Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pic Thread #3

quixef

Öne çıkan mesajlar

senko said:

gamma ışıması ışık hızına yakın ilerlemiyor mu
nası koşucan

Olay koşarak mesafeyi açmak değil zaten. Baştan yanlış bakmışsınız olaya.

Işıma küresel bir yayılma olduğu için uzaklaştıkça daha fazla dağılıyor, açısal olarak daha az kısmına maruz kalıyorsun.

Grego said:

Rewendor said:

Radyasyondan koşarak kaçmak gayet mantıklı bir hamle yalnız.

alıntılık satılık forum imzası

Foruma imza yapsın isteyen de, ben olsam "anlamadığım gerçeklerle dalga geçecek kadar cahilim" temalı imza koymazdım :)

http://lmgtfy.com/?q=radiation+distance
Sosyal ağlarda paylaş

Her radyasyon kaynağına atom bombası muamelesi yapmayın yahu. Sızıntı yapan bir kaynaktan kaçmak mantıklı. Ha belki kurtarmaz, zaten yine alırsın zararını ama en azından sağlıklı kalma veya minimal zarar alma ihtimalini arttırıyorsun. %0,1 bile arttırsan değer yani o riske, ki kaynağın gücüne göre çok daha yükselebilyor da :)

Grego said:

bu şey gibi oldu, kolun kopuyor ama üzerindeki tüylere birşey olmayacak.

Tamamen alakasız oldu örnek. Her radyasyon yiyen kanser olsaydı hastanede adam gibi tektik yaptıramazdın :) Mesleği gereği ne kadar koruma önlemi alsa da yıllarca radyasyon yiyen insanlar var mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

of Rewendor ne kadar kasmışsın.

radyasyondan kaçmakla karşılaştırmamın sebebi ortalama deprem süresinin 18 katlı binadan inmekten kısa olması yani bina yıkılırsa ara katlarda yakalanman daha olası.

tabi ki uzaklık arttıkça radyasyonun etkisi azalır burda anlatılmak istenen maruz kalma miktarı değil magnetic radiation'ın hızı.

ha onun dışında radyasyondan koşarak kaçılır mı sorusunun cevabı radyasyon kaynağına bağlı, atom bombasıysa her damage lvl'ının arasında kilometreler var koşarak kaçamazsın taşıt lazım asdsdf
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

çok teorik değil mi bu ya
pratiğe etki edeceğine inanamadım radyasyondan kaçmanın :)

ölümden, kanserden kurtarmıyacak muhtemleen ama micro düzeyde fayda sağlar teoride dediğin gibi.

maruz kalma süresi çok önemli. pratikte etki eder neden etmesin. adam yazdıklarında haksız değil sadece bir espri için fazla kastı asdsdf
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

of Rewendor ne kadar kasmışsın.

radyasyondan kaçmakla karşılaştırmamın sebebi ortalama deprem süresinin 18 katlı binadan inmekten kısa olması yani bina yıkılırsa ara katlarda yakalanman daha olası.

tabi ki uzaklık arttıkça radyasyonun etkisi azalır burda anlatılmak istenen maruz kalma miktarı değil magnetic radiation'ın hızı.

ha onun dışında radyasyondan koşarak kaçılır mı sorusunun cevabı radyasyon kaynağına bağlı, atom bombasıysa her damage lvl'ının arasında kilometreler var koşarak kaçamazsın taşıt lazım asdsdf

Yok ana konudan bağımsız girdim ben radyasyon konusuna. Yarın öbür gün yeşil yeşil ışıyan taş görürseniz "zaten tuttuk bari avuçlayalım" diye elinize alıp oynamayın, kaçın yani :D

Kaynağa bağlı dedim zaten ben de, kafanda atom bombası patlatıyorlarsa zaten radyasyondan daha ciddi problemlerin var demektir :)

Bir de buz dolabıyla mı küvetle mi kaçma hangi filmdeydi ya aklımda kalmış benim de çıkartamadım bi türlü.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Tamamen alakasız oldu örnek. Her radyasyon yiyen kanser olsaydı hastanede adam gibi tektik yaptıramazdın :) Mesleği gereği ne kadar koruma önlemi alsa da yıllarca radyasyon yiyen insanlar var mesela.

aldiklari radyasyondan dolayi belli yasin ustundeki kadinlara mamografi cekilme sıklıgını tartistilar bir sure..

40 yas ustu senede 1 diyorlardi..son neye karar verdiler bilmiyorum..
Sosyal ağlarda paylaş

Pek çok alanda tartışılıyor zaten hala. Uzun vadede zararı var çünkü kümilatif olarak. Belli eşiği geçince zarar vermeye başlayacak. Sen kaçmadıkça o eşiğe ulaşma hızını (kaynağa bağlı olarak belki de zaten kaçacak vakit bile yok) arttırıyorsun. Ha belli yaş üzerinde de ara ara baktırmak lazım, orta yolu bulmak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

ya bu iyonize olmayan radyasyon olayları falan da tartışılıyor baya. mesela evdeki wireless modemden çok düşük bir miktar alıyoruz ama yeni nesiller bebeklikten büyüklüğe kadar 10yıllarca maruz kalacaklar buna, toplamda insanları nasıl etkileyecek acaba diye anaokullarında falan yasaklamayı düşünüyorlardı wireless baglantıları avrupada
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...