Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yarı cahil yönetici

Mrlee

Öne çıkan mesajlar

bakin simdi toplanin :D danismanlik, egitim filan diyorsunuz (gecen topicte yakinilmisti), danismanligina gittigimiz bir sirketten kesit sunucam. asagi yukari turkiyedeki isletmelerin ozeti direk su :D vaka olarak kullanmayin, original work do not steal!

isletmemiz baya buyuk cirosu olan ancak plansiz programsiz yonetilen tipik turk patron-aile sirketi. sirketimizin yonetim bicimi abilik. kalburustu gecekondu tier uretim yapiyorlar kalite standardi filan kasmadan, uretim muduru hicbri teknik bilgisi olmayan ilkokul mezunu bir mavi yaka ama liyakati var.

iki ortak bunlar, biri para ile bozmus oburu ise butun yetki ve sorumlulugu ustune aldigindan bikmis patlama noktasina gelmis. duzen vs diye birsey yok, toplanti filan yapilmiyor, hiyerarsi filan abilik sisteminde havada hep.

karakterlerimiz su sekilde

uretim muduru- teknik bilgisi olmiyan sadakati bol mavi yaka
satinalma, uretim koordinasyon, pazarlama, halkla iliskiler, stok yonetimi ve IK nin bir kismini devralmis calsikan bir cocuk. ben yaparim dedikce herseyi ona yikmislar, telefonlara bile o cikiyor

pazarlama muduru- koklu bri firmadan gelmis, bayi kafaliyarak alavere dalavere ceviren yetersiz bir tip. calismiyor ama kendini kilit gosteriyor patronlara, kafa oldugu icin danismanlik alinmasini istemiyor en zayif halka oldugu ortaya cikicak diye. danismana yardim etmek yerine manipulatif bilgi sunuyor

muhasebe muduru- butun muhasebe yuku ve IK yi bu adamcagizin uzerine yikmislar, konusurken eli ayagi titriyor stres ve kafein yuklenmesinden

ihracat muduru- ise destekler ile yeni alinmis bir cemaat kafasi cakal tip. patronlarin ortadoguya mal kakalariz hirsi ile ise aldigi ve cok buyuk beklentileri olan eleman. ozel sartlarda calisiyor, laptop, tablet filan butun oyuncaklari alinmis. orta duzey ingilizce ileri duzey arapca var ama tam abiler. patronlara kendini yamamis ve sirketteki diger herkese tepeden bakiyor elit bir is yaptigini ve en iyi oldugunu sandigi icin. dansimanlik isini ayarliyan bu, yeni bir marka yaratip 3-5 ihracat yapmak istiyorki daha iyi bir sirkete kapak atabilsin.

simdi gorusmelerden birini koyucam

said:
Semihcelik (Simpson markasi)

Gorusulen: hasegawa taizou - Muhasebe Muduru(!)

Gorusme notlari:

1- hangi konumda oldugum belli degil, yeri geliyor ofisboyluk yapiyorum, yeri geliyor mudur olarak geciyorum. Cift kayit yuzde 90bitti. Artik ben yetistiremiyorum, surekli benden oncekilerle kiyasliyor, zar zor muhasebe altyapisi olusturdum ama gerekli destek verilmedi. Isimden zevk almiyorum, cok basit bi sekilde duzeltilebilicek seylerle ugrasmak zorunda kaliyorum. Butun angarya isleri ben yapiyorum. Ilk basladigimdan beri isim 3 kat artti. Kimse beni taktir etmedi cok calsitigim halde. Cok fazla sorumlulugum var. yanima en az 1-2 eleman sart.

2- Musashi bey bana bagli degil, benim buyugum ve benden eski. Imalat icin ise girmis htiyac oldu diye muhasebeye alinmis ancak bana faydasi yok, elide cok agar, emekli olana kadar idare etmeye calisiyorum, kendiside memnun degil.

3- Mali musavir var ama ayda bir gelir, parasini alip ceker gider. Isi ben yapiyorum kaymagini musavir yiyor. Butun personel bordrolari benim uzerimde, personelle iglili resmi gayriresmi her is bende.

4- eta geri kaldi, micro kullaniyordum daha iyiydi.

5- uretim recetelerinide aldim ancak cok fazla karmasiklik var. stoklarimiz sistematik degil, keyfekeder girilmis kodlar ki programda oynayip kod versem bile olmiyor. Maliyet kontrolunu exelde Takatin bey yapiyor ancak saglikli degil.

6- Kapasite raporu benim isim ama ben ne anlarimki bundan, hersey benim ustumde. Teklif verdiriyorlar, en pahallisi olsada gene es dosta yaptiriyoruz.

7- Detayli raporlarimiz yok. Kendi basima birseyler yapmaya calisiyorum ama yetisemiyorum.

8- Benim gorevim bile olmayan isler ustume kalinca belki 10 kere patrona geliyorum, gene sonuc alamiyorum.

9- Kredi kullanimimiz cok yoktu ancak is gelistikce kullanmak zorunda kaliyoruz, 6 ay- 1 sene arasi vadelerimiz oluyor.

10- 2 kere ihracat kredisi kullandik, birinden kar ettik oburunden zarar ettik kur yuzunden. Eximbank kullanmadik.

11- Yatirim tesvik hic kullanmadik. Kosgeb yapicakmi filan benim bi fikrim yok.

12- Isletme sermayesi ilerde zorlanabilir.

13- leasing ben gelmeden kullanmislar, su anda yok

14- Mavi yakada bazi sorunlar var, ufak tefek seylerden isten ayrilmalar olabiliyor. Sigorta ve isci sagligi konusunda problemler var.

15- Birimler arasi toplanti filan yok. Ben ise gireli 2 toplanti anca yapildi. Ben fikrimi soyledim ancak bazi sorunlar yasandi ve bu disariya yansidi. Iletisim problemleri var.

16- Forklift bozulmus, forklift nerde diye sorunca adam(!) eskiden forkliftmi vardi seklinde tepki verdi.

****17- Yillik butce diye bisey ben duymadim gormedim bilmedim. Pazarlama elemani kadar maas almiyorum ve cok daha fazla is yapiyorum. 5 pazarlamaci var oysa bir muhasebeci var, satsada satmasada aliyor parasini. Satiyor unutuyor 1-2 yil kalan bakiyeler var. 2 tane musteri buldumu tamam.

****18- 2 yerde calistigi soylenen pazarlamaci var, hirsizlikta yapsan el ustundesin. Adam aciktan maas aliyormus, cikti ortaya. Pazarlamacilar cok simarik.

****19- Shachi beye mesai torpili yapilmis, cumartesi yok haftaici erken cikiyor. Ben 5.30 da cikarken adamin 4.30 da cikmasi zoruma gidiyor.

yaaa iste bole :P yurdumdan isletme manzaralari, tam evlere senlikti bu. ic cekismeler yuzunden dnaismanlik sona erdirildi, boyle gelmis boyle gider kafasi ile hicbirsey duzeltimeden kaldi ole :P
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

her gelene FEELINGSSS mi yapacagiz?

nereden biliyoruz adamin yari cahil, bizimkinin cok egitimli ve donanimli oldugunu.

haci belki yetemiyorsun adamin yaptiklarina, o kadar vizyonun yok..
olamaz mi yani hic?

once kendine bak bi, sonra baskasini elestir. yok sen ondan iyi isen adamin yerine seni koyarlar zaten.

herkes salak, bi sen akillisin. kimse bunu gormuyor yani.

heyallam ya

yok bununla ilgili bir sorunum yok
benim gözden kaçırdığım şeyler de olabilir

zaten ben kendi bilgim dahilinde olan şeyler için cahil değilim diyorum (bu da benim bilgimle sınırlı)

Dragonfire said:

adam üstünse gg, aynı seviyede isen bir üst yöneticiye, altınsa eğitime yolla.
sen patron o yönetici ise nasıl yönetici yaptın. o patron sen alt pozisyonsa ilk söylediğim geçerli.

evet sorun üstüm olması, arada adam yok patrona bağlı

-----

yarı cahilden kastım
hem teknik bilgiden yoksun olup hem araştırmayıp
konuyu bana anlat ben karar verecem yapması

mevkisinde gözüm yok çünkü başkalarından bilgi toplayıp biliyormuş gibi yapma üzerine kurulu
klasik türkiye teknoloji yoksunluğu
çalıştığın konuda bilimsel altyapın olmadan yatırım yapmaya çalışmak

teknik bilgiden yoksun ve insan kaynağı yönetmeye dayanan yöneticilik benim içime sindirebileceğim bir şey değil
ya da sorumluluk verir, sonuçla ilgilenirsin
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

bakin simdi toplanin :D danismanlik, egitim filan diyorsunuz (gecen topicte yakinilmisti), danismanligina gittigimiz bir sirketten kesit sunucam. asagi yukari turkiyedeki isletmelerin ozeti direk su :D vaka olarak kullanmayin, original work do not steal!

isletmemiz baya buyuk cirosu olan ancak plansiz programsiz yonetilen tipik turk patron-aile sirketi. sirketimizin yonetim bicimi abilik. kalburustu gecekondu tier uretim yapiyorlar kalite standardi filan kasmadan, uretim muduru hicbri teknik bilgisi olmayan ilkokul mezunu bir mavi yaka ama liyakati var.

iki ortak bunlar, biri para ile bozmus oburu ise butun yetki ve sorumlulugu ustune aldigindan bikmis patlama noktasina gelmis. duzen vs diye birsey yok, toplanti filan yapilmiyor, hiyerarsi filan abilik sisteminde havada hep.

karakterlerimiz su sekilde

uretim muduru- teknik bilgisi olmiyan sadakati bol mavi yaka
satinalma, uretim koordinasyon, pazarlama, halkla iliskiler, stok yonetimi ve IK nin bir kismini devralmis calsikan bir cocuk. ben yaparim dedikce herseyi ona yikmislar, telefonlara bile o cikiyor

pazarlama muduru- koklu bri firmadan gelmis, bayi kafaliyarak alavere dalavere ceviren yetersiz bir tip. calismiyor ama kendini kilit gosteriyor patronlara, kafa oldugu icin danismanlik alinmasini istemiyor en zayif halka oldugu ortaya cikicak diye. danismana yardim etmek yerine manipulatif bilgi sunuyor

muhasebe muduru- butun muhasebe yuku ve IK yi bu adamcagizin uzerine yikmislar, konusurken eli ayagi titriyor stres ve kafein yuklenmesinden

ihracat muduru- ise destekler ile yeni alinmis bir cemaat kafasi cakal tip. patronlarin ortadoguya mal kakalariz hirsi ile ise aldigi ve cok buyuk beklentileri olan eleman. ozel sartlarda calisiyor, laptop, tablet filan butun oyuncaklari alinmis. orta duzey ingilizce ileri duzey arapca var ama tam abiler. patronlara kendini yamamis ve sirketteki diger herkese tepeden bakiyor elit bir is yaptigini ve en iyi oldugunu sandigi icin. dansimanlik isini ayarliyan bu, yeni bir marka yaratip 3-5 ihracat yapmak istiyorki daha iyi bir sirkete kapak atabilsin.

simdi gorusmelerden birini koyucam

said:
Semihcelik (Simpson markasi)

Gorusulen: hasegawa taizou - Muhasebe Muduru(!)

Gorusme notlari:

1- hangi konumda oldugum belli degil, yeri geliyor ofisboyluk yapiyorum, yeri geliyor mudur olarak geciyorum. Cift kayit yuzde 90bitti. Artik ben yetistiremiyorum, surekli benden oncekilerle kiyasliyor, zar zor muhasebe altyapisi olusturdum ama gerekli destek verilmedi. Isimden zevk almiyorum, cok basit bi sekilde duzeltilebilicek seylerle ugrasmak zorunda kaliyorum. Butun angarya isleri ben yapiyorum. Ilk basladigimdan beri isim 3 kat artti. Kimse beni taktir etmedi cok calsitigim halde. Cok fazla sorumlulugum var. yanima en az 1-2 eleman sart.

2- Musashi bey bana bagli degil, benim buyugum ve benden eski. Imalat icin ise girmis htiyac oldu diye muhasebeye alinmis ancak bana faydasi yok, elide cok agar, emekli olana kadar idare etmeye calisiyorum, kendiside memnun degil.

3- Mali musavir var ama ayda bir gelir, parasini alip ceker gider. Isi ben yapiyorum kaymagini musavir yiyor. Butun personel bordrolari benim uzerimde, personelle iglili resmi gayriresmi her is bende.

4- eta geri kaldi, micro kullaniyordum daha iyiydi.

5- uretim recetelerinide aldim ancak cok fazla karmasiklik var. stoklarimiz sistematik degil, keyfekeder girilmis kodlar ki programda oynayip kod versem bile olmiyor. Maliyet kontrolunu exelde Takatin bey yapiyor ancak saglikli degil.

6- Kapasite raporu benim isim ama ben ne anlarimki bundan, hersey benim ustumde. Teklif verdiriyorlar, en pahallisi olsada gene es dosta yaptiriyoruz.

7- Detayli raporlarimiz yok. Kendi basima birseyler yapmaya calisiyorum ama yetisemiyorum.

8- Benim gorevim bile olmayan isler ustume kalinca belki 10 kere patrona geliyorum, gene sonuc alamiyorum.

9- Kredi kullanimimiz cok yoktu ancak is gelistikce kullanmak zorunda kaliyoruz, 6 ay- 1 sene arasi vadelerimiz oluyor.

10- 2 kere ihracat kredisi kullandik, birinden kar ettik oburunden zarar ettik kur yuzunden. Eximbank kullanmadik.

11- Yatirim tesvik hic kullanmadik. Kosgeb yapicakmi filan benim bi fikrim yok.

12- Isletme sermayesi ilerde zorlanabilir.

13- leasing ben gelmeden kullanmislar, su anda yok

14- Mavi yakada bazi sorunlar var, ufak tefek seylerden isten ayrilmalar olabiliyor. Sigorta ve isci sagligi konusunda problemler var.

15- Birimler arasi toplanti filan yok. Ben ise gireli 2 toplanti anca yapildi. Ben fikrimi soyledim ancak bazi sorunlar yasandi ve bu disariya yansidi. Iletisim problemleri var.

16- Forklift bozulmus, forklift nerde diye sorunca adam(!) eskiden forkliftmi vardi seklinde tepki verdi.

****17- Yillik butce diye bisey ben duymadim gormedim bilmedim. Pazarlama elemani kadar maas almiyorum ve cok daha fazla is yapiyorum. 5 pazarlamaci var oysa bir muhasebeci var, satsada satmasada aliyor parasini. Satiyor unutuyor 1-2 yil kalan bakiyeler var. 2 tane musteri buldumu tamam.

****18- 2 yerde calistigi soylenen pazarlamaci var, hirsizlikta yapsan el ustundesin. Adam aciktan maas aliyormus, cikti ortaya. Pazarlamacilar cok simarik.

****19- Shachi beye mesai torpili yapilmis, cumartesi yok haftaici erken cikiyor. Ben 5.30 da cikarken adamin 4.30 da cikmasi zoruma gidiyor.

yaaa iste bole :P yurdumdan isletme manzaralari, tam evlere senlikti bu. ic cekismeler yuzunden dnaismanlik sona erdirildi, boyle gelmis boyle gider kafasi ile hicbirsey duzeltimeden kaldi ole :P

lan 18 ve 19. maddelerdeki pazarlamacı tip direk beni anlatıyor :/

ama bir dinle beni de niye öyle

11 markamız var 11 marka ile uğraşıyoruz kişilerin kartlarından yurtdışından ithalat işlerine varınca kontrol etmem gerekiyor yetmiyor online satış yapacağımız bir yeni markamızın işlerini de tam anlamda üstüme yıkıyorlar, yetmiyor gibi bir de müdürlerin falan çalıştıkları markalardan "bak şunu yaptık şu reklamı yaptık" diye reklam bütçeleri alabilmeleri için hayali faturalar hazırlıyorum. yetmiyor ufacık bir yazım harf vs. hatasından tripler triplerle uğraşıyorum. lan o kadar önemliydi de işi yapan ile kontrol eden aynı kişi mi olur? 2. bir gözün görmesi gerekmez mi dedimmi de eee yapmayacan hata diyip pişkinliğe vuran patronla uğraşıyorum.

dahası da var da neyse bu yeter. sdfs

PAZARLAMA - REKLAM bilmemne elemanlarına çemkirmeyin lan durduk yere allahın mavi yakalı ezikleri.
Sosyal ağlarda paylaş

adam muhasebeci ne mavi yakasi :P

pazarlamaciya sorsan oda muhasebeci ne guzel yan gelip yatiyor ben ayagi yanik it gibi sahadayim diyordu :P

iletisim kopuklugunun bu noktaya vardigi guzide sirketlerimizde olcek farketmeden oluyor bu durum :P pazarlama - muhasabe hep girer bole birbirine, toplanti yapip iki tarafinda kendi acisindan durumu anlatmasi lazim husumete donmemesi icin. giciklik duzeyinde kalmali bu :P

bu vakada adam agladi ya direk asdfsdaf

ilgi olursa devaminida editleyip atarim, cok sahane yerler var "sachi bey (cemaatci) benim laptomu alip yeni gelmis stajer hanima verdi :'(" falan

kitap cikar derlesem yeminlen adsffsad
Sosyal ağlarda paylaş

problem su donusme niyeti hepsi bildiriyor, sorun donusumun islerine gelmemesi. calisanalra sistem gelsin istiyor patron ama kendini bu sistemin ustune konumlamak istiyor.

turk sirketlerindeki verimsizligin en buyuk nedenlerinden biri yetki-sorumluk baginin sakat olmasidir. yetki ile sorumlulugun paralel gitmesi lazim. bizde patron maksimum yetkiyi kendine alip butun sorumlulugu asagiya atiyor. bunun kadar yikici birsey olamaz herhangi bir organziasyonda. tek masa ustunden isleri donduremessin. butun revizyon calismalari patronlarin yetki devretme karsisindaki direnci yuzunden patliyor.

bide tabi arada kalmak guzel, isine gelince tam profesyoneliz bi isine gelmeyince biz bir aileyiz edebiyati karakteristiginde var bu isin :P karizma cizdirmeme var kulturumuzde, kimse hata yaptimi cikip "ozur dilerim" demeyi bilmiyor, alcaklik sayiliyor bu turk is kulturunde. kivirtmayi ve dis faktorlere camur atmayi seviyoruz, uluslararasi yapilan islerde turk isletmeleri en cok bu noktada tikaniyor
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

baska sirkete gecmeyi deneyebilirsin.

adam senden iyi ki o pozisyonda, bunu dusundun mu hic?

yaptığım işte fazlasıyla iiyiyim
yalnız bir şey icad etmiyoruz
yapılmasını gerekn yapıp maaşımı alıyorum

farklı alanlara kayılabilinir
bu sefer de temelden itibaren sağlam bir yapı gerekli
eleştirdiğim kişinin konumuna düşerim
türkiye ortalamasının üstünde ama reel dünyada gayet yetersiz bir bilgiyle ahkam kesmek

neyse interneti kısayım
Sosyal ağlarda paylaş

Mrlee said:

yani hakkını yemeyeyim iyi olduğu konular var
fakat bazı teknik konularda felaket
ilkokul talebesi gibi öğretmem gerekiyor çünkü sorumluluğu bize de bırakmıyor
tek seferde de anlamıyor

verdiği kararları düzeltmem gerekiyor
cahil cesareti sahibi olduğu için 2-3 defa tashih gerekiyor
bazen ben de daralıyorum bu konuda, boş veriyorum
bu sefer ileride sorun olarak tekrar düzeltmek gerekiyor

ne yapmak lazım, iktidar değişikliği mi?

Bunu ben mi yazdım acaba?
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

dasaaa said:

her gelene FEELINGSSS mi yapacagiz?

nereden biliyoruz adamin yari cahil, bizimkinin cok egitimli ve donanimli oldugunu.

haci belki yetemiyorsun adamin yaptiklarina, o kadar vizyonun yok..
olamaz mi yani hic?

once kendine bak bi, sonra baskasini elestir. yok sen ondan iyi isen adamin yerine seni koyarlar zaten.

herkes salak, bi sen akillisin. kimse bunu gormuyor yani.

heyallam ya

Yapmak zorunda degilsin de tanidigin, ne oldugunu bildigin kisiye yap ya da yapma en azindan.

OP uye olali 1 ay olmamis, 19 mesaj atmis, hepsi akli basinda gibi gorunuyo, sen gelip "her gelene arka mi cikicaz" muhabbeti yapiyosun. Yeter kacirmayin artik iki kelime duzgun bisey yazan insanlari.

güzel söylemiş di
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...