Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Açma kapama bedeli hırsızlığı

Fransuxa

Öne çıkan mesajlar

su, elektrik, doğalgaz gibi görevli bir çalışan gönderilerek yapılan kesmeleri az da olsa anlayabilirim. Oraya bir çalışanını yolluyor bu da vakit alıyor o yüzden sana 20tl geçirdim gibi.

Ancak mobil hat, internet, digitürk gibi online işlem merkezinden 1 tuşa basarak yapılan işlemden açma/kapama cezası alınması ciddi saçmalık.
Sosyal ağlarda paylaş

normal şartlarda öyle bir caydırıcılık yöntemi olmaz.
yasada belirlenen gecikme faizini çakar geçersin, belirli süre sonunda hala ödenmezse haciz maciz devam edersin.

ben tahsilatı beceremiyorum, o yüzden verilen hizmeti kesiyorum demek acziyet, açma kapama bedeli diye temerrüt faizi üzerinde bir maktu tutar almak vicdansızlık göstergesi bence.
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

açma-kapama bedeli fiziksel müdahale gerektiren şeylerde saçma değil, o iş için eleman çalıştırıyor ve eleman yolculuk yapıyor sizin evinize gelebilmek için. Mesele paraların çok yüksek olması, hazır para alcak yer bulmuşken geçirelim diyorlar.

bu doğru baya. eleman/araç istihdam ediyor şirketler bu iş için. ama alınan ücret resmen havadan gelir kaynağı oluyor yüksek olduğu için.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

hizmet durdurulması nasıl caydırıcılık oluyor yahu. kelimenin anlamını öğrenin bari.

alışverişin bittiği noktada neyi neye caydırıyorsun.

he evet elektrik su falan kullanmayı kesecek adam ömür billah..

Ne var kelime anlamında ayrıca? Benim için faturanın geciktiği zaman hizmetin durdurulacak olması, geç ödemeyi caydırıcı bir unsur. Bu sebeple geç ödeme yapmam, daha ne gibi bir deeper anlamı var kelimenin asdfg
Sosyal ağlarda paylaş

yumy said:

Ne var kelime anlamında ayrıca? Benim için faturanın geciktiği zaman hizmetin durdurulacak olması, geç ödemeyi caydırıcı bir unsur. Bu sebeple geç ödeme yapmam, daha ne gibi bir deeper anlamı var kelimenin asdfg

caydırıcılıkta olay zort ettiği noktaya gelmeden, gelmesine engel olması için sebep vermekten ibaret. yani kankamsın ama borcunu ödemezsen kedinin götünü keserim gibi bir senaryo.

borcunu ödemezsen hizmet kesilir caydırıcılık öğesi değil, alışverişin temeli zaten. hizmet alıyorsun, karşılığını ödemezsen hizmet kesiliyor. e o senaryoda müşterinin bu hareketi tekrar etmemesini teşvik eden bir durum yok. hizmetin kesilmesinden rahatsız olacak adam faturasını ödeme alışkanlığına, hesap kitap bilmeye aşinadır zaten.

sen sopayı bilmeyen için koyuyorsun ki faturayı ödemediği zaman cebinden fazladan para çıkacağını bilsin ve bu durumdan kaçınmak için ek bir sebebi olsun.

ayrıca yaşamsal hak falan değil özel işletmelerde bildiğim kadarıyla artık hepsi. tamamen duygusal. parasını vermezsen öyle bir hakkın yok.

bu önlemleri düşünürken kendinizden yola çıkarak düşünmeyin. sen hayatında 2 defa bu durumla baş başa kalıyorsan ülkede milyonlar var gelir gider dengesi bilmeden hizmet alıp da sonra borç batağına batan. kredi kartı kullanımının yaygın olması, borçlanmanın bu kadar etken olmasının sebebi bu davranış alışkanlıkları. hani işin etik, hukuki tarafını bilmem ama özel sektör kimsenin amca oğlu değil. böyle bir uygulamaya izin verildiyse büyük ihtimal bunu destekleyecek bir davranış patterni vardır diye düşünüyorum. aksi takdir de davalardan falan emsaller çıkardı herhalde. bilemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

yumy said:

caydırıcılıkta olay zort ettiği noktaya gelmeden, gelmesine engel olması için sebep vermekten ibaret. yani kankamsın ama borcunu ödemezsen kedinin götünü keserim gibi bir senaryo.

oahscofıjaol anladım, mantıklı.
Sosyal ağlarda paylaş

Ama yine de su elektrik ipe ipe kullanacağımız şeyler olduğu için hizmet durdurmak da sanki bir caydırıcılık katıyor. Diğer alışverişler için haklısın, alışveriş bittikten sonra caydırıcılıktan bahsedemezsin, bu temel ihtiyaç biraz farklı sanki.
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

kapama açma bedeli konusunda turkcell veya internet hizmeti için katılıyorum. adam oradan bir butona basıp kesiyor veya açıyor gsm/internet hizmetini. neyin bedelini alıyor allasen. ama igdaş falan sana adam yolluyor kapatmak için, bir giderdir bu da yani. para kesmesi mantıken normal.

bende buna katılmıyorum

birisi para harcayıp tek tusla acılıp kapanabilen teknolojiye yatırım yapmış ve bundan kazanıyo, ne kadar kazandığı tartışma konusu cok hakim değilim ücretlendirmelere

diğeri kara düzen, insana dayalı hata payı yüksek bi şekilde hizmet veriyo

evet turkcell veya internet hizmetleri için bu tür teknolojileri kurmak ve bakımını yapmak çok zor/masraflı değil, diğer örneklere nazaran ama sırf işin içine insan eforu giriyo bu bi gider demek çok ileri görüşlü bi bakış açısı gibi gelmedi bana

düzgün bi örnek değil(e-devlet) ama; atyıorum 5 yıl öncesine kadar adli sicil belgesi almak için, para verip gidiyoduk adliye ye, sıra bekliyoduk işlem bedeli ödüyoduk vs.. şimdi internetten e-devlete girip aynı dosyayı istedimiz zaman istedimiz kadar para ödemeden şak diye alabiliyoruz gibi..
Sosyal ağlarda paylaş

hizmetin kesilmesi hizmetin alınmasına engel değil abi. sonuçta kapına kadar gelmiş zaten. buradaki bazı arkadaşların belirttiği gibi. "sinir oldum, mührü kırdım" olayı onlar için gündelik bir senaryo. adam faturayı ödemiyor ama kullanmaya devam ediyor.

doğudaki bütün kaçakların temel mantığı buna dayalı zaten. ülkede aldığımız hizmetin kol gibi pahalı olmasının en temel dayanaklarından biri.

"tahsil edemiyor yetersizler acısını bizden çıkartıyor" u da ben gerçekçi bulmuyorum. özel sektörden önce devlet elindeyken de tahsil edemiyorlardı. özel sektörün devletin kolluk kuvvetleriyle yapamadığını yapmasını beklemek baya çok naif geliyor. bataklık gibi ülke işte. bir tarafı batarken diğerini de aşağı çekiyor.

ülkeyi düşünürken doğudaki, anadoludaki insanlarıyla düşünün. sadece istanbul, izmir, ankara değil ülke.
Sosyal ağlarda paylaş

abi fahiş değil bildiğin fahişe fiyat o açma kapama bedeli. kemoterapiden sonra iş bulma götü başı toplayamama muabbetinden sonra epey bi bocaladım bende götü toparlayamadım hala iskiden geldiler işte kestik demişler suyu 40 lira açma kapama bedeli gibi bi rakam var. olm 40 lira lan. 40. 33 lira su bedeli var. 2 hafta önce bi daha gelmişler beni bulamayınca sitenin kapısındaki herife bırakmışlar kağıdı kestik haberiniz olsun demişler ama kesme falan yok su açık. 2 hafta sonra bi daha gelmişer kestiğimiz suyu açtığınızı kullandığınızı tespit ettik demişler bi daha kesmişler ceza.

bugün iski'de gittim ana bacı söve söve taksite bağlattım. sayacı sökücez falan demişler ona ayar oldum lan 300 küsur lira su borcu var 180 lirası galiba su bedeliydi yanlış hatırlamıyosam üstü bana ceza açma kapama vs.

godoşluk burda başlıyo işte. heriflere arkadaşım bana tahakkuk edilen bi kağıt yok ve suyu kestim diyip kesmemiş bu eleman dediğimiz zaman "E GESECEK ARGADAŞIN İYİ NİYETİNDEN O SAYIN ABİCİM" diyo bana herif. ulan tamam iyi niyetinden de 2 hafta boyunca ben su kesilmiş durumda oldugunu bilmiyorum ve 2 hafta sonra geldikleri zaman "dayı biz suyu kestik sen hala borcunu ödememiş + açıp kullanmışsın" kağıdı geliyor.

o digiturk turkcell gibi kurumların aldığı açma kapama bedelini savunan adamın banko bu işten bi çıkarı vardır yoksa savunucak bi tarafı yok. hani biliyoruz klasik paticik komününe mantıklı bile olsa "hmfps mutlak abi karşıt argüman sunmalıyım yoksa g.tümde çıban çıkar" düşüncesi hakim olduğundan tek tuş hatta tuşa bile basmadan sistemsel olarak açma/kapama yapılan bi düzenekte böyle bi para almak tamamen hırsızlıktır başka bişey değil.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...