Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İzmir'deki kedi evini kaldırttıran veteriner

Aceace

Öne çıkan mesajlar

cicibeybe said:

Nekro said:

kısırlaştırması gerekiyor.

Neden?

Nedeni çok basit değil mi ? Sokak hayvanların fütursuzca üremesini engellemek. Özellikle kedileri kısırlaştırmadan besliyorsan en az o kediyi sokaga atan insan kadar suclusun.

Şu an bizim sitede var böyle bir kedisever. Kadın önce kendi balkonunda yer yaptı siteye gelen kediye. Sonra bu hayvan dogurdukca dogurdu. 1 seneden az surede 2 tane kedi varken su an delibas gibi 8 tane falan kedi geziyor. Uysal da degiller her kapıdan cikana yemek vericek diye yanasiyor zavallılar. Kadında en son balkon kullanılmaz hale gelince dagitti balkondaki yuvalarını.

Bu hayvanseverlik degil gerizekalılık. Böyle sadece yemegini suyunu verip hayvanın cogaldikca cogalmasını saglayip sorumlulugunu üstlenemiyorsan yarardan cok zarar veriyorsun. So called hayvanseverlerin %99 unun da yaptığı bu. Önüne yemegini suyunu koyarım vicdanım rahat olsun kafası.

Yoksa kediyi kopegi herkes seviyor zaten. Ama sokak hayvanları bir sorun. Bunu soyleyince de gözünüzü seveyim biraz beyninizle dusunun.
Sosyal ağlarda paylaş

Hayvanları Koruma Kanunu hakkındaki bilgisi HAYTAP vs. suistimalci, demagog, işgüzar derneklerin sattığı kadarından ibaret olan bazı arkadaşlar yine buraları yeşillendirip sel bastırmışlar bakıyorum. Sokak hayvanlarının kısırlaştırılması gereksinimine "neden" diyen bile çıkmış maşallah.

Evet, belli bir habitata alışmış bir kedi/köpeğin zorla o ortamdan kovulması, dövülmesi vb. gibi davranışlar kanuna aykırıdır. Fakat aynı kanuna göre, ortak alanda hayvan barındırmak isteyen kişiler;

- İnsanların ve hayvanların hijyen ve sağlık şartlarını (aşı, herkes açısından sağlıklı birer beslenme ve dışkılama alanı, bu alanların temizliği gibi) sağlamakla,
- Belediyeden "bu hayvanı ben besliyorum" diye belge almak suretiyle kaydettirmekle,
- Kısırlaştırılmalarını sağlamakla,
- Ortak yaşam alanlarına veya diğer maliklerin mallarına verilecek zararları tazmin etmekle yükümlüdürler.

Sokakta her gördüğü hayvanı apartmana toplayıp, bunlara gece çöpe dökeceği soslu makarnayı döküp, kısırlaştırmayıp, aşı yaptırmayıp, utanmadan kendine hayvansever diyen insanlar; olsa olsa sahte vicdan yapan poserlardır.

İki kediyle yaşayan biri olarak iki senedir sitenin kapalı otoparkında (ki burada motosikletler ve etrafının kapatılması yasak olan daire depoları da bulunuyor) yerlere yemek dökerek kedi besleyen üç beş tanesiyle uğraşıyorum bu işgüzarların, o yüzden sürece ve kanuna hakimim. Hayvan sevmek komşuluk saygısının ve hijyenin önüne geçiyorsa orada duracaksın.

Random sokaktaki hayvanın önüne iki lokma koymakla konunun açılmasına neden olan durum çok farklı bu arada, epey derail yemiş, yeni fark ettim. Benim sözüm hayvan besleyeceğim diye ne insan hakkı, ne komşuluk hukuku, ne KMK, ne HKK bırakan sözde hayvansever apaçilere. Belediyenin sokak hayvanları konusunda izlemesi gereken politikaya falan girersek bitmez o iş. Kısırlaştırma en temel husus tabii ki.
Sosyal ağlarda paylaş

idilik said:

Evet.
İlk mesajı epey önce okumuştum. Aceaca veterineri yani yöneticiyi destekliyormuş meğerse. Neyse, kendi söylediklerimle ilgili özet; sokak hayvanı sorununu ( yetersiz barınak, yetersiz bakım -aşı, kısırlaştırmav.s-, pet shoplarda hayvan satışı, evcil hayvana chip, konuyla ilgili eğitim v.s) çözmek onlara mama-su veren hayvanseverlerin değil, devletin ve belediyelerin işi.

İlk postta da yazmıştım. Tekrarlayayım.

Herkes bakımlarını yaptırdığı müddetçe istediği kadar hayvan bakabilir. Eşimin eski iş arkadaşı yıllar önce trafik kazasında kızını, bir kaç ay kadar önce de kanserden eşini kaybetti. Evinde 17 kediyle yaşıyor. Apartmanından şikayet eden kimse yok. Çünkü kol gibi para kazanıyor (özel eğitim öğretmeni) ve kedilerin aşılarını düzenli yaptırıyor.

Bu olaydaki kadın bakım yaptırmadığı için apartmanın bir de değil 2 kere pirelenmesine neden oluyor. Sokaktaki bir hayvanın beslenmesinden de bahsetmiyoruz. Sokak hayvanını besleyebilir. Beslesin de zaten. Yıllardır sokak köpeklerine verdiğimiz yemeği hesaplasam araba falan alırdım sdfsd. Sorun onlarca kediye apartmanın girişinde ev yapıp, bu kedilerin hiç bir aşısını yaptırmamış olması ve bunun sonucunda bütün apartmanın sağlığını riske atması.

Zaten apartmanın yöneticisi özel veteriner de değil. Direk belediyede çalışan barınak veterineri. 5199'u ezbere bilen, kadına defalarca laf anlatmaya çalışan biri.

DHA'nın mükemmmmmmel muhabirleri işlerini doğru yapmadıkları ve iki farklı tarafı olan bir haberi tek taraflı yayınladıkları için biz uğraşıyoruz resmen.
Sosyal ağlarda paylaş

Ha beni hayvan sevmeyen biri olarak da görmeyin lütfen.

2 köpeğim var. 2'sinin de kulakları delik (belediye normal olarak kısırlaştırılan ve kuduz aşısı vurulan köpeklere küpe takıyor) Birini direk sokaktan diğerini ise bu veterinerin çalıştığı belediye barınağından sahiplendik. Bu zamana kadar sokakta yaşayan 5 köpeği evimize alıp, bizzat yıkayıp, aşılarını cebimizden yaptırıp sahiplenmelerini sağladık. Şu anda yaşadığımız evin civarındaki köpeklere maddi gücümüz elverdiğince yiyecek de sağlıyoruz.

Ama evdeki hayvanların aşılarını yaptırmamak suretiyle, apartman sağlığını tehlikeye atmak, üstüne "HOYVON SOVMOYOSONOZ SOZ" diye mahkemelik olmak çok farklı bir durum.
Sosyal ağlarda paylaş

@Aceace, konuyu saptırdık gerçekten. Ama bu sokak hayvanları konusu gerçekten içler acısı ve Baggio'ya cevap verdikten sonra kendi adıma uzatmayı düşünmüyorum. @Baggio, yasadaki sözünü ettiğin maddeler, sahipli hayvanlarla ilgili. Yani kendi sahipli hayvanına hem evinde hem ortak alanda, ya da yalnızca ortak alanda bakım veriyorsan geçerli. O durumda sahibi olduğun hayvanının her türlü sorumluluğu sana ait elbette. Yasada "sahipsiz hayvan" diye tanımlanan sokak hayvanlarının ise belli bir yerleri yurtları yok. Tabii ki mama verilen yerlere toplanabiliyorlar ama belirli bir bölge olmayabiliyor toplandıkları yerler. Yani bireylerin gurup halindeki bir sürü hayvanı sahiplenip, bakımını yapabilmeleri mümkün değil zaten. Bu sahipsiz hayvanlara mama, su verdi diye insanların tüm bakımlarından sorumlu tutulmaları mantıksız ve yasada da böyle bir şey yok dediğim gibi.

Hayvanları beslemek adına çevre kirliliği yaratan, her türlü pisliği yapan, hayvana mama verince işin bittiğini düşünüp temizlik konusunda hiç bir sorumluluk almayı akıl etmeyen sürüyle insan var, haklısın. Hayvan ve hayvansever düşmanlığında büyük payı olduğunu düşünüyorum bu geri zekalıların. Zaten bir genel sorun da o; ne kadar pis bir milletiz. Gürültü kirliliği, çevre kirliliği... Neyse bu da apayrı bir konu.
Sosyal ağlarda paylaş

Aceace said:

Şubat ayında açtığım başlığı hortlatıyorum.

Kadın, eşim Onedio'da işin iç yüzünü yazdığı için şikayetçi olmuş. İfade vermeye gideceğiz... Çıldırmamak elde değil.

abi senin yazdığın şeyi yazmış.

nasıl bundan şikayetçi olabilmiş ki kadın? hakaret yok bişey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

baggio emekli albay mısın abi ya. az relax.

nerde devlet nerde belediye demeye gerek yok. hayvanların hayrına bir politika izleyecek hükümet göremeyiz. o yüzden siz besleyin sahip çıkın. siktir edin komşuyu. komşudan hayır gelmez hayvandan gelir.

sokaktaki kedileri besliyorum diye bazen kapıcı geliyor komşular istemiyor diyor. içimden sikerim komşunu diyor ve mama vermeye devam ediyorum. hiçbir zararı da yok yani hayvancağızların. her yer şantiye her yer toz toprak pis. mahallelerin ağzına sıçtılar. geriye bi hayvanlar kaldı.
Sosyal ağlarda paylaş

Oo iyi rage acmislar.

Zaten bulundugum yerde sizin hayal ettiginiz ortam yaratilmis durumda. Sokakta hic hayvan yok, hersey devlet eliyle kontrol altinda. Bence ideali bu degil. Beyinli arkadaslar yardirmaya devam edebilir.

Ozellikle kedilerin sokakta yasamasinda yanlis bir sey gormedigim givi sokakta yasayan hayvanlarin kisirlastirilmasini da istemem. Insanlarin hayvanlarla nasil birlikte yasayabileceklerini ogrenmeleri yeterli. O garibanlar sizin keyfiniz veya rahatiniz icin yasamiyor o yuzden siz rahatsiz olmussunuz olmamissiniz cok da tin acikcasi.

He suanki haliyle de idealden uzak. Ama buradaki hale yeglerim acikcasi.
Sosyal ağlarda paylaş

Lopeth said:

bir elde bir çok canlının açlıktan ölmesi var, diğer elde insanların yaşadığı minor rahatsızlıklar (alerji, korkma, tiksinme vs) var

şu açlık sefillik olmasa insanlarla muhatab bile olmaz şu hayvanlar

Minör rahatsızlık derken hatan var ben hayvanları severim ama kediye allerjik astımım var, hiç allerjik astım yaşadın mı da bu kadar büyük bir sorunu minör diye geçiştiriyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

Sana minor, baskasina major. Niye ajitasyon yapiyosnuz ayrica, kimse hayvanlar acliktan olsun ya da insanlar beslemesin demiyor. Onca anlatilan seyi sadece kendi anlamak istediginiz kisimlari ile ayiklayip cevapliyosunuz. İnsanlarin hayvanlarla yasamayi ogrenmesinden once insanlarin diger insanlarla yasamayi ogrenmesi gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla benim çözümüm yok öyle bir iddiam da yok ancak ne yazıkki mesela kedi ile ben aynı ortamda bulunamam bundan dolayı biri gelip benim bulunduğum ortamda kedi barındıramaz çünkü aksi halde ben barınamam. Yani ortak alana, bu yaşadığım apartman olur ya da ne bileyim ofis olur kafana göre kedi alıp gelip besleyemezsin.
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

Sana minor, baskasina major. Niye ajitasyon yapiyosnuz ayrica, kimse hayvanlar acliktan olsun ya da insanlar beslemesin demiyor. Onca anlatilan seyi sadece kendi anlamak istediginiz kisimlari ile ayiklayip cevapliyosunuz. İnsanlarin hayvanlarla yasamayi ogrenmesinden once insanlarin diger insanlarla yasamayi ogrenmesi gerek.

Ne ajitasyon yapicam abi. Istanbulda gordugum durum icin konusuyorum, bence kisirlastirma ve bu yontemlr yavas yavas sokak hayvanlarini bitirme benim yasamak istedigim cevreye ulasmami saglamiyor. Haliyle karsi cikiyorum. Rage acip saygisiz yazanlara da lel cekip geciyorum.

Oncesi sonrasi yok ayrica, toplum zaten insanlarin insanlarla yasamayi ogrenmesini gerektiriyor haklisin bu da bir eksik. Ama denklemde hayvanlarin da olmasi gerektigini savunuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Luriel said:

Valla benim çözümüm yok öyle bir iddiam da yok ancak ne yazıkki mesela kedi ile ben aynı ortamda bulunamam bundan dolayı biri gelip benim bulunduğum ortamda kedi barındıramaz çünkü aksi halde ben barınamam. Yani ortak alana, bu yaşadığım apartman olur ya da ne bileyim ofis olur kafana göre kedi alıp gelip besleyemezsin.

Abi sunu da savunmadim zaten. Apartmanda bir topluluksunuz, herkesin rahatini dusunmesi gerek o toplulugun. Benim tum yazdiklarim sokak hayvanlari bitmeli taraftarlatina.

He sen sokakta da kalmasinlar diyosan sacma ama.
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

oldukça haklı
Sosyal ağlarda paylaş

Luriel said:

Lopeth said:

bir elde bir çok canlının açlıktan ölmesi var, diğer elde insanların yaşadığı minor rahatsızlıklar (alerji, korkma, tiksinme vs) var

şu açlık sefillik olmasa insanlarla muhatab bile olmaz şu hayvanlar

Minör rahatsızlık derken hatan var ben hayvanları severim ama kediye allerjik astımım var, hiç allerjik astım yaşadın mı da bu kadar büyük bir sorunu minör diye geçiştiriyorsun?

Dünya senin etrafında dönmüyor yalnız. Sen bir istisnasın. Rastgele bir insanda belki astım vardır diye sokaktaki bütün hayvanları toplayıp dağa çıkarıp orada yemek verip sonra geri mi getirelim? Benimde kedilere alerjim var. Kediye dokundum mu gözlerim görmez oluyor yaştan, duramıyorum hapşurmaktan.

Apartmana kedi köpek sokmayınca hijyenik problemler yok olmuyor. Dokunduğunuz her yere, bastığınız her kaldırıma, önünde oturduğunuz her ağaca, daha akla gelmeyen bir çok yere ya köpek işemiştir ya da kedi sıçmıştır, ya güvercin sürtmüştür.

Tanımadığım hayvanlara paraya kıyıp yemek vermeye çok hevesli değilim ben. Sokakta bir tane hayvan olmasa keşke. 100 yıl sonra düzgün, sosyal bir hükümet seçip bu problemi ortadan kaldırana kadar vicdanımızı rahatlatmaya devam edeceğiz böyle.

Ayrıca ajistasyon lafından da nefret ediyorum. En ufak vicdanı konuda hemen "ajistasyon rörörö" diye çemkirmeye başlıyorsunuz. Kendi kendinize konuşun burada "insanlar beraber yaşamayı öğrensin" diye. Kedi vs değil, 2 tane suriyeli çocuk girse apartmana yine astımınız tutar sizin.
Sosyal ağlarda paylaş

Lopeth said:

Apartmana kedi köpek sokmayınca hijyenik problemler yok olmuyor. Dokunduğunuz her yere, bastığınız her kaldırıma, önünde oturduğunuz her ağaca, daha akla gelmeyen bir çok yere ya köpek işemiştir ya da kedi sıçmıştır, ya güvercin sürtmüştür.

Şu mantığın çok çok kötü, buradan yola çıkarsak dünyadaki her şeyi justify edebiliriz sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...