Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Legal mevzular, avgat arkadaslar bi bakin plz

di

Öne çıkan mesajlar

Ahali selam,

Simdi dedemden kalma bi kitapcik var bizde. El yazmasi, eski yazi ufak bisey. 6-7 ayri dil tespit etmisler ustunde, asirlik ya da daha eski oldugu tahmin ediliyo.

Merak ettigim su;

1 - Bunun tarihi eser sayilmasi mumkun mu? Sayilirsa elimizden alinir mi?
2 - Bunu benim yanimda tasimam sakincali olur mu oraya getirmek istesem.
3 - Bunun satisi icin mevzuati falan var midir? Tarihi eserse satabiliyo muyum mesela?

Bir de karbon testi nasi yapiliyo ve bunun ederinin tespiti icin nasi bi yere basvurmak lazim acep? Yurt ici yurt disi farketmez.

Tsk.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi dededen kalmışsa bunun tespiti gerekiyor. Rahmetli deden defineci ise sıkıntı. Yazmalarla alakalı resim paylaşabilirsen iyi olur. Satışı muhtemelen illegal yapılabilir ama legal koleksiyonerlik belgesi olmadığı müddetçe sataman.

Bu arada eseri hakikaten merak ettim 6-7 dil diyorsun çok eski diyorsun. Ölü bir dile ait metinler içeriyorsa bilimsel açıdan paha biçilemez olabilir. Ama yani tuhaf geldi.
Sosyal ağlarda paylaş

paparnoz said:

Şimdi dededen kalmışsa bunun tespiti gerekiyor. Rahmetli deden defineci ise sıkıntı. Yazmalarla alakalı resim paylaşabilirsen iyi olur. Satışı muhtemelen illegal yapılabilir ama legal koleksiyonerlik belgesi olmadığı müddetçe sataman.

Bu arada eseri hakikaten merak ettim 6-7 dil diyorsun çok eski diyorsun. Ölü bir dile ait metinler içeriyorsa bilimsel açıdan paha biçilemez olabilir. Ama yani tuhaf geldi.

latinceymiş
Ölü dil LUL
Sosyal ağlarda paylaş

paparnoz said:

Abi baskasinin yalancisiyim bu konuda, cidden bilebilecegim birsey degil ama arapca ya da eski yazi okuyanlar, seyhler sihlar okuyamadiydi gecen senelerde gosterdigimde.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Abi baskasinin yalancisiyim bu konuda, cidden bilebilecegim birsey degil ama arapca ya da eski yazi okuyanlar, seyhler sihlar okuyamadiydi gecen senelerde gosterdigimde.

Demek ki arap alfabesi ile yazılmış. Şeyh ve şıha okutmaya çalıştığınıza göre. O bakımdan Osmanlı veyahut en erken Selçuklu dönemine tarihlenir. Ama yani şu an farazi konuşuyorum tek satırını göstersen anlarım hangi dönem olduğunu.
Sosyal ağlarda paylaş

Matbu (yani matbaadan çıkma) olmayan osmanlıca'yı öyle her babayiğit okuyamaz. Göstedikleriniz bu işten anlamıyor da olabilir. 6-7 dil yazılı olduğu bana inandırıcı gelmedi açıkçası. 6-7 dil yazılı bir şey ancak turist rehberi olabilir. Belki de farklı kişiler tarafından yazılmıştır.
Farklı el yazıları, neredeyse farklı osmanlıca demek.
Sosyal ağlarda paylaş

reyou said:

bi ss atsana belki biren biri cikar.

bir de el degirmeni gibi birseyin kullanim kilavuzu cikmasin?

Ulu orta SS atmiyorum zira cok detay vermek istemedigim bir durumdan oturu sakincali olabilir gibi geliyor. Yalniz paparnoz'a DM'den yuruyecegim bi :)
Sosyal ağlarda paylaş

gereksiz gizem gereksiz endise ..bu ulke bilmem kac yuzyillik saray arsivini copcuye mandalla satti..super degerli denen eserler ortalikta yok ya satildi ya adamin biri goturup kendi esyasi gibi kullandi vs vs..envanter yok..ceylan derisi vs degilse salla kimse sormaz bile..sahhafa satmaya goturuyorum abi der gecersin..

okunur okunmaz kismini ..abi matbu yazi degil ise zor be..ben kendi yazimi okuyamiyorum bazen..yazmaya yazmaya unutuyorsun yazi yazmayi..
Sosyal ağlarda paylaş

Ulan kesin cok degerlidir, pesimize duserler degil derdim, degerli cikacagindan yana umudum pek az da baska hayati onem tasimayan bir sebepten dolayi paylasmiyorum ulu orta. Gercekliginden de cok emin olamadigim ama ihtimal verdigim bir rivayet ile alakali, haliyle riske atmiyorum.

Foruma termometre koyup ARKADASLAR BU NE COK DEGISIK BISEY SANIRIM diyen gerzekle ayni kefeye koymayin plz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...