Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mal ev sahibi vol.99262671

darkwingduck

Öne çıkan mesajlar

burada etiler, cihangir, 4 levent, suadiye, caddebostan, kosuyolu, bati atasehir gibi bir semtten bahsetmedigimizi varsayiyorum. ortalama bir yer olsun. 1500 tl den yedi evi olsun adamin. hic birisi ticari kiraci olmasin yani sifir stopaj. ayda 10500 tl, 126bin tl yillik toplam gelir demek. goturu gider yontemi (otomatik yuzde 25) en populer olandir. 3800 tl muafiyet var 2016 da. ev sahibi kendisi kirada oturuyorsa onu da gider gosterebilir. ama genelde insanlar once kendi evini aliyor.

soyle hesaplaniyor: (2 yil onceki rakamlar, ornek olsun diye koyuyorum)

2014 Yılı Kira Gelirlerine Uygulanacak Gelir Vergisi Tarifesi
11.000 TL’ye kadar......................% 15
27.000 TL’nin 11.000 TL’si için........ .................... 1.650 TL, fazlası % 20
60.000 TL’nin 27.000 TL’si için.......................4.850 TL, fazlası % 27
60.000 TL’den fazlasının 60.000 TL’si için... 13.760 TL, fazlası % 35
oranında vergilendirilir.
Sosyal ağlarda paylaş

diyelim ki bu adamin tek geliri ev kirasi. baska hic bir sey yok. ve hic ticari gayrimenkulu yok onceden dedigim gibi, sadece evler.

126000 tl icin 2016 da (2014 ten degil guncel rakamlardan hesapladim) 25bin tl vergi odeyecek. yani devlet yuzde 20 sini alacak.

buna emlak vergileri dahil degil. semtine gore emlak vergisi yuksek ya da dusuk olur. belediyeye yatirilir.

ayrica cevre ve temizlik vergisi de kiraciya aittir. (kontratta belirtilmez, gerekli de degildir. zira bu vergi bina yi kullananlara aittir) ancak nedense hep cezasi ile beraber evsahibinin ustune kalir. grubuna gore 20 tl ile 2300 tl arasindadir. cogu konutun ki dusuktur. sadece ev sahibi genelde lanet eder, cezaya dusmesin diye kendi oder.
Sosyal ağlarda paylaş

tek bir şey söyleyeceğim konuyu okumadan

üfe oranı maksimum orandır
kontratta yazması halinde sadece daha az zam yapılabilir üstüne çıkılmaz
yargıtayın kararınca yenilenme döneminde son 12 ayın ortalaması alınıyor
üstünde zam yapmaya çalışırsa dava açabilirsiniz

bu arada zam oranını sen üfeden hesaplayıp hemen yatır
adam sana su anda kirayı eksik yatırıyorsun diye ihtar gönderebilir çıkarmak isterse
Sosyal ağlarda paylaş

Namessar said:

kontratinizda artis maddesi varsa, o size soylemeden sizin zaten zamli yatirmaniz lazim. geriye donuk catir catir isletir. oyle bos bos bakarsiniz. odemem diye tutturursaniz da ihtarnameleri seriden cekmeye baslar. kapinin onunde bulursunuz kendinizi.

mal sahibiyim, ama sirf bu ve benzeri sebeplerden ev kiralamiyorum. ev kiracisi basa bela. genelde eve verdigi zarar da, ozellikle kiralayanin yasi gencse bas agritiyor. yaptiracagim depozitodan dusup ustunu verecegim diyorsun, bu sefer ben yaptiririm diyor, bu sefer de en ucuzundan en kalitesiz malzeme ile ilk kiraladigi gun aldigi kalitede teslim etmiyor, o depozitonun da cingeneligi oluyor sonra.

kontratta kavga eder. ay atlatir, farketmedim sanir, soyleyince camura yatar. zam yansitmaz, ses cikarmaz 1-2 ay beklersin, farketmedin sanir. tesisati ustune almaz, mecbur kalir kestirirsin elektrigi suyu, cemkirir. aidatlari odemezler, apartman yoneticisi seni arar, ugrastirir. bu ay odemelerim var bir ay idare edin der, tamam dersin, 1 ay olur 3 ay.

onunla ugrasacagima evi bos tutarim.

sırf şu yüzden evimizi sattık biz kiralamak yerine
Sosyal ağlarda paylaş

darkwingduck said:

Oyle manyaklik mi olur lan zaten. Oldu zam yapmiyom deyip 5 sene sonra donsun zam yapmadigi donemin zammini istesin. Iyimisiniz?

senin dediğin geriye dönük süre varlığını yeni öğrendim ama siz adamın "lafına" güvenip iş yaparsanız ve o gidip "yazılı" duruma göre dava açarsa alır işte.

diyelim adam sözle size "ehe zam yapmıom taam" dedi, siz de adamdan yazılı almadınız bu onayı. hakkının bitmesine yakın da gitti ihtarname çekti. mahkeme "valla bize böyle didiydi" yi kabul eder mi sizce?
Sosyal ağlarda paylaş

yararlı bilgiler paylaşıp yardımcı olan herkese - özellikle namessar'a - teşekkür ederim. araya bir emlakçı soktuk. üfe oranı üzerinden zamda karar kılındı, sadece yeni kontrat dönemi içindeki süreyi geriye dönük ödeyeceğiz. emsal fiyatlarda normalde seyrediyoruz. rayiç bedel davası için de yeterli sene yok, zaten olsa da düşük kalmıyormuş anladığı kadarıyla. bilirkişi gelse de zaten düşük belirlenecekmiş.

itiraz etmeseydik baya baya keklenecekmişiz. bağırdı çağırdı böğürdü başta. sonra emlakçı yapabileceği çok fazla bir şey olmadığını belirtti. adam da vazgeçti en sonunda. şu an bizle konuşmuyor hahasd.

bu da böyle bir anımdır.
Sosyal ağlarda paylaş

hadkasdjh konuşmasın daha iyi. sen her sene (oturursan tabii) üfeye göre hesapla yatır bir de bari şimdi evin fotoğraflarını çekip adamdan "ev ve eşyalar sağlamdır" gibi bir kağıt almaya çalış (tabii bilmiyorum şu an alabilio musun bunu) hani çıkarken depozito patlamasın diye
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

ödemiyorum der, telefonu açmaz.

bitti.

sonra aylarca uğraştığınla kalırsın.

e avukata ver inadına? nasılsa kaybedecek, kaybedince de hem mahkeme, hem avukat masrafı hem de yasal faiziyle depozitoyu ödeyecek?

gerçi avukattan noterden ihtar çeksen bile öder o adam sanki.

benim ev sahibi de ödemeseydi net verirdim avukata. sevmiyorum öyle para üstüne yatanları
Sosyal ağlarda paylaş

Genwa said:

Ben de evi değiştirmeyi planlıyordum yaza doğru, şimdi uygun bi ev bulduk ay sonu boşacalkmış.

Lakin ki içerde 2 depozito var ve bu ayın kirasını da ödedim. Bakalım ay sonu çıkmam lazım diyince ne tepki verecekler.

normal sözleşmelerde adama 1 ay mı 2 ay mı ne önceden haber vermen lazım. bunu bi emlakçıya sorsana. çünkü adamı mağdur durumda bırakıosun. senden en aşağı 2 aylık, ya da tüm sözleşmede kalan sürelik kirayı talep edebilir zira.

(ben de evden çıkarken 6 7 ay kala çıktım da allahtan noterden yazı çekmiştim ev sahibine şu tarihte çıkıyorum diye 2 ay kala)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...