Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Alien: Covenant aka. Prometheus 2 [2017]

behran

Öne çıkan mesajlar

Onceki filmi izlememis biri olarak bazi sorularim var:

1- Flashback sahnesinde o gezegendeki kel insanlar kimdi?

2- Neden uzay gemilerinin inisini kutluyorlar?

3- O uzaygemileri hic de insan gemisine benzemiyor, kimin gemisi onlar? David'in orada ne isi var?

4- Bu patojeni niye uretmisler, niye ozellikle o gezegene goturmusler?

Tesekkurler
Sosyal ağlarda paylaş

yani önceki alienları düşünürsek onlara göre baya iyiydi.

ama bekletim daha iyi olmasıydı. klasik film klişeleri bayıyorda Alien kardeşin haliyle en iyi cgi'si buydu. Detaylar filan muazzamdı. Baya figürleri veya Giger'ın çizimleri gibiydi.

David'in çizimleri, çalışmaları yaptığı yerleri incelemek lazım. hızlı geçiyor sonuçta.
Sosyal ağlarda paylaş

az spo var ama yok gibi de. ona göre okuyun.
aslında beğendim ama beğenmedim de.

öncelikle en büyük falsosu orjinal serideki teknoloji ile çok tezat oluşturması oldu. aynı şeyi prometheusda da hissetmiştim de alien filmi değil diye sallamamıştım pek. bunda ise çok rahatsız etti. isolation o yüzden muazzam bir oyundu benim için. o eski amiga benzeri bilgisayarlardan gelen o sesler, o yeşil crt ekranlar falan. bunda ise tableti soktu gözümüze hemen, her yerde dokunmatikler, hologramlar. direk alien ruhunu çok baltaladı. çok eski teknoloji koyma tamam ama kronoloji olarak birbirine uzak olmayan iki filmi de bu kadar farklı konseptte çekme. ilk filmden birşeyler serpiştir yani, uyarla.

alien = uzay gemisi abi. o olmadı en kötü kapalı alan. istisnası yok yani konseptin. böyle çayır çimende alien olmaz. ayrıca ilk alien filmindeki detaylara bak. isolation sırf bu detayları ince ince çalışarak, uyarlayarak zevkten çıldırttı alien fanlarını. bu filmde ise alien filmindeki kapalı mekanı uyarlamaya hiç özenilmemiş, uğraşılmamış vasat, sıradan bir iç mekana sahipti. işte yukarda bahsettim.

ikinci olarak direk gemiye çıkın abi direk. çıldırdım o gezegende adamlar durdukça. ilk film neyse o. indin gezegene, çemcük ağzına facehugger yapıştı mı hooop gemiye geçiyorsunuz orada alien qeyfi izliyoruz. çıkın direk şu kodumun gemisine işte. afakanlar bastı o gezegende zaman geçtikçe. ne uzatıyorsun abi, bide "ayy çok iyi felsefe işlediler ne güzel :) *kalp*" diyenler var ekşide orda burda. lan git! ne felsefesi. alien işte milleti yiyor. neyin felsefesi olacak bunun. alien bu konsept belli. kapalı izole alanda, uzay gemisi içinde sırayla milleti öldürüp gerdireceksin. olmuyor yani gemide olmayınca, olamadı yani.

hani gemiye geçtiler ne güzel derken bu sefer heryerde kameralar, alien'ın yerini anlık gösteren bilgisayar falan derken alien'nın götü kabak gibi ortada olunca gram zevki de kalmadı zaten.

ideal senaryo:
direk bunlar gider david dallamasını bulur. david gelin la bi şey göstercem der. facehugger birini emikler. kimse ölmez. gezegende birisi ağzında facehuggerla gemiye çıkarlar (buraya akdar max 20 dakika). chest burst, sırayla ölümler, airlock ve kapanış.
Sosyal ağlarda paylaş

Kafalardaki soru işaretlerini kaldıran bi film olmuş. Çimenlikten çıkan kahramanımızı Shaw zannettim çok sevinmiştim len. Daniel pek bi tat vermedi. Klişe Alien sahnelerini özlemiştik biraz, saolsunlar burada fanlar için yer vermişler bu sahnelere.

Ben bi de anlamadım: kepçenin içine nasıl girdi bu alien ?
Kamyonunn içine alieni sokmayı akıl etmek nasıl bi rahatlık ? Geminin patlaması sahnesi de tam bi epik feyıl.

İyisiyle kötüsüyle Alien izledik işte, mutluyum :D
Sosyal ağlarda paylaş

2. kaptanin eline idiot ball tutturmuslar. Askerinin kafasi kopmus, ayaginin dibinde topac gibi donuyo bu adam hala mal gibi yaratikla isbirligi icinde oldugu belli olan david'in "gel sana bisey gostericem" demesiyle pesine gitti, ustune kafasini yumurtanin icine soktu. Halbuki ratatata diye tarasa bu olaylarin hicbiri olmayacakti.

Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

ideal senaryo:
direk bunlar gider david dallamasını bulur. david gelin la bi şey göstercem der. facehugger birini emikler. kimse ölmez. gezegende birisi ağzında facehuggerla gemiye çıkarlar (buraya akdar max 20 dakika). chest burst, sırayla ölümler, airlock ve kapanış.

Alien 1 i remake yapsınlar diyosun yani.
Sosyal ağlarda paylaş

ayy nen kardeşim.
e zaten benim yazdığım senoryadan farklı bir film izlemedikki. sadece 20 dakkada gezegende olayı özetle anlat, facehuuger yapıştır gemiye çık diyorum işte. sonu airlock olmasın, hidrolik press makinası olsun, geminin reaktör odası olsun, atık imha odasında alevlerle olsun ne bileyim. farketmez.
Sosyal ağlarda paylaş

ya ne cevaplar beklerken ne buldum

said:
hala bu alni pak arkadaslr bizi neden yaratti, sonra ne oldu da oldurmeye kalkti koca bir soru isareti degilmi?
filmde bunun cevabi verildi de ben mi kacirdim yoksa

bir de ilk filmden yapacagim cikarim, bunlar direk insani yaratmiyorlar da gezegene dna saciyorlar, biz yine maymundan geliyoruz sdf

ha bir de bu abiler bu kadar ustun irk niye tatooine multecileri gibi kumdan evlerde yasiyorlar :)

Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

ya ne cevaplar beklerken ne buldum

said:
hala bu alni pak arkadaslr bizi neden yaratti, sonra ne oldu da oldurmeye kalkti koca bir soru isareti degilmi?
filmde bunun cevabi verildi de ben mi kacirdim yoksa

bir de ilk filmden yapacagim cikarim, bunlar direk insani yaratmiyorlar da gezegene dna saciyorlar, biz yine maymundan geliyoruz sdf

ha bir de bu abiler bu kadar ustun irk niye tatooine multecileri gibi kumdan evlerde yasiyorlar :)

1-insan neden androidleri yaptı sorusuyla aynı cevaba sahip olabilir. o kısım net değil tam. neden yok etmek istedikleri kısmına gelince cevap filmde. biz veya ürettiğimiz android gidip onları öldürebiliyor asdf tehlikeliyiz yani.
2-adam dna saçtı gitti işte. günümüzdeki tek hücreli canlılardan hatta protein moleküllerinden sudan yaşamın başladığı karaya çıktığı şeklindeki bilimsel senaryo aynen kalıyor. o ilk kısmını engineerlar yaptı, o ilk molekülü/dnayı/hücreyi ne boksa uzaylı getirdi diyor sadece.
3-o kısım muamma biraz. hani şimdi ortaçağ köylüsü krallar gibi taş evde yaşıyor ama bizdeki hippyler ağaca sarılıp uyuyor falan o tip bişey olabilir.yada git kabak koyuna in mesela gemiyle, aynı böyle kafası güzel mal mal gemiye bakan, şortlu mayolu tipler toplanır. yada orası engineerların az gelişmiş yeri, afganistanı, ortadoğusu, müslüman bölgesidir sdfghj
Sosyal ağlarda paylaş

Yaşam vermek/oluşturmak için kurban etmek/edilmek mitik bir kavram. Yapacağı şeyi başka türlü de yapabilirdi tabi ama ortada bir gönderme, seri boyunca devam eden bir olgu var. Alien serilerinde xenomorphlar önce taşıyıcı bir beden buluyor ve sonra onu kurban ediyor. Hep aynı döngü.
Sosyal ağlarda paylaş

2. kaptanın David'i öldürmemesi kafayı yedirtti bana. Senin mürettebatından birini öldürmüş yaratığı koruyan robotu sen nasıl vurmazsın, adam sana fırça çekiyor niye vurdun onu diye. Mal gibi gidip onla dolaşırsın. İnsanoğlu daha iyi Alien filmi çekmeliydi, bundan seneler sonra bu filmleri izleyip gülecekler aynı bizim gibi kafayı yiyecekler bundan eminim. Belki onlar da sadece Alien 1 'i izlerler defalarca.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...