Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Saç dökülmesini önlemek

monoscope

Öne çıkan mesajlar

Merhaba,

Alın bölgesindeki saçlar seğrelmeye başlamış böyle kelliği belli etmeye 1 kala durumuna gelmişler. Eldeki saçları korumak için neler yapmak gerekir sigarayı 2-3 aydır bırakmış durumdayım, alkol yok denecek kadar az, yediklerime dikkat etmeye çalışıyorum.
önerebileceğiniz, hormonlarla oynamayan, başarılı krem şampuan vs. şeyler var mı ?
Sosyal ağlarda paylaş

bioxcin serum + sampuandan fayda gormustum ben epey. duzenli kullaninca epey durdurmustu hatta bazi bolgelerde ufak tuylenmeye yol acmisti. bu tur tuylerin uzun vadede saca donusecegini falan soyluyorlardi hakkaten 1 sene civarinda falan tuyden kil formatina gelmeye baslamislardi. bende de icki, sigara yoktu stres cok azdi. bu 3 u resmen sac katili.

bi de testosteron var. yasla arttikca saclari dokuyormus.
Sosyal ağlarda paylaş

sanssizsansli said:

Bu konuda Prudent bilgili bi abiye benziyordu istiyorsan onu summonlamaya çalış.

summonlandım anında.

bioxcindir şampuandır iğne saplamadır sarımsak basmadır zeytinyağıdır bunlar sadece dış etkilerle oluşan dökülmelerde/yıpranmalarda işe yarar veya bir süreliğine saç çıkışınızı hızlandırarak sizi kandırır. kullanan erkeklerin olumlu etki gördüğünü söylemesi de bu yüzden, yıpranmış olanları tedavi ediyor, gerçekten gelişme görüyorsunuz, ama DHT arkada saç köklerini pompiklemeye devam ediyor yani genetik kodunuza uygun olarak. sonra da "bıraktım kel kaldım :)" diyorsunuz. bırakmasanız da kalacaksınız zaten. bir ihtimal de genetiğinizin o an durası olmuş oluyor. atıyorum 25te azıcık seyrelince panik olup bioxcin kullanırsınız, ama genetik olarak orada durur. siz onunla tamamen durdu sanıp bırakırsınız, hayatınızı yaşarsınız. 10 sene sonra 36. doğum günü pastanızı üflerken kremaya düşen iki üç tel saç, sonun başlangıcı olur. bunu bilemezsiniz. biraz makale gezerseniz bu tür ürünlerin biraz uzun vadede plasebodan hiçbir farkı kalmadığını görürsünüz zaten.

bunu önlemenin sadece ve sadece iki (artı bir opsiyonel) net, kanıtlanmış yolu var: DHT baskılayıcı (finasteride etc.) ya da minoxidil (şansınız yaver giderse). gerisi fasa fiso kısaca, kozmetik geçici çözümler. erkek tipi kellik şampuan tanımaz arkadaşlar.

DHT baskılayıcının kelliği önlemede (bakın önlemede diyorum, kel kalan adamı ibrahim erkal yapar demiyorum) işe yaramaması gibi bir şey söz konusu olmamakla birlikte oldukça düşük ihtimalle de olsa (bence göze alınmaz, %1 gibi bir orandan bahsediyoruz) dönüşü olmayan ereksiyon sorunları yaratma ihtimali var.

minoxidil (minoxil, rogaine etc.) ise çok daha masum bir çözüm. hatta kafanıza boşaltmadıkça hiçbir yan etkisi yok. ama gündüz kullanmanızı tavsiye etmem, inek yalamış gibi oluyor saçlar 2-3 saat. zaten tek doz yeterli, etken maddenin vücudu terk etme süresi 24 saat aşağı yukarı. iki kez kullanın demeleri biraz pazarlama hilesi yani, araştırmalara göre iki kullanım şeklinin farkı tam olarak sıfır, sığırlarca yalanmış gibi gezmenin manası yok gündüz gündüz. hem sürüp güneşe çıkmak da zararlı. günde gece 5 kez olmak üzere 15-20 yıl kullanıp hala memnun kalan sürüyle insan var. ama 2 yıl istikrarlı kullanıp hiçbir sonuç görmeyen de var. nasıl işlediği tam olarak bilinmiyor, zira aslında bu amaç için üretilmemiş, ama kesin etkisi araştırmalarla kanıtlanınca piyasaya bu şekilde sürülmüş bir ürün kendisi. DHT sebebiyle dökülmeler (erkek tipi dökülmeler) üzerinde etkili. klinik deneylerde yaklaşık %70 başarı oranı var. ama bu %70 da sizi yanıltmasın, kimisi harbiden halı gibi saç görürken kimisi üç tüy görüyor, bunların ikisi de bir gelişme teknik olarak. zaten tüm bu tedavilerde asıl amaç, tekrar altını çizerek söylüyorum, saç çıkarmak değil, kelleşmeyi durdurup olan saçı korumak. iki üç tüy çıkarsa o da sizin kârınız yani. ama şakak bölgesinde kapanma beklemek polyannacılıktan ötesi değil, çok çok çok şanslı olmanız lazım. olduğu halde dursa öpüp başınıza koyacaksınız, bu kadar. açılmaların kapanması genelde vertex denilen tepe bölgesinde oluyor, çünkü buradaki saçlar azıcık kalınlaştı mı döner olan bölgeye denk geldiği için kozmetik olarak kelliği çok daha fazla kapatmış oluyor. şakakta bu durum söz konusu değil maalesef.

üçüncü bir ek tedavi olarak da ketokonazol içeren şampuanlar (konazol etc.) var, bunlar normalde mantar için falan yazılıyor, ama ilginç bir şekilde klinik deneylerde saç çıkardığı kesin kanıtlanmış bir şey (ama DHT ile bağlantılı değil, sebepsizce saç çıkarıyor şu anki araştırma vaziyetine göre). aynı zamanda minoxidil sebepli kepek/kuruluk/kaşıntı oluşumunu de önler. haftada iki kezden fazla kullanılmamalı. önce bir kere hızlıca şampuanla yıkayıp duruladıktan sonra ikinci sürüşünüzde köpürtüp beş dakika bekleyip öyle yıkıyorsunuz. doğrudan erkek tipi kellikle savaşmasa da etkisi kanıtlanmış bir şey. ayrıca o kaşıntıyı pul pul deriyi de yok ediyor, baya iyi. sırf o yüzden bile kullanılabilir.

kullanacaksanız akşam yatmadan (mümkünse önce saçı yıkayıp, kurutup) minoxidil + doğal keyfinize göre bir şampuan + haftada iki ketokonazol içeren bir şampuan, tavsiyem budur. wax/jöle kullanıyorsanız (hayır, bunlar sizi kel bırakmıyor, genetiğiniz bırakıyor) devam edebilirsiniz, ama saçınızda o varken minoxidil sürmenizi tavsiye etmem, gözenekleri baya tıkıyor. en temizi yıkayıp, kurutup öyle sürmek.

tecrübemle de sabit. ama allah aşkına bunu kel kaldıktan sonra veya çok ileri aşamalarda yapıp sonra "neden olmadı" demeyin. seyrelme işaretleri gördüğünüz anda başlayın ve istikrarla devam edin, "kel kalayım ok yeter lan" diyene veya genetiğiniz nihayet minoxidili yenene kadar. çünkü bıraktığınız andan itibaren ~2 ay içinde minoxidilin çıkardığı tüm tüy+saçlar ve kullandığınız süre boyunca zaten dökülmesi gereken saçların tamamı haşır huşur dökülmeye başlayacak arkadaşlar. minoxidilin etkisinin geçtiğini mi gördünüz mesela, aklınızdan geçen ilk şey "aman zaten işe yaramıyor, bırakayım" olacaktır. aha o zaman boku yediniz işte. onun önlediği dökülmeyi de çatır çutur yaşayacaksınız. halbuki bırakmasanız belki 10 yıl daha nispeten saçlı kalabilecektiniz.

velhasılıkelam, genetiğiniz yine de sizi alt edebilir, ama bu sayede belki 5, belki 10, belki 30 sene sonra alt eder, belki 10 sene sonra %50 saça sahip olacakken %80e sahip olursunuz, belki %20 olacakken %60a, ama yüksek ihtimalle faydası olur. kısaca bu. bunu bilmenin bir yolu şu anda yok. kiminin saçı 20de seyrelmeye başlar ama 60ta tamamen kel olur, kimisi 32de başlar 33te kabak gibi kalır. bu uygulamaların işe yarama ihtimali de vücudunuzun kel kalma arzusunun şiddetine bağlı olarak düşüyor maalesef. ayrıca kellik için tüm bu çözümler kullandığınız süre boyunca etkili şeyler (finasteride hariç, kalıcı olarak çükünüzün boynunu bükebilir lol), bırakınca dediğim gibi kısa süre içinde geri dönüşü + muhtemelen fazlasını yaşarsınız. başlıyorsanız devam edin yani, bir noktada kabullenene, genetiğiniz yüzünden kaçınılmaz sona gelene ya da ölene kadar.

diyeceklerim bu kadar. bi sorusu olan varsa sorabilir, kelliğe karşı savaşımda sizleri yanımda görmekten onur duyarım sdloıkfghuıjksfbv

ek: kelleşmeye başladığınızı kendinize itiraf edin bir de. biliyorum insanın "mevsimseldir yeaa", "strestendir yeaa" diyip şampuanla geçiştiresi geliyor, ama siz gerçeğin farkındasınız içten içe, kıps. ayrıca saç ektirmek de öyle "kel kal bas saçı hohoho" gibi bir şey değil, harbiden kel kalan adamda at skinde kelebek gibi duruyor. hafif kellikte şakak bölgelerinde etkili sadece. daha öyle süper bir teknoloji değil yani sdf
Sosyal ağlarda paylaş

şampuan falan baya tırıvırı gerçekten
minoxil işe yaramıştı bende biraz, ama sonra alerji yapınca bırakmak zorunda kaldım. başkalarında yapmıyodur tabi muhtemelen, benim oç bünyemle alakalı bi durum. hepsi dökülmeden saç ektirme de olmuyor galiba, nolucak böyle bilmiyorum sdf.
Sosyal ağlarda paylaş

bunu keller çok söylüyor ikisi aynı testosteron değil abi sorry aynı oranda erkeğiz o bağlamda :/ hatta testosteronu DHT'ye (dehidrotestosteron) dönüştüren enzim kellerde daha fazla salgılandığı için saçlı erkeklerden düşük overall testosteron seviyelerine sahip olmaları daha muhtemel. üstüne bir de aynı hormon (DHT) prostat büyümesinin de sebeplerinden. 1,5-2 kat arası daha fazla risk taşıyor keller bu hususta. özünde prostatı yaratan hormon da bu zaten, fazlası zarar ama. ayrıca kelliğin sebebi saç köklerinin DHT'ye aşırı hassas olması da olabiliyor, illa DHT fazlalığından değil yani.

Saeros said:

şampuan falan baya tırıvırı gerçekten
minoxil işe yaramıştı bende biraz, ama sonra alerji yapınca bırakmak zorunda kaldım. başkalarında yapmıyodur tabi muhtemelen, benim oç bünyemle alakalı bi durum. hepsi dökülmeden saç ektirme de olmuyor galiba, nolucak böyle bilmiyorum sdf.

hepsi dökülmeden olmuyordan ziyade ekilen bölgedeki dökülmemiş saç köklerini mahvediyor, bu sefer de onlar dökülüyor, saçma sapan bir sonuç çıkıyor. bakalım saç falan klonluyolardı bi 10 seneye bi şeyler çıkar belki sdfljk

edit: söylediğim şey aynı kapıya çıkıyor ama farklı bi şey gibi söylüyorum nedense ben de ayrı bi malım
Sosyal ağlarda paylaş

PrudenT said:

bunu keller çok söylüyor ikisi aynı testosteron değil abi sorry aynı oranda erkeğiz o bağlamda :/ hatta testosteronu DHT'ye (dehidrotestosteron) dönüştüren enzim kellerde daha fazla salgılandığı için saçlı erkeklerden düşük overall testosteron seviyelerine sahip olmaları daha muhtemel. üstüne bir de aynı hormon (DHT) prostat büyümesinin de sebeplerinden. 1,5-2 kat arası daha fazla risk taşıyor keller bu hususta. özünde prostatı yaratan hormon da bu zaten, fazlası zarar ama. ayrıca kelliğin sebebi saç köklerinin DHT'ye aşırı hassas olması da olabiliyor, illa DHT fazlalığından değil yani.

HAYIR Bİ DEFA KELLER DAHA ERKEK TAMAM MI! :(
Sosyal ağlarda paylaş

ben şöyle birşey duymuştum. Şampuan kutusuna toz haline getirilmiş doğum kontrol hapı karıştırılıyormuş. Sonra saçlar o şampuan ile yıkanıyormuş. Anlatan kişi saç fışkırıyor demişti. Hatta o kadar kuvvetli bir etkisi varmış ki şampuanı yüze veya başka bir bölgeye değdirmeden yıkamak gerekiyormuş. Yoksa yüzünde filanda saç çıkarmış.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...