Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Günlük #12

wastyrx

Öne çıkan mesajlar

yahu küçük orta boyutlu işletmenin 1-2 muhasebecisi olur, ne finans departmanı, ne banka ilişkileri

büyük işletmesi olan kimseyi bilmiyorum ben, varsa doğru dediğin şey.

patiden bulacağın iş/eleman genel olarak yazılım, dijital analiz, grafik tasarım, pazarlama veya dijital pazarlama alanında

ben outsource işlerden bahsediyorum ayrıca, senin yaptığın iş outsource edilecek/satın alınacak bir şey değil bildiğim kadarıyla.
Sosyal ağlarda paylaş

dün 1 bugün 2 sözlük haklısın
ama bir kere yüz buldum senden kusra bakma
yazdıklarım bir anı defteri veya forumdan çok bir karalama defterine yazılacak şeyler gibi ama yazacağım yine de

http://forum.paticik.com/read.php?20,8120020,8120596#msg-8120596

şu mesajla birinden para istemiş bulundum(şaka veya değil) ve akabinde çok pis göt oldum. bu vesileyle konuyla ilgili geçmişte yaşamış olduğum bir olayı hatırladım ve dedim ki hazır hatırlamışken anlatayım bu anıyı sözlüğe ilerde döner okurum. ben ne halt yemişim derim(umarım).

Evden kovulmuşum ailem tarafından, bir arkadaşın evinde kalıyorum. Aslında işte tam da kovulmamışım böyle de "o zaman durma bu evde çek git" falan denmiş, 2 gün sonra özür dilenecek biliyorum. Gitmemin asıl sebebi evde siyasi sebeplerden huzur olmaması, bunalmışım uzaklaşmak istiyorum o ortamdan zaten hastayım vs, bunun gibi bir dünya insanlara bahane gelecek şey sıralayabilirim ama siyasete devam etmem için o evden ayrılmam gerek, bu o zaman benim için net

Bi arkadaşta kalıyorum, iş buldum part time girdim bi yandan okula gidiyorum falan.

Malum sorun para. 50-100 lira almışım yanıma, bir de laptop var. Yemek yiyicem para, okulda ingilizce dersinin hocası kitap almadım ilk 2-3 hafta diye sonradan kitlenenecek bana, kitap alıcam para. karta para yükliyicem para. İşe yeni girmişim, komilik işte, her gün 5 lira istiyorum adamlar aylık çalıştığı halde yine de sonra keseriz diyip veriyorlar. bir de

ev okul iş arasında kilometreleri yürüyorum her gün(herhalde 3 saatim yolda geçiyordu) o 5 lirayla başlangıçta börek sonra ekmek alarak karnımı doyurmaya başladım, anahtarım yok isteyemiyorum da insanlardan çilingire falan gidecekler uğraşacaklar vs, herhalde hatırlarlar bi anahtar ayarlarlar diyorum ama anahtar veren yok. telefonu da aileye telefonda artistik yaparken kırmışım(en son telefon hattın da yakında kapanır parasını biz ödüyoruz diyorlardı telefonda). satılacak bi telefon değildi bu arada takozdu.

Neyse kuru ekmek falan yemeğe başladım. bu arada arkadaşlarımın her birinden her gün borç istiyorum 1-2 lira olur 4-5 lira olur(işte yani ulaşabildiklerimden aynı evdeki ve yakınlarda oturan arkadaşlardan)

Parasızlıktan(yani yanımda yok yarın öderim durumu değil) borç istemek tehlikeli bir iş, özellikle benim gibi öngörüsü kıt insanlar için. Bir süre(kişiye göre değişir benim çok kısa sürdü) gurur yaptıktan sonra o şeytani "Nolacak ki" düşüncesiyle ilk borcu istiyor insan

ilk utandıran şey eylemin kendisi. Soğuk, uzaklara bakan tok bir "yok" sesiyle özdeşleşiyor bu arada o utanç. Kimisi "alışmasın tekrar ister" kimisi "bana mı rest çektin ailene" diye düşünüyordu kafasını yaklaşık 30 derece benden sola-sağa çevirerek benim göremediğim uzaklara bakarken. Sonra insan dosttan-arkadaşa-arkadaştan tanıdığa sınırları yitirmeye başlıyor borç isterken. "Ondan da istiyim o da aslında bir yerde arkadaşım sayılır" diyor mesela insan. "Lan nolacak 1 aya elim rahata çıkar zaten bi yere kaçtığım yok hem onun için 1 lira ne ki" diyor insan bir tanıdık için. "Ne yani laptopu mu satayım 20 lira verse biri işten de 5er 5er tırtıklıyorum evdekilerin aldıklarından da yiyorum hallolur gider" diyor insan

Borç istediklerimden biri bir gün 10 lira verdi bana(bu bir tanıdıktı) "bir daha borç isteyeceğinde söyle falanca ulaşsın bana" dedi, belki anlamamazlığa geldim belki gerçekten anlamadım. beni aşağılayan bir şey olduğunu sezdim ama parayı geri çevirip "gururlu jojuk xd" olmadım.

Aynı kişi bir kere kuru ekmekle yancılık yaptığım yerden(çaycı gibi kahve gibi bir yer düşünün, aslında çok farklı da nasıl açıklayayım bilemedim) temin ettiğim beleş çayı içerken gördü beni(ben de mal gibi ulu orta yiyorum kuru ekmeği) bana dürüm ısmarladı, dürüm fiyatta kuru ekmeğe göre çok verimsiz olduğu için istemedim inatla reddettim ama sonunda öyle ya da böyle yedim o dürümü ve yüz buldum.

O zaman da borç istedim ondan "bak ben ne dedim sana? "bir daha borç isteyeceğinde söyle falanca ulaşsın bana" dedim" dedi bana

Bu arada ilk borç almanın ardından bahsi geçen falancaya cümleyi aktarmışım o da buz gibi bir ifadeyle "eeeee?" demiş bana.

İkinci seferinde bir borç temin etme olanağı görerek yavşakça bir neşeyle falancaya koşturdum aktardım aynı cümleyi "eeee?" dedi yine. apaçık falancanın kefilliğini istiyordu. falancaya üsteledim "bi arasan" falan dedim "ben ne arıyıcam olum.." falan diye başlayıp devam eden bir cümle kurdu.

Üçüncü sefer borç istediğimde aynı kişi beni çok kötü bozdu, öyle ki hafızadan silmişim söylediklerini, sonlara doğru verdiği parayı geri vermeye çalıştığımı onun da inatla almadığını hatırlıyorum. en son yerin biraz yükseğinde bir yere bıraktım parayı, almadı. herhalde sonradan uçtu gitti o para.

Bu son paragraf en kötüsü müydü hatırlamıyorum ama beni en kötü vuranıydı bu 5 günlük borç maceramda.

Sonra bir arkadaşın ısrarıyla ailemi aradım. sebep aranmış bulunmuştu, rasyonalite şelale olmuş akıyordu zaten macera boyunca. annem telefonda yalvarmıştı, 2-3 saate evdeydim. 1-2 gün kalırım babam izmire gitmişken annemin yalnız kalmasını engellerim diyordum.bundan sonra aynı evde kalmamız mümkün değil dedim başta, ailemden façayı bozmadan bi şekilde bi 20 lira alır düze çıkardım nolacaktı. o gün bugündür ailemle yaşıyorum.

O zamanlar bana ufak gelen bu şeyler zaman içinde içimde büyüdüler

hem wot yazıyorum hem çok kötü yazıyorum biliyorum, yoruldum bi yarım saat sonra düzenlerim
Sosyal ağlarda paylaş

sana seneler oncede IU kantin tartismasinda yazdim, dalga filan gecip tepeden bakmiyorum kesinlikle, ciddi hayat tecrubesinden samimi bir tavisye bu

gencsin, kanin kayniyor, dunyayi degsitirebilicegine veya iyilik yapabilicegine filan inaniyorsun ideolojik goruslerin ve siaysetle ama cidden birak sunlari. biraz hayatina konsantre ol, okulunu bitir, ideolojik cevrelerden olan sahte "yoldaslari" bir kenara birak ve gercek arkadaslarina odaklan. ilerde cok uzulursun hani hala gec degil, aktivizm kismini vs cope at gitsin kimseye bir faydasi yok sana olan zararindan baska. butun gorusler icin gecerli bu. turkiyede zaten komunizm ilk is gorusmesine kadardir, biraz yasamislara kulak ver hani. birsuru kisi soylemis vaktiyle shaw, churchill vs "20 sinde komunist olmiyanin kalbi yoktur, 30 unda hala komunist olanin is kafasi" diye. devrimler, ideolojiler cagi bitti artik.

cidden dunyaya bir faydan olsun istiyorsan ve vicdanen birseyler yapamamak seni rahatsiz ediyorsa kayip olan genclerle ilgilen, onlari kurtarmaya calis, zor gunlerinde maddi olmasada manevi destek ol, mentorluk yapicak kafa yapisina eris, onlari okullarina ve kariyerlerine kanalize ettir ve kendilerini kurtarmalarini telkin et.

bu sekilde coook daha fazla iyiligin olur bu dunyaya kimsenin sallamadigi eylemlerde ve kahve sohbetlerinde zaman oldurmeye kiyasla
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

sana seneler oncede IU kantin tartismasinda yazdim, dalga filan gecip tepeden bakmiyorum kesinlikle, ciddi hayat tecrubesinden samimi bir tavisye bu

gencsin, kanin kayniyor, dunyayi degsitirebilicegine veya iyilik yapabilicegine filan inaniyorsun ideolojik goruslerin ve siaysetle ama cidden birak sunlari. biraz hayatina konsantre ol, okulunu bitir, ideolojik cevrelerden olan sahte "yoldaslari" bir kenara birak ve gercek arkadaslarina odaklan. ilerde cok uzulursun hani hala gec degil, aktivizm kismini vs cope at gitsin kimseye bir faydasi yok sana olan zararindan baska. butun gorusler icin gecerli bu. turkiyede zaten komunizm ilk is gorusmesine kadardir, biraz yasamislara kulak ver hani. birsuru kisi soylemis vaktiyle shaw, churchill vs "20 sinde komunist olmiyanin kalbi yoktur, 30 unda hala komunist olanin is kafasi" diye. devrimler, ideolojiler cagi bitti artik.

cidden dunyaya bir faydan olsun istiyorsan ve vicdanen birseyler yapamamak seni rahatsiz ediyorsa kayip olan genclerle ilgilen, onlari kurtarmaya calis, zor gunlerinde maddi olmasada manevi destek ol, mentorluk yapicak kafa yapisina eris, onlari okullarina ve kariyerlerine kanalize ettir ve kendilerini kurtarmalarini telkin et.

bu sekilde coook daha fazla iyiligin olur bu dunyaya kimsenin sallamadigi eylemlerde ve kahve sohbetlerinde zaman oldurmeye kiyasla

Sosyal ağlarda paylaş

quixef said:

Laurelin said:

ASDHASDHASHJA
Sosyal ağlarda paylaş

Suraya yaziim dilim donduunce, 2 gundur filan korkunc basim donuyordu demin bilgisayar basinda birden hersey karardi ve bayildim, ne kadar gecti bilmiyorum ama bulduklarinda ve kendime geldigimde 7/5 idi tansiyon. Hastaneye gitme sansim yok su an zaten bayram heh, varmi benzer bisi yasamis veya gormus olan? Arastiricak durumda diilim kafam zonkluo cok kotu ama sanmiyorum dusuk tansiyon pun buyuk tehlike arz edicegini
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...