Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

MMO Gaming

Xenus

Öne çıkan mesajlar

@Jaan süper yazmışsın okudum hepsini. Çoğu benimde aklımdan geçen ama yazmaya üşendiğim şeyler. (bkz. daha önceki postlerımda trendin moba ve fastplay oyunlara kayması)

Ara Not: Mini etek benzetmesi >:D< İşyerinde kullansammı acaba :D

Sandboxların yeni oyuncuyu ezmesi ile ilgili olarak. Benim fikrim; Progress e göre bölgelerde oyuncuları sınırlamak çok mu zor? Beginner ile Old player ı bir araya getirme. Böylece sorun çözülmez mi? Bu da sandbox mekaniklerinin bozar?
Sosyal ağlarda paylaş

beklentiler ?? yeni oyun yapmaya baslamis..bilmem ne teknokentteki firmanin mmo oyun yapip da 10000 dolar aylik para kazanmaya baslamasi onlari motive edip cok sevindirip baska projeler icin yureklendirirken..

100 000 oyuncuya sahip daha once 3 5 tane hit mmo satmis firmanin ayda 1 000 000 dolar kazaniyor olmasi firmayi butun projelerini kapatmaya yonlendirebilir..

beklentiler..su ana kadar zarar ettik denilen bir mmo yok sanirim..

sadece az karlilar var..ucuzlar ..farkli is planlari..sagilacak sinekler var..bir ara da facebook oyunlari peak yapmisti milyonlar kazandilar..
Sosyal ağlarda paylaş

MMo konusunda emin gibi konuşabileceğim bir kaç şey var (ara sıra yazarım zaten)

1. Oyuncuların götü kalkmış. Olmayan mükemmel mmo yu arıyorlar.

2. Aptal sayılabilecek fazla oyuncu var. Mesela tanıştığım bir grubun TS sinde birisi aynen şunu söyledi "blizzardın oyunlarından başka oyunları oynayanlar gerizekalıdır".. Çocukla diğero oyunları oynamadan nasıl biliyorsun gibi tartışmaya girdim ama anlamsızdı... Blizzardı bir halt zannedenleri zaten zar zor anlamaya çalışırken birde oynamadıkları oyunlarda ahkam kesenleri dinlemek zor.

3. Oyuncular artık oyunlara şans vermez olmuş. Endgame den ibaret olan oyunlarda bile endgame görmeden bırakanlar var. Yada pvp yapmadan pvp sine bok atanlar çok. Gw2 de pvp rankı 7 olmamış arkadaşlarımın feryatlarını halen hatırlarım (5-6 saat pvp sürüyor).

4. HATER çok fazla var. Başka bir mmo yu oynarken, denge yok diye gittik gw2 aldık. Tahmin edin guild niye bıraktı gw2 yi? aynen yazıyorum "Ben aylarca kasacağım, 1 aylık eşyalarla oyuncu gelip beni kesecek".. Gw2 bilmeyenler için şöyle söyleyeyim böyle bir şey yok!. O oyun direk moba kafası gibi. Yeteneğin gelişiyor oynadıkça. Kısaca böyle birisinin seni yenebilmesine imkan yok.

5. Gerizekalı dev.ler... Eleştiri yapanları görmezden geliyorlar, fanboyları dinliyorlar. Ulan adam zaten fanboyluk yapıyor. Sen tuvaletinin resmini koysan adam "ne güzel, o doğaya karışacak gübre olacak" diye yazacak.. gelip sana "bu resmi paylaşmak iğrenç" demeyecek. Haliyle cidden yanlış yerlere gidiyorlar.

6. Yapımcı - Oyuncu olarak ortak bir sorun daha var. Yukarıda dediğim gibi oyuncu çok fazla şey olsun istiyor. Yapımcıda daha fazla müşteri potansiyeline ulaşabilmek için özgünlüğünden ödün verip insanların sevdiği sistemleri yapmaya çalışıyor. Bu seferde ortaya "wow benzeri" oyun çıkıyor. Oyuncuda bunu istediği halde oyun çıktıkdan sonra "wow clone, bunu oynayana kadar wow oynarım"... Özgün bir şey yapılınca da zaten şans verilmiyor...

Kısaca sorun büyük oranda oyuncularda. Paticikde aynı halt. Oynadığınız oyun hakkında olumlu bir şey yazarsanız sizi topa tutarlar. Fanboylukla suçlayıp adam yerine koymazlar. Olay tamamen azınlıkta olmakla alakalı sanırım. Gidip wow bölümünde fanboyluk bile yapsan normal karşılanırken, diğer oyunlarda olumlu birşeyler yazmak linç sebebi oluyor...
Mesela gw2 oynadığım zamanlarda gelip burada konuşamıyordum. Ne konuştuğu hakkında fikri olmayan birisine bile cevap verirken fanboylukla suçluyorlar. Ulan cevap veriyorum, 2x2=4. gidip sağlamasını forumlarından, reddit den yapabileceği halde gelip fanboy damgasını yapıştırıyorlar insana..

toparlamak gerekirse: biz sorunluyuz. biz bitiriyoruz mmo devrini.

ps: yazı uzun oldu, imla sorunları varsa kusura bakmayın
Sosyal ağlarda paylaş

Yalniz atladiginiz bir nokta var

wow,archeage ,gw2 hede hodo bunlar ayni oyunlar. Hepsi birbirinin klonu ki zaten? ozellikleri farkli sadece.
Birinde camlar otomatik, digeri 240 basiyo, oburunde airbag var ama en nihayetinde araba.
Belki oyuncular motorsiklete binmek istiyordur diye dusunen yok, hala feature eklemekle falan ugrasiyorlar.

Milyonlarca oyuncunun ve benim gozumde su kamera acisindan bakan buyun oyunlar ayni.
Bisuru mmo denedim arada hepsi ayni halt.

Grind yap, 23151413 tane quest verilsin, ordan oraya git
yalniz basina yaratik kes ( cunku mmo ama casual ama mmocasual ama cokzor ama nebbie friendly )
su leveli al su questi yap 2 tusuna basinca fireball at 1 e basinca biraz bekle zart zurt dolsun.

http://screenshots.en.sftcdn.net/en/scrn/47000/47837/world-of-warcraft-6.jpg

E sen farkli oyun sunmuyosun ki tutsun zaten?

Su alttaki posteri yillarca oynadim,sikilmadim farkli sebeplerden biraktim.
E yap bole bisi oynasin insanlar, farkli bisiler yap aynisini sunup farkli beklentiye girmek garip bi kafa

http://static.gamespot.com/uploads/original/mig/7/9/6/0/2307960-430571_20130926_006.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Level dergisinin MMO bölümünde "herkesin gerçekten sevdiği, vakit ve emek harcadığı tek bir oyun olacak" gibi bir şey yazılmıştı bundan belki de 8-9 sene önce. Durum hakikatten de öyle.

İnsanlar bir MMO'ya bir kez gerçekten vakit ayırınca, o oyunla bağ kurunca ve mekaniklerini öğrenince başka oyunları beğenmiyorlar. Belki de diğer oyuna harcadığı zamanı tekrar harcamak, bir community aramak, mekanikleri öğrenmek, kendini kaptırmak vs. çok zor geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

wow,archeage ,gw2 hede hodo bunlar ayni oyunlar.jpg

hic alakasi yok. mmo piyasasinin oldugu falan da yok abi neye dayanarak soyluyorsunuz bunlari, pati ahalisinin oynayacagi populer bir mmonun olmamasi turun oldugunu degil pati oyuncularinin oynamadigini gosterir
Sosyal ağlarda paylaş

Densiz said:

2. Aptal sayılabilecek fazla oyuncu var. Mesela tanıştığım bir grubun TS sinde birisi aynen şunu söyledi "blizzardın oyunlarından başka oyunları oynayanlar gerizekalıdır".. Çocukla diğero oyunları oynamadan nasıl biliyorsun gibi tartışmaya girdim ama anlamsızdı... Blizzardı bir halt zannedenleri zaten zar zor anlamaya çalışırken birde oynamadıkları oyunlarda ahkam kesenleri dinlemek zor.

Pink floyd benzetmesini bu yüzden yaptım işte. Blizzard neyse pink floydda o. O kadar gözü kör bağlanabilmek dingillik ama anlatamıyorsun cünkü sen dışardan bakabiliyorsun duruma.

Suark said:

wow,archeage ,gw2 hede hodo bunlar ayni oyunlar.

Yanlış archeage çok farklı diğerlerinden. Wow ile archeage kıyaslamak Japonya ile Türkiyeyi karşılaştırmak gibi. Kim ne derse desin Wow çok kısır bir mmorpg.250 tane dungeon var diye farklılık olmaz.Kısırlıktan bahsettiğim her şey öldürme üzerine wowda. Trade run yok, Ev yok tarla yok bir şey yok hiçbir şey yok. KINAYT gibi bi oyun archeage ile karşılaştırırsak.
Sosyal ağlarda paylaş

• 7 ay sonra ...
revelation bana baya p2w olacak gibi geliyor bana. çin oyunları über p2w oluyor zaten. aynı modeli direk getiriyorlar, hiç bir westernizasyon yok. yoksa combat'ı falan güzel oynanabilir.

http://i.imgur.com/jwc3Bju.png

hele şu en pahalı packteki direk topkek.

"Everything an experienced player needs: huge amount of powerful items to improve abilities and character gear." said:

http://i.imgur.com/uPghfFy.png

bless'inde combat baya leş. black desert'tan sonra baya downgrade olur bunu oynamak.
Sosyal ağlarda paylaş

combat'ı çok leş. riders of icarus'tan hallice. combat kötü olunca direk kaybediyor zaten benim için. grafik kalitesi bakımından da black desert'tan iyi olduğunu düşünmüyorum, tera'nın biraz daha iyi grafiklisi işte. aeria games gibi çöp bi publisher getiyor batıya üstüne. hangi yönü öne çıkıyor peki o zaman? pvp, pve, sandbox element olarak neler var tam bilmiyorum açıkçası.
Sosyal ağlarda paylaş

1.sı combati çok les değil istedin taktirde wowun kombati ile aynı hale getirebiliyorsun combatini. adamin biri youtubeda bi combati kotu diye inceleme yaptı diye combati oynamadan gommenin manası yok. al tab targete oyna iste cok ıyı demiyorum ama anlatıldıgı kadar kotu degıl emin ol.Aeria gamese bisey demicem ama en azından aerida emek verırsen karsılıgını alıosun hatta aeria oyunlarında cok paralar kazandım ben p2w orasi ayri ama p2w olmayan oyun yok zaten.

2.grafık olarak cok ciddi daha iyi gtx970 ile full grafikte oynayamıyorsun oyunu yer yer zorluyor.

3.En buyuk farkı bu zaten end game content var, dungeon var,allaha sukur boss mekanigi var bdodaki gibi auto attack boss kesmion,storline cok daha kuvvetli.Sand box yok olmasında zaten yetti artık gina geldi amelelikten.

yani oyun bdo ile kıyaslanamayacak seviyede suanda tamamen farkli kulvarda benım gibi bdoyu en basından sevememiş bi suru insan için tam oynanıcak oyun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...