vardı hali hazırda işliyor yaşım 32 2 de çocuk.
Kardeşim 29 yaşında o da yeni evlendi.Benim ticaret tecrübem daha fazla.Çok biliyorum demiyorum işi fakat yürüteceğimide kendide biliyor zaten söylüyorda yoksa almazdı dükkanı,çünkü kardeşim tek basına üstesinden gelemezdi.

Yavaş yavaş elini çekecek gibi görünmüyor benim kızdığım konu o.
Hani sipariş verilecekse oğlum rehberi aç,a firmasını ara fiyat al,sonra b firmasınıda ara ordanda fiyat al hangisi uygunsa ondan alalım gibi bir öğreti yok.
Alıyor telefonu nereyi aradıgını bilmiyoruz siparişi veriyor kaça geliyor haberimiz yok sormazsam.
Not alıyorum bende neyi nerden alıyor kaça alıyor diye.

Dükkan işleyişi süper şuanda.Şıkır şıkır işliyor,müşterimiz var şükür.Sorun olacak bir durum yok iş konusunda.

5kişiyiz genede eleman lazım.

Sürekli koşturuyoruz,barkod sistemine geçme isteğim de liste başında çok zaman harcıyoruz,liste ve fiyat teklifi hazırlarken.
Birde diğer amaçda kasaya vasıfsız birinide oturtsan yapsın istiyoruz,reyon görevlileri zaten olucak,yatmak gibi bir niyetim yok,belirttiğim gibi müşteri gezip bakarken aklına başka ürünlerde gelsin görsün alsın diye ki çok önemli bir şey bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle düşünün,1 milyoncuya giriyosun kasiyer var elemanlar var vs dıt dıt hesaplayıp paketliyip yolluyor.
Bukadar.
Biz gene aktif oyuncuyuz sahada.İlgi alaka üst seviyede gene.
Kaldıki zaten ben kendi işimin patronuydum devralmadan önce,niye tekrar patronluk girişiminbe gireyim?
Amacım işi geliştirmek,çalışırken yaptığım işden zevk almak.
Alçı taşıyoruz 20 basamak merdiven aşağısına,diyorumki konveyör yaptıralım,aşağısı tonlarca boya dolu,bi malzeme geldiğinde ortalık cümbüşe dönüyor..

Yer muşambası var 2m eninde,her siparişde 3kişiyi meşgul ediyor manuel elle tut çek kes vs diyorumki rulo yapalım duvara ordan tek kişi kesebilsin.
vs.
vs.vs
Sosyal ağlarda paylaş

Bak vitrini temizledik düzelttik dedimya,
1 tame parça vardı tek kalmış,bok gibi kutuda,kutusunu attım etiketide üstünde yazıyodu fiyatını biliyorum,bilmesemde listede yazıyor.
Düzeltiğimiz sabah geldim babam burdundan soluyor.Attı önüme parçayı önüme ,bunun fiyatı ne,hadi bul bakalım.
Te Allahım ne desem boş.
Kendide biliyor fiyatının nerde yazdıgınıda artislik yapıyor.Kaldıki vitrinde 10 senelik sinek böcek fosilleri vardı,gelen giden nolmuş buraya diyor,kendide geçen itiraf etti ürün getiren elemana,oraya koymamız satısları arttırdı diye
dsafasdfasd
Sosyal ağlarda paylaş

sardalya said:

siz devir aldiniz mi almadiniz mi?

parasini verdiyseniz o gitsin, vermediyseniz siz gidin tartisacaginiza. madem gitmeyecek niye devretmeyi dusunuyorlardi?

ne demisler startup atalarimiz, 2 tane super lider yerine 1 tane ortalama lider tercih ederim.

Biz devir aldık parasınıda ödedik,artık babamın bütün hisse,biz üstümüze almadık çocuklar olarak çünkü bankalarla vs hersey değişecekti,borç ödediğimiz için girmedik o işe şimdilik babamın üstüne.
Sosyal ağlarda paylaş

bende de benzer bir durum var.
beraber calisiyoruz. herseyi kendi yapacak. herseyi kendi bildigi yoldan yapacak. herseyi en mukemmel haliyle hesabini kitabini yapacak. hem bizim icin hem musteri icin hersey %100 mukemmel olacak diye muthis detaylarla ugrasarak calisiyor. hic riske girmek istemiyor. hersey muthis fazla zaman aliyor ve bu huyundan vazgecmiyor.

gecen konustum, baba bak bu kadar detaya iniyosun, bu kadar ugrasiyosun, mali alacak adam bu kadar detaya bakmiyor. 2 hafta once hazirladim verdim fiyat listesi. 2 haftadir daha iyi olucak, daha iyisini vericez diye tedarikcidir vsdir ugrasiyoruz adami bekletiyoruz bos bos dedim. musteri tanidik. baska fiyat bile bakmiyor. tanimadik normal musteri olsa simdiye baska yerden siparisi vermisti yoldaydi mal.
kabul etti sonunda.
belli bir yasa gelmis adamlar kendi kafasinin icindeki dogrulardan cikamiyorlar.
bikac konu daha var boyle, hersey bir otursun, hem paramiz yok, hem soyle hem boyle, ne olacagi belli degil vs diye beklettigimiz.

sizin yaptiginiz kepenkleri kapayip duzenleme yapmaniz gibi ben de artik girisicem. teker teker herseyi arastirip ayarlayip hesabi kitabi yapilmis bir sekilde onune koyucam. hersey bitti. sonucu bu. bu is olmuyor, veya bu is boyle oluyor. ok dememizi bekliyorlar. bugun okliyorum basliyoruz, bunun uzerinde degisiklik ne yapilabilir bir fikrin varsa oyle yapalim yoksa direkt basliyoruz boyle diyip baslaticam.

bende resmi olarak da hersey benim ustumde. tek sikinti kirmamak bozmamak. o da cok sikinti olmaz diye dusunuyorum acikcasi. bugun biraz kirilsin, ertesi gun duzelir. baba sonucta.
Sosyal ağlarda paylaş

sanayi içinde mi nalbur dükkanı yoksa standart mahalle etrafında mı?

Eğer sanayi içinde ise hiçbir insan gidip almakla uğraşmaz herkesin çok kısa zamanı var alt eleman çalıştırıp düzgün envarter tutup oğlum koş şunu al bunu getir yaptırman lazım. Eğer böyleyse baban haklı sen haksızsın yapımarkete dönüştürmeyin sakın batırırsınız
Sosyal ağlarda paylaş

NolaxThensbane said:

sanayi içinde mi nalbur dükkanı yoksa standart mahalle etrafında mı?

Eğer sanayi içinde ise hiçbir insan gidip almakla uğraşmaz herkesin çok kısa zamanı var alt eleman çalıştırıp düzgün envarter tutup oğlum koş şunu al bunu getir yaptırman lazım. Eğer böyleyse baban haklı sen haksızsın yapımarkete dönüştürmeyin sakın batırırsınız

cadde ortasında dükkan.
Yapı marketten kastım tam anlatamadım,insanlar rahatça gezsin gene biz bakarız.Ama her müşteriye pasif hırsız gibi tepesinde dikilip ne istiyon baska bişey lazımmı yoksa git der gibi davranmak.Hiç hoş değil
Sosyal ağlarda paylaş

bak şimdi namaza filan yolluyorum ezan okundugunda,eve yemege gönderiyorum,mesela bak az önce ben ve elemanlar kaldık 1bucuk saat evde takıldı,dükkan epey yogundu,götürüyoruz sorunsuz.
Ama o oldugunda panik butonuna basılmış gibi ortalığı velveleye veriyor,kendide geriliyor bizide geriyor,huzursuz oluyoruz,müşteride eminim huzursuz oluyodur.
Artisliğim biliyorum havasından değil,artisliğim dükkan ahır gibi olmuş 23 yıldır,ortalık b.k gibi pis ve düzensiz.
Yeni usüle geçmek olmazsa olmaz.
foto atardımda cıx içim elvermez bukadar pisliği görmenize
Sosyal ağlarda paylaş

Vay arkadaş.

Sonunda devraldınız, amca kalktı ortadan, win win.
Önemli olan buydu.

Sonrasında da zaten yazılmış ama detaylandırmak gerekirse, bazı küçük değişikliklerin zorunlu hale geldiğini anlatmanız lazım. Özellikle MÜSLÜMAN olduğu konusundan damarından girerek dükkanın düzen tertip ve temizliği konusunda kendisini ikna etmen kolay olacaktır Musticiğim.
Daha sonrasında da en çok sattığınız ürünleri vitrinleme ve daha kolay erişebilir yerlere alıp sergilemeniz hem görsel hem de sizin iş adam saat enerjiniz açısından size biraz kâr sağlar.

Fatura vs işi mesela. 20 küsür yıldır o şekilde alıştıysa o şekilde bir süre daha gider. O şimdi "kendi arazisini işaretleme" derdinde. İki tane genç aslan gelmiş, kendi sürüsünden hatun araklamaya çalışıyor yeni taktiklerle. O zaten namaza yemeğe gide gele bi süre sonra kendine başka uğraş bulup daha da az zaman geçirecek dükkanda ve tamamen size devredecek. Çünkü onun da enerjisi biyere kadar. Tartışma yüksek ses vs olayını da konuşun. Bak bereketi kaçar dükkanın, geçen müşteri geldi tartıştığımızı duymuş yakışmıyor dedi vs gibi akıl oyunları yapabilirsin.

O yüzden bir süre böyle davranması normal. Önünüze bir barkod listesi koyup, küçük envanterleri direk kasadan okutup adetle yancı elemana da gidip getirmesi şeklinde hem onun hem de sizin sisteminizde entegre edebilirisiniz bir süre. Hem listede fiyat güncellendikçe paçavra kağıt parçaları yerine, daha temiz anında PC üzerinden birim fiyat düzenleyebilirsiniz.

Dükkanın yeri işlek cadde, semtin bilinen esnafı sonuçta. Ama hatırladığım kadarıyla gözle rahat görülür bir tabelası ya da işaretçisi yok. Bunları da ayarlayabilirsiniz. Reklamcılarla aran iyi. İyi aydınlatmalı güzel bir tabela yapabilirsiniz görsellik açısından. Dış cepheyi yeni bir boya ile boyayıp "yenilikçi" bir görünüm verirseniz yukarıda da yazdığım gibi temizlik kısmından yumuşak karna vurabilirsiniz. Hem de yaptığınız yapacaklarınızın habercisi olur.

Müşterilerin de belli bir alıştığı rutin olacak. Onların da alıştığı "comfort zone" u bozmadan yukarıdaki gibi ufak şeylerle işleri hızlandırıp enerjinizden kazanabilirsiniz.

Allah bol kazanç versin.
Sosyal ağlarda paylaş

Müşterilerin gezip ürün alması mantıklı ama barkod işini ertele 3-5 yıl daha. Yani gene müşteri gezsin alsın ama barkod olmasın. Barkod olayı sanıldığı kadar pratik birşey değil. Dördüncü gün barkod makinesine kafa atarak kırarsın.

Baştan sona dükkanı yenilemektense ufak ufak parçalar halinde yenilemek daha mantıklı. Vitrin örneğinde olduğu gibi o bahsettiğin rulolu muşamba sistemini getir mesela. Baban görsün yeniliklerin işe yaradığını. Ardından başka bir köşeyi daha düzenlersin. Çivi soran adamı yönlendirirsin bir köşeye çivisini seçip alır oradan. Yanına çekicini vs de koyarsın. Yavaş yavaş getirirsin hedeflediğin sistemi. Yalnız tekrardan söylemeden edemeyeceğim barkod sisteminden uzak dur.

Babanı komple dükkandan uzak tutmak mümkün olmaz. Adam ömrünü vermiş. Çoluk çocuğa bırakmaz dükkanı. Dükkan ile ilgili farklı işlere yönlendirmen mümkünse öyle şeylere yönelt babanı. Gene dükkan için uğraşsın ama size engel olmasın.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...