Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gsync ve G502

bingildak

Öne çıkan mesajlar

tn deki renk kaymasinin aciyla alakasi var kafanin kipirdamasi ilede alakasi oluyor. takmazsin umursamazsin ama ips ile tn bu konuda kiyas kabul etmiyor oyunun canli renklerle oynanmasi baska soluk renklerle baska. daglar kadar fark var arada beyefendi. w3 wow vs o kadar farkli ki iki monitorde yerim ms ini yani.

ha dersen ben 1 ms de oyun oynuyorum yukarisi benim kalitemdeki oyuncu icin kabul edilemez o zaman tamam :D
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni bakış açısı değişince renk kayması diyorsun da yükseklik, açı falan ayarlanıyor monitörlerin çoğunda. Kafan sürekli yukarı aşağı oynamıyorsa sıkıntı yaratmaması lazım :)

IPS'in renkleri çok daha güzel tabi, orası tartışılmaz. TN panellerin siyahlar falan rezalet ötesi.
Sosyal ağlarda paylaş

nasıl ya. ips panelin en zayıf yanı siyahlar bir kere.

benim derdim 1-4ms farkı değil o zaten fareden ekrana gelene kadar kaybolup giden bir fark. benim derdim ghosting, artifacts, backlight bleed vs. güzel tn paneller de var. gaminglerin TNleri de gayet iyi. eski ama oturmuş bir teknoloji. en büyük avantajı da daha ucuz olması. bıngıldakın monitörü 2300 iken aynısının ips olanı 2900-3k.
Sosyal ağlarda paylaş

IPS'in siyahları kötü olsa da gene TN'den iyidir ya, 10 farklı koyu tonun aynı çıkması TN'e özel. Ha VA'ların siyahlar ikisinden de iyi tabi de hiçbiri OLED veya Plazma diil.

OLED'i şimdi samsung tablete falan koydu, belki PC ekranı da yaparlar. Erişim süreleri ve renkleri çok iyi OLED'lerin de burn-in işte sorun desktop'lar için.
Sosyal ağlarda paylaş

oledlerde dev ghosting sorunu var oyun için. pahalı olmasının yanısıra. renkler kontrast tabi ki tavan ama. bahsettiğim ghosting pixel response bazı transitionlarda yetersiz kalıyor diye oluyor.

bende VA var onda da siyah-gray geçişi falan sorunlu mesela. mükemmel panel yok ihtiyaçlara göre işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

Kalibrasyonla anca rengi ayarlarsın, BLB'yle ghostingle kalibrasyon ne alaka abi.

bende oyle dusunuyordum ama tftcentral deki ayari yapinca mukemmele yakin oldu..

bu arada oled.

0.1ms response time
400,000:1 contrast
120Hz refresh

simdi cikar millet 0.1 ms harici ben fps oynayamiyorum monitor bana yetemiyor demeye :D

@gold : evet mukemmeli yok dedigin gibi ihtiyacin ve zevkine gore en iyisi hangisi ise o sonucta.
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

gync pahalı ya, saf amd ekran kartı alırım diye düşünüp monitörde freesync'e mi kaymak daha iyi acaba ya? ekran kartlarında genelde Nvidia ezse de, AMD illa ki ayak uydurup fiyatlarını aşağı çekmek zorunda kalıyor, gidip 970'ler 350 dolarken, AMD muadilini 500 dolara satmıyor sonuçta.

valla bana daha mantıklı gelmeye başladı

şuna ne diyonuz genşler
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

60hz monitör al kartın güçlü olsun, 60 fps sabit al, ahmet sync falan da gerekmez.

sen mezarcı bi abiye benziyosun o yüzden böyle önerdim. bugüne kadar da hep 60 oynuyorduk ne olacak diyip devam edebilirsin biraz daha standartlaşıp ucuzlayana kadar.

yani biraz mezarcı sayılabilirim çünkü en son ne zaman 120-144 hz'nin etki edeceği competitive oyun oynadım hatırlamıyorum bile.

benim için aslında film izlemek ve filmlerde gerçek siyahları ve doğru renkleri görmek daha önemli. karanlık sahnelerde gri renk görmekten çok bunaldım...
ama bu yüzden gidip VA veya AMVA alıp sonra BF1 alasım gelirse veya singleplayer herhangi bir FPS veya Witcher'da falan deli gibi ghostingle karşılaşırsam da sinirlenirim.

napacağımı bilmiyorum ya bi yol gösterin :(
Sosyal ağlarda paylaş

120-144 = sadece competitive için hiç değil bence. csgo refleks süremi arrtıracak diye alan gopniklerden (silfatoş vb) olmaya gerek yok. aksine en basit oyunlarda, oyunu geçtim forumu scroll ederken bile o akıcılık falan bildiğin göz yorulmasını azaltıyor. daha uzun süre daha çok keyif alıyorum. tabi 100+ fps almak lazım. e 100 fps alıyorken siksync vs olmadan da göreceğin yırtılma daha seyrek oluyor haliyle. takılmayabilirsin ona sistem güçlüyse.
Sosyal ağlarda paylaş

27" 1440p IPS al işte 144Hz Freesync'li. Onların fiyatı daha düşük oluyor G-sync'lilere göre.
G-sync mecburiyet diil yani, saçma sapan yüksek ücret alyıorlar.
Kapat V-sync'i takıl, zaten sadece 144 fps'nin üzerinde aldığında senkronizasyon gerekiyor, 70-80 fps'nin altına düşmüyorsan gözünü rahatsız etmez. İleride geçersen AMD karta da kullanırsın Freesync, geçmezsen kullanmazsın.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...