Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tüm maaşlara zam!!!

karamürselidelihamdi

Öne çıkan mesajlar

Abi nası 3 yada 2 kişinin yaptığı işi 1 kişiye yaptırabilirsiniz yahu?
300 kişilik bi fabrika da çalışan sayısı 100 yada 200 inerse fabrika batar zaten. Optimum 300se 300 kalacak. Hadi 300 kalmazsın max 50 kişi işten çıkartılıp 20si 30u geri alınacak 2 3 ay içinde. Zaten hali hazırda birçok firma eleman sıkıntısı çekiyor. Özellikle üretim yapanlar. Ben ciddi bir işten çıkartma olacağını sanmıyorum.

Fakat şu anda giydirilmiş hali 1500 tl olan asgari ücreti giydirilmiş hali 1900+ yaparlarsa büyük sıkıntı. Zira sadece asgari ücretlileri değil, 1k-1.3k arasında ki herkese zam yapmak mecburiyetindesin. Ayrıca bi üst kadroda ki adama 1,5k-1,8k arası verirken en alttakine 1,3k verirsen 1,5k-1,8k alan adama da en az 200-300 zam yapman gerekir. Yani toplamda maaş yükü sadece asgari ücret üzerinden değil, tüm çalışanlar üzerinden artacak. Müdüründen çaycısına herkes zam kovalayacak. Çok ciddi bir külfet olacak. Bizimkiler toplamda %50lilik bi artış bekliyorlar işçilik maliyetlerinde mesela.

En azından SSK kısmını devletin kendi cebinden ödemesi lazım. Sadece zam yapılan kısmını değil, bütün işçiler için ödenen maaş üstünden. Böylece sosyal devletiz, halkımız için şunu yaptık, bunu yaptık kolpasıda bi nebze bile olsa mantıksal bir temele dayandırılabilir. Ama o parayı çalıp cukka yapmak varken niçin işverene yardımcı olunsun..?
Sosyal ağlarda paylaş

Yol yapıyorlar. Komisyona söyledik, işverenler yanaşmadı diyecekler.

Yoksa zaten vay halimize. Asgari ücret ile çalışanların, toplam çalışanlara oranı %45'e yakınken, ücretlere %30 zam yapılması enflasyonu şaha kaldırır.

Sonra yine güneşi balçıkla sıvamaya kalkarlar (bknz: enflasyon sepetinde değişiklik).
Sosyal ağlarda paylaş

nasıl bir mantıkla ülkeyi idare ediyorlar anlamak mümkün değil.

sen bugün açlık/yoksulluk sınırını sabit tutarak asgari ücreti arttırabilmenin sihirli formülünü buldu isen, buyur yap hatta sonuna kadar yap 10000 tl olsun asgari ücret.

Ama senin mevcut şekilde sadece işverene yükleyerek arttırdığın asgari ücret, devamında bu sınırları da yukarı çekecek. üstüne senin uyguladığın bu suni değişimin dengeleri bozma ihtimali de mevcut.

chp çok net kazanamayacağını bildiği seçimde (1 haziran) pimi çekti, 1 kasım seçimi itibari ile akp zokayı yutup bombayı kucağına aldı. çok bariz bir şekilde dengelerin alt üst olmasını hedefleyen bir hamle idi. chp açısından oldukça başarılı, akp açısından da bir o kadar yanlış oldu.

göreceğiz bakalım 2016'da sonuçlarını
Sosyal ağlarda paylaş

fabrika işçisi için söylemiyorum abi. mağazada çalışan eleman diyelim. bi reyonda 3 tane çalışan 1 tanede reyon şefi olsa bu artık 1 tane eleman 1 tane reyon şefine düşecek. bütün gün götünün yayıp oturan şefin eşşek gibi çalışması beklenirken tam tersine o 3 kişinin yaptığı işi 1 kişi yapmak zorunda kalıcak. çünkü diğer ikisi masraf kısmak amacı ile işten çıkarılıcak.
Sosyal ağlarda paylaş

Değişen çok birşey olmayacak.

Ben tekstil sektöründeyim. İmalat kısmı, haliyle giderlerin önemli kalemi işçilik ve elektrik. Şimdiden asgariden fazla alan usta, muhasebeci vs 'eee düz eleman yüzde 30 alınca biz de bişiler koparcaz' modunda geziyor. Yapılacak birşey yok. Piyasada ücret politikası ne olursa o verilecek.

Biz de bunu birim maliyetine ekleyip pazarlayacağız malı. Birimini 22 liraya sattığım kumaşa 24-25 lira fiyat çekeceğim. Benim personelimin önüne de bu kumaş dikilip 40 lira yerine 50 liradan satılacak perakendede.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya aslında hiç bir şeye yansıtmadan zam yapılır da bu iktidar nasıl yapar bilemem.

İş verene 1300tl maaş alan bir işçinin maliyeti 2000tl desek, sigorta priminde v.s indirime gidilerek iş verenin yükünü azaltırsın.

Devlet bütçesinde oluşan bu açığı da kapatmak için 100 tane yol var.
Vergi denetimini daha iyi yaparsın
Kayıt dışılığı önlersin
Ya da en basiti 3-4 bakan çalıp çırpmayı bıraksın zaten hazine bayram eder.

Ha sorunsuz şekilde gerçekleştirilirse de şu soru sorulmalı;
ulan madem yapabiliyordun niye şimdiye kadar yapmadın 1300tl de süründürdün bizi
Sosyal ağlarda paylaş

Asgari ücrete zam olacağına inanmıyorum. Bunlar komisyona götürcekler, dostlar pazarlıkta görsün misali diretirmiş gibi yapacaklar, sonra komisyon kabul etmedi diyerek topu sermayeye atıp aradan sıyrılcaklar. Zaten default zam ile 1100 TL olacak asgari, bunlar en fazla 1150 fln yaparlar, öyle %30 u fln anca rüyanızda görürsünüz.
Sosyal ağlarda paylaş

zamanında o kadar konuştuk ettik. yapıcı şeyleri düşünüyorsunuz ama hiç bunlara gerek yok. akp bu tarz politikalar izlemiyor zaten. yapacağı kimsenin farkına varmayacağı alanlardan 1%, 1% sokuşturmak. fazlasıyla farkını çıkartır.

ortamda soran olursa ek kaynak yarattık dersin ameke, kim bilecek.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...