Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fallout 4 #2

Sam

Öne çıkan mesajlar

BonePART said:

kizillelma said:

Fallout 4 will be uncensored in Germany

http://www.pcgamer.com/fallout-4-will-be-uncensored-in-germany/

Buda şu demek oluyr. Bütün oyun sansürlü olacak. 13 yaş üzeri hiç bir şey olmayacak.

almanya kendi kriter.erini bu oyuna ozel degistirmedigine gore, aynen oyle olacak

http://www.destructoid.com/censorship-in-germany-how-they-changed-your-fav-games-268854.phtml
Sosyal ağlarda paylaş

tasvir dediğin şey izometrik gökten seyrettiğin oyunun ihtiyaç duyduğu birşey. göüznle görüyorken tasvire ihtiyaç yok. sinemaya gidince "bu sahneyi tasvir etmiyor altyazı, çok zayıf senaryo" mu diyorsunuz?

almanya konusunda bone'un aldığı cevabı tekrarlayayım, videoları izleyip öyle yorum yapın bari. "en iyi sınıf uninstall wizard olacak" gibi tarihe geçeceksiniz. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

tasvir dediğin şey izometrik gökten seyrettiğin oyunun ihtiyaç duyduğu birşey. göüznle görüyorken tasvire ihtiyaç yok.

orda gorsel eksikligi text ile kapatmanin cok otesinde bir anlatim var. bethesdanin motoru ile bile yapsalar o metinler olmadan gene o anlatim yakalanamaz. dis gorunum tasvirleri bile senin gozle goreceginden daha zengin. her satiri derin. her kelimesi dusunulmus. anlamsiz gozuken yan npc lerden bile oyle seyler geliyorki... eve gidince koyarim bir kac ornek.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

tasvir denen kavramın görselliğin eksikliği nedeniyle kullanıldığı gerçeğini değiştirmiyor. altyazıyla tasvir yapılan first/third-person rpg varsa onun resmini koy esas sen.

o dediklerinin hepsi next-next-next ci konsol gecligi oyunu oldugundan ve onlarin attention spanine dizayn edilen oyunlar oldukarindan, once pc oyuncusuna hitapmeden bir tane bulmam lazim ki bakayim varmiymis
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

fo4'te de öyle olacak maalesef gördüğümüze göre, alpha protocol'daki rezil sistem her tarafa taştı dağıldı nasıl olduysa. 65" ekranların devrinde karakterimizin ne diyeceğinden emin değiliz.

işin en garip yanı yabancı forumlarda millet anlaşılmaz şekilde köpürdü sesli mc olayına artık standart haline geldiği halde. "hayır amerikalı duymak istemiyorum" diyen biriyle tartıştım daha önceki gün lol.

olayi icat eden mass effect'i atlayip, alpha protocol'e kaydirman ince troll taktigi helal :P

sistemin tasmasinin nedeni de, "standart haline geldi millet hala agliyor" dedigin ana karakterlerin seslendirme sahibi olmasi zaten, kimse 2 satir yaziyi okuduktan sonra ayni seyi bir de dallamanin birinin agzindan duymayi istemediginden ekranda gorunen kisim azaltiliyor iste buyuk bir oranda.

tabii butun bu dertleri 4 sene once cozmus olan deus ex: hr sistemi niye standart degil bilmiyoruz... yapimcilarin malligina bagliyorum ben genel olarak
Sosyal ağlarda paylaş

alpha protocol zaman sınırlamalı olması bakımından en feci örnek hala, ama evet bioware başlattı o faciayı. yine de mass effect gene renkle, ikonla filan az çok fikir veriyordu. alpha protocol load ettiğim tek oyun saçmasapan alakasız şey söyleyince. telltale gene nispeten düzgün becerdi o işi zaman sınırlamalı olduğu halde.

işte o kimse önermesi doğru değil, options'a koysunlar biz seçelim. bu metinler yazılmış zaten, ilave yük de olmaz şirkete. jrpg'lerde hem okuyup hem dinliyoruz yani bana hiç batmıyor.
Namessar said:

Sam said:

tasvir denen kavramın görselliğin eksikliği nedeniyle kullanıldığı gerçeğini değiştirmiyor. altyazıyla tasvir yapılan first/third-person rpg varsa onun resmini koy esas sen.

o dediklerinin hepsi next-next-next ci konsol gecligi oyunu oldugundan ve onlarin attention spanine dizayn edilen oyunlar oldukarindan, once pc oyuncusuna hitapmeden bir tane bulmam lazim ki bakayim varmiymis

bloodlines, kotor serisi filan "next-next-next ci konsol gecligi oyunu" diyorsun yani? :)
Sosyal ağlarda paylaş

kotor xbox exclusive bir oyun. cok sonra geldi pc ye. evet kisacasi konsol rpg si. gerci simdi konsolda bioware in cover-fire oyunlarinin sigligini gorunce, kotor u da mumla ararsiniz. 10 kat falan derinlikte kaliyor.

bloodlines verebilecegin tek ornek. bozuk saat gibisin, kirk yilda bir dogru bir ornek gosterdin yani. ama onda da malkavian icin ayri dialog agaci yazmaya kadar gidebildikleri dusununce, narrative agirlikli text olmamasi gayet maruz gorulebiliyor.

fo4 "merhaba" "sattiklarini gormek istiyorum" dan oteye gecsin, opup basima koyacagim.
Sosyal ağlarda paylaş

Namessar said:

kotor xbox exclusive bir oyun. cok sonra geldi pc ye. evet kisacasi konsol rpg si. gerci simdi konsolda bioware in cover-fire oyunlarinin sigligini gorunce, kotor u da mumla ararsiniz. 10 kat falan derinlikte kaliyor.

bloodlines verebilecegin tek ornek. bozuk saat gibisin, kirk yilda bir dogru bir ornek gosterdin yani. ama onda da malkavian icin ayri dialog agaci yazmaya kadar gidebildikleri dusununce, narrative agirlikli text olmamasi gayet maruz gorulebiliyor.

fo4 "merhaba" "sattiklarini gormek istiyorum" dan oteye gecsin, opup basima koyacagim.

dragon age1, kotor2 de öyle bir oyun diyorsun yani, ok.

tasvir denen konseptin gözle görülemeyen şeyleri betimleme olduğunu kabul etmesen de edebiyatla görsel sanatların arasındaki farklardan birisi. o yüzden eternity'de tasvir varken new vegas'ta tasvir yok, yoksa obsidian yazı yazmayı unutup sonra tekrar hatırlamadı.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

alpha protocol zaman sınırlamalı olması bakımından en feci örnek hala, ama evet bioware başlattı o faciayı. yine de mass effect gene renkle, ikonla filan az çok fikir veriyordu. alpha protocol load ettiğim tek oyun saçmasapan alakasız şey söyleyince. telltale gene nispeten düzgün becerdi o işi zaman sınırlamalı olduğu halde.

işte o kimse önermesi doğru değil, options'a koysunlar biz seçelim. bu metinler yazılmış zaten, ilave yük de olmaz şirkete. jrpg'lerde hem okuyup hem dinliyoruz yani bana hiç batmıyor.

alpha protocol'de de secenegin hangi tarafta oldu hangi kisilik cinsiyle cevap verecegini belirliyor, ayrica dialog degil ton seciyorsun oyunda. ben de mass effect'de dialog yuzunden load ettim alpha protocol'de hic etmedim, cunku alakasiz renegade "no nonsense" secenegi "mina koiim turianlarin" diye irkci zirvaliga donuyordu. anektod yarisimiz 1-1 berabere, tuh.

sana batmiyor olmasi onemli degil, genele batiyor olmasi onemli malesef, yani bana kalsa da mesela subtitle'i seslendirmeden hizli okudugum icin milletin voice actingini skipledigim oluyor cogu zaman ama buna gore design edilmeyecek oyun sonucta. dedigim gibi human revolution cozdu olayi zaten ama malesef kimse tekrar etmiyor
Sosyal ağlarda paylaş

Namessar said:

Sam said:

Bunun konsol veya PC oyunculuğuyla alakası yok. Karakterin gözünden baktığın bir oyunda yazılı tasvir eğreti durur.

Buradaki sorun oyun içi grafiklerde film kalitesinin yakalanmamasından kaynaklanıyor. O nedenle textle yapılan tasviri görsel olarak vermek her zaman mümkün olmuyor. Ama Witcher 3 örneğinde de görüldüğü gibi giderek yaklaşılıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Mesele sunum değil içerik kalitesi. Tormentta izometriğin gereksinimi olan tasvirlerin ötesinde bi karakter ve senaryo derinliği var, bunu alpha protocolün cheesy JB dialoglarından new vegasın kayzarına görebiliyorsun. Fallout3te eksik olan ve eleştirilen nokta bu.

F4'ün Skyrim + F3ten fazla "sayıda" dialog içermesi bu yüzden önemli değil. Belki shadowrunın 3 oyununu toplasan bi F3 yapmıyor nicelikte, ama RPGden bahsediyorsak önemli olan nitelik.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...