Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Telefon ve Sar değeri

Khiran

Öne çıkan mesajlar

Şimdi Çinli bir marka var Xiaomi diye duymuşsunuzdur. Bunun da Mi5 diye bir telefon modeli var. Türkiye'de hepsiburada gibi sitelerde 1000 - 1200 TL arasına bulunabiliyor ve donanım açısından da 2 - 2500'lük telefonların seviyesinde.

Şu sıralar yeni bir telefon baktığım için en dikkatimi çeken bu oldu ama biraz araştırdım ve sar değerinin 1.49 olduğunu gördüm. Amerika'da bu şeyin yasal üst sınırı 1.6'mış. Ama biraz daha bakındım ve iPhone 7 gibi milletin çatır çutur aldığı telefonda da 1.38 olduğunu gördüm.

Bi yandan fiyat/performans şeyine bakarak her gün sepete ekliyorum, diğer yandan da şu Sar olayı yüzünden sipariş vermeden sepetten çıkarıyorum.
Bu telefonu kullanan veya konuyla ilgili bilgisi olan var mıdır? Alsam bu telefonun bana uzun vadede zararı olur mu gerçekten? Ne yapsam bilemedim valla.
Sosyal ağlarda paylaş

iphone alma da ne alırsan al diyerek zamanın başlangıcından beri süren nefreti körüklüyorum.

insan gibi post: cep telefonlarının uzun vadede bir zararının olmadığı da meçhul. varsa da kaç milyor dolarlık sektör, firmalar yedirmez. ben sallamıyorum şahsen, yediğimiz her şey gdo, aldığımız her nefes egzoz, baktığın her şey göz kanseri yapıyor bla bla.
Sosyal ağlarda paylaş

1-1 iliskilendiremiyorsun ama onceki bilgilerimiz radyasyonun mutajen oldugu yonunde..sen bir de bunu kafana dayar kullanirsan..kaldi ki olay sadece bireysel kullanim degil yayginlasan -imei sayisi tr nufusu sayisini geceni cok oldu bu arada- baz istasyonlari bunlarin 4.5 g vs sebebi ile daha kuvvetli yapilanmasi--son kismini tamamen uzvumdan uydurdum-

demis..

bir de bu isler dokumantasyon arastirma yayin vs parayi verenin dudugu caldigi isler..1 tane zararlidir evet yayinina karsi parasini verip 100 000 tane belki olabilir bilemiyoruz daha cok arastirma yapilsa guzel olur yayini yapar algiyi koreltirsin..
Sosyal ağlarda paylaş

Günümüzdeki telefonlar arasında en düşüğü Galaxy S7 Edge. Son bir haftada açıklandı bu veriler. Ölçümler çok yeni yani.

En düşükler (sırasıyla);

Samsung Galaxy S7 Edge (0,264)
Asus ZenFone 3 (0,278)
Samsung Galaxy A5 2016 (0,290)
Lenovo Moto Z (0,304)
OnePlus 3 (0,394)
Samsung Galaxy S7 (0,406)
HTC 10 (0,417)
Sony Xperia XA (0,473)
Honor 5X (0,560)
Samsung Galaxy A3 2016 (0,621)

En yüksekler (sırasıyla);

Honor 8 (1,5)
Huawei P9 (1,43)
Apple iPhone 7 (1,38)
Apple iPhone 7 Plus (1,24)
Honor 5C (1,14)
Sony Xperia X Compact (1,08)
Sony Xperia XZ (0,870)
LG G5 (0,737)
Apple iPhone SE (0,720)
Sony Xperia X (0,720)

Kaynaklar;

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3
Sosyal ağlarda paylaş

dana22 said:

1-1 iliskilendiremiyorsun ama onceki bilgilerimiz radyasyonun mutajen oldugu yonunde..sen bir de bunu kafana dayar kullanirsan..kaldi ki olay sadece bireysel kullanim degil yayginlasan -imei sayisi tr nufusu sayisini geceni cok oldu bu arada- baz istasyonlari bunlarin 4.5 g vs sebebi ile daha kuvvetli yapilanmasi--son kismini tamamen uzvumdan uydurdum-

demis..

bir de bu isler dokumantasyon arastirma yayin vs parayi verenin dudugu caldigi isler..1 tane zararlidir evet yayinina karsi parasini verip 100 000 tane belki olabilir bilemiyoruz daha cok arastirma yapilsa guzel olur yayini yapar algiyi koreltirsin..

Burda SAR ile sievert birbirine karışmasın. Genelde radyasyon deyince ionizing radyasyonla telefonların yaydığı enerji bir tutuluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Bright said:

Cep telefonu kullanma o zaman?
Bilgisayar ekranına bakma
Hatta şehirde de yaşama, her şehirde elektrikli cihazlardan dolayı belirli bir seviyede radyasyon standart
Mikrodalga da kullanma
Rontgen de çektirme

Abi aynı şeyler mi? Cep telefonu dediğin şeyi günde kaç kez beyninin dibine sokup defalarca sağlam bir radyasyon yiyorsun. Hele dediğim model gibi yüksekse değerler günlük baş ağrısı bile yapar sanırım. İlk postta dediğim modeli almaktan vazgeçtim şahsen
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...