Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Baba Olmak

paparnoz

Öne çıkan mesajlar

ya bu konuda işte dini inancın varsa biraz rahat edersin.
yoksa çok zor dediğin gibi.
Yinede lazım ya, hastalık vs olmadıkça bir şekilde survive edecek
bingildak said:

türkiye özelinde son 10 yılı görüp de çocuk yapan macerayı seviyor demektir. iş dünyasında bla bla değil, alışveriş merkezinde oyuncak alırken patlama riskin var. sabah servise koyduğun anda ömür törpüsü başlar. bugün ne olacak diye. darbesi, dincisi, teröristi, yobazı, sapığı, adanalısı sonu gelmeyen bir liste. hep vardı. hiçbir zaman güvenli değildi ama artık hard'dan hell'e geçmiş durumdayız jeopolitik durumdan dolayı. ondan çocuk isteyenler go go go medeni ülkeler. çocuğun bir geleceği, sizinde akıl sağlığınız olur böylecek.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi bu dünyaya çocuk getirmek istemiyorum mevzusu entellektüel zırvadır. Bağcılar,Fikirtepe,Ümraniye çoğalıyor. Kadıköy-Beşiktaş-Nişantaşı-Cihangir fodul kalıyor. Buda ülkenin gelecekteki gidişatını olumsuz etkiliyor.

Kaynaklardan yararlanan, eğitimini iyi bir şekilde gerçekleştirmiş, maddi durumu iyi olan bireylerin çocuk yapmaması zaten en büyük sakatlık.

Nüfusumuz çok mu artıyor ? Evet, buna bir kontrol getirilmesi gerekiyor mu ? Kesinlikle ama eğitimli insanların çocuk yapmaması en büyük sakatlık.

İnsanoğlu rezidanslarda doğup, operalarda serpilmedi. Homo Sapiens'in gelişimi fevkalade önemli, doğurganlığı son derece düşük, erken yaşta vefat eden, bedenini korumaktan aciz bir canlıyken şimdiki en kötü seviye bile o döneme göre çok lüks kalıyor.

Gelelim çocuk yapmak istemeyen insanlara, ben hayatımı yaşamak istiyorum, çocuğa harcayacak enerjim yok, hedonizm sularında debelenmek istiyorum, o sorumluluk kapasitesini kendimde görmüyorum diyen insanlara diyecek bir şeyim yok, bu bir tercih meselesi ve hakikaten bu tip bir insanın çocuk yapmaması yerindedir ve iyidir.

Ama bu dünyaya çocuk getirilmez geyiği baydı, 500 yıl önceki dünya çok mu iyiydi ? 1000 yıl önceki dünya fevkaladenin fevkindemiydi ? 15 bin yıl önceki dünya nasıldı ? Daha mı kolaydı yaşamak ? Isınma, barınma, yemek-içme, güvenlik problemleri vs. şimdi öyle mi ?
Sosyal ağlarda paylaş

senin kişisel fikirlerin tümevarım yapınca bazı şeyler anlamsız veya bayık gelebilir. ondan herkesin kendi fikri geçerli karar verme noktasında. elin çomarını counterlasın diye neden çocuk yapayım. çomarlar, çomarları hak ediyor. yesinler bitirsinler birbirlerini. kurtulan kurtulur, kurtulmayan çomarlarla cenk ededursun.

ben yeterince çomar counterlamaya çalışan eğitimli, düzgün adama neler olup da sonrasında kimlerin hesap sorulduğunu gördüm. ondan bunlar bana çok kuru argümanlar. sen 20 yıl besle, askere gidip teyp gibi adamların yaptığı atarlar yüzünden başka ülke topraklarında kendi yarattıkları "dinciler" tarafından öldürülsün. bunu kaldıracak bünye bende yok.

gidersin medeni bir ülkeye, keyfince yaparsın çocuk. insan gibi büyür, insan gibi yaşar, insan gibi ölür. en azından base'ı "düzgün" olur gerisi rng olur. o kadarına yapacak bir şey yok. kısmet, kader, inşallah, maşallah tabi tabi tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

abi bide 20 seneye ne olacağı belli değil ki.
Hayat hiç bi zaman benim planladığım gibi gitmiyo, evren biraz fazla büyük benim kadar küçük bişey için.

O yüzden çok düşünmemek lazım, e dünyadaki en hayatta kalabilen canlı olarak bi şekilde adapte olur diyorum. E senin gibi babası anası var, bu bi + mesela. Çok kötü olmayan (dünyanın yarısının hint-paki-bengali olduğunu düşünürsen ) bi yerde doğuyor.

e tıp ilerledi falan fıstık, en büyük derdi 8 5 çalışmak falan olacak işte.
onun yaında güzel şeylerde olucak falan fıstık.

Bu nasolsa ayrılacam diyip sevmemeye, nasolsa ölcem diyip yaşamamaya benziyor
Sosyal ağlarda paylaş

Abi adam cocuk yapacaksanizda, cocugu dusunup gidin medeni ulkede yapin diyor. TRde cunku x2 yiyorsun cocugun karsilasacagi her zorlukta. Tum raid bosslar cift kat hp, cift kat dmg, cdler %50 az fln.

Hakkaten dogan comarlari counterlamak icin cocuk yapmak da cok sacmaymis. Zaten nuke soz konusu oldugunda comar sayisi birsey ifade etmiyor sdf

Silahlanma yarisina girer gibi cogalma yarisina girelim bence. Herkes 5 cocuk yapsin, kim daha iyiyse kazansin
Sosyal ağlarda paylaş

o zaman karnını doyuracak ekmeği olmayan çomarın 8 çocuk yapmasına da gık demeyeceksiniz aga. iki argüman birbiriyle çakışıyor çünkü. başlı başına "ülkeyi kurtarmak için" çocuk yapma olayının ne kadar SAÇMA olduğunu sayfalarca anlatırım ama gerek yok. çocuk yapmış adamla bu konuları tartışmak hamile kadına hamileliğin ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatmak gibi bir şey. diğer yanda daha doğru düzgün ilişkisi bile olmamış adamın çocuk karşıtı bıdı bıdısı da bir o kadar anlamsız. ondan hiç gerek yok. herkesin çocuğuna sonsuz sağlık, mutluluk, imkanlar dilemekten başka bir şeye gerek yok. mantık seviyesinde tartışılabilecek bir konu değil bu.

bizim yeni evli bir çift olarak kararımız ya medeni bir ülkede yapmak ya da burada kendimizi 1% in içine sokup da yapmak. ikisi de olmazsa şu an ikimizi de darlayan bir durum yok. bundan 5 yıl sonra belki olur, ona o zaman bakarız. yaşım geçti triplerine girmiyoruz ikimizde.
Sosyal ağlarda paylaş

e gık diyemiosun ki zaten. Bi yaptırım yok bildiğim kadarıyla.

Eleştirirsin en fazla.
da mükemmelliyetçiliğin sonu yokki,
almanyada olsan "ya burasıda çok kuralcı anam hollandada olmadıktan sonra çocuk yapmaya gerek yok zaten bizim golflerde fazla emisyon salıyomuş" diyebilirsin. Sonu yokki bunun.

Senin yapamadığını o yapıcak diye umabilirsin, senin bi üst versiyonun çünkü
Sosyal ağlarda paylaş

her tartışmada çomarlar böyle ürüyor, şöyle yapıyor diye kulp takmayı biliyorsunuz nasıl gık edilmiyor. eğitimli kesimin en çok gık ettiği konu bu ki haklı bir şekilde ediyorlar. senin kurduğun argüman birbiriyle çelişiyor. bir tık ilerisi allah rızkını verir zaten.

bazı şeyleri göz ardı edip "ummak" müslüman işi.
Sosyal ağlarda paylaş

Holy said:

DNA'ya falan kodlanmış "neslini devam ettirme isteği" ise rasyonel düşününce saçma geliyor.

neslini devam ettirme istegi tanimi romantik bir tanim..bildigin hormonlar var..erkekte de kadinda da artinca ureme durtusunu tetikliyorlar.genellikle nasil bakarizi dusunmuyorsun ..sadece beyin birsekilde iraden olaya daha hakimse cocuk yapmiyorsun tali yollara sapiyorsun..

dogada butun hayvanlarda bu boyle..hormon artar film kopar..ciftlesecek disi bulamadiginda erkeklerde bu hormon etkisini azaltma yoluna gider..bosal kurtul modu..
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

e gık diyemiosun ki zaten. Bi yaptırım yok bildiğim kadarıyla.

Eleştirirsin en fazla.
da mükemmelliyetçiliğin sonu yokki,
almanyada olsan "ya burasıda çok kuralcı anam hollandada olmadıktan sonra çocuk yapmaya gerek yok zaten bizim golflerde fazla emisyon salıyomuş" diyebilirsin. Sonu yokki bunun.

Senin yapamadığını o yapıcak diye umabilirsin, senin bi üst versiyonun çünkü

Sonu var abi. Yani elestirmek icin muhalefet etmek icin burada cocuk yapmayin demiyoruz. Suan gayet cocuk yapilabilir bir ulkede olduguma inaniyorum. Bkz bitti gitti. Almanya olsa da ayni seyi dusunurdum herhalde.
Sosyal ağlarda paylaş

haa tamam evet eleştiri var. ama bunun bi çizgisi bi ayarı olması lazım

senin için, biraz daha medeni bir ülke çizgi mesela, X kişisi için de senin için uygun olan koşullar uygun olmayabilir.

Yani direk senin gibi düşünmeyenle en uç düşünen aynı değil, arada eksen farkı var

Bak o şöyle bişey
https://cdn.pbrd.co/images/83lNaPUU7.png
Sosyal ağlarda paylaş

suark beni yerleştirdiğin konum şöyle yanlış, ben ülkenin durumunun düzelmesi kondisyonuna dayalı olarak çocuk yapabilirim diye düşünmüyorum. öyle bir beklentim yok. if kondisyonu asla "türkiye şöyle olursa" değil çünkü realistik bir beklenti olmadığı için, o beklentiye if'i takarsan asla çocuk yapamazsın.

diğer yanda daha medeni ülkeler var benim gidip çalışıp, hayat kurabileceğim. bu ülkelere gitme durumunda çocuk yapmamın önünde hiçbir engel yok. öyle olunca çomar counterlamıyor ama çocuğun geleceğinde daha parlak hedefler olabilmeli bence.

medeni ülke deyince de uç noktalara çekip ütopya aramaya gerek yok. temel hak ve hukukları yitirmemiş, inançların baskısından sıyrılmış yerler.

çocuğumun hiçbir dinin gölgesinde veya korkusunda büyümesini istemiyorum. isterse gidip imam olur, olmayı seçtiği düzen islamın gölgesinde olmasın yeter ki.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...