Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İzmir'e taşınıyorum [yardım + anketli]

aramil

Öne çıkan mesajlar

Köy hayatında başarılar dileriz lafını genelde Ankara'ya gidenler için kullanıyoruz yoksa İstanbul'da yaşamaktansa İzmir'de yaşamak çoğu zaman daha makul olabilir. Yaşanılan bölge ve şartlara göre değişir bu elbette.

Sana çok ters kalmasaydı daha önce yaşadığım yer olan Karşıyaka'daki Soyak Siesta evlerini önerebilirdim. Kafan rahat olur her anlamda, gayet düzgün insanlar komşuların olur havuz gym vs gibi ek ücretlerin olmaz hepsini bir defada çıkartırsın ama senin çalışacağın yere ters kalır. Ha ulaşım sorun değilse ve düzgün bir yerlerde yaşamak istiyorsan bu ve benzeri yeni konutlara taşınmanı tavsiye ederim.

Aklında ne terz bir daire tutmak var ? 3+1 ya da üzerinde bir şey düşünüyorsan bahsedilen tutarların biraz daha üzerine çıkmak gerekebilir. Çıkamam diyorsan o zaman farklı yerlere bakman gerekecek ya da 2+1 size yeter mi sorusu gündeme gelecek.
Sosyal ağlarda paylaş

ev konusu tamam. çok ciddi yardım aldım patiden. 15 tane görmem gereken daire listeledim ve tamamını bu hafta göreceğim. herkese çok teşekkür ederim.

şimdi bir sorum daha var :) (bas git gayrı da diyebilirsiniz tabi ki(:P)) daha önce şehirler arası taşınma tecrübem olmadı. firma olarak İstanbul - İzmir sorun çıkarmayacak şekilde, başımızı ağrıtmadan çözebileceğimiz, bildiğiniz/tanıdığınız bu işi hakkıyla yapan yerler var mı? özel mesaj da atabilirsiniz. şimdiden teşekkür ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

Keşke o angutların dediği gibi olsaydı...

2020'ye geldiğimizde İzmir'de İstanbul'dan çooook dahas beter trafik olacak. Kış aylarında Basmane'den Varyant'a kadar olan kükürt kokusu Bayraklı'ya kadar ulaşacak. O zaman görecem.

O manyak projeler yakıyor İzmir'i de.. Kimse farkında değil. Farkında olanlar da çıtlarını çıkaramıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Aceace said:

Keşke o angutların dediği gibi olsaydı...

2020'ye geldiğimizde İzmir'de İstanbul'dan çooook dahas beter trafik olacak. Kış aylarında Basmane'den Varyant'a kadar olan kükürt kokusu Bayraklı'ya kadar ulaşacak. O zaman görecem.

O manyak projeler yakıyor İzmir'i de.. Kimse farkında değil. Farkında olanlar da çıtlarını çıkaramıyor.

Trafik konusuna katılıyorum ama . kükürt kokusunu izmirde çıkaran ilk insansın tebrikler. hadi halen daha körfez kokuyor desen tamam anlayacam ama onda bile en son koku olayı geçen ay bitti oda meles çayını elden geçiyorlardı onun içindi.

Bunların dışında bu projeler neden yaksın izmiri? Türkiyenin ilk ve tek planlı programlı skyline ı oluşuyor. yapılan binalar da öyle istanbuldaki gibi bak gökdelen yaptık modunda değil(kötü olanlarda var ama abartı degiller). misal bu yıl sonu folkart türkiyenin ilk supertall binasına izmirde başlıyor. 380m(belki 400m) yüksekliginde olucak.

valla pes yani İzmirle ilgili haber sitelerine yorum yapan orta yaşlı amcalar gibisiniz. Gökdelen yapılmasın silüet bozulur.izmir köy kalsın projeler yapılmasın vs.. haberiniz olsun diye söylüyorum izmir diye bir şehir 1960 ve 75 yılları arasında hakkı rahmetine kavuşmuştu zaten. izmirin içine eden moruk nesil anca temizleniyor yeni nesilde ölüyü diriltmeye çalışıyor şu an.
Sosyal ağlarda paylaş

Kışın özellikle akşamları Basmane'ye gitmediğin için kokuyu almamış olabilirsin. Doğaldır. Ben iş çıkışı metroya kendimi zor atıyordum. Zaten dikkat ettiysen körfez kokuyor demedim.

Bak şimcik. Senin de bildiğin üzere İzmir bir körfezin etrafına kurulmuş bir şehir. Karşıyaka ve Göztepe'nin arkası dağ. Soğuk geçen kış aylarında kömür kokusunu ortadan kaldıran Bayraklı ve Manavkuyu'nun arkasının dağ olmaması. Körfezden giren havanın önüne Folkart Towers gibi binaları diktiğinde mis gibi kömür kokusu alacaksın. (Bunu ben demiyorum. Haber yapmak için görüştüğüm İYTE şehir ve bölge planlamanın hocaları söylüyor. Ha haberi yayınlatamadım orası ayrı hikaye :)

Dikey yapılaşmaya karşı olduğumu falan düşünme. Bütün büyük şehirler dikine yapılaşıyor. Ama şehrin merkezinde dikey yapılaşma görülürken şehrin dışında yatay yapılaşma var. İzmir'in "merkezi" diyebileceğimiz yer Konak ve Basmane. Eğer Konak ve Basmane dışında bir yere dikey yapılaşma yapmaya kalkıyorsan o yerin merkez olacağı anlamına geliyor. Gökdelenlerin yapıldığı yer Manavkuyu ve Bayraklı. Yani İzmir'de trafiğin zaten EN yoğun olduğu yere daha da fazla trafik çekiyorsun. Braaavoo..

(Bayraklı ve Manavkuyu'nun gökdelenleşmesinin nedeni de İBB'nin o bölgedeki düşük ölçekli imar planlarını onlarca yıldır özellikle tamamlamıyor olması. Peki neden tamamlanmıyor? Supertall bina yapmak isteyen bir inşaat firmasının Bayraklı ve İBB'ye kaynak aktarması ve bunu dile getirmeye çalışanların sesinin çıkmaması olabilir mesela. Balçova arsa mağdurlarının avukatının konuyla ilgili açıklamasını ben bizzat sansürledim.)

Orta yaşlı amca olmamdan ziyade şehrin nasıl yönetildiğini bizzat gördüğüm ve sonuçlarının neler olacağını biliyor olmama rağmen elimden bir şey gelmemesi nedeniyle böyleyim. Silüet falan değil. Zaten hangi silüetten bahsediyoruz ki? Körfezin her iki tarafına yapılmış birbirlerine yapışık 7şer katlı eski binaların olduğu bir şehirde ne silüetinden bahsediyoruz?
Sosyal ağlarda paylaş

Aceace said:

Orta yaşlı amca olmamdan ziyade şehrin nasıl yönetildiğini bizzat gördüğüm ve sonuçlarının neler olacağını biliyor olmama rağmen elimden bir şey gelmemesi nedeniyle böyleyim. Silüet falan değil. Zaten hangi silüetten bahsediyoruz ki? Körfezin her iki tarafına yapılmış birbirlerine yapışık 7şer katlı eski binaların olduğu bir şehirde ne silüetinden bahsediyoruz?

Abi bak ne güzel kendin söylemişsin silüet falan yok ortada. 7-8 katlı ucubelerimiz var. keşke kentsel döünüşüm kordon dahil bunlardan başlasa. Dikey yapılaşmaya karşı olmadıgını da belirtiyorsun. bırakın yapsınlar işte :) YKM bölgesi izmire teee piriştina zamanında planlandı. ve şu ana kadar TR de yapılan en iyi imar planına sahip bölge. eksikleri varmı tabiki var . işte trafik sorunu . izbanın sadece 1 duragının olması vs.. ama Tr şartlarında gerçekten iyi bir yapılaşma var. highrise agırlıklı yapılıyor arada lowrise lar var. ve alsancak part 2 ye supertall gelicek vs.. Şimdiden Tr deki en iyi skyline olarak bakıyor konudan anlayanlar.

hahahaha ben izmire köy diyen adamları döt etme ve bilgi verme amaçlı girmiştim ama bunlarda güzel demekki izmir beklenin ötesinde gelişiyorki bunlarıda konuşuyoruz :)
Sosyal ağlarda paylaş

kukurt kokusunu ilk kez duyuyorum da komur konusunda halki arkadas, belki karistirmis olabilir. izmirli de degil galiba zaten, sehir merkezine alsancak falan diyecegine basmane diyeni gormemistim daha once lol.

bizim ev ucyola yakin kisin en az 20 gun boyunca disarda zor nefes aldigimi hatirliyorum gecen sene. oyle bir is birikiyor ki sanki odanin icinde mangal yakmissin gibi bir durum olusuyor. o karabaglarla gaziemir arasinda kalan varos bolgede nasi bi komur tuketimi varsa oldugu gibi o kirli hava gelip o bolgenin uzerine oturuyor gecmiyor da. igrenc bir sey direk insan omurunu yariya falan dusurur hani. komurun acilen yasaklanmasi lazim izmirde yoksa sehrin yarisi o kanseri bu kanseri diye gidecek 10 yila kalmadan. cogu insan da farkinda bile degil.

ote yandan yol konusunda da haklilar zira google map'i acip baktiginizda sari yollarin (highway) azligi direk dikkat cekiyor, diger buyuk sehirlere oranla genis yol eksikligi var bayagi. sehrin ortasindan gecen bir yesildere yolu var gaziemirden altinyola baglanan o da 3 serit ve isiklar var, yer yer 2 seride dusuyor falan. bi tane cevreyolu var o da cok uzaktan geciyor merkezi yerlere, ona ulasana kadar ara sokaklardan git daha iyi eger tam ortadaysan. o yol konusu bayagi sorun cikaracak sehir az daha buyurse merkezde.
Sosyal ağlarda paylaş

İzmir'i bilmem de Aceace'in dediği sülfür dioksit büyük ihtimalle.

Sulphur dioxide is a colorless gas with a distinctive odor similar to that of rotten eggs. It is a major byproduct of burning coal, forming up to 3 percent of some forms of coal by weight. When coal is burned, sulphur dioxide is released into the atmosphere in a highly active state, reacting readily with water to form sulphuric acid. Sulphur is one of the more volatile compounds in coal, which means that most of the sulphur content of each coal lump is released within the first 20 minutes of burning.
Sosyal ağlarda paylaş

Fili anlamış benim ne demek istediğimi. İzmir'in yaz kış çürük yumurta kokan yerleri var sonuçta. (Halkapınar hala arada bir kokuyor. Güzelbahçe'ye giden yan yolda 3 hafta kadar önce kokuyordu.) Kışın kömür kokusu elbette daha baskın oluyor.

Ayrıca İzmir'in merkezi tek bir nokta değil tabii ki. Konak, Çankaya, Basmane, Pasaport ve Alsancak diyelim oldu mu :) 11 yıldır İzmir'deyim. Öğrenmişimdir heralde az biraz. Basmane Fuar etkinken gayet şehir merkeziydi sonuçta.

smyrnas said:

Abi bak ne güzel kendin söylemişsin silüet falan yok ortada. 7-8 katlı ucubelerimiz var. keşke kentsel döünüşüm kordon dahil bunlardan başlasa. Dikey yapılaşmaya karşı olmadıgını da belirtiyorsun. bırakın yapsınlar işte :) YKM bölgesi izmire teee piriştina zamanında planlandı. ve şu ana kadar TR de yapılan en iyi imar planına sahip bölge. eksikleri varmı tabiki var . işte trafik sorunu . izbanın sadece 1 duragının olması vs.. ama Tr şartlarında gerçekten iyi bir yapılaşma var. highrise agırlıklı yapılıyor arada lowrise lar var. ve alsancak part 2 ye supertall gelicek vs.. Şimdiden Tr deki en iyi skyline olarak bakıyor konudan anlayanlar.

İstediğin tarafa çekmek yok. Ben sana "Skyline yanlış yere, yanlış şekilde İzmir'in geleceğini bitirecek şekilde yapılıyor" diyorum sen "Eksikleri var" diyorsun.

Yav bak tekrarlıyorum. İzmir senin de bildiğin gibi düz bir şehir değil. Bir ucundan öteki ucuna gitmek için körfezi dolaşmak zorunda olduğumuz için Manavkuyu ve Bayraklı'dan geçmek zorunda kalıyoruz. Bu da trafiğin ciddi anlamda yoğun olması şeklinde sonuçlanıyor. Eğer bir de şehrin merkezini bu noktaya kaydırırsak trafik içinden çıkılmaz bir hal alacak. Hava akımına girmedim bile.
Sosyal ağlarda paylaş

skyline gayette dogru yerde. Bu planlama yapılırken bütün şehrin zemin etüdü yapıldı ve en dogru yerin burası oldugu kararverildi.Bu proje haırlanırken jeolojik ve zemin etüdünün yetersizligi sebebi ile bir sürü dava açıldı. etüdler yenilendi vs.. bugünlere gelindi yani orası senin atıp tuttugun gibi yanlış bir yer falan değil. ha bilgin olsun jeolojik etüdlerin yapılması sadece zemin olayını kapsamıyor. imar planı yapılırken parsellerin birbirine yakınlıgı ,yükseklik reformları vs.. hepsi hesaplanıyor. o yüzden bence de hava akıma kiç girme yoksa iyice 50 yaşındaki yorumcu amcalar gibi olacaksın.

İzmirin körfez şehri olması birşey ifade etmiyor. TR şartlarına göre konuşuyoruz ve bu konuda kapasiteni biraz zorlamanı istiyorsam çok şey istemiyorumdur herhalde. sen bana trafik şöyle olacak burdan geçicek bilmemne anlatıyorsun ama daha yaşadıgın şehirden bir habersin. En azından trafiğin manavkuyu tarafından biraz daha rahatlaması için hali hazırda altınyolu manavkuyuya bağlayan bir köğrülü kavşak inşaatı var zaten. en büyük eksikligide söyledim kendini haklı çıkarmak için okumuyorsun. koca bölgede sadece 1 adet izban duragı var ve en yakın metro istasyonu stadyum metro istasyonu.
kafayı 4.5 milyonluk şehrin kokusuyla bozmuşsun . yeri geliyor 850.binlik eskişehirde kokuyor. bu kadar çok takma kafanı .bu kafayla istanbulda kimsenin yaşamaması gerekir :)

Not: ayriyetten YKM planında ege ve Dokuz eylül şehir planlamacılarınında imzası var.

Ve lütfen trafik konusuna hak veriyorum dedigim halde birdaha bana trafikten bahsetme.

Son olarakta ben İZKA da görevliyim(adres tel. ofis no. ne istiyorsan verebilrim).şu şehirde birşeyleri düzeltmek ve rayına koymak için nelerle ugraştıgımızdan haberin bile yok . yani yazdıklarından bunu anladım kusura bakma.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...