Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Brno'ya is icin yerlesmek

desislaf

Öne çıkan mesajlar

cok zor geliyor Istanbul trafigini birakip gitmek cidden. o kadar alistim ki :))

oglen bi mail aticam kadina bakalim. 14.11.2016 yazmisti isbasi tarihi icin.

bu arada ben EU vatandasi oldugumdan dolayi kiz arkadasimla evlendigimde kendisi de calisma izni aliyor degil mi?
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
ben brno'da yaşadım, eğer gitmeyeceksen dedikleri gibi adres ver gelip dövelim seni.

çok güzel yer. 5 dakika düşünme. hatta gideceğin firmada 2-3 tane türk çalışıyor. -biris prag'a geçti sanırım-

orada benimle aynı dönemde erasmus yapan çoğu türk iş buldu, kaldı, evlendi hatta.

seveceksin ve dönmeyeceksin emin olabilirsin.

yerleşince gerçekten adres ver geldiğimizde sana çökeriz.
:)
Sosyal ağlarda paylaş

Avrupada dışardan iş bulmak zor olduğu için kız arkadaşının da gelebilmesi için en temiz yol evlenmek. Ama yine de alternatifleri var zor da olsa. mesela bazı ülkelerde partner vizesi gibi şeyler oluyor. eğer ki 2 senedir beraber yaşadığınızı kanıtlayabilirsen (aynı adrese gelen mektuplar, faturaları ödediğiniz ortak banka hesabı falan), bilgili bir avukat aracılığı ile bu tarz bir vizeye başvurmayı deneyebilirsiniz. Ama tıbbi alanlarda (veterinerliğin de dahil olduğunu düşünüyorum) iş bulması mümkün olmayabilir bir çeşit akreditasyon yapmadan.
Sosyal ağlarda paylaş

desislaf said:

bu arada ben EU vatandasi oldugumdan dolayi kiz arkadasimla evlendigimde kendisi de calisma izni aliyor degil mi?

EU vatandaşı derken? Eğer daha önceden gelen bir EU vatandaşlığın yoksa sana kalma izni verecekler. Ama o da uzun süreli bir kalma izni ise bir senelik mesela o zaman çalışabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Direkt evlenin öyle kaçın ya da gidin orda evlenin düğünden de kaçmış olursunuz. Ben şahsen öyle yaptım. Bu sayede eşim iş izni de alabildi. Herşey adım adım sakin sakin.
Önce koyun cebinize vatandaşlığı sonra nereye isterseniz gidersiniz. Türkiye'den gitmekten çok daha kolay olacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla açıkçası alacağı ciddi kararı çok değiştirmiyor. adam ya tek gidecek ya da evlenip birlikte gidecekler plana göre. kız arkadaşım var o yüzden gidemem demiyor ya da kız arkadaşı ben orda iş bulamam gitme burda kal da demiyor. o yüzden kız arkadaşını bırak git tavsiyesinin altında yatan çok fazla bir mantık kalmıyor benim yazdığımdan başka.

ha bir de her ilişki ciddileşmeden önce kız arkadaşlık seviyesinden geçmek zorunda görücü evliliği yapmıyorsan. dolayısıyla kız arkadaşlığın da çok geniş bir spekturum var kararlarında pek bir ağırlılığı olmamasından kararlarında ciddi bir ağırlığı olmasına kadar. hayata bu kadar katı ya da genel kurallarla yaklaşmak mantıksız bence, duruma göre tanımlamak daha mantıklı.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir dakika düşünme. Dönme gibi bir planın olursa da ilerde-bence dönme-, AB üyesi bir ülkede iyi bir sektörde olmanın avantajıyla direkt yüksekten açarsın kapıyı. Irak, Türk cumhuriyetleri, Arap ülkeleri vb. yerlerde şantiye kasıp da gelen kalabalık güruhtan farklı ve ayırt edici durur bu CV'nde.

Onun dışında bir üst segmentteki ülkeler olan ve baya expat alan Hollanda, Belçika gibi yerlere de kapağı atabilirsin şirketinin network'üne göre. Çoluk çocuk da AB pasaportlu olur işte mis. Ya nitelikli ya da mülteci olarak gideceğiz zaten hepimiz birkaç seneye sdjjdf
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...