Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kanada'ya taşınma çalışmaları ve yardım

eregorn

Öne çıkan mesajlar

Selamlar,

İsteyen gider, isteyen kalır. İsteyen cennet der, isteyen cehennem. Ben Türkiye'nin cennet olduğuna kesinlikle katılmıyorum, hayat haketmediği kadar pahalı, heryer geçirme derdinde kimse gıkını çıkarmıyor, her tatil yerine Çeşme ya da Bodrum yerine Yunanistan adalarına Euro'nun 3.30TL olduğu bir dünyada gitmek, yemek-içmek daha ucuza geliyorsa bir yerlerde hata var demektir. Eli yüzü düzgün İstanbul'da Anadolu yakasında (Caddebostan, Suadiye, İdealtepe, Erenköy, Göztepe, Moda vs.) 90 m2 evlerin kirası 2.500-3.000 TL'den aşağı değil, heryer şantiye, kim çıkacak bu kadar daireye? Daire fiyatlarını soruyorsun 1.000.000 TL diyor, kira ne kadar diyorum, cevap: 3.000 TL. Hesap basit; evin kendini 20 senede kompanse etmesini beklersiniz sağlıklı bir yatırımda; 3.000 TLx12 ayx20 yıl= 720.000 TL en iyi ihtimal. Deprem vs. olmayacağını ve ayakta kalacağını varsayarak. Minimum 280.000 TL iteliyor. Şimdi nasıl ev alacaksın bu şerefsizlerden bu belirsiz ekonomide üstüne bankaya sırtını dönüp???

Benim maaşımdan 35% kesiyor devlet, üstüne aldığım herşeye 18% KDV ödüyorum (+ötvler de bonus), 2 kere bindiriyor zaten güzel güzel. Karşılığında ne alıyorum? Devlet hastanesine gitsem sürünürüm, çocuğum olsa devlet okuluna veremem it kopuk olur, madde bağımlısı olur çıkar. Zaten en basit hakkım olan eğitim ve sağlık karşılanamıyor daha ilk dakikada. İşsiz kaldığımda 10 gün içerisinde SGK'ya ibraz etmedim diye işsizlik maaşı alacağıma ceza yedim daha ne diyeyim..

Benim hayat standardım kötü değil ama gitmek istiyorum. En azından 19 Mayıs yerine İstanbul'un fethinin kutlandığı, bu kadar tecavüz, yolsuzluk, adam öldürmenin vs. olduğu bir ülkede hayat yaşamak istiyorum.

Yabancı ülkede iş buluyorsunuz, Kanada'yı araştırdım, insanlar çalışıyor, iyi yerlere gelebiliyor, burada çalıştığınız kadar orada çalışınca değerli adam olursunuz zaten otomatikman. Onlar bizler kadar işkolik değil, hayat daha ön planda. Benim firmamın Kanada ofisinde çalışanlarda Kanada'ya göre güzel maaşlar alıyorlar, ilk hedefim o, olmazsa diğer şıkları değerlendiriyor olurum.

İmkanınız oldukça para biriktirin, Avrupa yakın, bol bol gezin vizyonunuz olsun tek tavsiyem herkese, bence bir süre sonra siz de dönmek istemezsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Afterdeep said:

Selamlar,

İsteyen gider, isteyen kalır. İsteyen cennet der, isteyen cehennem. Ben Türkiye'nin cennet olduğuna kesinlikle katılmıyorum, hayat haketmediği kadar pahalı, heryer geçirme derdinde kimse gıkını çıkarmıyor, her tatil yerine Çeşme ya da Bodrum yerine Yunanistan adalarına Euro'nun 3.30TL olduğu bir dünyada gitmek, yemek-içmek daha ucuza geliyorsa bir yerlerde hata var demektir. Eli yüzü düzgün İstanbul'da Anadolu yakasında (Caddebostan, Suadiye, İdealtepe, Erenköy, Göztepe, Moda vs.) 90 m2 evlerin kirası 2.500-3.000 TL'den aşağı değil, heryer şantiye, kim çıkacak bu kadar daireye? Daire fiyatlarını soruyorsun 1.000.000 TL diyor, kira ne kadar diyorum, cevap: 3.000 TL. Hesap basit; evin kendini 20 senede kompanse etmesini beklersiniz sağlıklı bir yatırımda; 3.000 TLx12 ayx20 yıl= 720.000 TL en iyi ihtimal. Deprem vs. olmayacağını ve ayakta kalacağını varsayarak. Minimum 280.000 TL iteliyor. Şimdi nasıl ev alacaksın bu şerefsizlerden bu belirsiz ekonomide üstüne bankaya sırtını dönüp???

Benim maaşımdan 35% kesiyor devlet, üstüne aldığım herşeye 18% KDV ödüyorum (+ötvler de bonus), 2 kere bindiriyor zaten güzel güzel. Karşılığında ne alıyorum? Devlet hastanesine gitsem sürünürüm, çocuğum olsa devlet okuluna veremem it kopuk olur, madde bağımlısı olur çıkar. Zaten en basit hakkım olan eğitim ve sağlık karşılanamıyor daha ilk dakikada. İşsiz kaldığımda 10 gün içerisinde SGK'ya ibraz etmedim diye işsizlik maaşı alacağıma ceza yedim daha ne diyeyim..

Benim hayat standardım kötü değil ama gitmek istiyorum. En azından 19 Mayıs yerine İstanbul'un fethinin kutlandığı, bu kadar tecavüz, yolsuzluk, adam öldürmenin vs. olduğu bir ülkede hayat yaşamak istiyorum.

Yabancı ülkede iş buluyorsunuz, Kanada'yı araştırdım, insanlar çalışıyor, iyi yerlere gelebiliyor, burada çalıştığınız kadar orada çalışınca değerli adam olursunuz zaten otomatikman. Onlar bizler kadar işkolik değil, hayat daha ön planda. Benim firmamın Kanada ofisinde çalışanlarda Kanada'ya göre güzel maaşlar alıyorlar, ilk hedefim o, olmazsa diğer şıkları değerlendiriyor olurum.

İmkanınız oldukça para biriktirin, Avrupa yakın, bol bol gezin vizyonunuz olsun tek tavsiyem herkese, bence bir süre sonra siz de dönmek istemezsiniz.

öyle bi yazmışsınki duygulandım
Sosyal ağlarda paylaş

@neutrino

Ben de senin gibi düşünüyorum ama birçoğu da ilginç şekilde aksini düşünüyor. Kolay kazanan çok herhalde ona bağlayabiliyorum ben. Yoksa bu kadar kör olunamaz.

@eregorn

Tercihimi yaptım ve çok mutluyum yine de nazik teklifin için teşekkürler :)

@maivresnon

Ben de yazıyı yazarken tüylerim diken diken oldu, duygulandım da ama malesef bunlar iğrenç bir ülke olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor :(
Sosyal ağlarda paylaş

akirafes said:

Niye Londra veya Amerika ya gitmiyorsun @fistan? Amerika 10 sene vize veriyor. Londra ise direk work permit veriyor hemen vize veriyor.Senin yoksa bile, ailenin tapusunu götürebilirsin. vize almak için hiç bir zorluk cıkacagını sanmıyorum.
Hayatım boyunca senin gibileri gordum. TÜrkiye nin dışında her yer cok iyi. Birde burada vergi sisteminden bahsetmişler.Türkiye geliri olan için vergi cenneti. Vergi sucu işleyen içinde. (Tarhiyat Öncesi Uzlaşma) Gİt bir yurtdışında yaşa bak bakalım 30 sene sonunda neler kazanıyorsun. 2 tane ev al bakalım kiraya ver neler oluyor? Cok rahat yazıyorsunuz. Vergiler felaket bir cok yerde. Çok can yakıyor.
en basitinden bir kahveye 50 tl ver bakalım nasıl içiyorsun o kahveyi.
Yani niye gitmiyorsunuz buradasınız anlayamıyorum. o kadar cok salak insan varken yurtdışında vize almış siz alamıyor musunuz vize? Yoksa laf olsun diye mi Türkiye ye laf soyluyorsunuz.

verdigin verginin karsiligini misli ile aliyosun orda..
Sosyal ağlarda paylaş

eregorn said:

@akirafes o kadar çok şey yazdım ki, sonra ne kadar saçma olduğunu anladım seninle tartışmanın ve sildim. Ben giderim Kanada'ya, sen gelme.

Güle güle git canı gönülden dilerim başarılı olursun.

Neyse su linklere de bir göz at mutlaka:
kanada iş deneyimi deneyimi
ömrünün 2 senesi cope gitmesin
En azından bunları bilerek hazırlıklı git.
Sosyal ağlarda paylaş

akirafes said:

eregorn said:

@akirafes o kadar çok şey yazdım ki, sonra ne kadar saçma olduğunu anladım seninle tartışmanın ve sildim. Ben giderim Kanada'ya, sen gelme.

Güle güle git canı gönülden dilerim başarılı olursun.

Neyse su linklere de bir göz at mutlaka:
kanada iş deneyimi deneyimi
ömrünün 2 senesi cope gitmesin
En azından bunları bilerek hazırlıklı git.

Hepsini okudum, genelleme yanlış. Uluslararası firmalarda vs. çalışıp oradaki ofise geçebilirsen sorun yok zaten. Animasyon, bilgisayar programcılığı vb. onların işine yarayan pozisyonlardaysanda sorun olmaz bir şekilde bir yerlere gelirsin. Ne Türk profilleri var konuşamıyor doğru dürüst neler yapmış buradaki belli donanıma sahip insanlar mı yapamayacak? Ben Avustralya'ya gittim böyle hiçbirşey ayarlamadan sadece okul ayarlayarak. Girdim, çalıştım, Kanada ile çok büyük farklılıklara sahip bir ülke olduğunu da düşünmüyorum açıkçası.
Sosyal ağlarda paylaş

ben her amsterdama gittiğimde epey kötü oluyorum, tr ye iniş yaparken uçaktan istanbul u bir görüyorum ve ağlamaya başlıyorum. kıyasladığım yer amsterdam bir de hani, çeliktepe kadar bir yer anasını satim. ama işte kanalda otur etrafı seyret, dinle. havası bok gibi gerçi ama olsun. gidemiyoruz ne yazık ki, bekar olsam, aile bağım falan olmasa kesin bir manyaklık yapardım ama. kanada yı da çok isteidm o da olmadı.
Sosyal ağlarda paylaş

yazı gerçekten güzelmiş

bu arada demin amerikaya yerleşen ve WAT üzerine 10 yıldan fazladır çalışan bir arkadaşım aradı hal hatır sormaya. inanılmaz gazladı beni kanada için. çok rahat alıyolar özellikle meslek sahibiysen ve tecrübeliysen, ülkeye girip başvursan %100 ama türkiyeden başvursan da şansın çok yüksek dedi. beni mi gazlıyo yoksa son durum hakkaten böylemidir kanada açısında?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...