Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Brno'ya is icin yerlesmek

desislaf

Öne çıkan mesajlar

Selam patiler. Cuma gunu Cek Cumhuriyet'inde bir firmadan is teklifi aldim -Infosys. Brno sehrinde yer aliyor sirket. Cokta buyuk bi sehir degil hatta kasaba gibi bir yer.

Infosys bildigimiz IT danismanlik sirketi. Bir cok firmaya danismanlik hizmeti veriyolarmis, fortune 500'den bir kac sirkette buna dahil. Beni de pharmaceutical sektorunde faaliyet gosteren bir sirkete danisman olarak gonderecekler. Yapacagim is su an yaptigim ise bakarak biraz daha basic kaliyor ama EU'ya gitmek icin goze alabilirim gibi bunu.

Teklif falan yapildi guzel ama simdi beni bir burdaki herseyi birakip nasil giderim korkusu sardi. Hali hazirda odedigim araba kredisi vs var. Gittigim takdirde kiz arkadasimda gelecek bir 4-5 ay sonra ve orda is bakacak o da ama dedigim gibi ilk adim baya bir korkutucu benim icin.

Aldigim maasin 2 kisi yasamak icin yeterli geldigini gordum arastirdigimda. Maasin yarisi kira + elektrik + su'ya gidecek. geri kalanida bana kalacak.

Turkiye'deki duruma baktigimizda kacmak icin iyi bir firsat tabi ama uzun vaadede Avrupa'da kariyer yapabilir miyim onu merak ediyorum. Gaziniza ihtiyacim var acikcasi :)
Sosyal ağlarda paylaş

TR de çok kritik bir pozisyonda %1 lik bir pozisyonda çalışmıyorsan git derim. Öğrenebilirsen dil öğrenirsin, vizyonun genişler, elin adamı nasıl çalışıyor onun görürsün falan eminim sana epey şey katacaktır. Baktın olmuyor 1 sene dayanırsın atlar geri gelirsin, nedir yani.

Kesinlikle git derim. Korkacak bir şey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Avrupada çalışmamış, azerbaycan nepal ve iranda (tr dede bisürü şirket ve lokasyonda ) çalışmış biri olarak

Dışarda olmanın + ları

- Genelde Para.
- Tecrübe, çünkü memleketinde olmayan bir şeyi görüyorsun. Biz orada böyle yapardık diyebiliosun
- Daha da önemlisi memleketindekiler seni bişi sanıolar. Bu baya bonus.
- Gideceğin yer, en azından pragı görmüş biri olaraktan, hayat kalitesi daha yüksek bi yer. Stresinde az olursa süper işte.

Dışarda olmanın - leri
- Vatandan uzak olmak zor. Hele daha dandini bi ülkedeysen. Çek öle bi yer değil sanırım. En azından EU yani.
- Ufak tefek işlerin için bile yerel dile ihtiyacın var. Ha bu aşılabilecek bişi ama uğraşırsın işte. Daha fazla effort
- Tr de kendi sektröünde tanıdık eş dostla arandaki bağ gidecek.

Genelde + lar ağır basar, gdebiliosan git. Korkma. Hayat sen komfort zone undan çıktınmı başlıo zaten. O yüzden bi erkek ol ve git =)
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

Avrupada çalışmamış, azerbaycan nepal ve iranda (tr dede bisürü şirket ve lokasyonda ) çalışmış biri olarak

Dışarda olmanın + ları

- Genelde Para.
- Tecrübe, çünkü memleketinde olmayan bir şeyi görüyorsun. Biz orada böyle yapardık diyebiliosun
- Daha da önemlisi memleketindekiler seni bişi sanıolar. Bu baya bonus.
- Gideceğin yer, en azından pragı görmüş biri olaraktan, hayat kalitesi daha yüksek bi yer. Stresinde az olursa süper işte.

Dışarda olmanın - leri
- Vatandan uzak olmak zor. Hele daha dandini bi ülkedeysen. Çek öle bi yer değil sanırım. En azından EU yani.
- Ufak tefek işlerin için bile yerel dile ihtiyacın var. Ha bu aşılabilecek bişi ama uğraşırsın işte. Daha fazla effort
- Tr de kendi sektröünde tanıdık eş dostla arandaki bağ gidecek.

Genelde + lar ağır basar, gdebiliosan git. Korkma. Hayat sen komfort zone undan çıktınmı başlıo zaten. O yüzden bi erkek ol ve git =)

evet iyi özetlemiş.

bu arada tr'den dandik ülke derken irlanda da buna dahil mi? senin deneyimlerin arasında
Sosyal ağlarda paylaş

EU'dan iş teklifi alıp gitmekten korkmak...

MANYAK MISIN? Kız arkadaşın da varmış hem de. Kendini düşünmüyorsan kız arkadaşını düşün be adam! Sadece kendini değil onu da kurtarmış olacaksın.

Tey allam tey allam. Korkuyomuş. Tr dışına giden ilk adam sen değilsin. Bize şu anda Brno'da ne yenir ne içilir diye sorman gerekirken gitsem mi gitmesem mi diye soruyosun..

Cukcuk.
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam vurmayin heha. Kiz arkadasim da gidelim diyor. Nisani basip gidelim evlilik tazminatiyla yasariz diyor hatta. Kendisi veteriner, is bulmada sikinti olur mu bilmiyorum tabi onun alaninda.

Suark cidden cok guzel ozetlemis olayi. Artilari baya fazla. Resmen duygusal bakiyorum su an ben bu relocation olayina. Bu aksam donus yapicam sanirim mail lerine kabul ediyorum diye. Olmadi dediginiz gibi yurtdisinda calistim falan yazarim CV'ye. Hergun florya umraniye git gelden bunaldim resmen
Sosyal ağlarda paylaş

Kız arkadaşına benim telefon numaramı ver, bi konuşalım. :D :D

Biz iran'a çıkıp geldik, Çek'e koşarak gitmeniz lazım...

Bu arada instagram'da takiplediğim bi hesap vardı, geçen haftalarda Prag'a yerleştiler, eşinin işi nedeniyle. Belki ışık olur size @kuklasureyya..

Prag'a hayran olmuştuk, bizi de alın oralara :D
Sosyal ağlarda paylaş

desislaf said:

Tamam vurmayin heha. Kiz arkadasim da gidelim diyor. Nisani basip gidelim evlilik tazminatiyla yasariz diyor hatta. Kendisi veteriner, is bulmada sikinti olur mu bilmiyorum tabi onun alaninda.

Suark cidden cok guzel ozetlemis olayi. Artilari baya fazla. Resmen duygusal bakiyorum su an ben bu relocation olayina. Bu aksam donus yapicam sanirim mail lerine kabul ediyorum diye. Olmadi dediginiz gibi yurtdisinda calistim falan yazarim CV'ye. Hergun florya umraniye git gelden bunaldim resmen

Duygularını.... Neyse.

Eşinin yurtdışında kabul edilebilir bir mesleği de varmış. Benim eşim öğretmen. Velev ki yurtdışına gitsek hiç bir şansı yok. Farklı dil, farklı eğitim, yurtdışında geçersiz bir dil olan Türkçe...

Veteriner dünyanın her yerinde veteriner. Bizim köpeğimiz kadar güzeli olmasa da Brno'da da köpekler var. Ve o köpeklerin de ihtiyaçları var. Elbette çalışmaya başlaması için halletmesi gereken bir prosedür falan vardır ama bir öğretmen olmasından iyidir.

Hala duygusal bakıyorum falan yazıyor yav.

Ben bu arkadaşı bi yerden hatırlıyorum dediydim...

desislaf said:

Selam patiler. Bu hafta icinde Malta'dan is teklifi aldim fakat cok fazla bir bilgim yok Malta'da yasam ve hayat standarti hakkinda. EU pasaportum oldugundan dolayi calisma ve oturma iznim var.

Dogru durust yasaybilmek icin ne kadarlik bir gelire sahip olmam gerekiyor?
Malta'da yasamis ya da yasayanlarin tecrubelerine ihtiyacim var :)

TR'den kurtulup Avrupa'ya adim atmak icin iyi bir firsat mi sizce?
Sosyal ağlarda paylaş

desislaf said:

kiz arkadasin extra 2 yil daha okursa veterinerlik yapabilir.kazanci en kotu 10 bin euro civarinda olur(klinik acarsa).Bire bir denklik vermiyor avrupa ulkeleri.
Sosyal ağlarda paylaş

Kisisele aciyorum diye egitime acmisim pardon konuyu

Evet zamaninda Malta'dan da teklif almistim ama reddetmistim onu. Oddsring ve tek experts teklif yapmisti ama hem EU ya uzakti Malta hem de pozisyon istedigim gibi degildi.

Brno'da ki is biraz daha benim alanimda. IBM'le de gorusuyorum bi yandan. Yine Brno'da onlarinda merkezleri. Belli olacak bu aksam hersey :)
Sosyal ağlarda paylaş

Bok atmak istemem de infosysle sanırım 4-5 firma için ortak çalıştık. Herifler çook büyük ama kimseyi memnun edemiyorlar. Genelde sözleşme imzaladıkları yılı doldurup fesih için aranmaya başlıyor.

Bi anda 40-50 kişi verdik size diyip sonra aslında 8-10 kişi olduklarını, kalan 30'un ya çıkarıldığını ya da başka işlere verildiğini çok gördüm. Tabi büyük çoğunluğu hintli bu tayfanın. Ama çok sağlamlar piyasada. Her firma ile illa bi temas kurmuşlar. Ofislerini gören take my money falan çekiyor başlarda
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...