Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kanada'ya taşınma çalışmaları ve yardım

eregorn

Öne çıkan mesajlar

Merhaba Pati insanı ve insanları. Ben ve kız arkadaşım + iki kedimiz Kanada'ya taşınmak istiyorum.
Ben: Sinema ve Tv okumuş, setlerde çalışmış, yeri gelmiş senaryolar yazıp kısa filmler çekmiş, yeri gelmiş reklamcılık ile ilgilenmiş ve tekrar yeri gelmiş Maya 3D Modelleme ve Animasyon öğrenmiş biriyim. Kariyerime 3D ile devam etmek istiyorum kendi mi adım adım geliştiriyorum. Kanada'ya gidince bu sektör üzerinden yürümek istiyorum.

Kız arkadaşım: Hukuk fakültesini bitirmiş, Avukat olmuş, Büyük bir şirkette çalışmakta, biraz daha beklese Partner seviyesine ulaşabilecek kişi. Kanada'ya gidince yine hukukla yada işletme ile ilgili yüksek lisans yapmak istiyor. Bir yandan okuyup bir yandan çalışmak istiyor. İleride kendi restoranını açmak istiyor (Sosları çok güzel)

Kanada'da yaşayan Amcam + yengem + 2 kuzenim var. Kuzenim "merak etme sana davetye gönderirim ben" dedi.

Vancouver tarafında oturmak istiyoruz. Oralar da daha önce yaşamış biri varsa;

Kanada ayak bastı masrafı nedir? Nerelerden ev bakmalı? Ev masrafları nedir? Aylık aşağı yukarı ne kadar harcama evin demir başlarına gider?

Kanada'da yaşamış biri var ise,

Sosyal haklar nedir? İlk başlarda nelere dikkat edilmelidir? Kanada vatandaşı olmak için neler yapılmalı ve kaç yıl yapılmalı? İnsanları nasıldır?

Uzun yada kısa vadeli en azından bir kere gitmiş kişi var ise;

Vize işleminde nelere dikkat edilmelidir? Bu davetiye olayı nasıl olur (party inv attım gel gibi mi)? Ne kadar parayla girilebilir? Birikim var ise nasıl transfer edilir?

Aklıma gelen sorular bunlar. Yarım edebilecek, öneride bulunabilecek herkese şimdiden teşekkür ederim. Trolleyen insan, sende güzelsin.
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

davetiye nasıl oluyor? benim de kuzenim kanadada ama davetiye neyin yok eheh

Bende onu anlamadım. Aga party plz gibi bişi galiba. Yada kapıdan girerken kuzen çıkıyor ve polise diyor "Bunlar benimle birlikteler" olay bitiyor mu. Almanım diyor İngilizce konuşuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

davetiye ancak turist vizesi için işe yarıyor diye biliyorum. yoksa amerika, kanada, arjantin, avusturalya gibi bilimum ülkelerden vatandaşlığım olurdu şimdiye :P

masraflar için de numbeo.com
gideceğiniz yerin dilini iyi araştırın. Quebec'ten mülakat için bir HR manager aradı beni geçen hafta. kendisinden çok daha iyi ve akıcı ingilizce konuşuyorum diyebilirim. zorluk çekmeyeceğiniz bir bölge olsun yani. öte yandan kanadadaki arkadaşımdan bilgi alırken "gel buralar güzel ama çok soğuk baştan söyliyim" demişti ontario'da kendisi.
Sosyal ağlarda paylaş

Davetiye iki şekilde oluyor diye biliyorum; şirket davet ediyor / şahıs davet ediyor. Şahıs daveti davetten çok kefil gibi bişey, sen gitmek için gerekli yolu buluyorsun (üni kayıt,dil okulu kayıt gibi) o da bu adam gelsin düzgün adam ben kefilim diyor.

Bi şirket davet ederse de bu adam benim işime yarayacak bi adam gelip çalışacak vs vs ona göre vize çıkıyor.

Ben 2-3 yıl önce araştırdığımda en rahat gitme yolu yüksek lisans ya da dil okulu için gidip sonra orda yolunu çizmeye bakmak. Diğer türlü seçenekler gerçekten çok zordu değişmediyse.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla davetiye bu bizim kuzen ahanda 20 gün yanımda kalacak sonra gidecek vallahi abi modunda birşey, sen o sürede ülkeden çıkış yapmazsan birde üstüne ortadan kaybolursan ilk o davetiyeyi yollayan kişiden soruyorlar hesabını , vize almada kolaylık sağlıyor bir nevi devlette kendini garantiye alıyor ama bu dediğim tamamen turist olarak geçerli , oturum için olanın prosedür'ü farklıdır eniştem demişti bana askerliğin bitince gel yanımıza (isviçre) burada yaşa diye eğer cevabını bulamazsan sorarım.
Sosyal ağlarda paylaş

4 ay kaldım ben vancouver da, dil okulu için. İnsanları çok sıcak kanlı, evler zaten şehir merkezinin dışında, klasik amerikan tipi müstakil evler. Şehir merkezinde residancelar var konaklamak için. Zaman geçirecek çok mekan var. Zaten dışarı çıktığında ana mekan olarak granville caddesinde ve çevresindeki sokaklarda geçireceksin zamanını. Ulaşım heryere skytrainle gidersin, onun harici şehiriçin otobüsler çok var ve gecikmesi 2-3 dakikayı geçmiyor. Acaip dakikler. Ulaşım için aylık pass alıyorsun. Tek hat 80 dolardı benim zamanımda. Otobüslerde de ve skytrainde kullanabiliyorsun bunu.
Vancouver ne çok soğuk ne çok sıcak. Çok soğuk değil desem de her evin önünde arabayı takmak için priz bulunuyor. Motor donmasın diye block heaterı çalıştırmak için. Özellikle yazın tam yaşanacak havası oluyor. Benden bu kadar :)

block heater
https://www.kaltire.com/wp-content/uploads/2015/03/Jan-6-PlugIn.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

GenjuroXXX said:

Valla davetiye bu bizim kuzen ahanda 20 gün yanımda kalacak sonra gidecek vallahi abi modunda birşey, sen o sürede ülkeden çıkış yapmazsan birde üstüne ortadan kaybolursan ilk o davetiyeyi yollayan kişiden soruyorlar hesabını , vize almada kolaylık sağlıyor bir nevi devlette kendini garantiye alıyor ama bu dediğim tamamen turist olarak geçerli , oturum için olanın prosedür'ü farklıdır eniştem demişti bana askerliğin bitince gel yanımıza (isviçre) burada yaşa diye eğer cevabını bulamazsan sorarım.

isvicre'de yasaman baya dusuk bir ihtimal
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Avukatlik yurtdisina tasimasi zor bir meslek degil mi? Kanada kanunlarini bilmiyor sonucta, orada ne yapabilir ki?

uluslararası hukuk vb bölümlerde master yaparsa iş bulma şansı olabilir. mesela fransada türkiyeden taşınmış avukat bir tanıdığım var avukat olarak da çalışıyor ve genellikle türkiyeden fransaya göç etmek isteyenlerin davalarına bakıyor. benzer pozisyonlar bulabilir diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Gayet güzel bilgiler geldi. Eyvallahınız var. Yatmadan pillow talk yapılacak. 3D modelleme ile ilgili bir sürü iş buldum. Fiyat olarak görebildiğim bir iş vardı o da saatlik 30 dolar ödeme yaparım diyordu. Kız arkadaşım konusuna gelince. yukarıda da dendiği gibi uluslar arası hukuk yapabilirim diyor. Zaten ilk odak noktası MBA. İşletme falan yapmak istiyor onu da. Böylelikle kendi açacağı yer ile ilgili en azından bilgi sahibi olacağını düşünüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Goering said:

GenjuroXXX said:

isvicre'de yasaman baya dusuk bir ihtimal

Yok gayet oluyordu sıkıntısızda eniştem terfi alıp istanbul'a tayin oldu
Sosyal ağlarda paylaş

eregorn said:

Gayet güzel bilgiler geldi. Eyvallahınız var. Yatmadan pillow talk yapılacak. 3D modelleme ile ilgili bir sürü iş buldum. Fiyat olarak görebildiğim bir iş vardı o da saatlik 30 dolar ödeme yaparım diyordu. Kız arkadaşım konusuna gelince. yukarıda da dendiği gibi uluslar arası hukuk yapabilirim diyor. Zaten ilk odak noktası MBA. İşletme falan yapmak istiyor onu da. Böylelikle kendi açacağı yer ile ilgili en azından bilgi sahibi olacağını düşünüyor.

abi işletmeci olarak konuşuyorum bir anlamı yok çok mba in kendi restaurant işinde. anladığım kadarıyla maddi olarak bir sıkıntı yok, fakat mba masterı yapacağı süreyi bir restaurantta harcasa çok daha faydalı şeyler öğrenebilir. mba in işletmecilikle (mekan işletmeciliği) bir ilgisi yok. tamamen tecrübe işi. mba den sonra dımdızlak kalacak çünkü kendi alanıyla ilgili. ha hukuk demişsin, dediğin gibi international birşeyler kovalayabilir çok da güzel olur. ama kendi mekanım diye tutturuyorsa mba parasını kenara koyun, üstüne garsonluk yapsın para da atar kenara. çok yorulmak istemiyorum derse part time olarka takılsın birylerde.

ben de çok istiyorum kanadayı (hollandayı daha çok istiyorum hatta), hanım istmeiyor ne yazık ki. ki hani o diş hekimi, iki senelik okul okusa aynen kaldığı yerden devam edecek ama istemiyor işte kendileri. kıskandım yani inşallah olur.

senin iş alanını bilmiyorum sallamasyon birşeyler demiyim ama ülkede kaynakçı, tornacı falan aranan nimet ama bunlar kadar bilgisayarla ilgili şeyler de epey rağbet görüyor. işsiz kalmazsın. ama hemen başvurulara başla, kanada konsolosluğu ile irtibata geçin, skilled worker sınıfından ikiniz de girersiniz. davetiye de dedikleri gibi turistik amaçlı vizeye yardımcı oluyor. istersen önden git, iş görüşmelerini falan yap. sonra gelirsin, temelli olarak kız arkadaşınla gidersin.
Sosyal ağlarda paylaş

Jeeztro said:

abi işletmeci olarak konuşuyorum bir anlamı yok çok mba in kendi restaurant işinde. anladığım kadarıyla maddi olarak bir sıkıntı yok, fakat mba masterı yapacağı süreyi bir restaurantta harcasa çok daha faydalı şeyler öğrenebilir. mba in işletmecilikle (mekan işletmeciliği) bir ilgisi yok. tamamen tecrübe işi. mba den sonra dımdızlak kalacak çünkü kendi alanıyla ilgili. ha hukuk demişsin, dediğin gibi international birşeyler kovalayabilir çok da güzel olur. ama kendi mekanım diye tutturuyorsa mba parasını kenara koyun, üstüne garsonluk yapsın para da atar kenara. çok yorulmak istemiyorum derse part time olarka takılsın birylerde.

senin iş alanını bilmiyorum sallamasyon birşeyler demiyim ama ülkede kaynakçı, tornacı falan aranan nimet ama bunlar kadar bilgisayarla ilgili şeyler de epey rağbet görüyor. işsiz kalmazsın. ama hemen başvurulara başla, kanada konsolosluğu ile irtibata geçin, skilled worker sınıfından ikiniz de girersiniz. davetiye de dedikleri gibi turistik amaçlı vizeye yardımcı oluyor. istersen önden git, iş görüşmelerini falan yap. sonra gelirsin, temelli olarak kız arkadaşınla gidersin.

Hukuk alanıma da faydası olur diye düşünüyor bir yandan. Kendi yerimi açamazsam en azından işletme bilen Avukat olacam diyor. Niye diyor bilmiyorum. Anlamıyorum :D

Dün iş için araştırma yaptım. Çok dolu anlamda sinema - 3D - montaj - senaryo şeklinde iş ilanları var. Hepsi de güçlü yerlere benziyor. Şu ayağımız sağlam bir şekilde gitmek istediğimiz için araştırma yapıyoruz. O yüzden işlere başvurmuyorum. İlk adım neyi istediğimize karar verelim (done), ikinci adım araştırmamızı yapalım (WIP), üçüncü adım hazırlığımızı yapalım (Waiting).

İkinci adım aşamasında olduğumuz için, ben biraz da olsa kendimi 3D olayında geliştirmeye çalışıyorum. Bir portfolliyo yapmak istiyorum. Öyle başvuracam işlere.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...