Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mal ev sahibi vol.99262671

darkwingduck

Öne çıkan mesajlar

Patiler selam.

Simdi bizim ev sahibi kiraya ufe den bagimsiz bir zam yapiyor. 300 lira zam istedi. Biz cemkirince 200 e dustu. Max %7 olsa ufe zam orani o bile acaip asagida kaliyor.

Kira kontrati ekim 2015 de otomatik yenilendi yine ayni rakamla kirayi odemeye devam ettik. Zamdan bahsedilmedi, sikayet etmedi. Gecen sene de zam yapmamisti.

Subat ayini yatirmak uzereyken gecen ayi da bu ayi da zamla yatirmamiz gerektigini soyledi. Biz yine bu ay ayni kirayi yatirdik gec odenme olmasin diye. Ama iki ayin zammini ek olarak isteyecek yinede.

Simdi normal sartlarda zami kira yenilenme doneminde kontrat tarihinde mi yoksa boyle kafasina gore sene basinda ocakta mi yapilabilir?

Geriye donuk zam isteyebilir mi? Hicbir ihbar vs yok ortada.

Yok kardes zam mam ekimden beri zamsiz oduyoruz sorun etmiyosun sie desek. Adam bizi cikarmak icin ne yapabilir? Ihtar suresi falan ne olur?

Fazla mi abartiyoruz?

Bi el atin yorum yapin.
Sosyal ağlarda paylaş

normal anlaşmalarda yıllık tüfe oranında zam yapılır gibi bir madde olur. eğer siz bu maddeyi imzaladıysanız ve adam geçen sene zam yapmadıysa, siz de "tüfe kadar yaparım kardeşim" diye ısrar ederseniz bu yıl, adama "o zaman geçen sene kiranız aslında x lira idi, ödediğiniz y ile x arası farkı artı aylık gecikme faizlerini verin, ayrıca kiranız geçen seneki olması gerekli y + tüfe oldu" deme fırsatı veriyorsunuz.

özetle, adam geçen sene ses çıkartmadı ve zam yapmadı diye o hakkını kaybetmiş olmuyor. siz adama "bu sene kira arttırmadan yatıracağız" diye noterden yazı çekmediyseniz kanun önünde adama 1 yıldır eksik ödüyorsunuz demek zaten

edit: hatta adam 2 yıldır zam yapmıyor galiba, canınız sıkılır adam kanuni haklarına başvurursa. atar yaparken iyi hesap yapın derim.

2 yıl önceki kira dan 1 yıl boyunca kira+tüfe ve ekimden bu yana da kira+tüfe li yeni kira üstüne tüfe gibi bir tutar ödemeniz gerektiğinden yola çıkın hesapta
Sosyal ağlarda paylaş

Oncelikle daha fazla bilgi lazım. Şu anki kira ne kadar? Semt neresi? Ev kaç metrekare, bina kaç yaşında? Ulaşıma yakın mı, manzara görüyor mu? Binada üniversiteki kız öğrenci kiracılar var mı? Evin durumu nasıl, vuruğu patlağı çatlağı akıntısı vb.. var mı? Asansör, klima, doğalgaz.. ?
Sosyal ağlarda paylaş

kontratinizda artis maddesi varsa, o size soylemeden sizin zaten zamli yatirmaniz lazim. geriye donuk catir catir isletir. oyle bos bos bakarsiniz. odemem diye tutturursaniz da ihtarnameleri seriden cekmeye baslar. kapinin onunde bulursunuz kendinizi.

mal sahibiyim, ama sirf bu ve benzeri sebeplerden ev kiralamiyorum. ev kiracisi basa bela. genelde eve verdigi zarar da, ozellikle kiralayanin yasi gencse bas agritiyor. yaptiracagim depozitodan dusup ustunu verecegim diyorsun, bu sefer ben yaptiririm diyor, bu sefer de en ucuzundan en kalitesiz malzeme ile ilk kiraladigi gun aldigi kalitede teslim etmiyor, o depozitonun da cingeneligi oluyor sonra.

kontratta kavga eder. ay atlatir, farketmedim sanir, soyleyince camura yatar. zam yansitmaz, ses cikarmaz 1-2 ay beklersin, farketmedin sanir. tesisati ustune almaz, mecbur kalir kestirirsin elektrigi suyu, cemkirir. aidatlari odemezler, apartman yoneticisi seni arar, ugrastirir. bu ay odemelerim var bir ay idare edin der, tamam dersin, 1 ay olur 3 ay.

onunla ugrasacagima evi bos tutarim.
Sosyal ağlarda paylaş

Masakari said:

Oncelikle daha fazla bilgi lazım. Şu anki kira ne kadar? Semt neresi? Ev kaç metrekare, bina kaç yaşında? Ulaşıma yakın mı, manzara görüyor mu? Binada üniversiteki kız öğrenci kiracılar var mı? Evin durumu nasıl, vuruğu patlağı çatlağı akıntısı vb.. var mı? Asansör, klima, doğalgaz.. ?

said:
Binada üniversiteki kız öğrenci kiracılar var mı?

said:
üniversiteki kız öğrenci

said:
kız öğrenci

said:
kız
Sosyal ağlarda paylaş

Namessar said:

kontratinizda artis maddesi varsa, o size soylemeden sizin zaten zamli yatirmaniz lazim. geriye donuk catir catir isletir. oyle bos bos bakarsiniz. odemem diye tutturursaniz da ihtarnameleri seriden cekmeye baslar. kapinin onunde bulursunuz kendinizi.

mal sahibiyim, ama sirf bu ve benzeri sebeplerden ev kiralamiyorum. ev kiracisi basa bela. genelde eve verdigi zarar da, ozellikle kiralayanin yasi gencse bas agritiyor. yaptiracagim depozitodan dusup ustunu verecegim diyorsun, bu sefer ben yaptiririm diyor, bu sefer de en ucuzundan en kalitesiz malzeme ile ilk kiraladigi gun aldigi kalitede teslim etmiyor, o depozitonun da cingeneligi oluyor sonra.

kontratta kavga eder. ay atlatir, farketmedim sanir, soyleyince camura yatar. zam yansitmaz, ses cikarmaz 1-2 ay beklersin, farketmedin sanir. tesisati ustune almaz, mecbur kalir kestirirsin elektrigi suyu, cemkirir. aidatlari odemezler, apartman yoneticisi seni arar, ugrastirir. bu ay odemelerim var bir ay idare edin der, tamam dersin, 1 ay olur 3 ay.

onunla ugrasacagima evi bos tutarim.

Ahahah ev sahibinin derdi daha ağır çıktı.
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyu ev sahipleri basmis.

Ya mal diyorsak bi bildigimiz var. Adam hepten ariza bir adam, sinir hastasi. Su ana kadar yukarda edilen bikbiklardan hicbirini yapmadik. Kira aidat trink yatti. Ustune neresi kirilsa bozulsa biz tamir ettirdik evi yeniledik nerdeyse demirbaslar kombi tuvalet petekler vs dahil. Sirf adamin sacmaligini dinlememek icin. Ev tertemiz. On numara kiraciyiz yani. Bayadir oturuyoruz bir gecen sene yapmadi zam. Onu da 3 kira depozito ve giristeki gereksiz pahali kirayla kapadi zaten. O depozitolari da mezarina gorturecegine yuzde yuz eminim. Biz de sirf kavga edip cirkinlesmemek icin laf etmiycez yaka silkip cikacaz. Yani fuck ev sahipleri kusura bakmayin da. Hepiniz birbirinizden beter.

Simdi bi de sacma sapan bir zamla geldi karsimiza. Olay o yani.

Bu arada geriye donuk ucret alamiyor. Sikayetci olmasi gerekiyormus kiranin yenilendigi donemden sonraki 3 ay icinde bana zamsiz yolluyorlar diye. Yoksa karsilikli mutabakata varildi anlasiliyor. Yani her sene zam illa gelecek diye bir sey yok. Kafasina gore de geriye donuk islem yapilamiyormus. Zamaninda sikayetci olmasi lazimmis. Bilirkisiden bilgi boyle geldi. Belki bor baskasina faydasi olur.
Sosyal ağlarda paylaş

her donemin kira tespit davasi donem icinde donem sonuna kadar acilabilir. bu konuda yargitay karari var. 3 ay falan degil. bu yilin sonuna kadar sozlesmede sana belirtilen tutari yatirmazsan aralik ayinda bile sana bu davayi acar ve geriye donuk catir catir alir.

sadece gecmis yillari alamaz. donemleri gecti cunku.
Sosyal ağlarda paylaş

He onun icin de ekim den beri zamsiz kira yatiriyorsun diyelim. Yani bu zamsiz yatirdigim 5. ay. Evet kira tespiyi davasi acabilir ancak daha once istemedigi icon iyi niyet ihlali oluyor. Zam yapmayacakti nerden senenin ortasinda cikti bu zam oluyor. Ondan sonrasi ben dedim sen dedim kim hakli cikarsa. Yani acabilir ama alir mi davayi mechul.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Subat ayini yatirmak uzereyken gecen ayi da bu ayi da zamla yatirmamiz gerektigini soyledi. B

senden direk quote luyorum. bunu catir catir alir diyorum senden. 3 ay gecsin, aralik olsun, o tespit davasini acti mi ocaktan itibaren hepsini alir. odemezsen de ihtarnameleri dizer, cikartir evden.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...